Şimdi Ara

Silinebilir.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Özellikle ateist arkadaşlardan sorularıma madde madde cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler..

Madde 1: özellikle son yıllarda sosyal medyanında ortaya çıkmasıyla birlikte ateist kesim tarafından sanki hep bir kişi tarafından yazılıyormuş gibi müslüman yada başka dinden olan insanların inançlarını aşağılama onları boşa çıkarma bir nevi inançlarından saptırma hevesi görüyorum.. Burdaki amacınız ne? Yani inanmıyor olduğunuz halde inanan insanların inancı sizi niye bu kadar enterese ediyor?

Madde 2: sanıyorumki trde yaşadığınız için günlük maddi manevi bir sürü sıkıntılı durumla karşılaşıyorsunuzdur.. Yani erkekler justin bieber gibi kızlarda şeyma subaşı gibi bir hayatı yaşayamıyor.. Tek 1 defa dünyaya geldiniz.. Ölüm giderek yaklaşıyor.. Öldüğünüz anda herşey yok olacak.. Ve siz bu tek şansınızda düşük bir maaşla yada zalim bir patronla yada sorunlu bir aileyle uğraşıyorsunuz.. İstediğiniz evi alamıyorsunuz yada hayalinizdeki arabaya binemiyorsunuz.. Buna karşın yaşama hala devam etme isteğini motivasyonunu nasıl buluyorsunuz?

Madde 3: hiçbir yakınınız öldümü? Öldüyse onun yok olduğu ve bir daha sonsuza kadar onunla görüşemeyecek olma düşüncesine nasıl alıştınız? O kişinin yaşarken yaptığı hareketlerin en ufak şekilde iyi yada kötü yansıması olmayacağı düşüncesine nasıl alışıyorsunuz?

Madde 4: size maddi yada manevi zarar veren bir kişi eğer kanun önüne çıkmadıysa onunla nasıl iç hesaplaşması yapıyorsunuz? Kabul edelimki kötü davranışta bulunan herkes kanun önüne çıkmıyor malesef.. Peki siz nasıl sabrediyorsunuz? Onunda başına kötü bir olay gelmesini ve rahatlamayı mı bekliyorsunuz yada siz gidip ona karşılığında bir kötülük mü yapıyorsunuz? Yada size yaptığı kötülüğü; olsun canım ne olacakki deyip unutuyormusunuz?

Aklıma takılanlar bunlar aşağı yukarı.. Cevaplar için şimdiden teşeklürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4CF12F62C -- 5 Ocak 2018; 20:4:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Kendi adima cevap vereyim.
    1) Inanan birinin neye, nicin inandigini merak ediyorum. Ben inanmasam da firsat buldukca farkli inanislari ya da insanlari ogrenmeye calisirim. Kendi inanci cercevesinde ibadet etmesinde yanlis bir sey yok insanin, benim de neye inanmadigimi belirtmemde yanlislik yok. " tamam anladik bizi rahat birakin ve sessizce inancsizliginizi yasayin " deme luksu yok kimsenin. Kendisinden olmayana tolerans gostermeyi ogrenmek gerekiyor.
    2) Yasamaya devam etme motivasyonum, oldukten sonra bana vaadedilen seyler degil. Hayata bir sey kattigimi dusunuyorum ve yasamaktan zevk aliyorum. Nasilsa yeniden kirlenecegim diye banyo yapmamazlik yapmiyorum. Beni uzen sey, yeni kitaplari filmleri olaylari vs goremeyecek olmam. Ama buna yapacak bir sey yok.
    3) Olumune uzuldum, hem de cok uzuldum. Yasadigi hayati iyi yasadigini dusunerek avuttum kendimi. O simdi cennette cok mutludur diyebilmeyi ve buna gercekten inanabilmeyi isterdim. Ama oyle bir sey yok. Giden gitti ve siyah ekran.
    4) Cok buyuk bir kotuluk yapan olmadi. Kindar birisi sayilmam ama elimden geldigince karsiligini odetmeye calisirim. Bu da biraz ustteki soru gibi, ilahi adalet ile yaptiklarinin cezasini eksiksiz cekecegine inanabilsem inanir ve mutlu olurdum.

Inanip inanmamak bizlerin tercihi degil. Inancsiz oluverirsin bir gun ve artik ondan sonra hayatina bir daha sokamazsin. Bir dine inanmanin hayati birey icin daha yasanilabilir kildiginin; adalet, huzur ve refah sozu verdiginin farkindayim. Ama kimse beni bu dunyada cocuk felci gecirip hayat boyu kötürüm yasamak zorunda kalan kisinin adaletsizligini telafi edecek yuce varligin, benim sarap icmemden rahatsiz olduguna ikna edemez.
  • öncelikle şunu belirtelim, hep bir kişi yazıyormuş gibi demişsin. bunun ateist olmakla bi alakası yok. özentilik taklitçilik sosyal medya zaten bu işin yuvası. sadece ateistlerde bunun olduğunu söylemek bi gözünü kapatmak olur.
    1. insanlığa özgür seçimlerin sunulduğu bir gelenekten gelmiyoruz çünkü. spesifik bir inancın sana dayatıldığı bir gelenekten geliyoruz. haliyle, bugün türkiyede yaşayan ateistler varsa, ya olağandışı kültürlü bir ailenin üyesidir yada kimliğinde islam yazmaktadır. bilmem anlatabildim mi. burada bir dönüşüm süreci var. insanların ortaya koyduğu da budur. basitçe, müslüman olarak yetiştim > bazı şüphelerim vardı >...> islamı reddettim. gibi. şahsen sosyal medya kullanmam ayrıca inancı/inançsızlığı da herkese anons etmem. ama yediği yemeği içtiği içkiyi paylaşan adamların platformunda çok da saçma değil gibi duruyor.
    2.herkesin hayatta farklı bir görüşü farklı bir mutluluk anlayışı olabilir. hepimiz aziz sancar değiliz bazılarımız da işçi mesela. burda girdi olarak dini reddettiğiniz zaten kişisel tecrübenizle veya kendinizi geliştirmek için danıştığınız farklı kaynaklarla karekterinizi zenginleştirebilirsiniz. mutsuz olmanın birçok sebebi olabilir. şahsi fikrim insana ait algıların değersiz olduğu yönündedir. çok basitçe manipüle edilebilir. mesela dünyada zorluklar çekmeme rağmen diğer dünyada rahat edeceğimi düşünsem belki de halimden memnun olabilirdim. peki gerçek olur muydu ?
    3. eğer kendinizi herşeyin anlamlı olması gerektiği biçiminde şartlamazsanız aşmanız gereken bir sorun değil bu. herşeyin karşılık bulacağı bir ölümden sonrası yaşama inanan sizsiniz. yani siz nasıl diğer tarafta sonsuza dek sevdiklerinizle mutlu olma fikrine alıştıysanız alternatifi de aynı şekilde alışılıyor.
    4. kötü iş yapan kişi kanun önüne çıksın diye elinden geleni yaparsın. daha ötesine gidersen sen de kötü iş yapmış olursun. bu tarz normlar dinlerden önce yok muydu sanıyorsunuz. toplumsal yaşamın sosyal davranışların belki binlerce yıllık tarihi var.

• Kendi adima cevap vereyim.
    1) Inanan birinin neye, nicin inandigini merak ediyorum. Ben inanmasam da firsat buldukca farkli inanislari ya da insanlari ogrenmeye calisirim. Kendi inanci cercevesinde ibadet etmesinde yanlis bir sey yok insanin, benim de neye inanmadigimi belirtmemde yanlislik yok. " tamam anladik bizi rahat birakin ve sessizce inancsizliginizi yasayin " deme luksu yok kimsenin. Kendisinden olmayana tolerans gostermeyi ogrenmek gerekiyor.
    2) Yasamaya devam etme motivasyonum, oldukten sonra bana vaadedilen seyler degil. Hayata bir sey kattigimi dusunuyorum ve yasamaktan zevk aliyorum. Nasilsa yeniden kirlenecegim diye banyo yapmamazlik yapmiyorum. Beni uzen sey, yeni kitaplari filmleri olaylari vs goremeyecek olmam. Ama buna yapacak bir sey yok.
    3) Olumune uzuldum, hem de cok uzuldum. Yasadigi hayati iyi yasadigini dusunerek avuttum kendimi. O simdi cennette cok mutludur diyebilmeyi ve buna gercekten inanabilmeyi isterdim. Ama oyle bir sey yok. Giden gitti ve siyah ekran.
    4) Cok buyuk bir kotuluk yapan olmadi. Kindar birisi sayilmam ama elimden geldigince karsiligini odetmeye calisirim. Bu da biraz ustteki soru gibi, ilahi adalet ile yaptiklarinin cezasini eksiksiz cekecegine inanabilsem inanir ve mutlu olurdum.

Inanip inanmamak bizlerin tercihi degil. Inancsiz oluverirsin bir gun ve artik ondan sonra hayatina bir daha sokamazsin. Bir dine inanmanin hayati birey icin daha yasanilabilir kildiginin; adalet, huzur ve refah sozu verdiginin farkindayim. Ama kimse beni bu dunyada cocuk felci gecirip hayat boyu kötürüm yasamak zorunda kalan kisinin adaletsizligini telafi edecek yuce varligin, benim sarap icmemden rahatsiz olduguna ikna edemez.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 1- fizigin etki tepki kurali. Dine inananlar kendi dusuncelerini dayatmak istedigi icin buna tepki doguyor.

2- digerlerinin surunmesini izlemek zevkli oluyor. Digerlerini bilmem ama cidden bunu hissediyorum. tabi maddi durumum da kotu sayilmaz.

3- evet oldu. Sonucta doganin kurali bu. Eger kimse olmeyip benim yakinim olseydi o zaman sorun olurdu.

4- kanun onune cikmiyorsa ic degil dis hesqplasma yaparim. Kaybecek birseyim yok cunku.

• Dur güzel kardeşim ben seni "memnun" edeyim

1 içimdeki şeytan onlara saldırmamı emrediyor, zayıf karakterli olduğum için kendimi kontrol edemeyip içimdeki pisliği kusuyorum

2 hiç bir motivasyonum yok, yok olmaktan korkmasam hayatımı sonlandırırdım

3 sevdiğim kişiyi bir daha göremeyecek olmak beni kahrediyor.

4 Keşke ölümden sonra yüce bir mahkeme olsa da kötü insanları cezalandırsa diye düşünüyorum hep

"memnun" edebildiğimi umuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kayser -- 5 Ocak 2018; 12:54:18 >
  • Konuyu açarken beklediğin cevaplar bunlardı, şimdi birbirimizi kandırmayalım

• Trollükle ne alaksı var, insanlara bazı konular hakkında düşüncelerini sormuşsun, verilen cevaplardan "memnun" olmamışsın, belliki istediğin bir cevap var, ben onu yazdım

Son olarak, sen yazdığın için tatmini kullandım, şimdi "memnun" la değiştiriyorum, yoksa senin yaptığın gibi hakaret etme niyetim yok

• M1: Böyle bir saldırı yok. Tüm dinler yalan dendiğinde sen üstüne alınıyorsun. Tam tersi bir saldırı var. Sen ateşte yanacaksın oduna ihtiyaç var odunsun vs gibi hakaretler..

M2: Dünyanın hiçbir ülkesinde Jusyin Bieber gibi bir hayat yok çok mantıksız sorular soruyorsun. Hayat her yaşayan canlı için bir hediyedir. Milyonlarca spermin arasından 1.olarak dünyaya geldik. Bir ömüre karşılık "SONSUZ" insan aklı basittir idrakta güçlük çeker "SONSUZ" nir cennet hediyesi çok mantıksız aynı zamanda adaletsiz. Gerçeği yalana tercih ettik. Bazı mutluluk anlıktır ancak hayattaki küçük şeylerden mutlu olmak bireyi bir ömür boyu mutlu eder.

M3: Diyelim ki cennete gittin hadi diyelim ki sevdiğin kişilerin de tamamı cennete gitti. Hepsinin seninle her an görüşmek isteyeceğinden %100 emin misin bunu da nereden çıkarıyorsun. Dinlerdeki adalet anlayışı da harika ya... Alaska da papua yeni gine de madagaskarda Tokyo da iyi insanlar vardır elbet ama bunlar islam olmadıkları için "SONSUUUUZZ" cehennem ateşinde SONSUUUUUZZa KADAR YANACAK AMA HER TÜRLÜ HALTI PİSLİĞİ YAPIP TEVBE EDEN yani günahlarının cezasını çektikten sonra SONSUUUUZZa kadar cennet vaadi... Harikaymış çok adaletli beyle bir adaleti benim kabul etmem mümkün değil..

M4: İyi ve kötü objektif değildir. Aynı şekilde zamana mekana hatta toplumlara göre değişkendir. Mesela en uçtan gidelim ADAM ÖLDÜRMEK KÖTÜDÜR AMA SAVAŞTA EYİDİR. Tıpta 100 sene önce bilinen iyi diye bir yanım tedavi şu an çok kötüdür. 1000 sene öncesine gitmiyorum bile.. Ki 100 sene sonra da şu an iyi bildiğimiz kavramlar değişecektir.. Hayat böyle bir şey mutlak adalet yoktur. Kanunlar vardır. Kanunları bileceksin. Biri sana omuz attı diye onu öldürürsen bir ömür heba olmaz mı.. Sana haksızlık yapıldığında kanunlara başvuracaksın kanunlar bunun için var. Sonuç alamadıysan geriye bakmayacaksın ileri bakacaksın.. Sadece bir ömürlük şansın var onu bununla heba etmeye değmez... Sen anladın

Sana da teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi code-ShaRK -- 5 Ocak 2018; 13:41:40 >

• 1400 sene önce dine inanmayanlar arasındakiyle şimdikiler arasında bariz çok fark var. O zamanlar bilgiye ulaşmak inanılmaz zordu.Bilgiye ulaşmak elmasa ulaşmak kadar zordu. Şimdi öyle değil şimdi bilgi her yerde ulaşması çok kolay. Ama sadece tercih meselesi. Hangi verinin doğru olduğunu anlamak mesele.
    Eskiden dine inanmayanlar mucize aradılar göremedikleri için inanmadılar. Unutma senin inandığın elçinin amcası da senin inandığın elçiye inanmadı! En yakını..

• Üç beş satır okuyup iman güçlendiriyoruz, onunla kalmıyor hemen zamanın ötesine uzanıp ahkam kesiyoruz. Hayat çok kolaymış meğer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: askarali

cevaplar güzel açıkçası hoşuma gitti zekice ve mantıklı şeyler söylüyorsun kendi çapında..ama yinede ciddi anlamda üstten bakan kibirli bir tavır..insanları inançlarını küçümser, kısmi de olsa dalga geçer bir tavır var..

imanımın güçlenmesi adına yararlı bu konu bu benim için..1400yıl önceki iman etmeyenlerle bugünküler arasında pek bir fark olmadığını ve kuranın zamanın ötesine bir ilahi kelam olduğunu gösteriyor bana :) teşekkürler

Al hocam deist'im ama istersen benim görüşümü de söyleyeyim.

1- Öküz insan her din,ırk,ülke de var. Bir çok müslüman arkadaşım oldu. bir çok da ateist, deist oldu . Hepsinin içinde kendini beğenmiş diğer düşünceyi KANITLAYAMASADA kötüleyen kişiler oluyor ne yazık ki . Adı üstünde inanç meselesi bunu sadece ateist'lere yıkmak saçma olur .

2- Aslında ölünce her şeyin biteceğini düşünmek bana daha fazla motivasyon veriyor. 2. bir şansın yok . İyi yaşadın yaşadın ,yaşayamadın bitti. Bu beni daha çok çalışıp daha çok şey öğrenmeye teşvik ediyor. Yukarı da bir arkadaş yazmış bazı şeyleri göremeyeceği için üzgün. Bende çoğu bilgiyi ne yazık ki 1 ömürde öğrenmek kısa kaldığı için üzgünüm açıkçası.

3- Evet öldü. Aslında belki biraz benim duygusuz bir insan olmamdan yokluğa karışmaları beni pek endişelendirmiyor. Sonuçta hepimiz bir gün ölüp unutulup yok olacağız. Beni asıl üzecek şey onlara verilmiş bu hayatlarını çar çur etmeleri olurdu ki etrafımda ve sevdiğim insanlarda pek öyle kişiler yok.

4- İlk başta adalete güvenirim. Eğer adam gerçekten suçluysa ve ceza almazsa ve bana yaptığı geri değiştirilemez bir şey ise tabi ki de öç alırım.

Ayrıca şimdi birazcık size de eleştiri yapacağım. Burada ki insanların düşünceleri sorup sonra şimdi bu yazılanları görmek beni daha da imana sürüklüyor demişsin dolaylı yoldan. Burada kendin 1.tür insanlardan şikayet edip sonra diğer insanların kişisel görüşlerini küçümsememiş misin ? Sorduğun sorular tamamen ucu belli olmayan insana göre değişebilen kanıtlanamayacak felsefi sorular çünkü hepsinin temelinde sonraki hayat olup olmaması var (1.dışında ki bende çoğunluk popüler kültür ateist ve deistlerini aptal buluyorum ). O yüzden bu seferde ben sorayım sizin inanmanızın sebebi ne ?

• Seninle ilgili ahkam kesmek için üç satır fazla, bir satır.
  • Burada konu açıp " bu iman etmeyenler 1400 sene öncekilerle aynı, imanım güçlendi " gibi bir laf edip milletin aklıyla dalga geçeceksin,
    gelen eleştiri karşısında da anında don kilot muhabbetine başlayacaksın. Üç satırda güçlendirdiğin imanını, üç satırda yerin dibine soktun işte, sizin gibilerin imanı budur.
    Bu arada bir önemi yok ama benden daha büyük olduğun konusunda kendine çok güvenme.
  • ateist değilim. deistte değilim. aslında dinler sorgulanmayacak kadar gereksiz şeylerdir bence.

neyse 1. maddeyi şöyle yorumluyorum. nasıl ki bir müslüman böyle sorular sorup ateistliği çürütmek istiyorsa bir ateistte aynısını yapıyor. yani sorduğun sorunun cevabı senin açtığın konuda.

2. soruya gelirsek kendim adıma söylüyorum hayat yaşanacak kadar güzel. sevmek,hoşlanmak,sahip olmak güzel şey. tamam maddi sıkıntılar var bunun da nedeni dinler. motivasyon enerjisi bulmak zor değil. gelecekte daha iyi bir yaşamım olacak inancı.

3. soru ise ablamı kaybettim. ve zamanla unutuluyor. şuanda içimde bir sevgi yok. çünkü 13 yıl geçti.

4. soru ise kişinin kendi tercihi. eğer hasta değilse hiçbir insan kötülük yapmaz. insan özünde iyidir benim felsefeme göre. şahsen başıma gelmedi bir olay. geldiyse de unuttum.
  • Devam et dahada güçlendir imanını hadi bakim göreyim seni.
  • Senin inandığın değerlere saygı duyuyorum alaya alma gibi bir durumum aklımın ucundan geçmedi. Sadece senin inandığın değerlere değil
    bir hristiyan bir musevi bir budist ne olursa olsun tüm dinlere inananlara saygı duyuyorum. Ben nasıl saygı duyuyorsam karşımdakinden de benim inandığım değerlere saygılı olmasını beklerim. Ben kendimi ateist olarak tanımlamıyorum, materyalist nihilist rasyonalist seküler hümanist evrimsel bilimci ve evrimsel etik anlayışlarının bir karması olarak tanımlarım. Ben pozitif bilimlere yani dolayısıyla insanlığa ve insanlara inanmayı tercih ediyorum. Benim tercihim bu yönde. Bilim sürekli bir evrim ile gelişim içinde. Bilimde bugünün doğruları yarın yanlışa düşebilir ya da en azından eksik doğrular kabul edilebilir. Bilim adım adım ilerler.Bu bir süreçtir. Bildiğimiz doğruları hep bir adım yukarıya taşımaktayız. Bu şekilde ilerliyoruz. Çok değil 100 sene önce insanlığın bilgi düzeyi neredeydi şimdi nerede. Akıllı telefonlar ne zaman hayatımıza girdi. Şimdiki yeni nesilleri akıllı telefonsuz bırak intihar edenler olacaktır... Ve hayal et 100 sene sonrasını 1000 sene sonra insanlığın teknoloji de nerelere gelebileceğini(Ha tabii insanlık kendi kendini yoketmez ya da büyük bir doğal felaket meydana gelmez ise)

Ateistler deistler kötüdür iyidir diye genelleme ne kadar yanlışsa, müslümanlar hristiyanlar museviler hindular iyidir demek de yanlıştır. Hepimiz iyiyiz ve aynı zamanda kötüyüz. Bir örnek vereyim bir gün biri tarifk lambalarında yaşlı bir teyzeye yardım edebilir ya da dilenciye sadaka verebilir ertesi gün aynı kişi sarıdan kırmızıya dönen trafik lambasında kırmızıda aracıyla geçebilir ya oradan biri fırlasaydı!! Salt iyi ya da salt kötü yoktur. Eğer her şeyi Tanrı yarattıysa kötülüğü de o yarattı. En büyük kötülükleri en büyük iğrençlikler Tanrı nın eseri eğer o istemeseydi bunlar olmazdı.Nitekim o herşeye gücü yeten değil mi. Madem bu hayat bir sınav kötülükler bu yüzden var. Peki bir müslüman çocuğunun müslüman olması sana göre hakikatı bulmasıyla, Brezilya da katolik bir ailenin vaftiz edilmiş bir çocuğunun islamı öğrenme şansı nedir bu sana göre adil midir, hakikatı yani islamı bulması açısından. Çinde ateist bir aleinin çocuğunun islamı bulması fırsat eşitliği açısından sence adil mi? Ve geçirdiği kısacık bir ömürle

sonsuz bir cenneti haketmesi ilişkisi..

Benim sana sorum kendi inandığın dine değerlerde ne kadar samimisin. Ben Tevrat İncil ve Kur'an-ı Kerim'i okudum. Kur'an-ı Kerim'in meallerini farklı kynaklardan okudum. Her meal bazı yerlerde birbirine çelişkili.. Bir Tanrı neden yarattıklarına kesin bir kitap gönderemiyor buna haş'a kudreti mi engel.. Elçileri hayattayken kitab-ı somut olarak vuk2u bulmuyor. İlk incil Bursa İznik'te 1.konsül'de oluşturuluyor. İslam'ın elçisi hayattayken oraya buraya yazılan ayetler, bazı ayetler birilerinin ezberinde.. daha sonraki halifeler zamanında toplanıyor ve ilk Kur'an yakılıyor yanlış değil araştırabilirsin. Sonraki de yakılıyor. Neden bunlar yakılıyor neden güncellenme ihtiyacı duyuluyor bir şeylerden mi çekiniliyor. Ben şüpheciyim Tanrı varsa da beni böyle tasarlamış.

Madem ki herşeye gücü yeten ve bilen bir Tanrı var. Her şeyi biliyor. Sonsuz kudrete bilince sahip. Tüm yarattığı insanların hangisinin cennete cehenneme gideceğini yarattığı anda biliyor. "Kader" anlayışı.. Bizim senin onun bunun her an her saniye hangi kararı alacağını hatta aklından hangi düşünce fikir geçeceğini dahi biliyor. Bu nasıl bir imtihan oluyor ve bu nasıl bir özgür irade oluyor. Hani melekler Tanrının emirlerinden kat-i şekilde çıkmazdı. Yap dediğinde yapar yapma dedğinde yapmazdı ki onun da istisnası baş melek var sözüm ona... (Hep mantık hataları dolu) Bizi de yarattığı anda yap dediğini yapıyor yapma dediğini yapmıyoruz. Tüm anlarımız Tanrının bilincinde. Bilmiyorum bilgisayar programcılığıyla ya da robotikle uğraştın mı. Bizim programlanmış robotlardan farkımız nedir. Bize çizilen yoldan sapma ihtimalimiz "0". Bu nasıl bir imtihan oluyor.

Daha yazılacak çok şey var da neyse şeytan ayetleri, Hz.Ayşe. Hz.SÜleyman (ilkpeygamber kral peygamber), Hz.Süleyman'a özenen kral peygamber olmak isteyen tarihte adı geçmeyen "sahte" peygamber neye göre sahte kime göre... Peygamberlerin hep ortadoğuya gelme ihtimali, aztekler mayalar hüntliler asyalılar insancık ne hikmetse onlara peygamber gelmiyor.Diyecekler ki 4000 tane peygamber gönderdik. E hani Kur'an-ı sonradan güncellenirken herşeye gücü yeten Tanrı asla hataya yer bırakmadı, neden diğer milletlere gönderdiği elçiler piyasada yok buna kudreti miyetmedi haş'a..
    Daha çok şey var ama yoruldum

Saygılar

• Bak cenneti kazanmana vesile oluyorum ne güzel, ama aynı kuyuya düşmeyelim tabi denk gelmesek daha iyi.
  • quote:

Kısa bir cevap yazacağım sana çünkü çok uzatıp daldan dala konmuşsun..

İnanmadığına inandırmışsın kendini ve bunun için sebepler icad edip sonuca bağlamaya çalışıyorsun..

Mağaralarda yaşayan insanlardan beri yaratıcı tarafından sedece insana mahsus olarak insana verilen inanma isteğini bu şekilde kullanıyorsun.. Gerisi boş beleş lafı güzaf..

Mağaralarda yaşayan insanlar Kur'an'da yok haş'a de tevbe et. O ki Hz.Adem'le Hz.Havva'yı yeryüzü bahçesine gönderdi.

• quote:

Kısa bir cevap yazacağım sana çünkü çok uzatıp daldan dala konmuşsun..

İnanmadığına inandırmışsın kendini ve bunun için sebepler icad edip sonuca bağlamaya çalışıyorsun..

Mağaralarda yaşayan insanlardan beri yaratıcı tarafından sedece insana mahsus olarak insana verilen inanma isteğini bu şekilde kullanıyorsun.. Gerisi boş beleş lafı güzaf..

ASıl Soruma ve diğerlerine bir cevabın olmamasından anladım ki Kur'an-ı Kerim'in meallerini okumamışsın.

• Madem saldirma geregi duydun karsi ataga gecelim

Tanrin seni niye yaratma ihtiyaci duymus? Aciklayabilir misin?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.