Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Sıcaklığa bi bakın.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
59
Cevap
0
Favori
1.152
Tıklama
Giriş
      776 Mesaj
      17 Şubat 2005 00:44:08
      peltierin üzerindeki ne ??
      galiba ben bu sistemi tam anlamadım ??
      |
      |
      17 Şubat 2005 00:46:21 Konu Sahibi
      quote:

Orjinalden alıntı: Mhzania

peltierin üzerindeki ne ??
      galiba ben bu sistemi tam anlamadım ??

http://www.hardwaremania.com/forum/showthread.php?t=36182

Burda anlattım.
      |
      |
      17 Şubat 2005 00:48:46
      sayfa açılmıyo ??
      |
      |
      17 Şubat 2005 00:55:30 Konu Sahibi
      quote:

sayfa açılmıyo ??

Bende de açılmıyor. 1 haftadır sitede problem var. Hocam özetle şekilde gördüğün sistem, peltierle kasa içi hava soğutma için yapılmış birşey. Etkili, ama kasa içi sıcaklık 30C olduğundan sadece 1-2 c düşürüyor. Alttaki p-4 hs. üstteki p-3 hs. Onunda üzerinde bir fan var (resimde yok) . Peltierin soğuttuğu hs.'nin soğukluğunu fan yardımıyla istediğin yere verebilirsin. Yani ufak bir klima.
      |
      |
      17 Şubat 2005 01:01:20
      yaw ben de bunu işlemciyi soğutmak için kullandım zannettim bön bön bakıom :)
      bu şekildemi işlemci 13 derece peki yaw ?
      |
      |
      17 Şubat 2005 01:05:31 Konu Sahibi
      quote:

yaw ben de bunu işlemciyi soğutmak için kullandım zannettim bön bön bakıom :)
      bu şekildemi işlemci 13 derece peki yaw ?

Saatler ilerledi, doğaldır hocam Hayır işlemci için o hs.nin taban kısmına, peltier ebatlarında freze ile kanal açtım. Yarın işim olmazsa resmini koyarım.
      |
      |
      17 Şubat 2005 01:09:18
      iyi olur walla ben şunu tam bi anlayayım ya merak saldım bu peltier işine :)
      yatmadan önce de bi öğrendiklerimi tekrar edeyim de yrn resme bakmayaym yine bön bön :)))
      |
      |
      17 Şubat 2005 01:14:05 Konu Sahibi
      Hocam dediğim gibi; sakın ve sakın iyice öğrenmeden ve anlamadan bu olaya girişme.
      |
      |
      17 Şubat 2005 01:20:55
      cevapların ve tavsiyelerin için sağol aynı dediğin gibi önce bi peltier alayaım bakaym nası bişeymiş yolladığın resimdekine benzer bişey yapayım mantığı iyice bi anlayayım yrn da sistemle ilgili diğer resimleri atarsan çok yardımcı olur.tekrar teşekkürler...
      |
      |
      17 Şubat 2005 09:34:55
      peltier i denemede fayda var herhalde
      |
      |
      17 Şubat 2005 10:53:09
      denemek lazım tabi ama teodora nın dediği gibi bodoslama girmemek lazım olaya iyice araştırıp ondan sonra bişeyler denemeli yoksa istenmeyen sonuçlar çıkabilir meydana..
      |
      |
      17 Şubat 2005 11:59:50
      süper yaw 4ghz e yolu var o işlemcinin o ısıyla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jaydee -- 17 Şubat 2005, 12:03:15 >
      |
      |
      17 Şubat 2005 12:07:52
      Süper bişi yaaa. Biraz riskli ama değer sanırım.
      |
      |
      17 Şubat 2005 12:09:56
      150watt peltier 55$
      |
      |
    • Yüzbaşı
      776 Mesaj
      17 Şubat 2005 12:20:40
      peki kaç wattlık bir peltier kullanacağımızı nasıl hesaplayacağız ?
      |
      |
      17 Şubat 2005 12:32:03
      Arkadaşlar ''peltier etkisi'' denen prensbie dayanan bu soğutma sistemi çok kullanışlıdır.Ve fiyatı da performansına göre çok uygundur.Sistemde 12 volt gibi bir gerilimle beslediğimizde peliter etkili aygıtın bir tarafı çok soğurken bir tarafı da çok ısınır.Eğer ısınan taraf soğutulursa (mesela basit bir 8lik ses yapmayan fanla) soğuk kısım daha da soğur.Bunun bir avantajı da sistemin elektriğini kestiğinizde sıcak kısımdaki sıcaklık soğuk kısma yani cpu yüzeyine transfer olur.Ve bu durumda bir ihtimal cpu zarar görebilir.Bunu engellemek için sıcak kısım sessiz bir fanla soğutulur.

Güç olayına geline burda ince bir durum var.Mesela atıyorum cpunuz 50W güç harcıyor.Eğer siz 40W lık bir peltier kullanıyorsanız peliterin hiç bir faydası olmaz.Burda ana kural 50W bir cpuya sahipseniz bundan bir miktar güçlü bir peliter almaktır.Yani 70W gibi.
      |
      |

• Yüzbaşı
      776 Mesaj
      17 Şubat 2005 12:49:43
      oc yaptığımıza göre en az 150wlık bir peltier almamız lazım oda erginates'e göre 55$ aslında çok uygun ama işte çok dikkatli olmaz lazım...
      tabi bide ekstra bi psu da lazım bence...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mhzania -- 17 Şubat 2005, 12:50:44 >
      |
      |
      17 Şubat 2005 14:08:09
      Amd işlemciler max 75W harcıyor diye biliyorum.Aceba 95W peltier var mı elinizde fiyat ne kadar?PM veya mail de olsa olur.
      |
      |
      17 Şubat 2005 17:12:39 Konu Sahibi
      Arkadaşlar aldığım peltier 85 watt 15 volt 6 amper, 4x4 cm. ebatlarında. Fiyatı 17 Ytl.
      |
      |
      17 Şubat 2005 17:15:02 Konu Sahibi
      quote:

Orjinalden alıntı: X

Arkadaşlar ''peltier etkisi'' denen prensbie dayanan bu soğutma sistemi çok kullanışlıdır.Ve fiyatı da performansına göre çok uygundur.Sistemde 12 volt gibi bir gerilimle beslediğimizde peliter etkili aygıtın bir tarafı çok soğurken bir tarafı da çok ısınır.Eğer ısınan taraf soğutulursa (mesela basit bir 8lik ses yapmayan fanla) soğuk kısım daha da soğur.Bunun bir avantajı da sistemin elektriğini kestiğinizde sıcak kısımdaki sıcaklık soğuk kısma yani cpu yüzeyine transfer olur.Ve bu durumda bir ihtimal cpu zarar görebilir.Bunu engellemek için sıcak kısım sessiz bir fanla soğutulur.

Güç olayına geline burda ince bir durum var.Mesela atıyorum cpunuz 50W güç harcıyor.Eğer siz 40W lık bir peltier kullanıyorsanız peliterin hiç bir faydası olmaz.Burda ana kural 50W bir cpuya sahipseniz bundan bir miktar güçlü bir peliter almaktır.Yani 70W gibi.

X kardeşim. Bilg. kapandığı zaman peltier ısısını işlemciye verip, ona zarar vermiyor. Zaten üzerindeki sistem, sıcak kısmını soğutuyor. Bilg. kapandığı zaman hs.'deki sıcaklık 3-35 c. oluyor. Sonuç itibariyle bir zararı yok. Ben denedim. Hala da deniyorum.
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Ankara Web Tasarım
son dakika
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,156
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.