Şimdi Ara

SIFIR KM ARAÇ ALMAK MANTIKLI MI? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • uzun seneler kullanacaksan bence değer.
  • Otomobil 2. el oldumu direk yüzde 15-20 değer kaybediyor o yüzden 1 yaşını doldurmamış 5000 km civarında otomobil alıp, 2 sene kullanıp satmak en mantıklısı.

http://arabam.com/ikinciEl/detail.aspx?sid=804875 2006 astra 7000 km de 29-30 milyar

Aynı araçların 2004 leri 25-26 milyar 2 yılda kaybınız sadece 3-4 milyar civarı olurken

35 milyarlık sıfır bir araç 5 sene sonra -18-21 milyar civarına düşüyor

Ayrıca sürekli yeni ve daha az arıza çıkarması muhtemel olan bir araca binmiş oluyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19can84 -- 28 Kasım 2006; 22:38:02 >
  • Sıfır aracı alıp plaka taktıktan sonra yaklaşık %10 lara varan (hatta geçen) miktarlarda zarar oluşuyor. Yani bir yaşın altında düşük km bir ikinci eli sıfıra göre daha avantajlı alabiliyorsunuz, hatta şöyle söyleyebiliriz değer kaybının en yoğun olduğu dönem aracın ilk 3 yılı, bu süre zarfında temiz bir ikinci el araç almak sıfıra göre bence daha mantıklı. Ama yukarıda bi arkadaş amiyane bir benzetmede bulunmuş. Bu sizin araca bakışınızla ilgili. eğerotomobili a noktasından b noktasına gitmeye yarayan bir taşıt olarak görüyorsanız kesinlikle ikinci el daha mantıklı. Yok bişeylerin ispatı olacaksa o zaman kesinlikle sıfır alın.............
  • Arkadaşlar çok önemli bir noktaya değinmişler... uzun süre kullanılcak ise araç 0 km alınmalı.. ben bir geçen sene babamla araba paylaşamadığım için kendime alfa aldım ama hızdan sıkıldım arabadan 7 ay sonra sattım malum alfa piyasa düşük zarar ettim.. ama 0 km de ki kadar önemsencek gibi değil şimdi vitara aldım biraz cip tadını alalım diye ama 2 ay oldu ve bırak sıkılmayı BIKTIM çok maymun iştahlıyım galiba... bu yüzden bende bu aralar bir 0 alıp bir sene tepe tepe binip pedere bırakmayı onun aracıda bir sene sonra satmayı düşünüyorum.. çünkü birbuçuk sene sonra türkiyede olmayacağım onun için 0 almak benim için iyi ama söylendiği gibi kısa dönemde 0 aracı satmak 2.el e göre daha zararlı

• bazı kişilere göre
    eve en pahalı şekilde gitmek sıfır araba ile gitmektir.
    35 e aldıysan eve gelene kadar 31000 e zor satarsın.
    10 dakikada 4000 zarar

birde bazı arabaların değeri düşmüyor.
    mesela minilerin 2.el fiyatı sıfırına yakın.

bazı araçlar vardır %3-5 zararla satarsın
    bazı araçlar vardır % 10-15 zararla satarsın.

yatırım olarak görmüyorsan sıfır al.
    fakat alacağın modelin sıfırına yakın modellerinide uygun fiyata bulabilirsin
    yok eğer koltukların poşetini ben çıkaracam dersen o ayrı...
  • Valla benim için sıfır daha karlı, vergileri giderden düşünce bayağı bi güzel oluyor bana... İkinci elde bunu yapamıyorum. Şirketin olunca araçlarda ucuza geliyo... Ayrıca araçların tüm masraflarını giderden düşüyosun. Buna yakıtda dahil. Mesela ben yakıtın neredeyse yüzde ellisini düşüyorum. Güzel bi olay dimi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi set -- 28 Kasım 2006; 18:25:20 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: set
    Valla benim için sıfır daha karlı, vergileri giderden düşünce bayağı bi güzel oluyor bana... İkinci elde bunu yapamıyorum. Şirketin olunca araçlarda ucuza geliyo... Ayrıca araçların tüm masraflarını giderden düşüyosun. Buna yakıtda dahil. Mesela ben yakıtın neredeyse yüzde ellisini düşüyorum. Güzel bi olay dimi...

Araçlar ticari olarak kullanılıyorsa, gerçekten iş yerine aitse güzel.
    Tanınan ayrıcalıkların sebebi de yukarıda yazdıklarımdır.

Ama sadece işgüzarlık adına bu davranış yapılıyorsa her şeyden önce kul hakkı yenildiğini belirtmek isterim.

Bu hususta art niyet gözeterek kişisel menfaatleri için bu gibi uygulamaları suistimal eden herkesi kınıyorum.

İyi Forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 28 Kasım 2006; 18:44:51 >

• quote:

Orjinalden alıntı: sesyoksesyokdedim

quote:

Valla benim için sıfır daha karlı, vergileri giderden düşünce bayağı bi güzel oluyor bana... İkinci elde bunu yapamıyorum. Şirketin olunca araçlarda ucuza geliyo... Ayrıca araçların tüm masraflarını giderden düşüyosun. Buna yakıtda dahil. Mesela ben yakıtın neredeyse yüzde ellisini düşüyorum. Güzel bi olay dimi...

Araçlar ticari olarak kullanılıyorsa, gerçekten iş yerine aitse güzel.
    Tanınan ayrıcalıkların sebebi de yukarıda yazdıklarımdır.

Ama sadece işgüzarlık adına bu davranış yapılıyorsa her şeyden önce kul hakkı yenildiğini belirtmek isterim.

Bu hususta art niyet gözeterek kişisel menfaatleri için bu gibi uygulamaları suistimal eden herkesi kınıyorum.

İyi Forumlar...

Hayır ben bir şirketim ve devlet bana bu hakkı vermiş. Yani yasalara ters hiç bir işlem hiç bir suistimal yapmıyorum. Zaten bu yıllardır var olan bir uygulamadır.

• vergisini verdiğin bi şeyin sana iade edilmesini yanlış deyerlendiriyosunuz bence

sonuçta bu araç işe giderken de kullanılıyo extralar içinde ve hepsinin vergisi ödeniyo...

ayriyetten kul hakkı dediniz de aklıma ggeldi belediye senin benim vergimle aldığı araçlarla pikniye giderken iyi de biz vergisini verdiğimiz bi şeyin iade HAKKIMIZ olsa bile onu almak haram oluyosa bu işte bi iş var demektir...
  • quote:

Hayır ben bir şirketim ve devlet bana bu hakkı vermiş. Yani yasalara ters hiç bir işlem hiç bir suistimal yapmıyorum. Zaten bu yıllardır var olan bir uygulamadır.

Şirket değil de şirket sahibi olabilirsiniz.
    Şahsi görüşümdür. Katılmayabilirsiniz ama saygı duymalısınız.

Bence şirket işleri ile alakası olmayan araçların şirkete mâl edilerek gösterilmesi etik değildir.
    Vicdani bir meseledir.
    Teşvik içeren iyi niyeti bu şekilde menfi olarak suistimal edenlerin vicdanı rahat olabilir…

Belediye araçlarını da eleştiriyorum.
    Ben art niyetli zihniyetlerden söz ediyorum...

İyi Forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 28 Kasım 2006; 19:26:55 >

• quote:

Orjinalden alıntı: toyyarisçi

ALIP 7-8 YIL BİNMEYİ DÜŞÜNÜYORUM TEŞEKKÜRLER

hyundai

hyundai aynı arabayı 5 e yapıyor 8 e satıyor

diğer eleman 5 e yapıyor 10 a satıyor

olay bu HERŞEY AYNI
  • quote:

Orjinalden alıntı: eggy13

quote:

ALIP 7-8 YIL BİNMEYİ DÜŞÜNÜYORUM TEŞEKKÜRLER

hyundai

hyundai aynı arabayı 5 e yapıyor 8 e satıyor

diğer eleman 5 e yapıyor 10 a satıyor

olay bu HERŞEY AYNI

nerden çıktı aynı olduğu getz in karşısında corsa war opelde şimdi bunlar aynı mı
    lütfen yanlış bilgi wermiyelim

• 2 lira kaçarrrr
  • 30000YTL CİVARINDA PARAM VAR TOYOTA VEYA OPEL DÜŞÜNÜYORUM SİZİN TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM TŞK.
  • Biraz daha çıkabilirim ve benzinli de olabilir diyosan şunu vereyim sana. 2006 model, 7000 km.de. Çizik yok. 2 milyarlık da ekstra var. (Bilgi için pm)

SIFIR KM ARAÇ ALMAK MANTIKLI MI?
  • BU NE ABİ FORD UN NESİ.İLK ARABAMDA FORD CAPRİ İDİ .BANA ARABANIN NASIL YAPILDIĞINI ÖĞRETTİ GEÇMİŞTEN GELEN BİR ALERJİ VARDA..
  • PM NEDİR BEN BURADA YENİYİMDE
  • quote:

BU NE ABİ FORD UN NESİ.İLK ARABAMDA FORD CAPRİ İDİ .BANA ARABANIN NASIL YAPILDIĞINI ÖĞRETTİ GEÇMİŞTEN GELEN BİR ALERJİ VARDA..

Bu fordun focus ghia'sı. Sıfırı 40 kağıt. Forum ana sayfasında markalar bölümü var ya. Oradan ford başlığına girersen karşına yeni ford focusla ilgili bir başlık çıkacak. Arabayla ilgili detaylı bilgiyi ve genel olarak memnun olunup olunmadığını oradan araştırabilirsin (160 sayfa). O alerji bende de vardı 90 model taunus yüzünden. Ama bunlar ne capriye ne de taunusa benziyor.

PM de özel mesaj demek. Bu mesajın sağ üstünde yer alan şekiller var ya, oradan pm yazana tıklayacaksın. Açılan pencereye mesajını yazıp gönder diyeceksin.
  • mantıksız
    araba her halikarda değer kaybediyo kim ne derse desin bu böle bi arabaya da 2 seneden fazla binmessin zaten her gun yeni bi şeyler çıkıyo araban her geçen gün biraz daha demode oluyo,daha sonra degistirmek istiyosun arabayı
  • quote:

Orjinalden alıntı: sesyoksesyokdedim

quote:

Şirket değil de şirket sahibi olabilirsiniz.
    Şahsi görüşümdür. Katılmayabilirsiniz ama saygı duymalısınız.

Bence şirket işleri ile alakası olmayan araçların şirkete mâl edilerek gösterilmesi etik değildir.
    Vicdani bir meseledir.
    Teşvik içeren iyi niyeti bu şekilde menfi olarak suistimal edenlerin vicdanı rahat olabilir…

Belediye araçlarını da eleştiriyorum.
    Ben art niyetli zihniyetlerden söz ediyorum...

İyi Forumlar.

Özür diliyorum ama sizi anlamaya çalışıyorum gerçekten... Ya ben anlatamıyorum yada siz anlamak istemiyorsunuz. Ben şirketim demekle zaten şirket sahibiyim demek istedim, ama anlaşılan demek istediğimiz size anlatamamışım. Bu şekilde anlayacağınızı bilseydim daha açk yazardım.Ne bileyim anlayacağınızı düşünmüştüm tüm iyi niyetimle... Açıkcası vaktim yoktu çıkmam gerekiyordu bu şekilde yazarsam anlayacağınızı düşündüm... Meğer uzun uzun anlatmalıymışım... Bilseydim...

Bi kez daha anlatayım, benim bir şirketim var, ve şirketimde işlerimiz için aldığımız araçlarımız var. Bu araçları şirkette kullanıyoruz. Burada suistimal kesinlikle yok.

Yani araçlar şirket üzerinde ve şirket işleri için kullanılıyor. Söylemiş olduğunuz gibi teşvik içeren iyi niyeti bu şekilde menfi olarak suistimal falan etmiyorum. Bunu açıkca tekrar anlatıyorum. Anlayamadığım nokta neden ısrarla art niyet arama girişimi içerisindesiniz. Size bu işte bir suistimal olmadığını devletin biz şirketlere vermiş olduğu hakkımızı kullandığımızı söylemiştim halbuki... Eğer yasaları incelerseniz bunu sizde görebilirsiniz.

Siz vergi iadesi vermiyormusunuz, yani bi noktada almış olduğunuz satış fişlerini gider olarak beyan ediyorsunuz ve devletten bir kısmını yıl sonunda alıyorsunuz. devlet size bu hakkı vermiş durumda. siz hakkınızı kullanıyorsunuz doğal olarak. Bende devletin benim şirketime vermiş olduğu hakkı kullanıyorum.

Ben şirket kurdum, vergilerimi ödüyorum, şirketlerin yerine getirmesi gereken tüm vazifeleri yerine getiriyorum. Devlet şirketlere neleri gelir olarak gösterebileceğimizi neleri gider olarak gösterebileceğimizi açıkca belirtmiş. Biz bu şartlara uyuyoruz.

Ayrıca araçlar şirket işlerinde kullanılırken yıpranıyor. Bizim şirketimizde her bir araba ayda en az 3000 km yol yapıyor. 5000 km yol yapan araçlarımızda var, şehir dışında işlerimiz var şu an... Yani bizim araçlarımız yatmıyor, çalışıyor ve para kazanıyor. Eh artık bırakında bunu vergiden düşelim. Zaten her ay şirketlere dünya kadar vergi yükü var. Biz gelirimizi göstererek vergimizi ödüyoruz, vergi yasalarına uygun olarakda giderlerimizi düşüyoruz. Açık açık yazıyorumki bu sefer bir yanlış anlaşılma olmasın. İstiyorumki bu sefer anlayasınız.

Size uzuuun uzun yazdım , umarım bu sefer yanlış anlayıpta beni suistimalcılıkla suçlamassınız. Şu an bunu Türkiyede ve dünyada tüm şirketler yapıyorlar.

Zaten kullandığımız araçlar hep ticari araçlar. Binek araçlar için, ticari olmayan araçlar için bunu yapamaszınız. Zaten bence yapılmasıda doğru olmaz.

Umarım bu sefer söylemek istediğimi anlatabilmişimdir. Üşenmeden uzun uzun açıklamaya çalıştım.

Son olarak size saygı duyuyorum, ancak '' Teşvik içeren iyi niyeti bu şekilde menfi olarak suistimal edenlerin vicdanı rahat olabilir…'' sözünüz hiç hoş olmamış. Böylesine bir sözü bana yakıştırmanıza doğrusu üzüldüm. Size saygım gereği beni yanlış anladığınıza inanmak istiyorum. Başka şekilde düşünmek sizi kırmak istemiyorum. Siz beni üzsenizde... Rica ediyorum suçlamadan önce biraz anlamaya çalışınız.

''Teşvik içeren iyi niyeti bu şekilde menfi olarak suistimal edenlerin vicdanı rahat olabilir'' gerçektende hiç beklemediğim bir söz... Halbuki size açıklamıştım. Ama siz yinede... Ne diyeyim... Tekrar açıklamaya çalıştım ama... Hakketmediğim, gerçekle alakası olmayan bir suçlama beni bunları yazmaya itti...

Bir yanlış anlama nelere sebep oluyor.

Bu sefer anlatabilmek için bayağı bir çabaladım. Çabalarım umarım bu seferde boşa gitmez.

Bu sefer doğru anladığınıza inanıyorum.
    Bilmeyerek kırıcı bir ifade kullanmış isem sizden çok özür diliyorum.
    Saygılarımı, hürmetlerimi sunuyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi set -- 29 Kasım 2006; 12:52:15 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.