Şimdi Ara

★Sıcaklıktan Kaynaklanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri★ (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
944
Cevap
34
Favori
127.313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: thequick

Benim sorunum sıcaklıkla ilgili mi değil mi anlamadım ama yine de buraya yazıyorum.
    Hp Pavilion dv 6 kasası laptop kullanıyorum daha önce çok ısınıyor ve bazı oyunlarda belli bi süre sonra aşırı ısınma dolayısıyla kapanma sorunum oluyordu fakat uzun süredir oyun oynamadığım için bi sıkıntısını çekmemiştim. daha sonra bi kaç oyun oynadım çok ısınmasına rağmen kapanmadı. fakat bugün bir oyunda hiç ısınmadan oynayabilirken pc bi anda kapandı.
    Oyunun adı Wrath Of Heroes(Online bir oyundur.) oyunu 1 el oynadım hiç bir sorun yoktu sonuna kadar da gitti hiç ısınmadı pc.daha sonra ki ellerde play now dedikten sonra (15 kişi bulması gerekiyor oyun) geçen sürede bi sıkıntı olmuyor harita yükleniyor."welcome to arena" diyor.Press any key to continue yazdıktan hemen sonra kapanıyor. bi kaç defa denedim her seferinde aynı yerde kapandı. bunun sıcaklıkla alakası varmıdır?
    Başlık açamadığım için buraya yazdım.(Çaylağım)

Sıcaklık ile alakalı olmaması muhtemeldir, ancak yine de Everest adlı yazılım ile değerleri buraya ekleyebilirsiniz. Bu arada tüm sistem bileşenlerinizide yazarsanız yardımcı olabilirim. Mavi ekran vb. bir hata iletisi bu arada karşınıza çıkıyor mu?

• Meraba arkadaşlar Benim ekran kartı aşırı derecede ısınıyor . Bilgisayarı acarken başlangıcta ıslemcıden ses gelıyor vurunca susmuyor belli aralıklarla susuyor . Ve 1 saat felan çalışınca pc kapanıyor . Ekran kartım Leadtek Nvidia 9500 gt kullanıyorum yeni bir fan alsam fan kac mm lık olcak onu bılmıyorum . Casper Nirvana kasasından kullanıyorum . Acaba fan alsam fayda olur mu ? Yardım edin lütfen Sıcaklık değerleri böyle.

http://img151.imageshack.us/img151/2876/adszjyw.png

Yoksa yeni bir ekran kartı mı alayım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vegola -- 3 Aralık 2011; 14:25:05 >
  • Ekran kartı kaynaklı bir sorun gibi gözüküyor, muhtemelen işlemcinin ısınmasıda ekran kartının ısınmasından kaynaklanmaktadır. Ekran kartının GPU'nun termal pastası ve kart temizliği yapılmalı ayrıca fanınında temizlenmesi gerekmektedir. Tabi kasa içi temizliğide ihmal etmeyin, temizlik konusunda bir butik bilgisayar tamircisi temizleyebilir.
  • doğru yer değil fakat konu açmak istemedim birkaç gündür elektrik problemlerinden dolayı elektrik 5-6 kez kesildi. Bu kesilmeler yüzünden bilgisayarım hep donmaya başladı. Bu konuda ne yapabilirim ?
  • Teknik Yardim bolumune uygun baslik altinda sorununuzu anlatarak konunuzu acabilirsiniz.
  • bana da bi yardım eder misiniz?

bu konuyu görmediğim için yeni konu açmıştım,henüz yeniyim de kusura bakmayın :/

http://forum.donanimhaber.com/m_55274102/mpage_1//tm.htm#55284827
  • quote:

Orijinalden alıntı: c1h4d

bana da bi yardım eder misiniz?

bu konuyu görmediğim için yeni konu açmıştım,henüz yeniyim de kusura bakmayın :/

http://forum.donanimhaber.com/m_55274102/mpage_1//tm.htm#55284827

Sistem bileşenlerizi ve sıcaklık değerlerini detaylı bir şekilde mümkünse sıcaklık değerleri için SS ekleyebilir misiniz boşta ve yük durumunda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: makedonn

Sistem bileşenlerinizi ve sıcaklık değerlerini detaylı bir şekilde mümkünse sıcaklık değerleri için SS ekleyebilir misiniz boşta ve yük durumunda?

sistem özellikleri şöyle;
    hp b10st;
    ->i5 2.53 ghz,4 gb ram,ati mob.radeon hd 5470 ve önemli mi bilmiyom ama 500 gb da sabit disk;şu an win7 64 bit ultimate kullanıyorum..

-> boşta dan kastınız sanırım pek program çalışmıyorkenki,öyle ise buna örnek şu olsun; (laptopu da yeni açtım zaten)

http://imageshack.us/photo/my-images/580/yeniresims.png/ (resim görüntülenmiyor galiba forumda,o yüzden linkini koydum?)

->nfs the run ı açayım dedim açar açmaz bilg.kendini hazırda beklemeye aldı.. sonra açtım tekrar çok azcık oynadım ve dereceleri çektim;

http://imageshack.us/photo/my-images/263/yeniresim1xh.png/ (daha yüksek sıcaklıkları da gördüm.. verdiğim linkteki konuya yazmıştım..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c1h4d -- 5 Aralık 2011; 15:51:41 >

• Oldukça yüksek sıcaklık problemi olduğu aşikar. Soğutucu kullanmıyorsunuz zannedersem ancak bunun dışında Notebook iç temizliğini yapmanızda fayda var, elektrik süpürgesi ile hava alışverişini sağlayan fan mazgallarına tutun, bir takım toz yumakları oluşmuşsa çekebilir, garantisi yoksa şayet, içini açıp, yine temizlik yapabilirsiniz. Kesinlikle etkisi olur bunun yanında garantisi varsa zira durumu belirtip, garantiye göndermek en mantıklı seçenektir.

Ayrıca Notebook taban soğutucu edinebilirsiniz, 10C yakın düşüş sağlar. Bu arada Notebook'u battaniye, halı vb. altı havayı akışını engelleyici zeminlerde çalıştırmıyorsunuzdur umarım.
  • quote:

Oldukça yüksek sıcaklık problemi olduğu aşikar. Soğutucu kullanmıyorsunuz zannedersem ancak bunun dışında Notebook iç temizliğini yapmanızda fayda var, elektrik süpürgesi ile hava alışverişini sağlayan fan mazgallarına tutun, bir takım toz yumakları oluşmuşsa çekebilir, garantisi yoksa şayet, içini açıp, yine temizlik yapabilirsiniz. Kesinlikle etkisi olur bunun yanında garantisi varsa zira durumu belirtip, garantiye göndermek en mantıklı seçenektir.

Ayrıca Notebook taban soğutucu edinebilirsiniz, 10C yakın düşüş sağlar. Bu arada Notebook'u battaniye, halı vb. altı havayı akışını engelleyici zeminlerde çalıştırmıyorsunuzdur umarım.

soğutucu var da usb tabanlı,sizin önermediğiniz türden :) ve pek etkisi olmuyor,aslında gayet soğuk veriyor ama yeterli değil sanırım..

bu sıcaklıkları soğutucuyu çalıştırmadan çektim,ama soğutucu panelin üzerindeydi (yani yüksekte)
    asla hava akışını engelleyici zeminlerde kullanmadım. ama bazen tahta bir masanın üzerine koyduğum oluyor (mecburiyetten)

ilk resmi koyunca bir yanlışlık olmuştu,2.yi de ekledim.

bu arada hiç toz yumağı felan görünmüyor (kaç kere baktım) ki zaten yüksekteyken çokça toz yutması garip olurdu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c1h4d -- 5 Aralık 2011; 15:56:53 >

• Soğutucuyu çıkartıp, sıcaklık değerlerini bir de o şekilde ölçer misiniz?
  • quote:

Soğutucuyu çıkartıp, sıcaklık değerlerini bir de o şekilde ölçer misiniz?

soğutucu çalışmıyordu zaten bu resimleri çektiğimde fakat bilg.üstündeydi (yani yüksekteydi)

neyse ben bilg.ı aldığım abiye götürdüm,süpürge gibi özel aletleri var ama süpürgenin tam tersi şekilde çalışıyor,yani hava üflüyor :)
    biraz toz çıktı,bilg. şu an açtım ve son durum bu;

http://imageshack.us/photo/my-images/684/yeniresimpa.png/

baya farketmiş sanki,özellikle de ekran kartı.. ama zarar vermeyecek sınır(lar) kaç acaba o konuda bi bilgim yok.. (mesela ekran kartı kısa sürede 55 lere ulaştı.. daha oyun felan açmadım bile..)

-ben burdan şunu anladım,Tozlar gözükmese bile mevcutmuş! :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c1h4d -- 5 Aralık 2011; 18:21:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: c1h4d

quote:

Soğutucuyu çıkartıp, sıcaklık değerlerini bir de o şekilde ölçer misiniz?

soğutucu çalışmıyordu zaten bu resimleri çektiğimde fakat bilg.üstündeydi (yani yüksekteydi)

neyse ben bilg.ı aldığım abiye götürdüm,süpürge gibi özel aletleri var ama süpürgenin tam tersi şekilde çalışıyor,yani hava üflüyor :)
    biraz toz çıktı,bilg. şu an açtım ve son durum bu;

http://imageshack.us/photo/my-images/684/yeniresimpa.png/

baya farketmiş sanki,özellikle de ekran kartı.. ama zarar vermeyecek sınır(lar) kaç acaba o konuda bi bilgim yok.. (mesela ekran kartı kısa sürede 55 lere ulaştı.. daha oyun felan açmadım bile..)

-ben burdan şunu anladım,Tozlar gözükmese bile mevcutmuş! :)

Evet, şu an gayet iyi değerlere ulaşmış 70C-80C gibi değerler özellikle boşta sorun çıkartabilecek değerlerdir, şu an 40-50C gözüktüğü için herhangi bir sorun oluşturmaz.

• MERHABA EKRAN KARTIM TAM YÜK ALTINDA 95 DERECEYİ BULUYOR BOŞTAYKEN 50-55 DERECE ARASINI GÖSTERİYOR AŞŞAĞIDA EVERESTEN ALINAN BİLGİLER VAR YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

ŞU AN Kİ SICAKLIKLAR BU ŞEKİLDE

BilgiAlanı Değer
    Algılayıcı Özellikleri
    Algılayıcı Türü Fintek F71889 (ISA A00h)
    GPU Algılayıcı Türü Diode (ATI-Diode)

Sıcaklıklar
    Anakart 38 °C (100 °F)
    CPU 32 °C (90 °F)
    CPU #1 / Çekirdek #1 40 °C (104 °F)
    CPU #1 / Çekirdek #2 35 °C (95 °F)
    Aux 34 °C (93 °F)
    GPU Diode (DispIO) 52 °C (126 °F)
    GPU Diode (MemIO) 68 °C (154 °F)
    GPU Diode (Shader) 56 °C (133 °F)
    WDC WD3200AAJS-08L7A0 38 °C (100 °F)

Soğutucu Fanlar
    CPU 1840 RPM
    Kasa 1060 RPM
    Grafik İşlemci (GPU) 44%

Voltaj Değerleri
    CPU Çekirdek 1.20 V
    +3.3 V 3.34 V
    +5 V 3.79 V
    +12 V 6.16 V
    +3.3 V Beklemede 3.36 V
    VBAT Akü 3.25 V

SİSTEM:

PENTİUM DUAL CORE E6700 İŞLEMCİ

POWERCOLOR HD 4850 GDD5 1GB 256 BİT EKRAN KARTI(ALINALI 1 AY OLDU)

4 GB DDR3-1333 RAM

320 GB WD CAVİAR BLUE HARD DİSK

MSI G41M-P26 ANAKART

COOLER MASTER Elite Power 460W psu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FX4100 -- 5 Aralık 2011; 23:33:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: FiberOptix

MERHABA EKRAN KARTIM TAM YÜK ALTINDA 95 DERECEYİ BULUYOR BOŞTAYKEN 50-55 DERECE ARASINI GÖSTERİYOR AŞŞAĞIDA EVERESTEN ALINAN BİLGİLER VAR YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

BilgiAlanı Değer
    Algılayıcı Özellikleri

Sıcaklıklar
    Anakart 38 °C (100 °F)
    CPU 32 °C (90 °F)
    Aux 34 °C (93 °F)

Soğutucu Fanlar
    CPU 1840 RPM
    Kasa 1060 RPM
    Grafik İşlemci (GPU) 44%

Voltaj Değerleri
    CPU Çekirdek 1.20 V
    +3.3 V 3.34 V
    +5 V 3.79 V
    +12 V 6.16 V
    +3.3 V Beklemede 3.36 V
    VBAT Akü 3.25 V

SİSTEM:

4 GB DDR3-1333 RAM

320 GB WD CAVİAR BLUE EKRAN KARTI

MSI G41M-P26 ANAKART

Ekran kartınızın ek güç girişlerini kontrol eder misiniz? Kablolarda oynama ya da montaj hatası olabilir. Ayrıca CC Center'dan fan hızını ekran kartının % 100'e ayarlayıp, oyunda ve boşta sıcaklık değerlerini ekleme şansınız var mı? Kart yeniyse ve sıfırsa 1-2 ayda kirlenme ihtimalini ortadan kaldırıyorum. Ancak kasa içi hava sirkülasyonuda bunu büyük ölçüde belirleyebilir, kasanın yan kapağıda açık konumda bulunsun bakalım hepsini ayrı ayrı test edip, sıcaklıkd eğerlerini alın.

• quote:

Ekran kartınızın ek güç girişlerini kontrol eder misiniz? Kablolarda oynama ya da montaj hatası olabilir. Ayrıca CC Center'dan fan hızını ekran kartının % 100'e ayarlayıp, oyunda ve boşta sıcaklık değerlerini ekleme şansınız var mı? Kart yeniyse ve sıfırsa 1-2 ayda kirlenme ihtimalini ortadan kaldırıyorum. Ancak kasa içi hava sirkülasyonuda bunu büyük ölçüde belirleyebilir, kasanın yan kapağıda açık konumda bulunsun bakalım hepsini ayrı ayrı test edip, sıcaklıkd eğerlerini alın.

pardon bir şey soracağım,cc centerın her tarafını karıştırmama rağmen ekran kartının fan ayarını göremedim?!
  • quote:

quote:

MERHABA EKRAN KARTIM TAM YÜK ALTINDA 95 DERECEYİ BULUYOR BOŞTAYKEN 50-55 DERECE ARASINI GÖSTERİYOR AŞŞAĞIDA EVERESTEN ALINAN BİLGİLER VAR YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

BilgiAlanı Değer
    Algılayıcı Özellikleri

Sıcaklıklar
    Anakart 38 °C (100 °F)
    CPU 32 °C (90 °F)
    Aux 34 °C (93 °F)

Soğutucu Fanlar
    CPU 1840 RPM
    Kasa 1060 RPM
    Grafik İşlemci (GPU) 44%

Voltaj Değerleri
    CPU Çekirdek 1.20 V
    +3.3 V 3.34 V
    +5 V 3.79 V
    +12 V 6.16 V
    +3.3 V Beklemede 3.36 V
    VBAT Akü 3.25 V

SİSTEM:

4 GB DDR3-1333 RAM

320 GB WD CAVİAR BLUE EKRAN KARTI

MSI G41M-P26 ANAKART

%100 FAN MASAÜSTÜ SICAKLIK

%100 FAN TAM YÜK SICAKLIK RESİM ALAMADIM FAKAT LOG A GÖRE 75-80 ARASI DEĞİŞMİŞ

• Bir sorun var, kasanızın yan kapaklarını açarak o şekilde de dener misiniz? Hava sirkülasyonuda sebebiyet verebilir.
  • quote:

Bir sorun var, kasanızın yan kapaklarını açarak o şekilde de dener misiniz? Hava sirkülasyonuda sebebiyet verebilir.

BELLEK HIZINI BİR MİKTAR DÜŞÜRDÜM MASAÜSTÜ SICAKLIK 45 DERECEYE DÜŞTÜ BÖYLE SIKINTI OLUŞTURURMU ?
  • quote:

quote:

Bir sorun var, kasanızın yan kapaklarını açarak o şekilde de dener misiniz? Hava sirkülasyonuda sebebiyet verebilir.

BELLEK HIZINI BİR MİKTAR DÜŞÜRDÜM MASAÜSTÜ SICAKLIK 45 DERECEYE DÜŞTÜ BÖYLE SIKINTI OLUŞTURURMU ?

Sisteminizde O/C var mı? RAM'inizin markası ve modeli aynı zamanda şu anki Mhz değeri nedir?
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.