Şimdi Ara

SIFIR KM ARAÇ ALIP SATMAK TİCARİ FAALİYET DEĞİL Mİ ? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
0
Favori
7.244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: commandx

Ben de senin görüşüne yorum yapıyorum zaten. Kanunlar o kadar basit çiğnenebiliyorsa neden var?
    Arkadasim bu memlekette ne kanunu allasen. Bir khk ya bakar o kanunun degismesi. Avrupa mi sandiniz burayi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcanka

Ben olsam öğretmen maaşıyla bu arabayı alabildiği için tebrik ederdim.

Alıntıları Göster
    Belki farklı bir yerden geliri vardır bilemem lakin bir memurun ticari faaliyette bulunması DMK'ye göre yasaktır.
  • Gerçekten çıldırmış, kafayı sıyırmışsınız. Bi de cimere şikayet falan etmiş Yahu madem liste fiyatından pahalıya satıyor alma kardeşim git bayiden al bekle. Yılda 3 araba hakkı yok mu isterse 10 milyara satar size ne? Şu öğretmenlere karşı ne yaranız varsa belli ki bir türlü geçmemiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DrawFps kullanıcısına yanıt
    Memurların genelde aileleri yardım ediyor miras falan veriyorlar ki bu Devleti ilgilendirmez.
    Aklı başında bir memur da ek iş yapmaz 3-5 kazanacam diye memuriyetini yakmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

Memurların genelde aileleri yardım ediyor miras falan veriyorlar ki bu Devleti ilgilendirmez.
    Aklı başında bir memur da ek iş yapmaz 3-5 kazanacam diye memuriyetini yakmaz
    Memurun ticaret amacıyla araç alım satımı devleti aslan gibi ilgilendirir. Kimse memura kalan mirastan bahsetmiyor ki nereden çıktı bu?e
  • Öncelikle ilanda yalan beyanda bulunulmuş. Araç sıfır niteliği taşımamaktadır. İlanı sahibinden sitesine şikayet edebilirsiniz. Ayrıca araç bayide daha ucuz ise zaten gider bayiden alırsınız. Beyin bedava. Bu kadar goygoya gerek yok bence.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sanatairum

Açtığınız konunun azıcık mantığı olsun yaa.

Öğretmenmiş de sıfır arabayı alıyomuş da normal fiyatın üstünde satıyomuş. Adam SIFIR almış, ruhsatta ismi yazıyor. İster o teker dönsün ya da dönmesin o artık 2.el.
    Hakkı var satar, yasal olarak da tavan fiyat belirlemesinde her hangi bir kısıt yok. Yani illegal bir durum yok.

Madem bu kadar boş vaktin var sana bir tavsiye vereyim konu sahibi.

Oyak'tan araç alan ordu mensupları araçlarını teslim aldığında çok ciddi karlar ile satıyorlar. Onları da Cimer'e şikayet et.
    Ordumuzda bulunan bu haksız kazanç sahipleri cezalandırılsın..........

Madem Cimer bişiler yazmak istiyorsun. Bayinin galeriye satmasını şikayet et de azıcık mantıklı olsun.
    Bayiler Galericilere satmasalar al satci bankamatikciler alip satacak ne fark var en azindan galerici adam calistiriyor vergi oduyor az cok faydasi oluyor
    Not galerici degilim

• quote:

Orijinalden alıntı: coskunserce

TC vatandaşlarının yılda 3 araca kadar alım satım yapması yasal. 3 araçtan sonra ticarete giriyor. Öğretmenlerde TC vatandaşı olduğu için araç alım satımı yapabilir. Buradan ekmek çıkmaz.
    Yanlış bir bilgilendirme.

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Madde 5/I/c.1
    ''İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır.''

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretini kimin yapabileceğini göstermiştir. Yalnızca yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır.

Madde 23/5

'' Bu Yönetmeliğe aykırı hareket edenler hakkında Kanunun 18 inci maddesinde öngörülen idari para cezaları Bakanlıkça uygulanır. ''

Aykırı hareket edenlerin ne ile cezalandırılacağı belirtilmiştir. Bahsedilen kanunda ön görülen idari para cezası ₺3000' dir. Ve bir yıl içinde her bir tekrar için katlanır.

Dolayısıyla yetki belgesi olmayan kişilerin ticaret yapması yaptırıma bağlanmıştır, yasaktır.

Yani bir araba da satsanız ticaret ise yasaktır.

Bahsettiğiniz 3+ araba meselesi ise şudur.

Madde 5/I/c.2

''Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir. ''

Bu hüküm 3' e kadar ticaret yapabilirsiniz demek değildir.
    1 yıl içinde üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yaparsanız ''karine'' olarak ticaret sayılacak. Karine aksi ispatlanana kadar doğru sayılan olgulardır.

Yani 1 yıl içinde sattığınız 4. arabanın ticaret olmadığı ortaya koyulursa yasaldır. Yaptırıma bağlı değildir.
    Ortaya konulmadığı sürece ticaret olduğu tespit edilmese bile ticaret kabul edilecek ve 23/5 madde hükmünden kaynaklı ₺3000 idari para cezası alacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-530508BB2 -- 29 Ağustos 2020; 13:17:12 >

• Balık baştan kokar , bırakın adamı ne yapıyorsa yapsın , bir arkadaş ne güzel demiş , " evet ev alacağım için satıyorum " bu kadar basit. Ülkede ar namus kalmamış tecavüzcüler salınıyor, adalet beklentisi olan var mı hala anlamak güç

• sinoplu kullanıcısına yanıt
    Bayiler galericilere satmıyor.

Eniştem araba aldı memur 7 ay falan sıra bekledi ve aldı.
    Buradaki çakallar sıra beklemek istemiyor.

300 bin tl ye aldığım arabayı çakacak enayi bulursam 350 bin tl ye bende satarım bunun memur ile esnaf ile alakası yok o zaman bi kural gelir
    aldığın fiyatın üstüne hiç kimse satamaz.

Fiyat işine gelmiyorsa alma Babam mesela arabasını satarken tipini beğenmediği adama satmadı kimse de karışamaz.

Fiyatlar al satçı yüzünden değil
    döviz ve vergi yüzünden yükseliyor.
    Araba alıyorum 300 bin tl ye sıfırı 350 bin oluyor bende satacağım zaman sıfır fiyatının 10 bin altına koyuyorum yani aldığım fiyatın üstüne sıfır fiyatının altına koyuyorum.
    Kimisi sıfır fiyatının üstüne koyuyor e madem öyle o adamdan alma bu kadar basit. Bayiye git sıraya gir aracını 7 ay bekleyip öyle alacaksın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TulparHAN -- 29 Ağustos 2020; 13:26:7 >
  • Sıfırından daha pahalıya satmaya çalışması doğru mu YANLIŞ
    Sıfırından daha pahalıya satmaya çalışması yasal mı YASAL

Bir detay daha var araç LPG'li yani sıfır araç değil, ekstrası var. Yine de doğru mu YANLIŞ. Yasal mı YASAL.
  • öğretmenleri bu duruma düşürenler utansın diyeceğinize öğretmenlerin yaptıklarını şikayet ediyorsunuz. oturma organıyla düşünmenin yan etkileri. onlar sıfır km araba satıyor siz beyin.
  • ''Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir. ''

Neden kanunlarımız bukadar yoruma dayalı oluyor. Bunu okuyan avukat, hakim, vergi memuru farklı şeyler düşünebiliyor. Aldığı paraya satarsa ve alıcılarda ispiyonlamazsa belki 4. 5. araç bile ticaret sayılmayacak.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.