Şimdi Ara

SİLİNMESİNİ RİCA EDİYORUM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
737
Cevap
7
Favori
21.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

SEÇİM AŞAMALARI
    Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarının açıklanmasından sonra ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak (2014 yılı için) YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde "Hava Harp Okulu (HHO) Baraj Puanı" belirlenecektir. Başvuruda bulunmuş olan kız ve erkek adaylardan Komutanlığımızca belirlenen HHO Baraj Puanını aşanlar, ikinci seçim aşamalarına davet edilirler.2013 Yılında YGS barajı 280 di.

a. Ön Sağlık Muayenesi
    b. Beden Eğitimi Sınavı
    c. Kişilik Testi
    d. Psikomotor ve Yetenek Testleri
    e. Mülakat (Psikolojik ve Grup Görüşmesi)
    f. Uçuş Sağlık Muayenesi
    g. Öğrenci Seçme Uçuş Eğitimi
    h. İntibak Eğitimi

a)Ön sağlık muayenesinde; Adayın, Dış Görünümüyle yönergeye aykırı, Asker ve havacı olmasını engelleyen bir durumu olup olmadığı değerlendirilir.
    Elenen aday diğer seçim aşamalarına devam ettirilmez.

b)Adayın Fiziki yeterliliği değerlendirilir. Bedenen yeterli bir potansiyele sahip olup olmadığı hakkında görüş oluşturulur.

c )Kişiliğin onaltı farklı boyutunu değerlendiren bir testtir.Adayların kişilik özellikleri hakkında genel bilgi edinmek ve mülakat aşamalarına veri sağlamak amacıyla uygulanan testtir.

d)El-göz-ayak koordinasyonu ile dikkat ve tepki hızını değerlendirmeyi esas alan bir testtir. Bu testlerin sonuçları, uçuş yeteneğinizi belirlemeye yönelik olduğundan, belli bir baraj puanı aşamayan öğrenciler elenir.

e) Psikolojik Görüşme :Adayın; Askerliğe ve Havacılığa uygunluğunu, Psikolojik özelliklerini tanımaya yönelik olarak, Görüşme Komisyonu ile adayın yüz yüze görüşmesidir.
    Görüşme sonunda eleme yapılmaz, Komisyonun elde ettiği buldular ve oluşturduğu görüş,"Karar komisyonu" Görüşmesinde veri olarak değerlendirilir.
    Grup Görüşmesi:Adaylar; 4-5 Kişilik Gruplar halinde, kendilerine verilen bir konuyu, görüşme komisyonu karşısında tartışırlar. Tartışma sırasında, adayın; grup içersindeki davranışı, düşüncelerini savunabilmesi ve liderlik özellikleri izlenir.
    Komisyonun elde ettiği hususlar ve oluşturduğu görüş, "Karar komisyonu" görüşmesinde veri olarak değerlendirilir.

f) Karar komisyonundan başarılı olan adaylar, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde öngörülen sağlık kriterlerine sahip olup olmadıklarını belirlemek amacıyla tüm branşlarda uzman doktorlar tarafından yapılan sağlık muayenesine alınırlar. Sağlık muayenesi sonucunda,"Askeri öğrenci olur, Uçucu yetiştirilmeye elverişlidir" raporu alan adaylar Öğrenci Seçme Uçuş (ÖSU) eğitimine sevk edilirler.
    Sağlık muayenesi sonucu olumsuz olan adaylar sağlık muayene sonucuna itiraz etme hakkına sahiptirler. İtiraz hakkını kullanmak isteyen adaylar HHO İKDSM Bşk.lığı tarafından başka bir asker hastanesine sevk edilir. İtiraz muayeneleri sonucunda olumlu rapor alan adaylar kendilerine tebliğ edilen tarihte Öğrenci Seçme Uçuş (ÖSU) eğitimine katılırlar.

g)Adaylar, Öğretmen pilotlar nezaretinde uçuş eğitimi sırasında adayların testlerle ölçülemeyen pilotaj özellikleri değerlendirilir.
    Uçuş Eğitimini başaramayanlar elenir, Başaranlar temel askerlik eğitimine kapsayan "İntibak eğitimi"ne alınırlar.

h)İntibak eğitimi, HHO öğrenci adaylarına okulu ve okulda tabi olacakları askeri mevzuatı tanıtmak ve temel askeri eğitimi yaptırmak amacıyla yapılan 2 ila 8 haftalık bir eğitimdir. İntibak eğitimi safhasında başarılı olamayan adaylar elenirler.

Arkadaşlar bende Hava Harp Okulunda okumayı,gökyüzünde pervasız bir kartal olmak isteyen biriyim sorularınızı cevaplarınızı bekliyorum elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Umarım gönlümüze göre olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mR.ma[TR]ax -- 18 Kasım 2014; 22:33:31 >

• Insallah istedigin okur dostum 12. Sinifsin sanirim orasi pekte kolay bi okul degildir disardan cok cazup gozukuyor ama gidip gorunce bircok sey degisiyor :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mesajım bulunsun bi ara bişeyler sorarım .
  • Sorularınız olursa yardimci olabildigim kadar cevaplarim

• İlk soru benden gelsin o zaman. Dolgu ön sağlık aşamasında engel olur mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: mR.ma[TR]ax

İlk soru benden gelsin o zaman. Dolgu ön sağlık aşamasında engel olur mu ?

İlk cevapta benden :) çürük olmadığı sürece engel olmaz .
  • quote:

Orijinalden alıntı: -SerkanK-

quote:

Çürük olmadığı sürece derken nasıl yani benim dolgu çürük dişe yapıldı :/

• Aynı şekilde benimde dişler ile ilgili sorum var.

Şimdi benim dişlerin birkaç tanesi kanal tedavili, birkaçıda dolgu ama çürük yok ha birde ön dişimde küçük bir dolgu var, ama bunlar konuşmamda asla olumsuz etki yaratmıyor, sağlık testlerinde bir sorun olur mu bunlar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Fly

Aynı şekilde benimde dişler ile ilgili sorum var.

Şimdi benim dişlerin birkaç tanesi kanal tedavili, birkaçıda dolgu ama çürük yok ha birde ön dişimde küçük bir dolgu var, ama bunlar konuşmamda asla olumsuz etki yaratmıyor, sağlık testlerinde bir sorun olur mu bunlar ?

Hemen hemen seninle aynı sorunu paylaşıyoruz pek sorun olacağını düşünmüyorum ama yinede bilen arkadaşlara sormakta fayda var
  • quote:

quote:

Hemen hemen seninle aynı sorunu paylaşıyoruz pek sorun olacağını düşünmüyorum ama yinede bilen arkadaşlara sormakta fayda var

Sanal Havacılık ile ilgili topluluk var Türk Sanal Hava Kuvvetleri diye onların Solo Türk pilotu Yusuf Kurt ile röportajları var Team Speak'te konuşmaları var desek daha doğru olur, ordan bu dolgu sorusunu sordular hiçbir sorun olmaz dedi onunda dolgusu varmış.

• quote:

quote:

quote:

Sanal Havacılık ile ilgili topluluk var Türk Sanal Hava Kuvvetleri diye onların Solo Türk pilotu Yusuf Kurt ile röportajları var Team Speak'te konuşmaları var desek daha doğru olur, ordan bu dolgu sorusunu sordular hiçbir sorun olmaz dedi onunda dolgusu varmış.

Icimi rahatlattin sağolasın:)

• Saglik muayeneleri eskisi gibi duydugumuz kadar sıkı deil dislerin disardan iyi gorunuyorsa gecersin dolgu tel bunlr engel deil. Gözden de o kdr korkmayin iceriye 2 numarayla girenler var. Checkup yaptirmanizi oneririm özellikle kan tahlillerine dikkt edin en cok elenme nedenlerinden biri yediginize içtiğini ze dikkat edin

• quote:

Orijinalden alıntı: muko1995

Saglik muayeneleri eskisi gibi duydugumuz kadar sıkı deil dislerin disardan iyi gorunuyorsa gecersin dolgu tel bunlr engel deil. Gözden de o kdr korkmayin iceriye 2 numarayla girenler var. Checkup yaptirmanizi oneririm özellikle kan tahlillerine dikkt edin en cok elenme nedenlerinden biri yediginize içtiğini ze dikkat edin

Gözlerimden korkuyordum göz doktoruna gittim adam sen benle dalga geçmeye mi geldin kartal gözsün dedi gönderdi şükür gözümde bir şey yok :) Gitmeden öncede genel bir kontrolden geçmeyi düşünüyorum değerli yorumun için teşekkürler :)
  • Hocam HHO a hangi tür liselerden aday alınıyor acaba..
  • mR.ma[TR]ax M kullanıcısına yanıt
    Dostum hava kuvvetlerinde hwrhangi bistifa durumuna gore alım yada elemeler degizmwz zaten okula aldigin her adam da pilot olmuyor elinde fazlasiyla yapacak adamin var ama milyon dolarlik ucaklarada her adami geciremezsin aralarindan yapabilecekleri ayirirsin hwr sene pilot sayisi degisiyor mesela gecen sene 40 pilot cikti diye biliyorum bu tamamen pilotaja katılan ogrencilerle alakali cok iyiyseler 100 tane bile cikabilir cogu kisi bedensel degilde sinavlardan psikolojik testlerden eleniyor yani pilot yapmada kisitlama yok sadece pilotaj doneminden sıkılip birakanlar var is boyle olunca cok pilot cikmiyo tabi

• Anladım hocam kendilerinin bir kısıtlaması yok bedeni ve psikolojisi el vermeyenler eleniyor istemeyenler ayrılıyor bu sayı böylece düşüyor.Senden bir rica'da bulunmuştum eğer müsaitsen bizim için anlata bilir misin ?
  • Tabikide gece musaitim bildigim kadariyla ozetlerim

• Şimdiden teşekkürler bekliyor olacağım :)
  • quote:

quote:

quote:

Kardeş zaten sağlam dişe dolgu yapılmıyor :D Şaka bir yana yani sağlık kontrollerine çürük/kırık dişle girmeyeceksin dolgu sorun yapmaz .

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kardeş zaten sağlam dişe dolgu yapılmıyor :D Şaka bir yana yani sağlık kontrollerine çürük/kırık dişle girmeyeceksin dolgu sorun yapmaz .

Teşekkürler bilgi için :)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.