Şimdi Ara

Silinsin.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeslanınKutusu -- 13 Ağustos 2017; 22:54:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu tamamen okulda proje ve ödevlerin ne ile yapılacağına bağlı. Hocanız Arduino ile de çalışmanızı isteyebilir. Bence bekleyin şimdilik.

• quote:

Orijinalden alıntı: xinglyan

Bu tamamen okulda proje ve ödevlerin ne ile yapılacağına bağlı. Hocanız Arduino ile de çalışmanızı isteyebilir. Bence bekleyin şimdilik.

Hocam, benim niyetim RP'yi bir proje üstünde kullanmaktan ziyade, grafiksel arayüzü olan bir işletim sistemiyle beraber yükleyebileceeğim IDE'ler üzerinden çalışmak/kodlama yapmak vb. Başlı başına bir bilgisayar gibi kullanmak yani. Sizce bu konuda ne kadar verimli olabilir?

• TeslanınKutusu kullanıcısına yanıt
    RasperryPi ile söylediğin her şeyi yapabilirsin hocam. FTP sunucusuna dahi bağlayabilirsin. Bununla ilgili ingilizce videolar görmüştüm. Ben Arduino ile ilgilenmeye başladım yeni yeni. Araştırmalarım RasperyPi’nin daha güçlü olduğunu söylese de ben Arduino’yu seçtim. Ona kanım ısındı diyelim:) Ancak RasperryPi size hiçbir eksiklik hissettirmez buna eminin

• xinglyan X kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam cevabınız için :)

Uzun vadeli idare edeceğinden pek emin değilim RP'nin ama Arduino'ya nazaran tek başına bir bilgisayar fonksiyonu görmesi ve yine Arduino gibi çeşitli projelerde kullanılabilmesi bakımından alınıbilir sanırım.

• Hocam, kullandığınız dönem içerisinde kayda değer performans sorunları yaşadığınız oldu mu? Bazı forumlarda en son çıkan modellerinin bile donanımsal olarak zayıf olduğuna ve özellikle internet altyapısının yetersiz olduğuna dair atıflar yapılmış. Tabiki ARM işlemcili RP'yi standart bir Intel veya AMD işlemcili bir bilgisayarla kıyaslamak hata olur ama daha iyi anlamak açısından soruyorum; kullanıcı deneyimi açısından normal bir bilgisayara göre hissedilebilen farkları nelerdir? Bu arada size de çok tesekkur ederim cevabiniz icin. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeslanınKutusu -- 5 Ağustos 2017; 2:56:3 >
  • 1gb ram ile bilgisayar işlevi görmesi mümkün değil. Ram gpu ile paylaşımlı. Chromiumda birkaç sekme açtığın zaman ram dolar. Bende odroid-c1 ve c2 var. C2'yi günlük pc olarak kullanıyorum ama yavaş tabi bu aletler. En zayıf halkası depolama. Sd card lar çok yavaş, emmc biraz daha hızlıdır.

Board'u almakla iş bitmiyor. Klavye, mouse, monitör lazım. Ha bunlar elinde varsa bilemem. Ama yoksa bunlara para vereceğine 2. el bir dizüstü al çok daha rahat edersin.
  • Raspi'den esinlenme diye bişey yok. Piyasada bir sürü Arm soc var. Elbet bunları alıp board haline getirenler çıkıyor. Rasp pi sadece kullanıcı kitlesinin bol olmasından dolayı alınır, yardım babında. Yoksa ne fiyat olarak, ne özellik olarak bir numarası yok. Çinliler 20 dolara daha hızlısını veriyor.

Hele elektronik projelerde kullanmak için hiç alınmaz. 8 $'a nanopi neo var. Ha 10 sayfa datasheet okuyacak kapasiten yoksa mecbur rasp pi alıp hazır kodlarla bişeyler yapmaya çalışırsın el mahkum.
  • Banka çıkması bilgisayarları satıyorlar. Raspi dediğin şeyin ekranı yok klavyesi yok. Sende daha bilgisayar bilgisi yok.

Windows formatlayamayan adam, distro seçip sd karta kurup mini pc yönetecek vay vay vay...

Senin adres Atom bilişim 200 300 tl ye taş gibi makinalar var. Çak üstüne bir ubuntu yandan yandan python kasarsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Delifisek.Tux

Banka çıkması bilgisayarları satıyorlar. Raspi dediğin şeyin ekranı yok klavyesi yok. Sende daha bilgisayar bilgisi yok.

Windows formatlayamayan adam, distro seçip sd karta kurup mini pc yönetecek vay vay vay...

Senin adres Atom bilişim 200 300 tl ye taş gibi makinalar var. Çak üstüne bir ubuntu yandan yandan python kasarsın.

Aman hocam, yerin dibine soktun bizi :D

Daha önce kullanmisligim yok ama o kadar da bilgisiz sayilmam diye dusunuyorum.

Anladigim kadariyla RP de Arduino da normal bir bilgisayar da yer yer lazım olacak. Şu an hangisini alacagim diye dusunmekten ziyade olmasi gereken mumkun oldugu kadar birikim yapmak sanirin :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeslanınKutusu -- 6 Ağustos 2017; 9:26:8 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.