Şimdi Ara

Significant Figures

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
14.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğrencisiyim.

Kimya dersleri İngilizce olarak anlatılıyor.İlk konumuz Matter and Measurement.

Matter konusunu iyi anladım.Measurement (Ölçümler) konusuna geldik.Uluslararası ölçüleri öğrendikten sonra karşımıza Significant Figures çıktı.
    İlk başta anlamamıştım ama sonra hoca tekrar anlatınca anladım ve ilk şunu sordum.
    Bunun mantığı nedir?
    Hesap makinesi bir çarpımı hesaplıyor, virgülden sonra 7-8 basamaklı bir sayı buluyor ama biz Significant Figures'ü kullanınca 7-8 basamağı 2-3 basamağa indirgiyoruz.
    Bunun mantığını, nasıl işlediğini anlatabilecek birisi var mı?

• bir x sayısını örnek(:x=65,4569523487)
    4 significant figures olarak ifadede etmek demek virgülden öncekiler
    vede sonrakiler de dahil olmak üzere toplam 4 rakam a indirgemektir
    yani örneğe göre cevabımız "65,46" olur
    bu sayıda sondakiler 5 ten büyükse öncekine bi ekle küçükse at vs. vs.
    ssen bu konuyu heralde bilmemkaç decimal figures'e çevirmekle
    karıştırıyorsundur bende karıştırırdım
    yardımcı oloabildiysem ne mutlu bana kolay gelsin
  • bize de kimya dersinde göstermişlerdi onu.
    aman dikkat et buna, soruda verilen sayıyla cevapta verdiğin sayılarda aynı miktarda Significant Figures yoksa, kimyacının çok morali bozluyodu. bi de not kırıyolar oralardan.
    ama sen yine d e sizin hocaya bi danış, belki o o kadar da umursamıyodur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacrima -- 30 Eylül 2006; 15:36:57 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

bize de kimya dersinde göstermişlerdi onu.
    aman dikkat et buna, soruda verilen sayıyla cevapta verdiğin sayılarda aynı miktarda Significant Figures yoksa, kimyacının çok morali bozluyodu. bi de not kırıyolar oralardan.
    ama sen yine d e sizin hocaya bi danış, belki o o kadar da umursamıyodur.

Valla çok umursuyor, sınavlarda soracağım felan diyor.

apo_ng sağolasın.
  • Bazı hocalar gerçekten baya önemsiyorlar.

Ben de anlayamamıştım bu konuyu. 45,1 ile 45,10 hiç bir farkı olmadığını iddia etmiştim. Hoca kabul etmedi ille de puan kırdı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: neverlate

Bazı hocalar gerçekten baya önemsiyorlar.

Ben de anlayamamıştım bu konuyu. 45,1 ile 45,10 hiç bir farkı olmadığını iddia etmiştim. Hoca kabul etmedi ille de puan kırdı...

Bu çoğu zaman Kimyacılar kadar olmasa da Fizikçilerin de önemsediği bir konu. Bir niceliğin içerdiği anlamlı rakam (significant figure) sayısı bu niceliğin ne kadar hassas ölçüldüğünün ölçütüdür. Dolayısıyla örneğin 45,1cm ve 45,10cm anlam olarak birbirinden farklıdır. 45,1cm niceliğini eğer 4 anlamlı rakam hassasiyetiyle ölçseydik belki 45,12cm veya 45,09cm gibi bir değer bulacaktık. Ama hassas ölçemediğimiz için sonucu 45,1cm olarak ifade ediyoruz. Aman dikkat

• bizde fizikte onları yapıyoruz

Bak mesela

1069 un s.f sayısı 4 tür ancak
    1000 in s.f sayısı 1 dir

bir kaç özelliği var bu konunun aslında cok basit.

Onları ezberrliyeceksin ki gerek yok bi kere okusan anlarsın olayı
  • ya bu ölçümün hassasiyetini de belli eden birşey sanırım. mesela en küçük birimi bir milimetre olan bir cetvelle bir ölçüm yapım cm cinsinden yazarsanız XX,X yazabilirsiniz ama cetveliniz milimetrenin 1/10unu ölçebiliyorsa XX,XX yazabilirsiniz. bu bakımdan bazen 4,5 ve 4,50 arasında fark olabilir.

not: mfiz'in yazdıgının aynısını yazmışım :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ShineOn_ -- 1 Ekim 2006; 3:17:08 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: neverlate

Bazı hocalar gerçekten baya önemsiyorlar.

çünki bak eğer sen virgülden sonra bir basamak yazarsan 45,1 gibi bu 44,05 ile 45,14 arasında herhangi bir sayı olur ve sen bu sayıyı yuvarlamış olursun. HAlbuki çözdüğün problemde bu sonucu, ihmal edilemez bir şekilde saptırabilir. Ha hesap makinasına 45.1 yazarsan o zaten 45.1000000000... diye hesap ettiğin için sorun çıkmaz. Bilimsel bir notasyon işte, bilmekte yarar var. Fakat eğer programlamayla veya numerik analiz ile uğraraşakcan bu önemli bir kavram çünki yazdığın programda sonucun senin kriterlerine uygun çıkabilmesi için significant figure sayısını belirlemen gerekecek. (gereksiz yerde significant figures ı fazla alırsan işlemlerin yavaşlayacak, az alırsan da cevabın gerçekten uzaklaşacak, bu yüzden önemli)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avalona -- 5 Ekim 2006; 16:49:12 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.