Şimdi Ara

Sessizliklerin en...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • “Sessizlikliklerin en kesini susmak degil, konusmaktir.”

Bu cumle ne anlama gelmektedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sessiz iken seni kimse duyamaz, bu yüzden sessizlik sessiz iken degil, konustugunda, varligini duyurdugunda belli olur diye anladim ben :) Sence ne anlamaliyiz?

Edit: Sessiz iken, sessiz kalmana sebep olan şey kendini duyuramaz, bu yüzden sessiz kalmamıza sebep olan seyi duyurdugumuzda, konustugumuzda aslinda sessizlige sebep olan seyi de ifade ederiz. Bu yüzden sessizlik kendini ifade etmis olur bir yandan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prof.Celal Şengör -- 10 Mayıs 2018; 20:29:56 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • aslında bana susmanın ne kadar değerli bir cevap olduğunu anlatan sözleri hatırlattı ama neyse

sessizlik sukunet olarak düşünüldüğünde sukuneti sağlamak için konuşmak gerek manasına gelebilir sürekli barış için savaş der gibi
  • Hiç bir anlama gelmemektedir. Özlü söz olsun diye zıt anlamlı kelimelerle uydurulmuş ileride büyük ihtimalle kimsenin hatırlamayacağı bir laf. Zıtlıkla ilk başta ilgi çekmeyi başaran fakat içi boş olduğu ortaya çıkan bir laf. Misal şu söz hiç unutulmaz ve hep karşımıza çıkar, anlamlıdır:

Söz gümüşse, sükut altındır

• Sen konuşurken başkalarını duymazsın -> Bir sessizlik çeşidi.
    Sen susarken başkalarını duyarsın -> Bir çeşit gürültü.
  • En kesin sessizlik olumdur. Mutlak olandır. Olumun konuşması ise sessizliğin kesinliğidir.

Olu bir bedenin konuşması ise dirinin tahayyulatı olarak sessizdir. Anılar hatıralar konuşur. Olu bir bedenin konuşması dirinin hatıratı şeklinde anlam kazanır.

Bu açıdan duşunsel konuşma hali yani ifadeye dokulmeyen hal sessizliğin en kesin hali olmalıdır.

• HADO77 kullanıcısına yanıt
    vay hado hocam hoşgeldin sefa geldin. nerelerdeydin yoktun bayağıdır

• İlgin için teşekkürler.

Kafayı dinlemeye çalışıyorum. Biraz dinlendim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.