Şimdi Ara

SFF / MINI ITX Severler Kulübü (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: dedeler666 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
5.747
Cevap
138
Favori
187.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

SFF / MINI ITX Severler Kulübü SFF / MINI ITX Severler Kulübü
    SFF / MINI ITX Severler Kulübü
    SFF / MINI ITX Severler Kulübü SFF / MINI ITX Severler Kulübü

• - Kasa -SG13- sandığımdan daha küçük, videolarda biraz daha büyük gibime gelmişti
    - Power Supply oldukça küçük olduğundan montaj zor olmadı
    - Ekran kartı GTX 1660 TI ITX henüz gelmedi, fotodaki RX560
    - Bitmiş hali de hafif, 4-4.5 kg. Zaten bir PS ağırlık yapıyor. Öyle olunca bir de 3.5" HDD taktım.

Soğutma meselesini araştırıyorum. Bir yandan da soğutma Dan Case'e de uysa iyi olur diye bakıyorum.
    - Ryzen 3600 boşta ses yok ama biraz kullanınca bile ses yapıyor stok fanda.
    - Low Profile fanlar NH-L9a-AM4 , CRYORIG C7 TR de yok
    - Silverstone AR06 -58mm- çok iyi ama AM4 e uymuyor?
    - Be Quiet Shadow Rock LP çok iyi ama 75mm ölçmem lazım ve AM4 montajı sorunlu imiş. Yeni versiyonu varmış ama TR?
    - Bu paralara 120mm su soğutma da olabilir. Üstelik Dan Case de itx ekran kartı ile yana ince fan ile kurulabiliyor. CM 120 lite gürültü şikayeti var. Corsair'ler çok pahalı...
    - Öne 120mm fan. Artic olabilir? Be Quiet 120mm iyi ama TR de yok?
    - PS nin sağ tarafına 80/92mm eksoz fan konabilir? yuva yok ama...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apemen -- 10 Şubat 2020; 12:0:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: apemen

- Kasa -SG13- sandığımdan daha küçük, videolarda biraz daha büyük gibime gelmişti
    - Bitmiş hali de hafif, 4-4.5 kg. Zaten bir PS ağırlık yapıyor. Öyle olunca bir de 3.5" HDD taktım.

Soğutma meselesini araştırıyorum. Bir yandan da soğutma Dan Case'e de uysa iyi olur diye bakıyorum.
    - Be Quiet Shadow Rock LP çok iyi ama 75mm ölçmem lazım ve AM4 montajı sorunlu imiş. Yeni versiyonu varmış ama TR?
    - Bu paralara 120mm su soğutma da olabilir. Üstelik Dan Case de itx ekran kartı ile yana ince fan ile kurulabiliyor. CM 120 lite gürültü şikayeti var. Corsair'ler çok pahalı...
    Hayirli olsun.
    Sogutma onerim 120mm en ucuz aio ile beraber nispeten kaliteli fazla gurultu yapmayacak bir fan takviyesi olur. CM120 lite ile gelen fan kotu ve tikirti yapiyor, kalan parcalar ideal.
    One 120mm ucuz bir fan takip dusuk hizda 800rpm civari calistirirsaniz ses gelmez ve sirkulasyona ciddi faydasi olur.

Keske ITX ekran karti yerine cift fanli bir ekran karti alsaydiniz daha sessiz calisirdi. Olsun o da problem degil gerci.

• L.J kullanıcısına yanıt
    hocam ahşap olması açısından ondan esinlendim sadece :) benim kasada solda ve sağda 2’şer intake fan olacak, altta ve üstte de exhaust fanları olacak. önde cam olsa da hava akışı iyi olur diye düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • L.J kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler,

AIO alırsam öne takılıyor, 120mm fan dediğiniz yine öne ve radyatör için değil mi?
    AIO + intake fan ile aslında hem CPU hem kasa soğutma beraber oluyor. Belki bir de eksoz fanı yana.
    Ucuz AIO sızdırma ihtimali soru işareti, iyi bilmiyorum ama...

Ekran kartını iyi fiyata aldım,https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?pid=10437

oyun oynarken ses yapabilir sorun değil kulaklık ile oynuyorum zaten.
    yorumlar olumlu:https://www.amazon.com/GIGABYTE-GeForce-DisplayPort-Windforce-Gv-N166TIXOC-6GD/dp/B07NJQLYHH/ref=sr_1_1?keywords=gtx+1660+ti+itx&qid=1581334089&sr=8-1#customerReviews

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apemen -- 10 Şubat 2020; 14:30:52 >

• quote:

Teşekkürler,

AIO alırsam öne takılıyor, 120mm fan dediğiniz yine öne ve radyatör için değil mi?
    AIO + intake fan ile aslında hem CPU hem kasa soğutma beraber oluyor. Belki bir de eksoz fanı yana.
    Ucuz AIO sızdırma ihtimali soru işareti, iyi bilmiyorum ama...

Ekran kartını iyi fiyata aldım,https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?pid=10437

oyun oynarken ses yapabilir sorun değil kulaklık ile oynuyorum zaten.
    yorumlar olumlu:https://www.amazon.com/GIGABYTE-GeForce-DisplayPort-Windforce-Gv-N166TIXOC-6GD/dp/B07NJQLYHH/ref=sr_1_1?keywords=gtx+1660+ti+itx&qid=1581334089&sr=8-1#customerReviews
    Cooler Master gibi markalarda sizdirma olmaz. Enermax disinda sizdirma yapan aio duymadim simdiye dek. Evet ayrica 120mm fan takiliyor 120lik radyatorlere.

• quote:

- Kasa -SG13- sandığımdan daha küçük, videolarda biraz daha büyük gibime gelmişti

sessiz ama alçak cpu cooler araştırırken bulmuştum ve şunu aldım.http://www.scythe-eu.com/en/products/cpu-cooler/big-shuriken-2-rev-b.html fiyatı uygundu, üstünde corsair SF450 var. 3 sene oldu sanırım çok memnunum. bakıyorum yenisi çıkmışhttp://www.scythe-eu.com/en/products/cpu-cooler/big-shuriken-3.html her açıdan daha iyi gibi duruyor yalnız yükseklik 58mm den 69mm ye çıkmış.

OC falan yapılmayacaksa ben AIO yada herhangi bir sıvı içeren soğutucu önermiyorum çünkü sunduğu bir ekstra yok(seste yada performansta) aksine bozulabilecek yada sorun çıkaracak bir kaç elementi kasaya sokuyorsun. bunlara örnek pompa motoru bozulabilir, pompa motoru garip garip can sıkıcı sesler çıkarmaya başlayabilir, hortumlarda yada bağlantılarda sorun çıkabilir su sızdırabilir vs. Bunların hiçbiri de olmayabilir ama örnekleri var internette okuyabilirsin. Hava soğutucuda bozulabilecek tek birşey var oda fan yani kafan rahat.

• orhanyor kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler,
    evet fan süper, meşhur olan bütün parçalar gibi bu da TR.de/stokta yok :)

AIO sorunsuz olsa güzel ama Coolermaster için bile newegg vs.de kötü yorumlar okudum.
    Bir de benim işim tamamen PC üstünde, arıza durumunda 2-3 gün bile kaybetmek istemiyorum.

Bu arada SG13'te yana fan takanlar var :)

• quote:

Teşekkürler,
    evet fan süper, meşhur olan bütün parçalar gibi bu da TR.de/stokta yok :)

AIO sorunsuz olsa güzel ama Coolermaster için bile newegg vs.de kötü yorumlar okudum.
    Bir de benim işim tamamen PC üstünde, arıza durumunda 2-3 gün bile kaybetmek istemiyorum.

Bu arada SG13'te yana fan takanlar var :)

bende amazondan falan almıştım galiba tam olarak hatırlayamıyorum şuan :) yandan fan takılabilir onun ne gibi bir katkısı olacak onu tam kestiremiyorum. o ilk resimde zaten cpu soğutucusunun fanı var önde de fan var. önde güzel bir intake fanı varsa cidden daha fazla bir fana ihtiyaç yok, ekran kartının zaten kendi bir ekosistemi var, cpu için önden taze hava girip kullanılıp psu vasıtasıyla atılıyor. termal değerler yaz sıcağında bile bu setupta çok iyi. tek intake ve egzoz fanı olmayınca hem içerde pozitif bir hava basıncı oluşuyor kasa içerisine toz girmiyor, 1 egzoz fan takılsa bu sefer 2 adet intake gerekecek.

• orhanyor kullanıcısına yanıt
    psu fanı her zaman çalışmıyor, yine de gerek olmayabilir.
    Özellikle ilk resimde cpu fanı yukarı üflüyor, hem ızgaraya hem de psu ya, psu ısınınca da fanı devreye girer :)

intake fan için tavsiyeniz var mı?
    Be Quiet Pure Wings stokta yok, şu nasıl?https://www.hepsiburada.com/arctic-p12-pwm-pst-120-mm-siyah-kasa-fani-p-HBV00000KKTD7

Artic F12 yi de bitirmişler ama P12 çok farklı olmasa gerek.
  • apemen A kullanıcısına yanıt
    ben eski minik kasamda 2 adet arctic f8 kullanmıştım çok memnundum onlardan hem ucuz hem sessiz. daha sonra sg13 içinde f12 alayım dedim ama kutudan bozuk çıktı çalışmadı :) bu fiyata bu kadar deyip kızmadım bile neyse sonra noctua NF P12 PWM aldımhttps://noctua.at/en/nf-p12-pwm özellikle dar alanlardan hava çekmek için optimize edilmiş olan modeli. çünkü geçmişte boş alanda tonla hava üfleyip önüne filtre falan geldimi bir anda sıfır hava üfleyen fanlara da rastladım ona göre bakınmak lazım.
  • XanthiN kullanıcısına yanıt
    Hazır bir sistemim var. Yeni sistem topladım şuan boşda duruyor.İlgilenirsen.
  • Lian Li TU-150WX Tu 150-WX Black Aluminum Mini-ITX ve SilverStone Technology SST-NJ450-SXL ikilisini almayı düşünüyorum. Yorumlarınız nedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her pc severin hayalidir mini itx bi sistem kurmak :)

• sasuta kullanıcısına yanıt
    O kasa biraz el becerisinden ziyade cnc ve program becerisi gerektirir. Tek parça alüminyum bloğun içi boşaltılarak yapılmış. Aluminyumun yoğunluğu 2.7gr/cm3. 30x20x20 bloktan yapılmış olsa sadece 32kg ağırlığında aluminyum alman lazım. Aluminyum kilosu da 25tl civarında. Eğer artan kısmını bir yere verebiliyorsan boşta bir cncde yaptırabilirsin.

• brokengineer kullanıcısına yanıt
    O kadar alüminyum çöp edilmez. Bükme makinalari, kaynak, yontma ile yapılabilir bı kasa.

• saasc S kullanıcısına yanıt
    Zaten niye çöp olsun ki? Eritilip tekrar kullanılır. Lakin o kasanın yapılma cnc milling yöntemi ile yapılmış. Dönüş yerlerine bakacak olursan ne demek istediğimi anlarsın. Aluminyumu o şekilde bükemezsin. Kaynakla da o görsel elde edilmez. Milling yapılır. Artan geri dönüşüme gider. Önce kabası alınır sonra ince uç ile yüksek devirde bloğun içi boşaltılır. Bu da cnc makinasının calışması demek. Bu da para demek.

• S.T.A.L.K.E.R. kullanıcısına yanıt
    TU-150 çok güzel kasa sırf atx güç kaynağım olduğu için alamamıştım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aytekink

TU-150 çok güzel kasa sırf atx güç kaynağım olduğu için alamamıştım...
    Sırf bu kasa için sfx psu alacağım usta. Atx güç kaynağımı satıyorum:)

• brokengineer kullanıcısına yanıt
    Bana bükme ile yapılmış gibi geldi. Ki zaten dediğiniz gibi bir üretim şekli hem mantıklı değil hem de zaman ve hammadde israfı.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.