Şimdi Ara

Seslendirme Teknolojileri bilgi pdf kitap Önerisi Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
748
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Normalde endüstriyel otomasyon mezunuyum ama çalıştığım şirket ses konusunu çok hafife aldığı için sen halledersin diyerek seslendirme işleri için beni işe aldı.

Konu bunu sorgulamaya dönmesin o kadar boşta kalifiye sesçi varken seni niye aldılar diye. Ki bencede öyle.

Mantık şu seste iş bittiği zaman seni diğer yerlerde kullanmak istiyorlar. Ben sesçiyim kardeşim anlamam diyeme diye.

Neyse konuyu dağıtmadan pek bir şey yok ama. 4-5 amfi ve 3-4 mixer kullanacağım. Genelde tavan hoparlörleri var.

Ama örneğin+48volt nedir neye göre ne zaman kullanılır bilmem.

xlr soket bilirim ama çeşitlerini bilmem. Bir sürü eksiğim var ve. Mixerde100 düğme varsa ben 50 tanesinin işlevini aslen bilmiyorum.

İşin mantığını bilmeyincede sadece elinin altındaki cihazları kullanabilen bir insan olur çıkarsın. Girdik bir işe hakkıyla yapalım.

Pdf kitap kaynak veya şu adam çok güzel anlatıyor dediğiniz kaynaklar varsa talibim. yardımcı olmak isteyen varsada. Arkadaş olmak çay çorba içmek için evim istanbul şişlide misafir ederim :)

(Megep Modülleri tatmin etmedi.)

Selamlar

• teknik, mantık, uygulama, var olan ekipmanlar yönünden hem resimlerle hem de fkirsel olarak sormanız lazım. Özel bir alanda uzmanlaşmış kişilerin sayısı fazla olmuyor.

resimler ve kısa kısa sorular. Sonra laf lafı açsın....

BU arada @Emin-Firtina @tda 1562q @muhsin kamer ve iilgisini çekebilecek @teknomasters

Aklımıza gelmeyen ve ya şu sıralarda güncel olmayan birçok uzman gelmiş geçmiş olabilir. Konu canlanması için yazmaktayım.

• yıllardır ziyaret etmediğim için ne kadar güncel bilmiyorum ve şuanda güvenilmez görünüyor ama istersen bir ziyaret edebilirsin.

Seslendirme Teknolojileri bilgi pdf kitap Önerisi Yardımstereo mecmuası hifi ve müzik konulu türkçe e-dergi
    Stereo Mecmuası Hifi ve Müzik Konulu Türkçe E-Dergi
    http://stereomecmuasi.com

eski megep modüllerinde de ses sistemleriyle ilgili kaynaklar vardı.

• Sevgili hocam Lisede öğrencinizdim.(2013 yılında mezun oldum a.t.l öğrenciyisiydim) Sizin burada olduğunuzu unutmuşum.

Hatta o zamanlarda okulda ses sorumlusuydum istiklal marşı aç kapa mikrofon bağla v.s. Amfi odası anahtarı bende dururdu hep. Hüseyin hocamı geçtiğimiz yıllarda bir kaç kere ziyaret etmiştim mezuniyet sonrası.

Kaynak malesef dediğiniz gibi uzun yıllardır aktif değil forum kısmı erişimi tamamen durdurulmuş görünüyor.

Selamlar

• Ses aç kapa, bağla kablo çek , bitti gibi görüyorlar galiba. hani onun için extradan adam cağırmak istemiyorlar. sen anlarsan onlada sen ilgilenecen.

Asıl konuya gelecek olursak, size önerilecek kitap veya yazılar, sizin megepten baktiginizdan farkli olmayacak.

siz kendiniz kurcalayıp , anlayıp , dinleyip, sesteki görevini kendiniz bilmeniz gerekir.

bu şekilde kitapla zor, veya resimlerini cekeceksiniz, birisi tek tek yazacak.

en uygunu resimli yardim almaniz ve uygulamanızdır.

Kolay gelsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • atakan123123 kullanıcısına yanıt

benim elimdeki tek kaynak olduğu için bu linki verdim. iyi kötü bir başlangıç olur. bu arada haberin var mı bilmiyorum ama hüseyin beyin antalya'ya tayini çıktı. uzun süredir istiyordu ama 2 sene önce muradına erdi.

• Hocam merabalar mesajınızi ancak görebildim, şu sıralar işlerim olduğundan foruma pek giremiyorum elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim öncelikle bazı sorularınıza cevap vermeye çalışıyım işlerim bittiğinde kisa sürede daha ayrıntılı yazmaya çalışacam
    Öncelikle +48 volt beslemeyle ilgili bir kavramdır, bir amplifikatörün çıkış voltajı yani çıkış gücü besleme voltajına bağımlıdır, birçok ampli tipi mevcut A,B,AB,D sınıfı birçok ampli tipi mevcut bunlara göre besleme voltajı ve gücü farklılık gösterecektir bir amplikatörün besleme voltajıni ve gücünü ne kadar arttırırsanız o kadar yüksek çıkış gücü alırsınız besleme tipleride farklılık gösterir simetrik veya asimetrik gibi
    Asimetrik besleme tek besleme yani pozitif alternans bulunan bir beslemedir +48,gnd yani (+48,0 )volt olarak pozitif 48 volt alırsınız,
    Simerik besleme ise (+48,0,-48) olmak üzere iki alternanstan oluşur pozitif ve negatif olmak üzere Ampliler genellikle bu iki besleme tipiyle beslenir

Sizinki +48 volt ise asimetrik besleme olduğunu varsayıyorum bu deger amplinizin besleme voltajıdır öncelikle onu söyleyebilirim

Aslında ampli,mikser hoparlör bağlantısı işi çok zor değil, hoparlörleri bağlanması gereken yere bağlamalısınız, bağlarken artı eksi kutuba özen gösterin , farklı bir çıkışa oraya bağlanmaması gereken hoparlör bağlarsanız hem empedans uyumsuzluğundan çıkışa zarar verebilir veya çıkış gücü hoparlöre fazla gelip hoparlörü yakabilir,hemde ses akustiği bozulabilir tüm hoparlörler kendi orjinal çıkişlarına bağlanmalı,
    İşlerimi bitirdiğimde daha ayrıntılı yazmaya çalışacağım kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 2 Şubat 2023; 17:27:21 >

• teknomasters T kullanıcısına yanıt

Siz daha bilgilisinizdir fakat ben konuda bahsedilen +48v un bazı özel mikrefonların kullanımı için gerektigini düşünüyorum mikser üzerinde.

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt

Estafurullah hocam olabilir haklısınız,aslinda benim alanım ev ve oto ses sistemleri üzerine en azından temel konularda yardımcı olmaya çalışıyorum, tabi arkadas ayrıntılı biçimde yazamadığı için tahmine göre gittim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 2 Şubat 2023; 17:33:41 >

Doğrudur, sizin verdiginizde bir bilgidir sonuçta, adam belki sökecek, bakacak eksi voltajda var beslemede, haaa bu arkadaş dediydi dicek, bu simetrik beslemeli anfi, hem +48v hemde eksi 48 volt , toplamda 96v ile calisan anfi.

👍

Tabi hocam arkadaş ses elektroniği terimlerine biraz yabancı olabilir alanı farkli sonuçta yabancı olması normal, bu işler birazda tecrübe işi, bazı şeyleri temelden anlatmaya çalıştım ama burada bizim anlatmamızla da maalesef pek olmaz bu konu çok ayrıntılı, bir hocamız özelden iletişim kurup yardımcı olsa daha iyi olur,bu konuda kitap bulamaz pek ,ihtiyacına göre parça parça araştırması gerekiyor, bir merakı olacak o konuyu araştiracak,bir problem olacak o konuyu araştıracak 96 volt dememdeki amaç aslinda örnek arkadaş +48 volt kavramını bilmiyorum diyor bende simetrik ve asimetrik besleme olarak örnek olarak verdim hocam yalnış anlasilmasın yoksa amplisi 96 volt beslemeye sahip olduğu için değil, tabi normaldir otomasyon sistemleri kod yazmak üzerine mikrodenetleyicilerden tutun PLC

ye kadar analog üzerinde pek durmuyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 8 Şubat 2023; 1:44:10 >
  • +48v her kanala ayrı ayrı verilir mikron içindir mixerlerde in out aux eco reverb sub monitor gain balans bas tiz mid frekans tonları gibi bi sürü terim vardım en basitinden resim eklersen ne işe yaradığını ya pdfden bakacan ya buraya ekleyip soracan bu arada arada ingiliz malı varsa onlarda ters bir durum bile çıkabilir kısılan şey bunda açılır açılan şey ingiliz malında kapanır.

• Hocam merhabalar öncelikle ses elektroniği farklı bir konu herşeyden önce Temel elektronik ve ses elektroniği ile ilgili temel kavramları bilmeniz şart besleme,pre amp,op amp,power amp nedir, hoparlör empedans değerleri,hoparlör Ampli eşleşmesi, giriş ve çıkış dalga formu, limitter, komprasyon, filitre kavramı,ekolayzır kullanımı, spektrum frekans seviyeleri,kazanç ayarı, desibel kavramı, v.s..bunun gibi daha niceleri ,

Ayrıca mikser üzerinden uygun akustiği tutturmak için test yapmak deneyim ve iyi kulak ister

Hevesinizi kırmak istemem ama bu maalesef zaman isteyen bir iş keşke zamanınız olsaydı çok daha iyi yardımcı olabilirdik kolay gelsin

Dediginiz doğru, anlamak, sesi anlamak.

Dinleyici olarak sesteki kavramları bilmek hissetmek.

orada mesela mid ayarı var, onun sesteki etkisini bilmemek kötü bir durum .

• Hocam öyle bu işle uğraşan ayrı uzmanlar var, dediğiniz gibi sistemi kurmakta yetmiyor tecrübe çok önemli ama arkadaşın zamanı yok bizim burada veya özelden kısa sürede yardım etme şansımiz yok maalesef keşke zamanım iz olsaydı benim ilgi alanım ev ve oto ses sistemleri bana deseler ben bu ise girmezdim, farklı bir konu zamaninda bu işlerle uğraşan bir arkadaşim vardı o anlatmıştı bir organizyonda uzman olmayan birine bu işi vermişler adam ses akustiğini oluşturamadığı gibi yetersiz güçte ampli ve hoparlör kiralamış, güç yetmediği için sonuna kadar sistemi zorlamış ses bozulduğu gibi hoparlörlerde patlamış işi batırmışlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 8 Şubat 2023; 13:37:18 >

Konu sahibi meydanda yok. Bu durumda internet alemine bilgi açısından sizler bahsedebilirsiniz. Acelesi yok, basit bir kısmı uzuun uzun ele alabilirsiniz. Katılan herkes.

Zamanla konu yeşerir.

Mesela mid ayarı? sesteki etkisi? Derin ve detaylı ...

AYrı bir konu da açılabilir, çünkü konuya girilmeden epeyce mesaj yazıldı.

• Konu sahibi olmasada, katılimcıların yazdıgı her yorum, farklı bir detayı akla getiriyor.

Konu sahibi gelince , okusun baksın, neler yazılmış, durumu bu sekilde çözebilecekmi, düşünüp yorum yazar elbet.

Tüm üyelere konu katılımcıları ve yakınlarına tanıdıklarına geçmiş olsun.

Soru beklemeden br husula açıklamaya başlanabilir. Acelesi yok , ağır ağır ve detaylı a tek tek devam edebiliriz. Buyrun :...

• Herkese selamlar hemen hemen 1 sene oldu sektördeyim.forumu biraz kaçırmışım sohbetler dönmüş :)

+48 v u mikrofonlar için sormuştum evet.

Biraz araştırarak biraz okuyarak birazda zamanla öğrendim.

Öncelikle ses konusunun tam olarak hangi dalında çalıştığımı söyleyeyim. Toplantılar üzerine.

Düğün veya ışıklı süslü püslü Büyük kurulumlarda elimdeki hiç bir malzeme yeterli gelmediği için organizasyonlarda şirketler geliyor.

Bunun dışında genel olarak toplantılarla ilgileniyorum Kablolu kablosuz mikrofonlar

projeksiyon cihazları. 3-4 Headset 3-4 el mikrofonu kullanıyorum genelde. en büyük yaptığım işler bu seviyede. Katılımcı sayısıda genelde 50-100 çok istisna 700 kişileri görüyorum.

Otel sektöründe Ses teknisyenliği aslında tam olarak ses teknisyeni olarak geçmiyor.

"Av technician" olarak geçiyor. "Audio and visual " Ses ve görsel( görüş) teknisyeni gibi.

Kurulumlara sürekli farklı firmalar geldiği için onların farklı cihazlarını kullanmayı bilgi edinmeyi seviyorum. Öğrendiğim çoğu şeyi farklı firmalardan öğrendim.

Çünkü benim elimdeki cihaz sayısı sınırlı yaptığım iş sınırlı. işimin beklentileri sınırlı. temel öğrenme evresinden sonra yani ilk bildiğim düzeyde kalsam bile işimi sürdürebilirdim.

Kendi işim hakkında devam

Otel sektörü için konuşuyorum çoğu otelin donanımı benim donanımımdan çok daha az. benim 3-4 DJ setubum 15 e yakın mixerim 10 tane aktif sub ve koaksiyelim var. hatrı sayılır kalitedede onlarca mikrofonum.

Gelen firmalar çoğu zaman benim ürünlerimi gördüklerinde bir otelin kadrolu teknisyene verebileceği maksium kapasitede olduğumu söylüyorlar.

Bizim otel tam bir meeting oteli. odaları bile benim toplantılarım dolduruyor. O yüzden yaptığım iş önemseniyor. Adamlar toplantı için otelimize geliyor her şeyin yolunda gittiğinden emin olmalıyız. Dünyanın en lezzetli yemeğinide yese adamın toplantıda mikrofonu sesi iletmezse yada teknik bir sorun yaşarsak tüm otel deneyimi çöp.

Genel olarak yaptığım iş misafir düzeyinde konuşuyorum ingilizcem fena değil. Her gelen misafir farklı zeka ve yetenekte oluyor. Adam macbookla geliyor hayatında harici ekran bağlamamış bile ilk kez bizde bağlıyor ben bağlıyorum. Yada dünyanın bir ucundan nijeryalısı geliyor vga çıkışıyla.

yada keza windowsta öyle. ses çıkışını doğru seçmiyor sonra ses gelmiyor hoparlörlerden diyor falan.

Kullanıcının yapacağı şeyleri yapıyorum. Daha çok İT Bölümü gibi çalışıyorum.

Bunun dışındada hoparlörler ve tüm sistemlerin sağlam kalması çalışabilirliği bozulması durumunda değişimini yapıyorum. bozulan edende çok az.

Mesleki görüşlerimide dile getireyim.

Elemanların çoğu hiç bi halt bilmiyor yada zaten bilsede mutsuz işini umursamıyor.

Ses sektörü rezalet bir sektör. Benim maaşım yaptığım iş yorgunluk saygınlık düzeyinde benim için yeterli. Yaptığım iştende keyif alıyorum. sık sık misafirlerden teşekkür alıyorum böyle sorunsuz bir toplantı deneyimi ilk kez yaşıyoruz teşekkür ederiz şeklinde. sık sık adımın geçtiği güzel mailler paylaşılıyor.

Konudan çok sapıyorum. konuya dönersem. Gelen firmaların personelleri hep mutsuz. Gecesi belli değil gündüzü belli değil. 1 hafta sonrasına kendine plan yapamıyorsun çünkü ansızın iş çıkabiliyor.

Teknisyen olarak yaptığın iş %5 geri kalan iş sök tak taşı hamallık yap. İş hamallığa ve koşuşturmaya dönüştüğü için çoğu kişi beklentilerini düşürmüş mesleğe olan ilgisini veya işçiliğinin kalitesini azaltmış. adam dünyanın en iyi montajını estetiğinide yapsa 1 gün sonra hepsini sökecek ekipmanların biliyor.

ekipmanların çoğu kabloların çoğu sök tak çekiştir işleri yüzünden yaralı yıpranmış veya kablolar bozuk. bozuk kablolar sigorta attırabiliyor kaçak attırabiliyor.

Bu tip sahaya çıkan ekipmanların sık sık depoda bakımdan geçmesi lazım yapan yok.

Patronların doğru düzgün para vereni yok..

İstisna işini düzgün yapanlar var yok değil tabi ki.

Bu arada gelen firmalardan sıklıkla iş teklifi alıyorum.ufak tefek kurulumlarına yardım ettiğimde yada arızalarına hızlı çözüm bulduğumda dikkat çekiyor haliyle.

kafası çalışan adamsın senin burda ne işin var gel bizimle çalış diyenler oluyor. bende amelelik sevmediğimi şuanda aldığım maaşı haftasa sadece 45 saat memur gibi 9-5 çalıştığımı özel sağlık sigortam olduğunu dile getiriyorum.mesaim varsada eğer bunları izin olarak boşluklarımdada kullanabiliyoırum ayrıca.

Seninle yaşayacağım yorgunluğa değecek bir para verecekmisin diye soruyorum. sesleri kesiliyor. Bir çoğu elemanlarına asgari ücretin %30-40 civarında fazlasını veriyorlar. en fazla.

Kısacası konu patronunuzun kalitesine iş dalınıza vs. v.s çok değişkenlik gösterebiliyor.

işimi çok seviyorum ve mutluyum uzun zamandır. Bunlardaki en büyük etmen iş yerimin beni memnun etmesidir.

• atakan123123 kullanıcısına yanıt

işiniz toplantı vs ise o sublar elinde sap gibi kalır boşa para bağlamışsınız 2-3 way yollu sx300 gibi ufak kabinler toplantı için ideal yok sadece sahneden besleniyor diyorsan 3 yollu kabinler kule tipi kabinler ideal olur.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.