Şimdi Ara

seyit onbası...canakkaledeki heykel!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    turk tarıhının efsane kahramanı!!!
    275 kg top mermisini 3 keer kaldıran ve belkide giden savası döndüren kahraman... ruhu şad olsun mekanı cennet olsun!!!
    ona iki kere gelmişler kumandanlar biri savas esnasında demişler ne istersin bizden ey koca seyit
    o da yarım keskiç olan tahinlinin 1 keskiç olmasını istemiş!!! sonra da arkafdasları yarım yediği için bu isteginden vazgecmiş...
    ikinci ziyareti ise savaş sonrası yasadığı koyde m.kemal ataturk yapmış...
    orada da seyit tek bişi istemis...
    odun keserek gecimini sagladıgını ve baltasının eskidiğini soyleyip koca devletten bir tek balta istemiş...
    YAPTIGI KAHRAMANLIĞIN KARSILIĞI OLARAK...
    işte bu sanlı kahramanını canakkalede girişte bulunana temsili heykelinin gercegi yansıtmadığı sadece o donemde bunu yapan heykeltrasın sadece sanat kaygısı ile bunu yaptığını biliyomuydunuz...
    belki brz fazla detay ama bence aslına uygun yapılmalıydı!!!

• Bunun bilimsel bir açıklaması vardır bence.
    Biryerde okumustum baya oldu.Tam olarak hatırlamıyorum ama birinin cocugu araba altında mı kalmıs ayagı mı sıkışmış ne,sonra o kişi birden cocugu kurtarmak için arabayı tutmuş kenarından biraz kaldırmış ve cocugu kurtarmıs, sonra kaldırmayı denediğinde ise başaramamış. Sanırım bu insan vücüdunun verdiği bir tepki. Yani bir şeye mecbur kalınca bir çeşit enerji çıkıyor ortaya. Tekrar söylüyorum emin değilim ama bu bilimsel olarakta acıklanabilir.
    bu arada paylaştığın için sağol.

yazdıklarımın heykelle pek alakası yok ama neyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Plan-M -- 20 Mart 2006; 0:02:26 >
  • Bence aslına uygun yapılmasının çokta önemi yok insanlarda uyandırdığı duygular daha önemli. Sonuçta bu heykelden sanatsal maksadı olmayan bir vesikalık fotografın işlevini yerine getirmesini bekleyemeyiz.

Seyit'in tek bir balta istemesi bize ne kadar acayip geliyor değil mi?Oysa iki türkü söyledi diye veya azbişey ucuz hizmette bulundu diye kendini kahraman sanan ve devlet tarafından ömür boyu yaşamının desteklenmesini talep eden insanalar bizim normalimiz.

• quote:

Orjinalden alıntı: redhotrider

seyit onbası tı tanımayan yoktur...
    turk tarıhının efsane kahramanı!!!
    275 kg top mermisini 3 keer kaldıran ve belkide giden savası döndüren kahraman... ruhu şad olsun mekanı cennet olsun!!!
    ona iki kere gelmişler kumandanlar biri savas esnasında demişler ne istersin bizden ey koca seyit
    o da yarım keskiç olan tahinlinin 1 keskiç olmasını istemiş!!! sonra da arkafdasları yarım yediği için bu isteginden vazgecmiş...
    ikinci ziyareti ise savaş sonrası yasadığı koyde m.kemal ataturk yapmış...
    orada da seyit tek bişi istemis...
    odun keserek gecimini sagladıgını ve baltasının eskidiğini soyleyip koca devletten bir tek balta istemiş...
    YAPTIGI KAHRAMANLIĞIN KARSILIĞI OLARAK...
    işte bu sanlı kahramanını canakkalede girişte bulunana temsili heykelinin gercegi yansıtmadığı sadece o donemde bunu yapan heykeltrasın sadece sanat kaygısı ile bunu yaptığını biliyomuydunuz...
    belki brz fazla detay ama bence aslına uygun yapılmalıydı!!!

düzeltme: ben en son yazın canakkaleye gitmiştim brz once arkadasım heykelin orjinal helinde tekrar yapıldıını soledi... hepinizden özür dilerim...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.