Şimdi Ara

Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific (ÇIKTI) (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
443
Cevap
0
Favori
47.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1.4 versiyonda oynuyorum. Sanırım mürettebatta özel yetenekler konusu sadece U-boot da oluyor. Ben de mecburen yavaş gitmek zorunda kalıyorum. Yani şöyle söyleyeyeyim en yavaş hızda gidersem japonyaya yüzde 30 yakıt harcıyor. Slowda yani en yavaşın bi hızlısında 11 kts le gidersem yüzde 40 yakıt harcıyor. Standart denilen hızda gidersem midway de yakıt yüzde 50 ye düşüyor. Bataryalar da şarj modunda değil kesinlikle. İkmal noktalarına gidersem Refit dersem yakıtla beraber torpido da veriyor. Bu safer de görevlerin ardı arkası kesilmiyor.
  • Merhaba arkadaşlar. Oyunu teknik bilgileriyle beraber oynamak için sizlere birkaç sorum olacak.

1-) Mesela şimdi bir göreve gidiyorum. Yolda 1 tane düşman ticaret gemisi ya da savaş gemisi gördüm. Bunu ne yapmam gerek? Yani üsse bildirip ona göremi davranmam gerek? Üsse nasıl rapor gönderebiliyoruz?
    2-) Sonar nasıl kullanılır? Sonar odasına gidiyorum, bir tane düğme var. Blank ve On var. On yapmaya çalışıyorum ama olmuyor.
    3-) Radar çalışmıyor. Sorun ne olabilir?

Şimdilik bunlara cevap alırsam bana yeterli. Oyun versiyonu 1.4

Şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: legolas165

Merhaba arkadaşlar. Oyunu teknik bilgileriyle beraber oynamak için sizlere birkaç sorum olacak.

1-) Mesela şimdi bir göreve gidiyorum. Yolda 1 tane düşman ticaret gemisi ya da savaş gemisi gördüm. Bunu ne yapmam gerek? Yani üsse bildirip ona göremi davranmam gerek? Üsse nasıl rapor gönderebiliyoruz?
    2-) Sonar nasıl kullanılır? Sonar odasına gidiyorum, bir tane düğme var. Blank ve On var. On yapmaya çalışıyorum ama olmuyor.
    3-) Radar çalışmıyor. Sorun ne olabilir?

Şimdilik bunlara cevap alırsam bana yeterli. Oyun versiyonu 1.4

Şimdiden teşekkürler

Cevaplayalım hemen:
    1-) Yolda gördüğün tek gemileri üsse bildirmene gerek yok. Fakat Convoy ya da Task Force gördüğünde bunlar görüş alanına girdiği zaman K tuşuna basarak çıkan menüden en soldakini seçip gemi işareti olan yere basarsan üsse konvoy gördüğünü bildirir. Sonra da genellikle "Hadi koçum şanslısın bugün dağıt şunları" gibisinden bir cevap gelir sana. Fakat tek gemilere direk dal kimseye haber vermen gerekmez.

2-) Sonar göstergesinin hemen altında bir kol var. İşte bu kolu sağa ve sola hareket ettirerek sonarı kullanabilirsin. Kolu hareket ettirdiğinde üstte ibre benzeri bir şeyin hareket ettiğini göreceksin. İşte bu ibre (ya da adı herneyse) senin kendi gemine göre dinlediğin yeri göstermekte. Eğer herhangi bir pervane sesi duyarsan orda yeşil bir ışık yanıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var bu da 180'i yani geminin tam arkasını dinlerken kendi motor sesini duyacağın için arkadandan gelen düşmanları sonar ile tespit edemezsin. Ayrıca sonarı kullanırken fare ile o kolu sağa sola çekmek biraz zahmetli oluyor. Bunun yerine Home ve End tuşlarını da kullanabilirsin.

3-) Radar konusu daha önce de konuşulmuştu. Air radar sanırım bir bugdan dolayı Manual olarak kullanılmıyor. Fakat surface radar da herhangi bir sorun yok. Oyuna yeni başlıyorsun sanırım ve oyunun başlarında geminde radar olmaz. İlerde görevler tamamladıkça ve zaman geçtikçe Surface radar çıkacaktır. Kullanımı ise çok basit. Radar ekranının altındaki tuşlardan radarı açıp kapayabiliyorsun. Ayrıca menzili ayarlıyorsun. Taramak istediğin yere doğru fare ile sol tıkladığında radar o tarafa doğru sweep yapar. Kullanımı çok basit kolayca çözersin.

İyi Avlar Dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jedi_master -- 30 Mayıs 2008; 0:02:34 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: underdog

hedef geminin hızını ve bizden uzaklığını nasıl buluyoruz

evet manual targetting yapıyorum sanırım uzaklığı o soldaki yerden geminin tabanıyla en yüksek noktasını çakıştıtarak buluyor ama hızı tam olarak nasıl bulunuyo çözemedim kafadan sallıyorum bende 7-10 knot civarı
  • jedi_master yardımların için teşekkürler.

Güncel sorularımla sizi rahatsız etmeye devam edeceğim şüpheniz olmasın
  • Evet sorular devam ediyor :)

Bu arada 4. sayfadan itibaren yazdıklarını okudum jedi_master . Emeğine teşekkür ederim...

Sorular geliyorrrr.....

1-) Bir gemiyi avlamak için sırasıyla hangi yönergeler izlenmelidir? Resimli yardım olursa çok dua ederim. (Ben gemiyi görünce TBT idi sanırım. Direk ona basıp hedefe kilitlenip göz kararı bir atış yapıyorum. Bazen vuruyor bazen vurmuyor. Bunu kuralına göre yapmak isterim.)
    2-) Su altından düşman gemisine torpido yollamak için hangi dürbünü açmam gerekiyor?
  • quote:

quote:

evet manual targetting yapıyorum sanırım uzaklığı o soldaki yerden geminin tabanıyla en yüksek noktasını çakıştıtarak buluyor ama hızı tam olarak nasıl bulunuyo çözemedim kafadan sallıyorum bende 7-10 knot civarı

Doğrusu ben Manual Target seçmediğim için hiç denemedim. Fakat bildiğim kadarıyla geminin sana göre uzaklığını birinci olarak düşman gemisinin suyla temas eden noktasıyla en yüksek noktasını çakıştırıyorsun. Ayrıca Sonar'ı kullanarak da geminin sana olan uzaklığını kesin olarak bulabilirsin. Sonar menüsünde mavi olan ilk seçenekten sonraki değil de ondan sonraki. Yani 2. sarı tuş.
    Geminin hızını bulmak içinse birinci yol Sonar ile pervane sesini dinleyerek tahmin edilebilir. (Gerçekten uzmanlık gerektiren bir iş. Bizim yapmamız zor) Ama kolay olarak benim bildiğim geminin uç noktası perisopun orta çizgisinden geçtiği anda kronometreyi çalıştırıyorsun. Geminin kıçı gene aynı çizgiyi geçtiği anda da kronometreyi durduruyorsun. Ne kadar zamanda geçtiğine bakıyorsun. Sonra geminin uzunluğunu (metre cinsinden) kronometre ile bulduğun saniyeye bölüp 2 ile çarpıyorsun. Yaklaşık olarak geminin hızını böylece buluyorsun.

Yarın işim olmaz ise Manual Targeting ile ilgili bir döküman hazırlıyacağım. Hazırlacayağım dökümanın tüm sorularınızı cevaplayacağını düşünüyorum.

Legolas senin için de nasıl olduğunu tam bilmiyorum fakat bir Video hazırlamaya çalışacağım. Fakat bugün geç oldu artık yarına kalacak. Herkese iyi geceler diliyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: jedi_master

quote:

quote:

Doğrusu ben Manual Target seçmediğim için hiç denemedim. Fakat bildiğim kadarıyla geminin sana göre uzaklığını birinci olarak düşman gemisinin suyla temas eden noktasıyla en yüksek noktasını çakıştırıyorsun. Ayrıca Sonar'ı kullanarak da geminin sana olan uzaklığını kesin olarak bulabilirsin. Sonar menüsünde mavi olan ilk seçenekten sonraki değil de ondan sonraki. Yani 2. sarı tuş.
    Geminin hızını bulmak içinse birinci yol Sonar ile pervane sesini dinleyerek tahmin edilebilir. (Gerçekten uzmanlık gerektiren bir iş. Bizim yapmamız zor) Ama kolay olarak benim bildiğim geminin uç noktası perisopun orta çizgisinden geçtiği anda kronometreyi çalıştırıyorsun. Geminin kıçı gene aynı çizgiyi geçtiği anda da kronometreyi durduruyorsun. Ne kadar zamanda geçtiğine bakıyorsun. Sonra geminin uzunluğunu (metre cinsinden) kronometre ile bulduğun saniyeye bölüp 2 ile çarpıyorsun. Yaklaşık olarak geminin hızını böylece buluyorsun.

Yarın işim olmaz ise Manual Targeting ile ilgili bir döküman hazırlıyacağım. Hazırlacayağım dökümanın tüm sorularınızı cevaplayacağını düşünüyorum.

Legolas senin için de nasıl olduğunu tam bilmiyorum fakat bir Video hazırlamaya çalışacağım. Fakat bugün geç oldu artık yarına kalacak. Herkese iyi geceler diliyorum.

çok sağolasın yarına deneylim bakalım...
  • jedi_master bir sorum daha olacak benim daha doğrusu ne tavsiye edersin. Şimdi ben Gato denizaltımla ilk devriyeme çıktım. 3 adet görev yaptım. Şuan yakıtım yüzde 50 kaldı. Torpido 16 adet kaldı. Görev gelmeye de devam ediyor. Şimdi baseye dönüp refit desem yakıt veriyor fakat aynı zamanda torpido da veriyor. Bu sefer de gemimde torpido bulunduğu için görevler gelmeye devam edecek. Bu bir kısır döngü halini alır mı? Yani görevleri tamamlayamadan yakıt yine bitecek torpidom bol olduğu için de görevler gelmeye devam edecek ve ben refit deyip durucam. Sen bu konuda ne tavsiye edersin. Senden cevap gelene kadar oyunu açmayacağım. Saygılarımla...
    Bu arada base ye geri döndüğümde yani odama dödüğümde torpidolarım otomatik yüklenmiş oluyor. Refit dediğimde de otomatik yüklenmiş oluyor. Sizde de aynısı mı? (1.0 versiyonda torpidoları tek tek ben kendi elimle yüklüyordum.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi garf33 -- 30 Mayıs 2008; 2:23:37 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: jedi_master

sağol ilgin için jedi
  • quote:

Orjinalden alıntı: garf33

jedi_master bir sorum daha olacak benim daha doğrusu ne tavsiye edersin. Şimdi ben Gato denizaltımla ilk devriyeme çıktım. 3 adet görev yaptım. Şuan yakıtım yüzde 50 kaldı. Torpido 16 adet kaldı. Görev gelmeye de devam ediyor. Şimdi baseye dönüp refit desem yakıt veriyor fakat aynı zamanda torpido da veriyor. Bu sefer de gemimde torpido bulunduğu için görevler gelmeye devam edecek. Bu bir kısır döngü halini alır mı? Yani görevleri tamamlayamadan yakıt yine bitecek torpidom bol olduğu için de görevler gelmeye devam edecek ve ben refit deyip durucam. Sen bu konuda ne tavsiye edersin. Senden cevap gelene kadar oyunu açmayacağım. Saygılarımla...
    Bu arada base ye geri döndüğümde yani odama dödüğümde torpidolarım otomatik yüklenmiş oluyor. Refit dediğimde de otomatik yüklenmiş oluyor. Sizde de aynısı mı? (1.0 versiyonda torpidoları tek tek ben kendi elimle yüklüyordum.)

Bu anlattığın durumda ben olsam sanırım nasıl bir yol izlerdim anlatayım. Öncelikle görevi bitirdikten sonra merkeze görevin bittiğini haber verme. Bunun yerine özellikle konvoyların bol bulunduğu bir bölgeye kafana göre git. Zaten belirli bölgeler deniz ticaret yolu özelliği taşıdığı için bazı yerlerde Convoy a rastgelmen daha kolay oluyor. Böyle bir yere git ve istersen bekle, istersen de yakıttan tasarruf yapılabilecek bir hızda (örneğin 10 knot) etrafta gez. Dönüş içinse %25 yakıt bırakmayı unutma. Zaten konvoya rastgelirsen tüm torpidoları rahatca harcarsın. Hem güzel de tonaj yapmış olursun. Pearl Harbour'a yakıtın yetmeyecek olursa, Midway'e gelmeden önce torpidoları harcayıp merkeze durum raporu gönderebilirsin. Daha sonra Midway'de refit desen bile Pearl Harbour'a dönerek görevi tamamlayabilirsin.
    Ama eğer benim zamanım var diyorsan hiç dolanmadan Midway'de refit yap, geri dön ve tekrardan saldırıya geç. Fakat ben olsam bunu tercih etmezdim.
  • jedi master çok soru sordum artık kusura bakma şu manual targetting işini çözdüm sayılır son bişi kaldı geminin uzunluğu nerde yazıyor o gemilerin resimlerinin olduğu yerde draft ve mast değerleri var draft derinliği mast direk uzunluğu ama boyu yok.Demin bir atış yaptım senin dediğin gibi torpido ekranında gemi ilk geçerken kronometreye bastım bitince durdurdum geminin boyunu mast değerinden tahmini hesapladım ve hızı buldum 4 atış yaptım hepsi geminin ortasından aynı yerden vurdu bu manual targetting olayı çok zevkli vallaha...
  • Arkadaşlar lütfen birisi bana yardımcı olsun.

Oyunda düşman gemileriyle karşılaşınca mal mal saldırıyorum. Ezbere, hiçbir teknik bilgi kullanmadan 2-3 tane torpido sallıyorum. Bazıları tutuyor şansa, bazıları alıyo başını gidiyor.

Lütfen birisi bana düşman gemisi görünce sırasıyla neler yapmamız gerektiğini görsel bir şekilde anlatabilir mi?

Resimle bile olsa süper olur. Video şart değil.

Şimdiden teşekkürler...
  • Arkadaşlar kusura bakmayın hafta sonu misafirlerim vardı. Keyfim de yoktu hiç oyun o nedenle oyun falan oynayamadım. Ancak bugün zaman bulabildim ve Elimden geldiğince bir düşman gemisine nasıl saldırılır anlatmaya çalıştım. Tüm anlattıklarım Auto Torpedo Targeting içindir. Umarım yardımcı olur.
    Aslında Video hazırlamak istemiştim fakat Fraps bilgisayarı çok kasıyor. O nedenle SS ile idare edin artık.

Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific (ÇIKTI)

• Güzel anlatım olmuş eline sağlık...
  • 1000 yarda nın altında özellikle torpido hızını fast yapın ve gyro angle i dar açıda gönderin.sternden geçen çok destroyeri avladım bu şekilde.SH3 içinde geçerli.toprido hızı uzun menzil atışlar için düşük tutulabilir.ayrıca bu topicte 4 . sayfadaki sorunum devam ediyor arkadaşlar.U-boat missions ı yükleyemedim hala....
  • jedi çok teşekkür ederim. Artık inşallah öğrenirim bu oyunu

EDIT: Aslında bu şekilde birçok gemi batırdım fakat burada tartıştıklarınız sanırım manual olarak hesap yapma falandı. Ondan kafam karıştı benim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mottcalem -- 2 Haziran 2008; 23:37:47 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: legolas165

jedi çok teşekkür ederim. Artık inşallah öğrenirim bu oyunu

EDIT: Aslında bu şekilde birçok gemi batırdım fakat burada tartıştıklarınız sanırım manual olarak hesap yapma falandı. Ondan kafam karıştı benim...

Evet daha önce tartıştıklarımız Manual Targeting içindi. O baya karışık kafaya takma şimdilik oyunu bi iyice öğren

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jedi_master -- 3 Haziran 2008; 0:17:41 >
  • Süper anlatım olmuş tebrikler jedi_master. Ben de aynen bu şekilde saldırıyorum konvoylara. Yanlız ben atak map a geçmeden periskoptan bakarak ateşliyorum torpidolarımı. Bir de mesela bir konvoya saldırdım. Genelde arka arkaya 2 gemi oluyor önce birine daha sonra da diğerine hemen saldırıyorum. Gereken tonaja ulaşamadığım zaman da su altından o konvoya mümkün değil bir daha yetişemiyorum. Kontak raporu gönderdiğim için de merkezin verdiği görev de tamamlanamıyor. Burada saldırdığımız konvoya tekrar saldırmak için daha doğrusu yetişip atış pozisyonu almak için ne yapmamız gerekir? Saygılarımla.
  • quote:

Orjinalden alıntı: garf33

Süper anlatım olmuş tebrikler jedi_master. Ben de aynen bu şekilde saldırıyorum konvoylara. Yanlız ben atak map a geçmeden periskoptan bakarak ateşliyorum torpidolarımı. Bir de mesela bir konvoya saldırdım. Genelde arka arkaya 2 gemi oluyor önce birine daha sonra da diğerine hemen saldırıyorum. Gereken tonaja ulaşamadığım zaman da su altından o konvoya mümkün değil bir daha yetişemiyorum. Kontak raporu gönderdiğim için de merkezin verdiği görev de tamamlanamıyor. Burada saldırdığımız konvoya tekrar saldırmak için daha doğrusu yetişip atış pozisyonu almak için ne yapmamız gerekir? Saygılarımla.

Konvoy saldırılarında bende aynen senin dediğini yapıyorum. Gemilere sırayla saldırıyorum. Torpidom bitince de dalıyorum.
    Daldıktan sonra su altından konvoya yetişmek gerçekten de zor. Benim yetişmek için yaptığım rig for silent running diyerek olabildiğince derinden (80-90m) konvoydan uzaklaşırım. Sonar ile destroyerlerden uzaklaştıkğıma kanaat getirdikten sonra periskop derinliğine çıkar, etrafta düşman yoksa da yüzeye çıkarım. Flank Speed de konvoya yeniden yetişip yeniden önünde pusuya yatarım. Kargo konvoylarının hızı yaklaşık 7-8 knot olduğu için yetişmek kolay oluyor. Fakat Task Force türü konvoylarda yetişmek zor oluyor.
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.