Şimdi Ara

Seviye..yüksek sıcaklıkta

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kızgın yağın seviyesini ölçmemiz lazım kazanda. Sıcaklık 330 un üzerinde. Aslında yağ 330 civarında ama kazan cidarları felan daha yüksek sıcaklıkta.
    Tavsiyeleriniz neler?

• Katı termometre kullanabilirsin.
  • Ölçülmesi gereken seviye, sıcaklık değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

Ölçülmesi gereken seviye, sıcaklık değil.

Kullanılan yağın cinsi nedir? iletkenlik durumuna bakmak gerek ben ölçüm proplarını 1 Khz de çalıştırıp kaynayan su içinde tank seviyesini gayet liner bir şekilde 3 ad paslanmaz 316 prop ile kontrol edebiliyorum .
  • Eğer iletkenlik yoksa ama dielektrik sabiti yeterince yüksekse (egealtay'ın bahsettiği mantıkla) pratik bir şekilde kapasite ölçümü ile de seviye belirleyebilirsin. Unutma ki belirleyeceğin sabitler sadece belli bir sıcaklık için geçerli olacak, çünkü dielektrik sabiti sıcaklıkla değişecektir.
  • ALniko mıknatısın 550 dereceye kadar dayanabilmesi mantığıyla manyetik ölçüm düşünüyordum.

Sizler propla seviye ölçerken frekansa ne hacet duyuyorsunuz? Frekans olmadan da ölçemiyor musunuz?

Dİelektrik ile nasıl bir mantık?
    Yazın da tartışalım.

Yağ motor atık yağı. Oda sıcaklığında viskoz kalın diyebiliriz. Isınınca malum inceliyor.
  • quote:

ALniko mıknatısın 550 dereceye kadar dayanabilmesi mantığıyla manyetik ölçüm düşünüyordum.

Sizler propla seviye ölçerken frekansa ne hacet duyuyorsunuz? Frekans olmadan da ölçemiyor musunuz?

Dİelektrik ile nasıl bir mantık?
    Yazın da tartışalım.

Yağ motor atık yağı. Oda sıcaklığında viskoz kalın diyebiliriz. Isınınca malum inceliyor.

Frekans ile kontrol etmenin sebebi Proplar da krozyon oluşumunu enğelemek içindir.mıknatıslar ısıdan dolayı özelliğini kaybediyorlar .
  • Alniko mıknatıs 550 santigrada kadar dayanıyor ama çekim gücü zayıf. Diğer bir cins 350 Neodimyum da 80 dereceye kadar.

Mıknatısı hassasça algılayabilecek önerilerinizi bekleriz.

Bir de mıknatıssız metal şamandırayı yağa atıp, elektromanyetik alanla bu şamandıranın yerini hall effect sensörleri ile belirleme fikri vardı.

Proplarda yağda bile korozyon olur mu? Yağ için elektriksel tespit hakkındaki fikirleriniz nedir?
  • quote:

Alniko mıknatıs 550 santigrada kadar dayanıyor ama çekim gücü zayıf. Diğer bir cins 350 Neodimyum da 80 dereceye kadar.

Mıknatısı hassasça algılayabilecek önerilerinizi bekleriz.

Bir de mıknatıssız metal şamandırayı yağa atıp, elektromanyetik alanla bu şamandıranın yerini hall effect sensörleri ile belirleme fikri vardı.

Proplarda yağda bile korozyon olur mu? Yağ için elektriksel tespit hakkındaki fikirleriniz nedir?

Ulturasonic ile olabilir ancak bunlarda yoğun buharda sıvı varmış gibi davranıyorlar bana göre en sağlıklı olan metal proplar ile kontrol etmek .eğer sıvı iletken ise korozyon yine olur bunu önlemek için ac sinyal ile kontrol etmek gerekir.
  • İletken olmayan sıvıyı sizin proplar nası ayırt ediyor ki?

Ayrıca mıknatıs+halleffect i neden uygun bulmadınız? Bakır-krom-alüminyum gibi antimanyetik boru içinde alniko mıknatıslı şamandıra?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.