Şimdi Ara

SIFIR ARABA 'AÇMA' KOMEDİSİ (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
2
Favori
20.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
135 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aptallık başa bela, bedding işlemi ani hızlanmalardan yüksek devir çevirmekten, yüksek hız yapmaktan uzak olaylardır. Çok fazla sıfır araç alıp rekor km ler yürüttüğümüz için. Bu olayın aslı astarını anlatacağım.

1) Motor yeni olduğu için ve rodajlama işlemi yapılmadığından dizellerde 4000 benzinlilerde 3000 km civarı dikkatli kullanılması gerekir.
    2) Dikkatli kullanılması nedir. İdeal tork aralığını geçmemek gerekir, yani araba 2500 devirde veriyorsa o civarlarda kalması gerekir. Geçerse motor alışma evresini atlatamadığı için ve daha fazla zorlandığından piston segman takımına zarar verebilir.
    3) Tamam arabayı üst tarafa zorlamadık, ama deviri ve vitesi ayarlayamayıp zangır zangır titretirseniz, buda bedding işleminin yanlış yapıldığının göstergesidir.
    4) Bedding de araba ne bağıracak ne titreyecek o motorun özelliğine göre o şekilde bir süre yürüyecek. En sonunda da götürüp bakıma girecek motor yağı ve yağ filtresi değişecektir. Çünkü motorda üretim hatası olarak kabul edilecek çapaklar bu şekilde düzgün beddingde temizlenmiş olur. Temizlendiği zamanda bu atık malzeme motor yağında birikir, yağ filtreside bu metal parçalarından dolayı yıpranmış olacaktır. Bu ikisi değişirse tamamdır motorunuz temiz ve sağlıklı bir bedding dönemi geçirmiş olacaktır, bunun sonucunda da ilerki dönemlerde aracınızın bakımlarını düzgün zamanında veya zamanından önce yaptırarak o aracın emsallerine göre daha az mekanik sorunla rekor kmlere koştuğunu göreceksiniz.

• bin km. birinci vites ve son gaz yapmazsanız o araba açılmaz demeliydiniz :)
    motor yandığında mutlaka gelip seni bulurlar ve sende diyecektin ;
    bak işte dedim size bunu yaparsanız motor açılır diye ,ee şimdi ustaya götürüp açtıracaksınız öyle değil mi ?

sonuç o motor açıldı mı ? evet
    öyleyse doğru söylemiş olurdunuz :)

1960 larda falan olsak adam ne bilsin derdik ama şu zamanda hiç bilmiyorsan gir google amcana sor bari bre zalim :)
    o araba artık sıfır olsa kaç yazar ,adamlar daha ilk günden canına okumuşlar
  • ne duyar kasmışsınız öyle ya :)

üstüne alınanlar duyar kasmış hemen.

hümanist sevgi pıtırcıklarına bayılıyorum... kendileri gibi düşünmeyen herkesi hakaret yağmuruna tutarlar ama duyar kasmaktan cekinmezler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: msansertekin

quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Rodaj diye birşey var ama Broadway den sonra tarihte kaldi
    2016 model aracınızı ilk saniyesinde itibaren dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Günümüz araçlarında rodaj süresi bulunmaz.

Rodaj nedir, neden ihtiyaç duyulur incelerseniz, günümüz araçlarında da neden uygulanmadığı is göreceksiniz..

Motoru acmak diye bir olay da yoktur. Haliylr günümüzde..

Sanayideki ustaların biz çok biliriz mantığı ile ürettiği ama,sogru bilinen koca bir yanlıştan ibarettir.

Bir otomotiv arge firmasının görevli personeli olarak , otomotiv fabrikasında çalışıyorum. Makine mühendisiyim.

İsterse şu saniyede üretilsin, rodaj vardır. İnsanları yanlış yönlendirmeyelim.

Rodaj yapmak zaten "motor açmak" değildir. "Motor açma" da basarlar, rodajda devir bile çevrilmez.

Honda NSX almadığınız sürece rodaj vardır, onda bile fabrikada dinamometrede rodaj yapıyorlar.

rodaj yoktur derken şunu anlatmak istedim. bu araçların motorları yapıldıktan sonra illa ki test yapılıyor .

belli bir km test ediliyordur. şimdi herşey tam otomatik makinalarda. neredeyse sıfır hata ile yapılıyor .

yani arabayı yeni aldım ilk 1000 km. yavaş kullanayım rodaj süresi vs. gerek yok hocam bence.

sıfır motor yaptırdım geçen yıl .motor yapılırken internette herkes rodaj süresi vs. konular.

ustam bas marşa devam et . eskidendi o işler dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi irfanconi -- 23 Şubat 2018; 8:41:8 >

• Yeni araçlarda bu sozler artik hurafe yok açalım yok motor açılsın vs vs. Oyle bir sey yok arkadaşım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • msansertekin kullanıcısına yanıt
    Kullanma kılavuzları da uyarı olarak yazardı bu madde eskiden.

Artık yazmıyor.

O zaman sorumuz şu, üretici bunu bile bile mi yazmıyor ve uyarmiyor?

250 bin artık çok büyük rakam, yani aracı kimse 250 bin kullanmiyor, taksiler bile :)

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Arabaya bir çıkartma yapıştırmışlar mıydı özellikle arka cam kısmına ?

nasıl bir çıkartma örnek verirmisin resimli olarak
  • Yav komşu hayırdır bizim araba sana niye battı
  • Bazı arkadaşlar yeni araçlarda rodaj süresinin olmadığını neye dayanarak söylüyorlar bilmiyorum. Kasım ayında aldığım aracın (Bmw 3.18i) kullanım kılavuzunda, ilk 2000 km yüksek devir ve yüksek süratten kaçınılması gerektiği yazıyor.
  • Araba konusunu bile politize-faşize etmişler ya PESSS..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Uzumaki Naruto-

Herhalde araci size almislar anladigim kadari ile.Cahil demeniz ordan geliyor.

Yok yani bir araca 2kisi girdiyseniz bilemem.

Bende sizin hangi kesimden oldugunuzu anlatma geregi duymuyorum.

Alınmış yazık sfsdfd

• Bana göre kötü niyetle açılmış bir konu.
    Konu sadece arabanın motoru ile ilgili, kullanımı, rodajı, açması vs. ile ilgili olsaydı güzel bir konu olurdu.
    Belli ki çok duyarlı bir insansın, komşunu uyarmışsın. iyilik etmişsin.
    Bence şimdi git komşuna bir iyilik daha et. Forumda senin hakkında konu açtım. Gel bak insanlar senin için ne yazmışlar de bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Kullanma kılavuzları da uyarı olarak yazardı bu madde eskiden.

Artık yazmıyor.

O zaman sorumuz şu, üretici bunu bile bile mi yazmıyor ve uyarmiyor?

250 bin artık çok büyük rakam, yani aracı kimse 250 bin kullanmiyor, taksiler bile :)

Nasıl yazmıyor, benim 2 yıl önce sıfır aldığım aracın kitapçığında 'ilk 1.500 km boyunca 2500 deviri geçmeyin' diye yazıyordu. Buna uydum ben. Bir de çoğunluk var ne kitapçığı okumuş, ne araştırmış, üstüne üstlük sıfır motoru açmak gibi bir cahil artığı bilgiye inanmış. Şimdi onunla benim sattığım araba bir mi olacaktır mekanik kalite olarak?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ulan bizim türk milletine sattığın arabaya devir kesici koyacan ilk 3000km 2500 ü geçirtmeyecen. yazık lan arabaya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: etkinus

ulan bizim türk milletine sattığın arabaya devir kesici koyacan ilk 3000km 2500 ü geçirtmeyecen. yazık lan arabaya.

Çok güzel fikir hocam, aslında üreticiler bunu yazılım yoluyla halletseler ne kadar güzel olurdu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her önüne gelenden araç alınmaması gerektiğinin kanıtı.

• DOğulu diye bir ülke mi var ?

kürt demeye neden bu kadar utanılıyor kürt diyip geçin doğulu ne kibar olcam diye suyunu çıkartmayın.
  • Aracı normal şekilde kullanırsın, zamanla açılır mı kapanır mı kendi bileceği iş.
    Boşa mekaniğin ömründen yemeğe gerek yok.
  • Motoru en iyi açmanın yolu.

Kaliteli yağ kullanmak, arabanın kullanma kılavuzuna veya ekran göstergesinin verdiği değerlere göre kullanmak.

Dizel ise kükürt oranı düşük yakıtlı ürün kullanmak.

Bir de en önemlisi dizel araçlar turbo ile beslendiği için aracı istop etmeden önce 6 -9 saniye rolenti de bekletmek.

Tüm bunları yaptığınız zaman motorunuz açılacaktır.

Motor açma Budur.

Motor açmak demek aracınızı iyi bir şekilde teknik bilgi sahibi olacak şekilde kullanmak demektir.

• volkjn kullanıcısına yanıt
    xD Zaahahahahaha xD

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crash95 -- 23 Şubat 2018; 12:6:18 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.