Şimdi Ara

SEVMEDEN YAPILACAK MESLEK (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
2
Favori
1.719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

sadece tıp için şunu söyliyim sevmeden yapılacak bi bölüm değil asla. abim birebir yaşadı çünkü. latince terim sayısı çok fazla ciddi bir ezber gerektiriyor mesela onun dışında hastanede hasta yakını şiddeti, mobbing olayları vs çok sebep var. abim dişe geçmeyi kendi özel kliniğini açmak için istiyordu ve tıptan daha insani şartlar var diyor dişte. hem kliniği güzel bi yere açınca sağlam paralar da kazanılıyor diyor. bunun gibi sebepler yani. o yüzden ilgili olduğunuz mesleği seçmeniz sizi 1 0 önde başlatır hayata. benim tavsiyem bu eski kafalı düşünceleri bi kenara bırakıp mantıksal karar vermeniz meslek seçerken.

genel yazdım knk sana özel değil yani yanlış anlama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D72C9D06E -- 4 Haziran 2021; 23:59:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

evet hocam. ben de tam olarak bunları söylemek istemiştim

• Zorlu işlerde çalışman lazım önce ki alın teri denilen şeyi tam olarak anlayasın. İkincisi, yapabileceğin şeyleri kendinde bulman lazım. Kendi özelliklerini çıkar. Kağıt kalem al ve kendi özelliklerini doğru bir şekilde eksiksiz olumlu olumsuz hepsini kağıda dök. Hangisi hangileri ağır basıyorsa ona göre değerlendirme yap.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
    bizim ülkede o ortak dersleri zorumlu alıyorsun zaten tek fark ünide de zorunlu gösteriyorlar. yurt dışında ap sayılan bir çok konu bizim lise müfredatında

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • açıkçası bu konu biraz abartılıyor bence. nasıl ifade etsem tam olarak bilmiyorum ama bu yaşta hiçbirimiz şu mesleği yaparken ben severim diyemeyiz. öyle mesleği yapanları gidip görmek felan da hikaye ikisi aynı şey değil. zaten sorumluluk bilincinde olduğun sürece onun senin işin olmasını benimsediğiniz sürece sıkıntı olacağını düşünmüyorum, meslek hayatı burada gördüğümüz kadarından ibaret değil çünkü. ha ben sağlık alanına hiç ilgi duymuyorum felan diyebilirsiniz veya ben teknik şeylerden haz almıyorum vs ama direk meslek odaklı bakmak yanlış. bir işi sevmiyor da olsam o artık benim işimse olabildiğince imkanları elverişli halet getirip işi severim yani bu kadar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-629491C4C

açıkçası bu konu biraz abartılıyor bence. nasıl ifade etsem tam olarak bilmiyorum ama bu yaşta hiçbirimiz şu mesleği yaparken ben severim diyemeyiz. öyle mesleği yapanları gidip görmek felan da hikaye ikisi aynı şey değil. zaten sorumluluk bilincinde olduğun sürece onun senin işin olmasını benimsediğiniz sürece sıkıntı olacağını düşünmüyorum, meslek hayatı burada gördüğümüz kadarından ibaret değil çünkü. ha ben sağlık alanına hiç ilgi duymuyorum felan diyebilirsiniz veya ben teknik şeylerden haz almıyorum vs ama direk meslek odaklı bakmak yanlış. bir işi sevmiyor da olsam o artık benim işimse olabildiğince imkanları elverişli halet getirip işi severim yani bu kadar :)

kesinlikle haklısınız hocam

Hocam haklısınız belki ben mesajımda kendimi tam olarak ifade edememişimdir. Ben bir şekilde üniversite bitirilirse diğer özelliklere bakılmaksızın direkt olarak işe başlanıyor diye öyle söylemiştim yoksa çok yakın akrabam tıptan mezun oldu sürekli görüşüyoruz kendisiyle ve sürekli çalışıyordu, fakülteyi bitirmek için bile bayağı bı efor sarf etmek gerektiğini gördüm kendisinde. Kendini geliştirme işi direkt olarak bölümün içerisinde yani.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Aslında sevmeden yapılacak işler yerine daha farklı bir başlık açsam daha iyi olurmuş. Mesela abiniz diş hekimliğini net bir şekilde istiyormuş ve sonucunda başarmış. Ben böyle net bir şekilde istediği meslek olmayanlar ne yapabilir, ne istediğini nasıl bulabilir diye sormak istemiştim.

• tonodias kullanıcısına yanıt
    Bunu da göz önünde bulunduracağım. Sağ olun.

• Kesinlikle ben de bir işi yapıyorsam onu en iyi şekilde ve severek yapmak için elimden geleni yaparım hocam. Ama bazı insanları görüyorum lise çağında neyi istediklerini bulmuşlar ve ona yönelik ilerliyorlar aslında bunu nasıl yapabilirim onu öğrenmek istemiştim. Mesela kimisi uzay ile ilgileniyor ve buna yönelik bir yol çiziyor kendine veya bitkiler vs.

• cnc

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DD61D2951 -- 3 Temmuz 2021; 18:31:27 >
  • onur2021 kullanıcısına yanıt

hocam mesela siz lisede matematiği çok sevdiyseniz matematik ağırlıklı bi bölüm seçmelisiniz ya da kimya seviyorsanız kimya ağırlıklı bi bölüm seçmelisiniz gibi. yani bunları ders olarak indirgemek çok doğru değil biliyorum ama eğitim sistemimiz baştan hatalarla dolu. o yüzden bundan daha fazla bi tavsiye vermem doğru olmaz size çünkü lisede sadece teorik ders görüyoruz. benim abimi örnek verme sebebim kendisi sevdiği ilgili olduğu bölüme geçti ve hayatı iyi şu an mutsuz değil yani yaşama sevinci var bunun için anlatmıştım. sevmediğiniz bi bölümde mutlu olmanız çok zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D72C9D06E -- 5 Haziran 2021; 1:0:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur2021

Hocam haklısınız belki ben mesajımda kendimi tam olarak ifade edememişimdir. Ben bir şekilde üniversite bitirilirse diğer özelliklere bakılmaksızın direkt olarak işe başlanıyor diye öyle söylemiştim yoksa çok yakın akrabam tıptan mezun oldu sürekli görüşüyoruz kendisiyle ve sürekli çalışıyordu, fakülteyi bitirmek için bile bayağı bı efor sarf etmek gerektiğini gördüm kendisinde. Kendini geliştirme işi direkt olarak bölümün içerisinde yani.

bence hocam tıpta çok fazla mutlu olacaksınız

her insan tipine göre bir uzmanlık dalı ve yönelim var

araştırmacı olmak istiyorsam ayrı uzmanlık

klinisyenci olmak istiyorum diyorsan ayrı bir uzmanlık

ameliyatlara girip cerrahlık yapacağım diyorsan ayrı bir uzmanlık

hem ameliyata girecem hem de araştırma yapacağım diyorsan üniversitelerde doç prof

gibi çok yönlü bir geleceği olan branş

ama en son siz kendi kararınızı verin çevreniz etkilemesin sizi hocam

• Evet sevdiğim ve sevmediğim dersler bunları da liste yapıp bakarım teşekkürler. @sinceforsince @yumuklusucurta58

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onur2021 -- 5 Haziran 2021; 9:47:33 >
  • Evet aslında tıpta okul bittikten sonra bile nasıl bir hayat yaşayacağını, nasıl bir meslek yapacağını seçme şansı oluyor. Tıpı düşünüyordum zaten sınav sonucuna bağlı olarak tıp da yazabilirim. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onur2021 -- 5 Haziran 2021; 9:45:10 >
  • hocam ciddi manada öyle olan çok çok nadirdir inanın.

öyle söyleyenlerin birçoğu da idealist vs gözükmek istediği için öyle söylüyor kendini zorluyor bunun için. ben de ortaokulda bir ara hiç içten içe ilgimi çekmediği halde astronomi hakkında böyle konuşuyordum tabi bilinçli olarak değil ama, her duyan öğretmen veya arkadaşım vay be ne güzel ideal bu felan diyordu hoşuma gidiyordu. bu konuyu çok kafanıza takmayıp çalışmaya devam edelim tercih dönemi boyunca gerekirse bölüm bölüm gezeriz yani hala karar veremezsek

• Haklısınız hocam doğru olan tercih dönemi bakmak olacaktır.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.