Şimdi Ara

Sıfır araç kaskosunda önemli 'yeni değer klozu' yanılgısı.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
32
Cevap
0
Favori
22.514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: shelby_88
    Yani kasko yaptığınız an arabanın değeri neyse odur birdaha oynamaz... yanlışmıyım?

Aynen öyle poliçede yazılı sigorta bedeli neyse odur.
    kasko değer listesinde 40lira değeri olan ve 40bin liraya aldığınız ve o fiyattan kaskosunu yaptırıp primini ödediğiniz aracın piyasa değeri 50binde olsa ödenecek rakam 40bin, sigorta şirketi size 40bin lira değeri üzerinden hesaplayıp prim ödetip, araç çalınıncada 50bin liralık araç vermez, yada 50bin lira..Axa'da ve Aviva'da farklı uygulanıyor sanırım.Ek primle o farkıda teminata alıyor olabilirler.

siz 26'ya aldınız o an kasko değer listesinde 34.500 gözüküyordu, eğer çalındığında aracın piyasa değeri 36bin olursa alacağınız rakam 34.500de kalır 1.500 yine içerdesiniz..(26bin liraya alınan araç 1 yıl içinde 36bin lira olmaz ama teknik olarak durum bu)

Olay zaten kasko değer listesindeki rakamın üzerinde olması durumunda can sıkıcı, yoksa poliçenizde rakam 30bin aracın sıfır piyasa değeri 28bin, sorun yok, konuyu açma nedenim ötv indirimi sırasında araç alan arkadaşlar ve bundan sonra alacakların dikkat etmesi.

yeni değeri okuduğunuzda "koşullar ne olursa olsun aracın yenisini yada parasını bana veriyolar" gibi gözükmekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenimegan -- 24 Haziran 2009; 16:47:37 >

• Sayın yenimegan arkadaşım araçların şu andaki anahtar teslim fiyatlarıyla şu andaki kasko değerlerini karşılaştırmak hiç bir çözüm sağlamaz yeni değer klozu aracın o km değerini korumak içindir yarın bir gün ötv indirimi kalkarsa anahtar teslim fiyatıda artacaktır kasko değer listesi bunun için vardır o zaman aracın değeri belirsiz olur herkes kafasına göre bir fiyattan kasko yaptırmaya kalkar. bu yüzden yeni değer klozu verilirken kasko değer listesi baz alınır. 0 km anahtar teslim fiyatı sürekli sabit kalan bir şey değil
  • Koç-Allianzı aradım müşteri hizmetlerinin söylediği şey:

"Aracınız 30binden sigortalanmış olsa bile piyasa değeri 50binse ödenecek rakam 50bindir" der.
    burdan hareketle anlıyoruz ki yeni değer klozu için firmalardan kesinlikle doğru bilgi alın ve poliçenizi ona göre düzenletin, her firmanın bu konudaki uygulaması farklı gözüküyor çünkü.
  • quote:

Orjinalden alıntı: darkseed

Sayın yenimegan arkadaşım araçların şu andaki anahtar teslim fiyatlarıyla şu andaki kasko değerlerini karşılaştırmak hiç bir çözüm sağlamaz yeni değer klozu aracın o km değerini korumak içindir yarın bir gün ötv indirimi kalkarsa anahtar teslim fiyatıda artacaktır kasko değer listesi bunun için vardır o zaman aracın değeri belirsiz olur herkes kafasına göre bir fiyattan kasko yaptırmaya kalkar. bu yüzden yeni değer klozu verilirken kasko değer listesi baz alınır. 0 km anahtar teslim fiyatı sürekli sabit kalan bir şey değil

kendi aracımdan yola çıkıyorum kasko değer listesi fiyatı 31.250 aldığımdaki piyasa fiyatıda 31.250, kaskomu 31.250den yaptırdım, şu andaki piyasa fiyatı 34.350 aracım bugün çalınırsa ödenecek rakam aksigorta müşteri hizmetlerinin dediğine göre poliçe başlangıcı ve çalınma günü arasında geçen sürenin tüfe ile artırılması + poliçedeki sigorta bedeli..aşağı yukarı 31.400 gibi bir rakam.

umarım anlamışsındır.

• Ya arkadaşlar zaten burada o değer klozundan bahsediyoruz aracınızın marka ve modeli aynı olanı kasko size alıp vermek yada o anki 0 km anahtar teslim fiyatını vermekzorunda sonuçta riski zaten kasko üstleniyor bunun içinde siz ekstra bir miktar para veriyorsunuz istemiyorsanız 0 değer klozunu almazsanız kasko poliçeleri esnektir siz istediğiniz riski üzerinize alır priminizi düşürebilirsiniz bu da öyle ama eğer 0 değer klozu varsa ve araba pert oldu, çalındı vb gibi durumlarda şirket size aracınızın aynısı alıp vermek zorundadır yalnız burada gözden kaçan birey daha vardır ki pert durumunda 0 değer klozunun devreye girmesi için normal olarak veilen pertten daha fazla bir hasar oranı istiyorlardı sanırım araç değerinin %80 i gibi bir rakam çıkması gerekiyor tamir masrafının
  • quote:

Orjinalden alıntı: yenimegan

quote:

Sayın yenimegan arkadaşım araçların şu andaki anahtar teslim fiyatlarıyla şu andaki kasko değerlerini karşılaştırmak hiç bir çözüm sağlamaz yeni değer klozu aracın o km değerini korumak içindir yarın bir gün ötv indirimi kalkarsa anahtar teslim fiyatıda artacaktır kasko değer listesi bunun için vardır o zaman aracın değeri belirsiz olur herkes kafasına göre bir fiyattan kasko yaptırmaya kalkar. bu yüzden yeni değer klozu verilirken kasko değer listesi baz alınır. 0 km anahtar teslim fiyatı sürekli sabit kalan bir şey değil

kendi aracımdan yola çıkıyorum kasko değer listesi fiyatı 31.250 aldığımdaki piyasa fiyatıda 31.250, kaskomu 31.250den yaptırdım, şu andaki piyasa fiyatı 34.350 aracım bugün çalınırsa ödenecek rakam aksigorta müşteri hizmetlerinin dediğine göre poliçe başlangıcı ve çalınma günü arasında geçen sürenin tüfe ile artırılması + poliçedeki sigorta bedeli..aşağı yukarı 31.400 gibi bir rakam.

umarım anlamışsındır.

O zaman bu normal kasko oluyor 0 değer klozu ilave edilmemiş oluyor zaten, eğer bu uygulamaya 0 değer klozu var diyorlarsa yalan söylemiş oluyorlar

axa nın sitesiinde alıntıaşağıda

YENİ DEĞER KLOZU

Dilerseniz sıfır model '0'km. aracınızı "Yeni Değer Teminatı" ile güvence altına alabilirsiniz. Poliçe süresi dahilinde otomobiliniz tam hasarlı hale geldiğinde, eğer poliçenizde yeni değer teminatı varsa AXA SİGORTA, otomobilinizin piyasadaki '0' km fiyatını tespit ediyor ve size bu değerde ödeme yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 24 Haziran 2009; 20:34:04 >

• normal kaskodaki yanma, pert, çalınma tam hasar durumlarındaki prim artışı ile yeni değer klozu arasında farkolsa gerek.
    Aksigorta müşteri hizmetlerini ve koç allianz müşteri hizmetlerini aradım, 10ar dakika konuştum ikisiylede durumu telefonda beni bekleterek çözdü her iki firmada (yönetici gibi birine danıştı sanırım servis personeli) aksigorta sigorta bedeli + tüfe artırımı, koç allianz ise doğrudan sıfır araç fiyatı ödenir dedi.

mutlaka ama mutlaka sorgulamak gerekiyor yani konuyu, aksigorta izmir bölge müdürlüğünede danışacağım konuyu, iki firma arasında bu kadar net ayrım varsa ve kimseninde bundan haber yoksa ortada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir ayrıntı var demektir, kasko yaptırırken seçeceğiniz firmayı belirleyen ayrıntılar..
  • quote:

Orjinalden alıntı: oluşumbilgi

Günaydın,

hangi şirket ne uyguluyor bilmiyorum ama benim çalıştığım şirketin uyguladığı, "eskisi yerine yenisi klozu" der ki:

Tescil tarihinden itibaren en geç 1 ay içindde, satıcı firma tarafından açıklanmış anahtar teslim fiyatının en az %95 i üzerinden sigorta yaptırılan "0" KM-son model araçlarda ilk bir yıl içerisinde, çalınması veya tam hasara uğraması (pert) halinde, hasar tarihindeki 2. el piyasası fiyatına bakılmaksızın, aynı marka ve tip, sıfır km son model aracın temini sağlanacak ya da aynı aracın o günkü sıfır km son model anahtar teslim değeri ödenecektir.

Ben bu klozu yazarken kısalttım tabii. Ama genel olarak demeye çalıştığını herkes tarafından anlaşılabilir şekilde yazdım.

Saygılarımla,

www.limonsigorta.com

Hocam Benim Sigorta Sirketim BasakGroupama Size sormak isteediğim...

ben aracımı subat 2009 tarihinde aldım (ötv indiriminden önce fiyatların Tavan YAptıgı Zamanda)

Ve aracı Tescil ettirdiğim saat kasko yaptırdım aracı ...

Aracı 39.300 ytl ye aldım .. Kasko policesinde yazan değer 38. 640 bana kesilen faturadaki bedel ise 37.900

Ve suanki Ötv İndirimli Liste Fiyatı : 34.500

Benim Aracımda Meydana Gelecek bir Sıkıntıda Kasko Şierketi bana NE kadar ödeme yapar...???

39.300 mü öder yoksa policede yazan bedeli mi? yoksa faturdaki bedel mi? veya ötv indirmli bedeli mi??

• Zor bir soru olsada kasko şirketleri hukuki avantajlarını kullanarak hasarın gerçekleştiği gündeki sıfır araç fiyatı ne ise onu öder diye düşünüyorum yani ÖTV indirimi ile aracınızın değeri düşmüş ise o düşük değeri ödemek onları sorumluluktan kurtaracaktır sanırım
  • Sigorta "yerine koyma" esasına dayandığı için kir-pi'nin söylediği şekilde gerçekleşir, piyasada sizinkinin aynısının ederi neyse, onun bedeli ödenir ki, gidip aynısını alıp devam edin hayatınıza.
  • Merhaba,

Eğer poliçenizde, yazımda bahsettiğim anlamda bir kloz varsa, ve sigorta şirketinin uygulama tarih aralığı aşılmamışsa, (Anadolu da 1 yıl, bazı şirketlerde 6 ay, vs.) aynı aracın bugünkü anahtar teslim fiyatını ödeyerek aynı aracı yerine koyma işlevini yerine getirir.

Saygılarımla,

www.limonsigorta.com

quote:

Orjinalden alıntı: saskinasik

quote:

Orjinalden alıntı: oluşumbilgi

Günaydın,

hangi şirket ne uyguluyor bilmiyorum ama benim çalıştığım şirketin uyguladığı, "eskisi yerine yenisi klozu" der ki:

Tescil tarihinden itibaren en geç 1 ay içindde, satıcı firma tarafından açıklanmış anahtar teslim fiyatının en az %95 i üzerinden sigorta yaptırılan "0" KM-son model araçlarda ilk bir yıl içerisinde, çalınması veya tam hasara uğraması (pert) halinde, hasar tarihindeki 2. el piyasası fiyatına bakılmaksızın, aynı marka ve tip, sıfır km son model aracın temini sağlanacak ya da aynı aracın o günkü sıfır km son model anahtar teslim değeri ödenecektir.

Ben bu klozu yazarken kısalttım tabii. Ama genel olarak demeye çalıştığını herkes tarafından anlaşılabilir şekilde yazdım.

Saygılarımla,

www.limonsigorta.com

Hocam Benim Sigorta Sirketim BasakGroupama Size sormak isteediğim...

ben aracımı subat 2009 tarihinde aldım (ötv indiriminden önce fiyatların Tavan YAptıgı Zamanda)

Ve aracı Tescil ettirdiğim saat kasko yaptırdım aracı ...

Aracı 39.300 ytl ye aldım .. Kasko policesinde yazan değer 38. 640 bana kesilen faturadaki bedel ise 37.900

Ve suanki Ötv İndirimli Liste Fiyatı : 34.500

Benim Aracımda Meydana Gelecek bir Sıkıntıda Kasko Şierketi bana NE kadar ödeme yapar...???

39.300 mü öder yoksa policede yazan bedeli mi? yoksa faturdaki bedel mi? veya ötv indirmli bedeli mi??

• KATILIYORUM
    quote:

Orjinalden alıntı: yenimegan

quote:

sizin kasko değerini arttırmanız sadece extra prim ödemenize neden olur

yanlış bilginizi düzeltiyor, insanların kafasını karıştırmamanız konusunda uyarıyorum sizi, artan değil "aşkın" sigorta diye bahsettiğiniz olay ile "yeni değer klozu" uygulaması birbirinden farklı konular, yukarıda ayrıntılı şekilde açıkladım, yeni değer klozu uygulaması için sigorta bedeli esas alınıyor, oluşumbilgi'nin şirketinin uygulaması biraz daha farklı gözüküyor, rekabet farklılığı olabilir.

sizin bahsettiğiniz durum, aracınızın siz aldıktan sonra fiyatının düşmesi durumunda geçerlidir, 30bin liraya alır 30bin liradan kasko yaparsınız, araç kampanyaya girer 28bin lira olur, çalınınca sigorta şirketi 30bin değil o anki 28bin lirayı size öder yada aracı size verir, ama fiyat 28 değilde 33bin lira ise ödeyeceği rakam yine 30bin liradır. eğer poliçenizdeki rakamı 33bine çıkartmış olsaydınız bu rakamı alabiliyor olacaktınız.
    Aksigorta'nın uygulaması bu şekildedir.Axa'nın verdiği teminat daha rekabetçi gözüküyor, en azından kasko yaptıracağınız firmayı seçmek bakımından bile önemli bir ayrıntı.

tecrübe yaşayanlar vardır, sigorta şirketleri nerdeyse tazminat ödememe üzerine kurulu işleyişleri vardır, insanları yanlış yönlendirmeyelim, burda "fazladan prim ödemenize gerek yok" diyerek kaybettireceğiniz 3-4bin liranın hesabını veremezsiniz sonra...

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.