Şimdi Ara

Sıfır Corolla Teslim Alıyoruz. Bir Kaç Soru?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
2.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Önümüzdeki cumartesi sıfır km corolla otomatik 1.6 dream paket araç teslim alacağız. Şu an resmi işlemleri yapılyor.

1-) Bayi, ön ve arka park sensörünü 1.900 TL'ye takıyormuş. Parçalar fabrikadan geliyormuş, servis takıyormuş. Sizce bu gerekli mi? Araçta geri görüş kamera var. Düşünceleriniz nedir?

2-) Led far 700 TL'ye takılıyormuş? Sizce gerekli midir? Ne gibi faydası olur?

3-) Karter koruma takılıyormuş, 300 TL gibi, sizce gerekli midir?

Arkadaşlar değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

• Çarpışma testleri yapılırken iki ayrı sınıflamaya bakılır 1. si çarpışmaya dayanım ve ikincisi sürücünün direksiyon tertibatından korunması. Önden ve yandan çarpmaya karşı sürücünün ve yolcuların korunması ile ilgili olarak uluslararası 2 regülasyon var bm/aek 94 ve 95, direksiyon tertibatına karşı koruma içinse 12 var.

Araçlar test edilirken bu regülasyonlar ve eklerinde tariflenen hız ve koşullarda test edilir, Testlerde en önemli şey;

1- Motor bloğunun kaza anında aracın altına doğru kaydırılarak yaşam alanına baskı oluşturmaması
    2- Kaporta diye tabir edilen parçaların katlanarak bıçak görevi görmemesi
    3- Hava yastığı işlevi ve konumları
    4- Direksiyon tertibatının kaza anında sürücüye baskı oluşturacak şekilde araç içine hareket etmemesi
    5- Sönümleyici güvenlik barlarının işlevselliği ve yaşam alanının korunması
    6- Mümkün olan azami seviyede çarpışmada darbe alan kısımdaki parçaların dağılarak devamında baskı oluşturmadan sönümleyici etki yapması.

Birçok detaylı hesap var ancak temel parametreler bunlar. Bu parametler ve tasarım önden çok ciddi kazalarda dahi motorun ve aksamların yaşam alanına girmemesini sağlar, aynı zamanda direksiyon tertibatının sürücüye doğru hareket ederek baskı oluşturmamasını sağlayan da şeydir.

Merak eden arkadaşlar varsa linkten 12, 94 ve 95 sayılı regülasyonların orijinal metinlerine ulaşabilirler
    https://www.unece.org/fr/trans/main/wp29/wp29regs81-100.html
    https://www.unece.org/fr/trans/main/wp29/wp29regs1-20.html

Buradaki durum özellikle sonradan eklenen metal karter korumalarının birkaç milisaniye sürede oluşan kaza ve bu kazaya aracın gösterdiği tepki anında fazladan direnç oluşturması. Bu test süreçleri sürekli olarak daha da zorlaştırıldığı ve şartları ağırlaştırıldığı için karter koruma diye tabir ettiğimiz şey artık çoğu araçta yok.

Aracın tip onayında olmayan, çarpışma testleri sırasında hesaba katılmayan bir direnç unsurunun araca sonradan eklenmesi ile özellikle cepheden kaza anında birkaç milisaniye içerisinde göstereceği fazladan direnç, öngörülemeyen etkiler ile ciddi sonuçlara sebep olabilir.
  • 1) Ben sadece arka sensör taktırdım 450 TL .Geri görüş kamerası yoktu araca multimedia taktırınca takacaklardı taktırmadım park sensörü var diye geri görüş varsa bence gerek yok.

Ama ön sensör için tercih edilebilir nasıl çalıştığını bilmiyorum kullanan varsa net bilgi verecektir.

2) Aracın halojen farları fena değil iş görüyor mercekli olduğu için led olursa görüş açısı çok daha iyi olur büyük ihtimal, teklif alıp gerekirse sonra taktırmak daha mantıklı bence

3) Karter koruma öneririm araba alçak ve uzun rampalarda vs altını çok vuruyor ben ilk iş yetkili serviste saç karter muhafaza taktırdım 350 TL vermiştim

Hayırlı olsun kazasız belasız iyi günlerde kullanın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 2 Mart 2020; 13:26:44 >
  • Ajinton A kullanıcısına yanıt
    Corolla’da zaten LED yok mu?
    Eğer halojen geliyorsa 700TL bir şey değil. Ben iki katını da veririm çünkü arabanın çehresini tamamen değiştiriyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • marka olarak bilmem ama genel olarak park sensörünü çok daha ucuza takarlar diye biliyorum, led far da bence gereksiz, kendi farı çalışıyor sonuçta.
    sadece karter koruma iyi gider bence, çok yüksek değil bu araçlar ama kasisler çooook yüksek maalesef.
  • Led garantiye dahil mi? Değilse hiç girmeyin o işe. Arızalansa yazık olur. Bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: freeyourmindtr

Corolla’da zaten LED yok mu?
    Eğer halojen geliyorsa 700TL bir şey değil. Ben iki katını da veririm çünkü arabanın çehresini tamamen değiştiriyor.
    Farlar led değil,
    gündüz sürüş farı ve sisler led.

led farın halojen fara göre, sürüş kalitesinin daha iyi olduğunu duymuştum. Kullanıcılarından yorum alabilirsem iyi olur.

karter koruma takılacak büyük ihtimal.

park sensörü göreceli, düşünüyorum.
  • Led far
    Karter korumayi taktirin park yeriniz cok dar degilse on park sensorune gerek yok

• Led far
    Karter korumayi taktirin park yeriniz cok dar degilse on park sensorune gerek yok

• Led far

• Led far

• Park sensörü çok pahalı

Led far arabanın çehresini değiştiriyor resmen 700 hiçbir şey değil. Ben tavsiye ederim

Karter koruma da olmazsa olmaz bence. Allah korusun bazen olmadık boyda bi taş bile sıçrayıp zarar verebiliyor koruma çok işe yarıyor

• 1) Ön arka park sensörü dışarıda anca 300-400 e mal olur.

2)Kompke Led far ise tamam ama sadece Led far ampulu takacaklarsa uzun kısa oda dışarda 300-350 tl.

3)Karter koruma olabiri dışarıda en fazla 50 TL fark eder.

• Led far garantiye dahil

• Ajinton A kullanıcısına yanıt
    Öyleyse kesinlikle alın. Bizim ailenin bir önceki iki aracından birinde LED farlar diğerinde halojen farlar vardı. LED farlar çok daha iyi aydınlatıyor. Ayrıca aracı premium gösteriyor. 700TL'yi geçtim anında 2500 TL veririm.

VW Polo'da LED far ekletmek vergilerden önce 6 bin TL. Nasıl sadece 700 TL ben anlam veremedim.

• Bir Ay önce aldım aynı aracı

1:park sensörü fabrika işi falan yalan,bana 1100 dediler taktırmadım,kamera yetiyor.

2:led farı 300 e taktırdım bayide,marka necvox fiyat normal,700 verme dışarda 200.

3:Karter koruma zaten var plastik,boşluk yok altta yeterli.

Araç güzel,yakıtı 10 litre şehiriçi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkaraman -- 2 Mart 2020; 16:8:3 >
  • Karter koruma taktırmayın, metal olanları ise asla taktırmayın. Kaza anında göstereceği o düşük direncin bile birkaç milisaniyede oluşturduğu farkı gözlerinizle görseniz kesinlikle taktırmazdınız. Sıfırında zaten olmama sebebi başlı başına önden çarpma ve sürücünün direksiyon tertibatından korunması amacıyla zorlaştırılan çarpışma test süreçleri.
  • quote:

Orijinalden alıntı: freeyourmindtr

Öyleyse kesinlikle alın. Bizim ailenin bir önceki iki aracından birinde LED farlar diğerinde halojen farlar vardı. LED farlar çok daha iyi aydınlatıyor. Ayrıca aracı premium gösteriyor. 700TL'yi geçtim anında 2500 TL veririm.

VW Polo'da LED far ekletmek vergilerden önce 6 bin TL. Nasıl sadece 700 TL ben anlam veremedim.
    led dediği ampul beyaz ampul takıyorlar

dışı şekli falan değişmiyor
  • 1. Arka park sensörünü hediye isteseydiniz. Bence ön ve arka parka sensörü olmazsa olmaz ama 1900 TL'ye değer mi emin değilim.
    2. Led fark değil led ampül takıyorlar. Üst paketlerdeki led gündüz farları ..vs gelmiyor maalesef. Bence değmez.
    3. Karter mutlaka yaptırmakta fayda var.

Hayırlı olsun.
  • freeyourmindtr F kullanıcısına yanıt
    En üst paketinde var diye hatırlıyorum.
  • Bayide hiç bir şey taktırmayın/almayın. Dışarıda hepsi çok daha ucuz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.