Şimdi Ara

silnsin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
46
Cevap
0
Favori
1.026
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    278 Mesaj
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikeowi -- 2 Şubat 2018; 2:15:55 >

|
    |

o 30.000 lirada artacak zaten mezun olana kadar 42.000-45.000 bandına rahat gelir.

Mis gibi diş hekimliği oku işte.

4 yıl sonra şu anki parayla 7-8 bin lira işe başlayacaksın.

Tıpta ise hala okuyor olacaksın.

diş hekimliğindeyim bitti sayılır. bu camdan izlerim içim gider düşüncesi çocukca geldi açıkcası. Bu ülkede tıp okuyanların %90'ı parası mevkisi için okuyor. Ben insan anatomisine fizyolojiye biyolojiye çok ilgisi var diye tıp okuyan nadir gördüm. Memleketteki on yıllardır süregelen ekonomik dengesizlikler insanları bu zihniyete sürükledi.

Ben şahsen van tıpa gitmezdim. Büyük konuşmayayım iç anadoludaki tıpa da gitmezdim. Tıpa giden çoğu kişi kalp beyin cerrahı olacağım diyerek başlıyor, eğer gerçekten çalışkan biri ise 10 yıl sonra kolay ve para var diye cildiyeci gözcü olarak çıkıyor. Diş hekimliği de böyle, bu ülkede bir meslek tanımına uygun olarak nadir icra edilir. Dişte bi motto vardır. Dentist = doctor engineer artist. Gerçekten tanımına, teoriğine, yabancı ülkelerde icra edilen mesleğe bakarsan böyle. Hem hekimlik bilmen lazım hem elinin çok ince iş görmesi lazım hem de mekanik bilmen lazım. Peki bu ülkede diş hekimliği böyle mi işliyor ? Hayır!. Tıptaki gibi ya performans için çok hasta bakacaksın ya da sivrilip kendi alanında yüzlerce hekimin önüne geçip mesela haftada 2 operasyona girip paranı kazanacaksın. 2. dediğim şeyi çok nadir insan yapar, nedenini başta söyledim. girerken herkesin hayali kalp damar cerrahı, beyin cerrahıdır. Çıkarken en zeki en çalışkanlar gözcü cildiyeci radyolojici olur. Kafa rahat hasta çok nöbet yok.

Yani kendinizi kandırmayın. Tıpa, insan anatomisini çok sevdiğiniz, biyolojiyi biyokimyayı fizyolojiyi çok sevdiğiniz için gitmiyorsunuz. Parası için gidiyorsunuz. Eger mantık böyleyse bence gidin de. Çünkü en basitinden yemekhaneye gidince yeni heves tıpçıların boyunlarında steteskopla yemekhane kuyruğuna girdiklerini görünce ezik hissedeceksiniz. Ama gittikten sonra tıpın da aynı bokun yeşili olduğunu görünce hayal kırıklığına uğramayın.

Keşke bu ülkede " çok kazandıran değil de ilgi duyduğunuz sevdiğiniz işi yapın" diyebilseydik. Ama diyemiyoruz, gerçekten severek mühendis olmuş arkadaşlarım verdikleri onca emeğin karşılığında 3.5 4k maaş alıp gece gündüz çalışıyorlar. Az değil ama hiç hak etmeyen insanların 5 haneli maaşlar aldığı bir ülkede acınacak durum.

• Yarbay
    3394 Mesaj
    Tıpa geçtiğinde pişman olmayacağının garantisi varsa geç.

g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikeowi -- 2 Şubat 2018; 2:12:44 >
    |
    |
    David Belle kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scienceandart -- 18 Kasım 2017; 15:17:52 >

İroni yaptım hocam :d

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    scienceandart kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ahah boş bulundum .d

|
    |
    ikeowi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

diş hekimliği de gayet iyi.
    Geçme. Özellerde okumak çok mantıksız.

o 30.000 lirada artacak zaten mezun olana kadar 42.000-45.000 bandına rahat gelir.

Mis gibi diş hekimliği oku işte.

4 yıl sonra şu anki parayla 7-8 bin lira işe başlayacaksın.

Tıpta ise hala okuyor olacaksın.
    |
    |

|
    |

Kesinlikle geçme. Tıp için birçok seyi geride bırakıp gittiğinde diyeceksin ki ben bunun için mi 1 senen boss gitmiş 1 sene daha fazla 6 yıl eğitim almış yani 2 yılın gitmiş ve bunun için senelik baya bi para vermiş. Ve okurken sürekli içinde kalacam mi masrafım fazla sıkıntısı olcak. Diş tip tan iyidir ayrıca. Birçok + sı var tıpa gore

g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikeowi -- 2 Şubat 2018; 2:13:0 >
    |
    |
    Dr James Wilson kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tarlalar en fazla 50 60bin eder

|
    |
    Zydrea kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikeowi -- 2 Şubat 2018; 2:15:6 >
    |
    |
    eüzerixinintegrali kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

hocam ben mesela diş için gireceğim tekrar sen tıp istiyorsun hayallerinin peşinden koş diyeceğim ama kararı sen vereceksin sadece ukte mi kaldı yoksa diş sektörü kötüye mi gidiyor? bilgi verir misin bilgin varsa veya bu nedenlerle tıp istiyorsan
    |
    |
    278 Mesaj

g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikeowi -- 2 Şubat 2018; 2:15:18 >
    |
    |
    MvMLegenD kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikeowi -- 2 Şubat 2018; 2:13:12 >
    |
    |
    marmaradishastası kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bende diş istedim tip ta okuyorum. 1. Si gördüğünüz dersler bizle asla.ayni değil bunu kafana sok tıp teorikte hep daha ağırdır. Diş teki arkadaşımdan biliyorum . Ya kısaca geçme illaki dersin keske geçmeseydim diye. Uzun uzun yazdırma bana. Ayrıca dış hekimliği hekim ne demek.

|
    |
    Yedi yılda vereceğin toplam para 315.000 tl.İhtiyaç kredisi baz alırsak 48 ay, 1,31 faiz üzerinden aylık 9,750 tl çıkar.Tarlanın 70 bin tl ettiğini düşünsek aylık masraf pekala 7500 e kadar inebilir.Annen ve babanın aldığı maaşın 3.500 tl'den ikisinin toplam 7000 birikimi olsa yine 500 tl içeridesin.Bitmedi.Evinizin kira olmadığını,su yemek vb. Şeyler toplamda minumum 1000 tl etse.1500 tl gibi bir açık söz konusu.7 yıl içerisinde doğal,veya sunni sebeblerden ötürü gider olma durumu olabilir.(sağlık,hastane vb.).Olabilecek en iyi seneryo uzatalmış ve ötemeli ödemede hesaplamalarıma göre minimum ailene aylık 4750 tl gibi bir açık oluşturacaksın.Bu ödemelerin maddi düzeyin getirdiği psikolojik,sosyal ve statü gibi dalgalanmalar seyredeceği stotif olarak %65 oranında bir risk var.Genel olarak bakıldığında tıp fakültelerinin ilk 3 yılı bırakma-gelgitlerle ve ağır derslerle doludur.Hatta 2. Ve 3. sınıf.Bu seyreden zaman diliminde ailenin ufak bir gelgit yaşaması (boşanma vb) senin patoloji,histoloji gibi ders kitaplarının arasında "acaba okulu bıraksam mı?" tarzda dissosiyetif soyutlanmalara yol açabilir.Genel olarak risklerden ve en olası minumum kötü seneryodan bahsedildi.Başarılı olma oranı %50 ye %50.Ancak açık pozisyonda görebilirsin.

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
haberler
üniversite
son dakika
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,359
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.