Şimdi Ara

Silinen Dosyaları Kurtarma Anlatımları - File Recovery

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
53
Cevap
21
Favori
166.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle herkese selamlar, dilim döndüğünce recovery programlarını kullanmayı anlatmaya çalışacağım ve beğendiğim programları zamanla ekleyeceğim. Anlatımlarımı altıntı adı altında dahi başka sitelerde ve forumlarda paylaşılmasını istemiyorum.

Şartların eşit olması için ilk testten önce hafıza kartını biçimlendirdim, daha sonra tüm dosyalarımı hafıza kartıma kopyaladım ve shift+delete yöntemi ile sildim. Şimdi teker teker elimden geldiğince programları inceliyorum.

Kullandığım ekipmanlar:
    Kodak 128Mb Class2 Sd Hafıza Kartı
    Sd Kart Okuyucu

Kurtarmaya çalıştığım dosyalar
    Fotoğraf (.jpg .bmp .gif .png)
    E-kitap (.pdf)
    Müzik (.mp3 .wma)
    Slayt (.ppt .pptx)
    Metin dosyası (.doc .txt)
    Mobil uygulama (.sis .sisx)
    Sıkıştırılmış dosya (.rar .zip)
    Video (.flv .avi)

Not: Fotoğrafların her dosya türünden 2’şer adet var ve dosyanın birinde Türkçe karakterler yok diğerinde ise Türkçe karakterlerde yazılı. Diğer dosyalarda Türkçe karakterler kullandım.
    Not2: Kullandığım program sürümleriyle verdiğim linkler farklılık gösterebilir, elimden geldiğince tam sürümleri kullanmaya çalıştım çünkü demo sürümlerde belirli sayıda dosya kayıt gibi sorunlar çıkabiliyor.

Piriform Recuva v1.37.488
    Recuva bilgisayarınızdan silinen dosyaları kurtarmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir program.. Dijital kamera veya mp3 player için de kaza sonucu sildiğiniz dosyaları kurtarmada kullanabileceğiniz Recuva küçük boyutu ve ücretsiz olmasıyla tercih edilebilir

Bilgisayarıma Kaydet

Tüm menülerin kullanımı aynı olduğu için sadece bu bölümü resimli anlatıyorum.

Programı ilk açtığımızda ki karşılama menüsünden resimleri seçip ilerliyoruz

Sonra arayacağımız sürücüyü de belirleyip ilerliyoruz

Derinlemesine taramayı da açıp işlemi tamamlıyoruz.

Son ekrandan kurtarmak istediğimiz resimleri seçip kurtar’a tıklıyoruz.

Resimlerin kaydedileceği konumu seçip bitiriyoruz.

Sonuç
    Tüm fotoğrafları kayıpsız kurtardı. Yanlışlıkla silinen fotoğrafları kurtarmak için tercih edilebilir.

Ayrıca
    Resimler – Başarılı
    Müzikler – Başarılı
    Belgeler – Başarılı
    Görüntü(Video) – Başarılı
    Sıkıştırılmış – Başarılı
    Diğer – Dosya türü fark etmeden silinen her şeyi buluyor - Başarılı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ugur851 -- 22 Nisan 2010; 2:05:22 >

• Recover My Files v3.9.8.6053
    Silinen belgelerinizi, grafiklerinizi, dijital kamera, fotoğraflarınızı, zip dosyalarınızı, e-postalarınızı, müzik, video ve diğer tüm dosya biçimlerinizi geri getirmenizi sağlayan üstün özellikli bir programdır.
    Recover My Files, Geri Dönüşüm Kutusu'ndan silinmiş dosyaları, formatlanmış sürücülerdeki verileri ve hatta hiç kaydedilmemiş geçici sistem klasörlerini de geri getirebilme özelliğine sahiptir

Bilgisayarıma Kaydet

Programı açtığımızda karşılama ekranından “Fast File Search”ü seçip ilerliyoruz

Tarama yapacağımız birimi seçip ilerliyoruz

Kurtarmak istediğimiz dosya türlerini seçiyoruz, isterseniz hepsini de seçebilirsiniz

Ayrıca tek tek bir dosya türünü de seçebiliyoruz

“File type view” bölümden kurtarmak istediğimiz dosya türlerini işaretliyoruz. Ayrıca “other files” bölümünde diğer kurtarılabilecek dosyaları göstermesi bir avantaj bence.

“Save As”e tıklayıp dosyaların kaydedileceği yeri seçiyoruz

İşlem tamam

Her dosya türünde ayrı ayrı tarama yapılabilmesi bir avantaj. Programın arayüzünün inglizce olması ve ücretli olması birer dezavantaj. Tüm dosyaları kayıpsız bir şekilde kurtardı.

• Pc Inspector File Recovry v4.0
    Pc Inspector File Recovery FAT 12/16/32 ve NTFS veri sistemlerini destekleyen bir veri kurtarma programıdır.
    Boot Sektör veya FAT silinmiş ya da zarar görmüş olsa dahi sürücüleri otomatik olarak tespit eder
    Dosyaları orijinal saat ve tarih ile yeniden yapılandırır
    Yeniden yapılandırılmış verilerin kaydedilmesi için ağ sürücülerini de destekler
    Herhangi bir indekste yol göstericiye sahip olmayan dosyaları yeniden yapılandırır. Ayni tarzdaki diğer rakip ürünler ise bu tür dosyaları yeniden yapılandıramamaktadır.

Bilgisayarıma Kaydet

Programı ilk açtığımızda açılan ekrandan “Recover Deleted Files”ı seçip ilerliyoruz

Dosyaların bulunduğu bölümü seçip onaylıyoruz

Dosyalarımız bulundu

İstediklerimizi seçip (mesela Ctrl+A) sağ tıklıyoruz ve “Save To” diyoruz ve istediğimiz yeri seçip kaydediyoruz

Sonuç
    Tüm dosyaları kayıpsız kurtarmayı başardı. (Hatalar sebebiyle birkaç kez uygulamayı tekrar başlattım)

- Kullanımı çok karışık, daha basit bir ara yüz kullanılabilirdi.
    - Farklı dosya türleri ayrı ayrı aranamıyor.
    - Bir çok dili desteklemesine rağmen Türkçe bulunmuyor
    - Bulduğu dosyaları kaydetmek çok uzun sürüyor. Bazı dosyalarda hata verip sistem donuyor. Ne zaman hata vereceği belli olmuyor. Tavsiyem 5er 5er dosya seçip kaydetmeyi deneyin.
    + Program ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

*Sanırım diğer programlarla sorunumu çözemezsem en son bununla denerim

• O&O MediaRecovery 6.1 Build 6182

Silinmiş Fotoğraflarınızı, Videolarınızı ve MP3'lerinizi Kurtarın. Düğününüzün, çocuklarınızın veya son tatilinizin yeri doldurulamayacak fotoğrafları silindi mi? Sakin olun - çaresi çok yakınınızda. O&O MediaRecovery silinen resim, video, ve müzik dosyalarınızı, tek bir tuşa basmanızla geri getirebilir.Silinen dosyalarınönceden kayıtlı olduğu cihazı (örneğin dijital kameranızı) bilgisayarınıza bağlayın. O&O MediaRecovery'i bilgisayarınıza yükleyin ve programı başlatın. Dosyayı bulmanızda asistan size adım adım yol gösterecek.

Önemli Özellikler:
    Kurtarmadan önce dosyaları önizleme olanağı
    Dijital görüntülerin ve MP3'lerin zahmetsizce kurtarılması
    80 dosya türünü tanımlama ve kurtarma yeteneği
    Yazılımın hatalı çalışması sonucu zarar gören veya silinen dosyaları bile kurtarma özelliği

Bilgisayarıma Kaydet

Programı çalıştırıp gelen ekrandan ileriyi seçiyoruz

Hangi bölümden dosya kurtaracağımızı seçiyoruz

Bölümü seçtik taramayı başlatalım

Tarama gerçekleşiyor

Kurtarmak istediğimiz dosyaları işaretleyip ileri diyoruz

Dosyaların kaydedileceği bölüm

Kaydetme Ekranı

+ Program İngilizce olmasına rağmen kullanımı çok kolay bir arayüzü bulunuyor
    + Dosyaları bulması ve kaydetmesi uzun sürmüyor
    - Uygulama 30$ karışılında satın alınabiliyor.
    - Dosyaları kendi adıyla bulamıyor file01 file02 şekline isimlendirme yapıyor
    - Yaptığım aramada sadece fotoğraf, video ve müzik dosyaları bulabildi, diğer dosyaların hiçbirini bulamadı.
    DN: Çok çok eski 4 adet fotoğrafımı buldu.

• Smart Flash Recovery v2.0
    Smart Flash Recovery, Windows işletim sistemleri için veri kurtarma aracıdır. FAT 16/32 dosya sistemlerini destekler. Bu program ile herhangi bir depolama ortamından (flash sürücüler, USB sürücüler, dijital kameralar, PC kartı, multimedya kartı, güvenli dijital kart) kolayca veri kurtabilirsiniz.

Bilgisayarım Kaydet
    Fat
    Ntfs

Programın arayüzü çok basit ve kullanımı kolay. Full sürümünü aramama rağmen bulamadım bu yüzden kurtardığı dosyaların başarısı, kayıt süresi, bulma performansı ile ilgili resimli anlatım yapamıyorum

Kısaca anlatmak gerekirse programı açtığımızda dosya taraması yapmak istediğimiz sürücüyü seçip arama butonuna basıyoruz. Tarama tamamlandıktan sonra istediğimiz dosyayı seçip restore(öyle hatırlıyorum)’ye tıklıyoruz ve dosyaların kaydedildiği konuma gidip kontrol ediyoruz.

- Program 44.20$ ödenerek sınırsız kullanılabilir ama önce ücretsiz programları denemek gerekir.
    - Fat ve Ntfs için iki ayrı program indirmemiz gerekiyor. Tek program bünyesin bulunsa kullanım açısından daha kolay olurmuş.
    + Kullanımı ve program arayüzü basit.

• Card Recovery v5.10.0121
    CardRecovery, dijital kameralar tarafından kullanılan hafıza kartları için bir veri kurtarma yazılımıdır. Program hafıza kartlarından silinmiş, biçimlendirilmiş, kaybolmuş ya da bozulmuş resim, ses ve video dosyalarını kurtarabilir.

Sd, Cf, Xd, Memory Stick, MicroDrive, SmartMedia kart, MMC, MicroSD, MiniSD, SDHC gibi hafıza kartlarını tanır ve tarar.

Program sade bir arayüze sahiptir. Tek bir pencere içinde adım adım hafıza kartlarından kaybolmuş (ayrıca sabit diskleri de tarar) resim, video ve ses dosyalarını bulup, kurtarabilir. 1.adımda sürücü, kamera üreticisi, resim, film ve ses dosyalarını seçip, hedef klasörü de ayarladıktan sonra tarama işlemi başlatılır. Kayıp ya da silinmiş dosyaları bulduktan sonra dosyaları kurtarabilir.

Fazla ayar, ayrıntı içinde boğulmadan basit ve hızlı bir şekilde veri kurtarma işinizi yapabilirsiniz.

Bilgisayarıma Kaydet

Açılan ekrandan next’e tıklıyoruz

Sürücüyü, kurtarmak istediğimiz dosyanın türünü ve kayıt yapan cihazı seçiyoruz (istersek generic camera olarak bırakabiliriz)

Next’e tıklayıp aramayı başlatıyoruz

Sonuçları preview’e tıklayarak görebilir ve istediklerimizi seçebiliriz.

Next’e tıklayarak kaydetme işlemini başlatıyoruz.

+ Kullanımı kolay ve konusunda bir o kadar başarılı
    + Video, fotoğraf ve ses dosyaları için ayrı ayrı tarama yapılabiliyor.
    + Fotoğraf makinesi ve video kameraların silinen dosyalarını kurtarmak için üretilmiş ve bence kesinlikle ilk tercih edilmesi gereken programdır.
    - 39.95$ ödemek suretiyle sınırsız olarak kullanabiliriz.

• UnDeleteMyFiles v2.6
    UndeleteMyFiles ile yanlışlık sildiğiniz dosyaları (harddisk, usb bellek, flash disk vb. aygıtlardan) geri getirebilirsiniz. UndeleteMyFiles silinmiş medyalarınızdan veya dijital aygıtlarınızdan dosya kurtarmanın en hızlı ve en kolay yollarından biri.

Bilgisayarıma Kaydet

Ana ekrandan “File Rescue”yi seçiyoruz

İstediğimiz bölümü seçip “scan” diyoruz

İstediğimiz dosyaları seçip recover diyoruz

Dosyaların kayıt edileceği yeri seçip

Onaylıyoruz

İşlem Tamam

+ Tüm dosyaları sorunsuz kurtardı
    + Kullanımı kolay
    + Deneme sürümünde bile 10 kere kullanım hakkı var, dosyalarımızı kurtarmak için yeterli bir sayı
    + Media recover bölümüne hayran oldum diyebilirim, resimleri gösterip müzikleri çalabiliyor.
    + İsterseniz kısa yol olarak programı açınca “Deleted File Search”ü kullanabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ugur851 -- 22 Mayıs 2010; 23:44:44 >

• FileResque Pro v2.9.455
    Herhangi bir nedenle kaybettiğiniz dosyaları geri getirmenizi sağlayan bir program... Program FAT12, FAT16, FAT32, NTFS ve NTFS 5 dosya sistemlerini destekliyor. Programın geri dönüştürme sihirbazı ile dosyalarınızı geri dönüştürebilirsiniz...

Programı çalıştırdığımızda zaten bölümler taranıyor istediğimiz bölümü seçip “Analyze”e tıklıyoruz

Recover’a tıklayıp kaydetmek istediğimiz bölümü seçiyoruz

Kaydediliyor

İşlem tamami OK diyoruz

+ En eski dosyaları bulma konusunda en başarılı yazılımlardan biri bence.
    + Kullanımı kolay, kurtardığı dosyalar sorunsuz
    - Lisans ücreti 49.95$

• UnDelete Plus
    ndelete Plus ile kaza sonucu sildiğiniz, çöp kutusundan kaldırdığınız veya bilinçli olarak shift tuşuyla kalıcı olarak sildiğiniz tüm dosyaları kurtarabilmeniz için hazırlanmış bir programdır.

Undelete Plus tüm Windows işletim sistemlerinde(Win 95/98/Me/NT/2000/XP/2003) ve tüm dosya sistemleriyle (FAT12/16/32,NTFS/NTFS5) kullanılabilmektedir ve taşınabilir hafıza sürücülerinden de (Flash Disk, Dijital Kart vb.) veri kurtarabilmektedir. Tabii şunu unutmamak lazım ki hiçbir veri diskten üzerine yeni veri yazılıncaya kadar silinmez. Bu nedenle dosya kaybından hemen sonra kurtarma işlemlerine girişilmelidir.

Bilgisayarıma Kaydet

Programı çalıştırıp, istediğimiz bölümü seçiyor ve “scan”e tıklıyoruz

Dosyalar bulundu, kayıt konumunu belirleyip “start undelete”ye tıklıyoruz

Programın deneme sürümünde bile dosyaları kayıt edemediği için başarısı konusunda yorum yapamayacağım, sadece dosyaları detaylı ve hızlıca arıyor.

• Active@ UNDELETE v7.3.003
    Active@ UNDELETE, sabit sürücüler, disket sürücüler, çıkarılabilir sürücüler ve tüm RAID sistemlerindeki formatlanmış veya silinmiş verileri kurtarmanıza yarayan oldukça güçlü ve kapsamlı içeriğe sahip bir Veri Kurtarma Programıdır.

Bu program ile yukarıda saydığımız tüm medyalar yanında artık dijital kameralarda sıklıkla kullanılan Secure Digital, CompactFlash, SmartMedia, MemoryStick gibi tüm akıllı kartlardaki silinmiş veya formatlanmış verilerinizi de geri getirebilirsiniz.

Artık verilerinizin yanlışlıkla silinmesi, virüs tarafından yapılan formatlar veya yetkisiz kullanıcıların sisteminizde yarattıkları veri kayıpları bir sorun oluşturmayacaktır. Active@ UNDELETE ile tüm kaybolan bilgilerinizi geri getirebilecek, hiçbir dosyayı yanlışlıkla sildikten sonra da üzülmenize gerek kalmayacaktır.

Bilgisayarıma Kaydet

Programı çalıştırıyoruz, arama yapmak istediğimiz birimi seçiyoruz ve sağ tıklıyıp “scan” diyoruz

Dosya türlerini istersek belirleyip “scan”e tıklıyoruz

Arama ekranı

Sonuç

Gördüğünüz gibi çok fazla dosya var ve hangisi hangi dosya belli değil. “MEMORYTEST 0” a sağ tıklayıp “scan” ediyoruz. Ve souç

Kurtarmak istediğimiz dosyayı seçiyoruz ve sağ tıklıyıp “recover” diyoruz

+ Kurtarma başarılı ama kayıt yaparken hepsini aynı anda kayıt etmeyi başaramadım
    - Fiyatı 40$-80$ arasında değişiyor

• Güzel çalışma. Tebrikler...
  • Ellerine kollarına sağlık üstad.Bende bizim iş yerindeki pc yi çökerttim içinde yedeklemediğim önemli microsoft office access dosyaları vardı hepsi gitti bugun google de ararken konuyu gördüm recover my files v4.6.0(786) indirdim 9 tane access dosyası buldu ama isimleri vs numaralardan olusuyor benim koydugum isimler degil bu dosyaları kaydedemiyorum serial mi istiyor crack ı flaan varmıdır bunun veya ne yapmam lazım üstad bi yardımcı olursan sevinirim şimdiden Teşekkür ederim .
  • Merhabalar yararlı bir konu olmuş eline sağlık dostum flash diskimden 2 adet rar dosyası silmiştim şimdi Recuva adlı programla taratıyorum inşallah geri getirebilirim.
  • @trane1
    Umarım kurtarabilirsiniz, konu aklıma gelmişken vakit bulunca yeni eklemeler yapayım

@tr-ance
    Kusura bakmayın çok geç cevap verdim, mesajı yazdığınız dönemde bazı sebeplerden dolayı internete giremiyordum. Eğer hala çözemediyseniz sorunu, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım
  • elinize saglık.güzel paylaşım
  • bende böye takılı kalıyor. Sandisk ultra kartım, laptopun dahili okuyucusuyla da, harici bir kart okuyucuyla da aynı problemi yaşadım Recuva ile. Nasıl aşabilirim bu problemi. Dosya 3-4 gb arası bu arada.

• Ücretsiz olanları deniyorum ama sonuç hüsran.

Şu anda Recover My Files 4.6.8(1012)'nin seriallini arıyorum ama lanetki yok ortalarda. Sadece bu program buldu ama bu da kaydederken register istiyor kafayı yemek üzereyim.
  • Çok Teşekkürler paylaşım için. Ancak kurtarılan video dosyalarını tekrar oynatmıyor o sorunu nasıl halledeceğiz?

Yalnız bu konu ile ilgili pm ime cevap verirseniz sevi
  • Peki sildigimiz bir oyunu geri getirebiliyormuyuz?
  • @india_ipekyolu
    Pm'i şimdi gördüm hemen yanıtlıyorum.

@heredot_t
    Ben zor olacağını düşünüyorum açıkçası. Tekrar indirmek daha kolay olur en azından. Eğer save dosyaları varsa tabi, onları kurtarmak denenebilir bence.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.