Şimdi Ara

SIFIR KM ARAÇ ALIP SATMAK TİCARİ FAALİYET DEĞİL Mİ ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
0
Favori
7.244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ticaret için aldığını nasıl kanıtlayacaksın ?

Ticaret için almadım, hesabıma uymadı satıyorum der çıkar işin içinden?

Savunmak için demiyorum yani, normal soru.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • türkiyede her iki kişiden biri öğretmen. akrdeş zor konu açtın yer bunlar seni. boş vakitleri çok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lojistisyen

Ticaret için aldığını nasıl kanıtlayacaksın ?

Ticaret için almadım, hesabıma uymadı satıyorum der çıkar işin içinden?

Savunmak için demiyorum yani, normal soru.
    Sıfır ara çhiç kullanılmadan liste fiyatının üzerine satılıyorsa bunun adı ticarettir ,

Aldım beğenmedim diyorsa neden '' liste fiyatının üzerine satıyorsun '' diye sorarlar adama
  • quote:

Orijinalden alıntı: merkep

türkiyede her iki kişiden biri öğretmen. akrdeş zor konu açtın yer bunlar seni. boş vakitleri çok.
    Galiba haklısınız, Yanlışı savunur olmuş millet
  • Galericilik yaptığını ne biliyorsunuz? Ayrıca herkes bişeyler alıp satıyor boşverin takmayın yapabilen yapsın

• Saçmalamışssınız. Liste fiyatından üste de satat alta da satar be alakadı vat serbest piyasa ekonomisi var keyfinin kahyası mısınız? Başkası satınca sorun yok devley memuru yapınca oooooo. Kusıra bakmayınbu memurlara veya herhangi bir zümreye yönelik bir sorun değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: bozak07

Saçmalamışssınız. Liste fiyatından üste de satat alta da satar be alakadı vat serbest piyasa ekonomisi var keyfinin kahyası mısınız? Başkası satınca sorun yok devley memuru yapınca oooooo. Kusıra bakmayınbu memurlara veya herhangi bir zümreye yönelik bir sorun değil.
    İşte bu zihniyet yüzünden araç piyasası bu halde , kim fırsatçılık yapıyorsa yaptığına yanlış derim ama bunu Yasal olarak ticaret yapması yasak olan öğretmen amir memur kimse daha büyük yanlıştır.

Yanlışın neyini savunuyorsunuz onu da anlamıyorum. o yüzden söyleyecek başka da sözüm yok !
    Yanlıştan yana olan insanlarla tartışmak faydasız !
  • Isyeri kendi uzerine degildir.
    Benim ilkokul hocam demir dograma zenginiydi 😀

• quote:

Orijinalden alıntı: merkep

türkiyede her iki kişiden biri öğretmen. akrdeş zor konu açtın yer bunlar seni. boş vakitleri çok.
    Haklısın hocam forumun al - sat'çı öğretmenleri doluştu konuya , yapılanı etik gibi göstermeye çalışıyorlar birde ..

Bunların okuttuğu öğrencilerden ülkeye hayır bekliyoruz ...
  • Bizim kurumda bir adam vardı, devlet memuru ama sadece insignia alıp satıyor. O kadar çok para kazanıyor ki kuruma sadece yerim yurdum belli olsun diye geliyorum derdi :)
  • Devlet memuru olduğu nerde yazıyor göremedim. Belki dersane öğretmeni ya da kendi adına özel ders veren biridir?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Öğretmen dışında polis subay vs satabilirmi?
  • demekki aldıkları maaş yetmiyor ek is yapıyorlar asgari ücret alıyorlar yetmiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hukuki05 -- 28 Ağustos 2020; 13:37:5 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Aferin o öğretmene, iyi yapıyor. Darısı diğer öğretmenlere. Öğretmen dediğin akıllı olmalı.

• Forumdakiler sabah akşam öğretmenlerin açıklarını arıyorlar. Artık kabak tadı vermeye başladı.
  • Öğretmen araç alıp satamaz gibi bir kanun maddesi mi var? Kanunda ticaret yapamaz diyor. Yani mal satma amacıyla dükkan açamaz, müteahhitlik yapamaz, vergi kaydı oluşturamaz, dolayısı ile vergi kaydı oluşturması gereken bir faaliyet yürütemez. Ancak kendi üzerine araba alabilir ve bu arabayı satabilir aynı şekilde ev alabilir ve bunu satabilir. Ticaret amacıyla yaptığına dair bir ispat olmadan bir işlem yapılmaz. Buraya kadar öğretmen şahıs haklı.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere... bir devlet memuru ünvanını kullanarak kazanç temin edemez, ticari bir işlemde ünvanını kullanamaz. Eğer ilanı açan şahıs gerçekten devlet memuru ise ilan başlığına ünvanını yazdığı için başı ağrıyabilir.

• Öğretmenin yaptığı yasa dışı değil. Aracı aldıktan sonra, başka bir modeli görmüş ve bunu satıp onu alacak olabilir. Fırsatı değerlendirip, az bulunan sıfır aracı alıp koymak suç değil. Sizin sıkıntınız, öğretmenin etik davranmayışı. Satış yapabilir ama satış fiyatı önemli bir husustur. Liste fiyatının üzerinden araç satışını, devlet engelleyebilir. Der ki, kasko rayiç bedeli üzerinden değerlendirilecek ve satış yapılacaktır. Bu değerin üstünde fiyatla satışı yasaktır. Bak bakalım o araç o fiyata satışı oluyor mu olmuyor mu...
  • Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:(1)
    Madde 28 – (Değişik: 30/5/1974 - KHK-12; Değiştirilerek kabul: 15/5/1975 - 1897/1 md.)
    Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).
  • liste fiyatı 160bin olan bir araca 206bin lira veren kerizleri sorgulamak lazım. demek bu fiyata alan kerizler var memlekette. hep satanı suçluyoruz alanın hiç suçu yok mu? almayın kardeşim kimse zorla araba satmıyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.