Şimdi Ara

Sesli sohbet NAT tipi hatası | ÇÖZÜM ARANIYOR

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
5.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, konuya hakim veya aynı sıkıntıyı yaşamış arkadaşlardan destek almak için yazıyorum. Forumu ve interneti aradım bir sonuca ulaşamadım.

Arkadaşımla sesli sohbet açmak istediğimizde " X kişisi ile sesli sohbet muhtemelen NAT tipi yüzünden gerçekleştirilemiyor" şeklinde bir uyarı alıyoruz.

Ancak işin ilginç yanı kurduğumuz gruba bir başkasını davet ettiğimizde üçümüz sorunsuz bir şekilde sohbet edebiliyoruz. Üçüncü kişiyi hatayı aldıktan önce veya sonra gruba dahil etmemiz bir fark yaratmıyor, sorunsuz kullanıyoruz. Üçüncü kişi gruptan çıktığındaysa bizim de sohbetimiz kesiliyor, yine aynı hatayı alıyoruz.

Arkadaşım cihazı yeni aldı, ben daha önceden kullanıyordum ve bugüne kadar girdiğim hiç bir grupta böyle bir sorun yaşamadım. Dolayısıyla sorunun arkadaşımda olacağını düşündüğümüz için, bulduğumuz çözümleri onun yapmasını uygun gördük.

Sabit ip atama, port açma gibi ( hepsini doğru yaptığından emin olamıyorum ama rehberlerde eğer bir şeyi dahi yanlış yaparsak ps4 üzerinden internete giremeyeceğimiz yazıyordu ) bir çok şey denedik ama sonuç hüsran oldu.

Uzun uzun anlatmamın sebebi çözüm alanını daraltmak içindi. Lazım olursa; ikimizde aynı şehirde oturuyoruz , kablonetin internetini kullanıyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İkiniz de kablo lu baglaniyorsunuz yokısa biriniz wifi ile diğeriniz kablo lu ile mi baglaniyorsunuz

• İkimizde kablolu bağlanıyoruz hocam.

• Tamamdır bizimde öyle oluyor ikimizde aynı bağlantı ile baglanmayinca böyle bir problem oluyordu belki sizinkide aynı olay mı diye sordum değilmiş

• Hocam biz arkadaşımla şöyle çözüyorduk: gruba girince hatayı alırsak ikimizden biri çıkıp ayarlardan internet bağlantısını test ediyordu sonra geri gelince sıkıntı olmuyordu bir dene istersen

• Abidinkaya kullanıcısına yanıt
    Tamamdır bunu bir deneyelim hocam.

• Çözüm bulunamadı. Konu güncel.

• Hocam bu sorunu bende yaşıyorum uzun zamandır.yeni taşındıgım yerde alt yapı olmadıgı için mobil bir modem kullanıyorum vodafone nun.nat baglantı tipi NAT 3 buda kötü demek.çogu oyunda saglıklı multi deneyimi yaşayamıyorum.düşme ve lag sorunları oluyor hatta fifa da rakip bile bulamıyorum çogu zaman.şimdi benim kullandıgım mobil modem de nat ayarı yapma gibi ince ayarlar bulunmadıgı için.nat ı düzeltemiyorum.sen int saglayıcını arayıp natı 2 ye cekmeniz gerek ona göre ayarları degiltiriceksiniz

• Port açma falan gereksiz bunlar bunun nedeni eğer bir kişinin neti iyi değilse ve online oyunlarda kopmalar ya da lag durumları yaşıyorsa girdiği konuşmalarda bağlantısından dolayı nat hatası alır

Bu olayı çok yaşadım ve yaşayan kişiler gördüm kendimce yaşadığım sorunları ( kablolu bağlanıyorum) dns adresi vererek çözüyorum sürekli ve yıllardır sorun yaşamadım çünkü yıllarca dns kullanıyorum

Arkadaşlarımda da yaşayan oldu onların çözümleri dns den ziyade altyapılarının bakıma girmesi ya da kötü bağlantı idi hatta bir gün arkadaşla konuşmaya çalışırken bir türlü beceremedik ve sürekli oyunlardan kopuyordu en son dedim iss yi ara gelip baksınlar ( kendisi wifi ile bağlanıyordu) bakıma gelmişler ve modemi değiştirmişler sorun ise modem sinyal almıyormuş şimdi sorunsuz konuşuyoruz bir kere nat hatası vermedi

Kablolu olan arkadaşın sorunu ise bulunduğu yerdeki kablo altyapısındaki çatlaklıkdan dolayı kopmalar olduğu için sorun yaşaması gelip kabloyu değiştirdiler

Yani demek istediğim eğer herhangi bir çözüm bulamadıysanız iss ile görüşün gelip kontrol etsinler

Eğer superonline kullanıyor iseniz ve modeminizin seri numarası 155 ile bitiyorsa o modellerinhepsi sorunluymuş arayın söyleyin bozuk diye değiştirsinler

• Hocam çok teşekkür ederim ilginiz için. İnternet bağlantımızda hiç sıkıntı yok. İkimizde 50mbit kablonet tarife kullanıyoruz yeni geçtik. Genelde 48mbit falan görüyoruz.

Bana göre başka birşey çakışıyor ama acemi olduğumuzdan bilmiyoruz :)

Mesela division girip grup açıyoruz. Oyun içinden sıkıntısız konuşuyoruz yine ama ps4 üzerinden grup açınca nat hatası alıyoruz.

Bu arada ikimizinde nat tipi nat2.

• Güncel

• Güncel

• müşteri hizmetlerini arayıp yeni bir ip almak istediğini belirt. kablonet'de yapıyor bu sıkıntıyı bazen. yeni ip ile çözersin.
    arkadaşında da kablonet var ise, o da yeni ip talebi yapsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UyGaR___ -- 6 Nisan 2017; 11:44:23 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • UyGaR___ kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler hocam ikimizde yapacağız değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: taskonamco

Çok teşekkürler hocam ikimizde yapacağız değil mi?

aynen, onun da kablonet ise, o da talep etsin.

• UyGaR___ kullanıcısına yanıt
    Denedik o da olmadı hocam :)

• Selamlar,

TCP Ports: 80, 443, 465, 983, 5223, 10070 - 10080
    UDP Ports: 3478, 3479, 3658, 10070 portlarını açmanız gerekmekte her ikinizin de.

Bir diğer işe yarayacağını düşündüğüm yöntem ise
    Playstation a sabit ip atayıp. Sonrasında modem ayarlarına girip bu ip için DMZ açın.
  • bnymnkrsn kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam bir deneyelim bunları da :)

• Ps4 ün Nat problemi ile kredi kart sorunu kronik hastalıkları,kesin çözümü yok.

• K U N kullanıcısına yanıt
    Malesef öyle herşeyi denedik çözülmedi sorunumuz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.