Şimdi Ara

Ses sistemi PC'den ses vermiyor...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
6.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, evde 3-4 senelik Vestel 5+1 kaliteli bir ses sistemi vardı. Bende bunu yeni kurduğum bilgisayara bağlamaya karar verdim. Bilgisayarın ses kartı falan tamam ve kulaklıklarla ses girişini denedim. Ses gayet güzel geliyor. Sonrasında bu sistemi kurmaya çalıştım. Galiba home theatre olduğu için girişleri iki tane. Hani şu sol sağ girişleri oluyor ya biri kırmızı biri beyaz onlardan. Elektronikçiden aldığım bir adaptörle(iki girişi var ve kırmızı beyaz kabloları jack girişi yapıyor) bilgisayara bağladım. Ancak herhangi bir ses alamadım. Hoparlörü başka yerde test etme imkanım olmadı ancak en son kullandığımda çalışıyordu. Ses kartında da bir problem yok. Sizce sorun nerde? Acaba bilgisayarın bu ses sistemini algılamaması veya çalıştırmaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Yoksa adaptör veya ses sistemi bozuk mu?

• quote:

Orjinalden alıntı: muratbaba

Arkadaşlar, evde 3-4 senelik Vestel 5+1 kaliteli bir ses sistemi vardı. Bende bunu yeni kurduğum bilgisayara bağlamaya karar verdim. Bilgisayarın ses kartı falan tamam ve kulaklıklarla ses girişini denedim. Ses gayet güzel geliyor. Sonrasında bu sistemi kurmaya çalıştım. Galiba home theatre olduğu için girişleri iki tane. Hani şu sol sağ girişleri oluyor ya biri kırmızı biri beyaz onlardan. Elektronikçiden aldığım bir adaptörle(iki girişi var ve kırmızı beyaz kabloları jack girişi yapıyor) bilgisayara bağladım. Ancak herhangi bir ses alamadım. Hoparlörü başka yerde test etme imkanım olmadı ancak en son kullandığımda çalışıyordu. Ses kartında da bir problem yok. Sizce sorun nerde? Acaba bilgisayarın bu ses sistemini algılamaması veya çalıştırmaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Yoksa adaptör veya ses sistemi bozuk mu?

dostum en başta tüm girişlerin kablolarin fotosunu koymadan kimse yardim edemez sana.. konuyu anlamak adina foto isterler..

• quote:

Arkadaşlar, evde 3-4 senelik Vestel 5+1 kaliteli bir ses sistemi vardı. Bende bunu yeni kurduğum bilgisayara bağlamaya karar verdim. Bilgisayarın ses kartı falan tamam ve kulaklıklarla ses girişini denedim. Ses gayet güzel geliyor. Sonrasında bu sistemi kurmaya çalıştım. Galiba home theatre olduğu için girişleri iki tane. Hani şu sol sağ girişleri oluyor ya biri kırmızı biri beyaz onlardan. Elektronikçiden aldığım bir adaptörle(iki girişi var ve kırmızı beyaz kabloları jack girişi yapıyor) bilgisayara bağladım. Ancak herhangi bir ses alamadım. Hoparlörü başka yerde test etme imkanım olmadı ancak en son kullandığımda çalışıyordu. Ses kartında da bir problem yok. Sizce sorun nerde? Acaba bilgisayarın bu ses sistemini algılamaması veya çalıştırmaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Yoksa adaptör veya ses sistemi bozuk mu?

Muhtemelen ses kartının ayarlarında bir sorun vardır veya aldığın adaptör arızalı olabilir... Adaptörler genelde arızalı çıkar... Veya bağlantıyı yanlış yapmış olabilirsin.... Çevrende ses sistemlerinden anlayan birini bul işini kolayca halledecektir....

• Hoperloları direk ses kartına takarak ses alamazsınız.
    PC lere taktığınız bütün hoperlolarda ayrıca bir elektrik kablosuda takıyorsunuz.
    Şayet pc ye sadece hoperlo bağlarsanız ses alamazsınız.
    Bir nafi gekeir PC den ses almak için. Dolayısı ile vestel ses sisteminizi PC ye bağlayın. Hoperloları değil.
    quote:

• Beyler sizde beni tam cahil yaptınız ya o değil de size anlatayım bir yanlışım var mı siz söyleyin. Şimdi ses sisteminin anfisinde bütün girişler. Öncelikle hoparlörleri rengi rengine anfiye bağladım. Arkalar için önler için falan filan hepsini yerlerine bağladım. Hatta girişler öyle jack girişi değil. Sıkıştırmalı girişler. Kabloların ucuda yok. Sadece plastik bölgesi yok. Yani direk temas sağlanıyor. Herneyse. sonrasında anfinin güç kablosunu taktım. Son olarak zaten son kalan giriş RCI dedikleri kablo ile yapılan yani bu iki uçlu kablolarla yapılan girişlerden. Bende RCI kabloyu kırmızı kırmızıya beyaz beyaza taktım. Kablonun diğer ucuda aynı olduğundan adaptör aldım ve onu jack girişi yaptım. Yani adaptöre kırmızı ve beyazı bağladım ve diğer tarafının jack girişini ses kartının yeşil bölümüne soktum. Ki daha önce kulaklık denemiştim ve ses aldım. Son olarak anfinin arkasından düğmesine basarak güç verdim ve kumandayla ses sistemini açtım. Kumandanın üzerinde mode tuşu var ve bunlar 2+1 5+1 6 channel seçenekleri arasında seçim yapmaya olanak sağlıyor. Ancak hiçbirinden ses alamadım. Acaba yanlışım nedir? Bide 5+1 ile 6 channelin farkı nedir? Bu arada ses kartı onboard ve 8 channela kadar destekliyor (Asus P5Q Pro)
    Saygılar...

• kardeş ben senin dediğini anladımda... sorunun neden kaynaklandığını çözemedim... doğru bağlamışsın sorun olmaması lazım... imkanın varsa resim koysana bir bakayım... belki gözden kaçan bir yer vardır...
  • Subın arkasındaki aux çıkışına bağladın yanılmıyorsam.Kablo olarak aşağıdaki kabloyu kullanmanı tavisye ederim.Eğer subın arkasında front-rear-center şeklinde girişler varsa ve bunlarda kırmızı beyaz ise.Aşağıdaki kablodan 3 tane alıp ses kartında uygun yerleree takarak ses alabilirsin yine olmuyorsa sistemin buyuk olasılıkla dvdli bir sistemdir.Hoparlör setini dvd ye bağlayıp ondan sonra pc ye bağlayarak dene birde.DVd den de aux a getir.

• Yok yok sadece tek aux girişi var. Zaten gösterdiğin kablonun aynısını yeni almıştım. Bir de onu denicem. Başka hoparlörlerle denedim kablo çalışıyor. Eğer ses alamazsam hoparlörler bozuk anlamına mı geliyor?? Bir de 5+1 ile 6 channel ın farkı nedir? Böyle iki seçenek var bu sette.
  • 5+1 ile 6 channel aynı demek.Bu sistemi daha önce ne ile kullanıyordun dvd player ile mi?
  • evet dostum. Hatta televizyon almıştım. Dvd player ve bu ses sistemi baya indirimli şekilde gelmişti. Vestelin bir kampanyası işte. Baya kullandım bu sistemi böyle dvdde.
  • Ya beyler, bundan yine ses gelmedi çıldırcam. Nedir ne lanet bir şeydir bu hoparlörler. Şimdi betimleyeyim size. Anfinin arkasında 1 output girişleri var. burada center front surround şeklinde girişler var ve bunlar hoparlörlerin girişleri. Kablolar kesik uçlu mandallı şekilde takılıyor. Her iki tarafıda rengi rengine taktım. Orada bir sorun yok. Onun dışında, bir aux var ve kırmızı beyaz girişleri var. Orayıda daha önce bahsettiğim şekilde EnigM@ arkadaşın eklediği resimdeki kabloyla bilgisayara bağladım. Bir de son olarak AC-3 Input var ve onda da auxta bulunan girişten üç tane var. Front surround ve cen. sub. diye ayrılıyor. Ancak oraları boş bıraktım. Şimdi dvd playerde kullanırken de bu bölümler boştu. Ancak çalışıyordu. Ses geliyordu. Bundan ses gelmiyor. Kablo çalışıyor çünkü denedim. Dedim bilgisayarda mı sorun var ses sistemini ipoda bağladım yine ses yok. Acaba sorun nedir? Anfi mi bozuk?
  • O zaman yapacağın iki şey var ya dvd playere bağlayıp seti dvd player üzerinden bağlayacan pc ye.Yada o sana gösterdiğim kablodan 3 tane alıp onları pcde front-rear-center yerlerine takacaksın.
  • ayni seyi ben de yaptim.

eski bir pc ve divxplayerli 5+1 ev sinema ses sistemi ( vestel Av3000) kullaniyorum.

yukariyi hizlica okudum acikcasi, Vestel sisteminin adi ne? bende AV3000 vardi.
    simdi AV3000 divxplayeri hem anfi hem decoder gorevini yapabiliyor,

once yapmadigim cozumu soyliyim;
    Spdif IN - digital sexs girisi de var bu receiverda, optik cikis varsa burdan baglarsin.(AsusP5Q proda coaxial var- benim yeni pc nin anakarti bu :)

BEni myaptigim ise su yukarda gosterilen kablo ile PC ses cikisindan (bildigin 3.5mm stereo jackler) (3 renk cikisinin 3 nu de dene direk baska bisiy demiyim)
    pc den boyle cikip Divxplayer arkasindaki AUXveya AUDIO IN - yazan mono sag sol girislere kabloyu yak.
    SOnra da DVD playerini AUX MODUNA AL.

bu kadar.

PC den div film calisitiyorum bunu Svideo ile tv ye gonderiyorum..ayni anda pc ses cikisindan yukaridaki leri yapiyorum ve bu kadar... DVD-DIVX yazmama gerek kalmiyor. ( NOT DVD playerin Scartini TV den cikarmaniz lazim - yoksa DVD playeri AUX moduna sokamiyosunuz- ztn scart o asamda bi ise yaramiyor)

EGer yazim anlasilmadi ise VEstel sisteminizin modelini yazip tekrar donunuz..
    bu arada buzdolabi da olsa vestelde calisiyorum)

syg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 16 Kasım 2008; 23:04:53 >

• Dostum, şimdi anakartın ses girişlerinin arkasında, 6 giriş var. Biri mikrofon diğeri hoparlör için. Diğer 4ünü bilmiyorum. DVD playerı tvde kullanıyorum. O yüzden dvd playerı bağlayamam pcye.

"once yapmadigim cozumu soyliyim;
    Spdif IN - digital sexs girisi de var bu receiverda, optik cikis varsa burdan baglarsin.(AsusP5Q proda coaxial var- benim yeni pc nin anakarti bu :) "

Nasıl bir çözüm önerirsin, bu dediğin yöntemi nasıl uygulayabilirim? Biraz açıklayabilirsen sevinirm. Çünkü malum ses sistemlerinden pek anlamıyorum. AC3 input diyor arkada. Gerekli mi ki o girişler? aux in dışında 3 adet daha kırmızı beyaz right left şeklinde giriş barındırıyor bu bölme. Acaba bu sistemi nasıl pcme direk bağlayacağım? Maliyeti bana ne olacak? Hangi kabloları ve girişleri almam gerekir? İlgin için çok saol...
  • Evet beyler 2 adet aynı kablodan alarak ve hepsini bilgisayara bağlayarak sorunu giderdim. Yardımınız için teşekkürler...
  • En iyisi sen subın arkasının fotoğrafını çekip buraya koy.
  • Arkadaşım linki tıkla bir zahmethttp://forum.donanimhaber.com/m_7363707/mpage_3//tm.htm#27246337
    Giriş çıkışları doğru tarif et.

Aşağıdaki yazınızdan anladığım kadarı ile sizin bağılıyor ve ses alabiliyor olmanız gerekiyor.
    Ben size yardımcı olmak için Çıkış kaynağınızın fotosunu ekliyorum.
    Sizde GİRİŞ YAPACAĞINIZ yerin fotosunu eklerseniz sorununuz çözülecek düşüncesindeyim.
    ANAKARTINIZ

quote:

Dostum, şimdi anakartın ses girişlerinin arkasında, 6 giriş var. Biri mikrofon diğeri hoparlör için. Diğer 4ünü bilmiyorum. DVD playerı tvde kullanıyorum. O yüzden dvd playerı bağlayamam pcye.

"once yapmadigim cozumu soyliyim;
    Spdif IN - digital sexs girisi de var bu receiverda, optik cikis varsa burdan baglarsin.(AsusP5Q proda coaxial var- benim yeni pc nin anakarti bu :) "

Nasıl bir çözüm önerirsin, bu dediğin yöntemi nasıl uygulayabilirim? Biraz açıklayabilirsen sevinirm. Çünkü malum ses sistemlerinden pek anlamıyorum. AC3 input diyor arkada. Gerekli mi ki o girişler? aux in dışında 3 adet daha kırmızı beyaz right left şeklinde giriş barındırıyor bu bölme. Acaba bu sistemi nasıl pcme direk bağlayacağım? Maliyeti bana ne olacak? Hangi kabloları ve girişleri almam gerekir? İlgin için çok saol...

• Merhabalar üstadım. Vestel Slim Towers 11---- 5+1 Ses Sistemine Sahibim Daha Önceden Seninde Bahsettiğin gibi AUX çıkışından Aparat Yardımı ile PC'ye Anakartın ses girişine Tek giriş olarak Bağladım. Daha Önce Sistemden bu şekilde 5+1 olarak Faydalanıyordum. fakat birgun sabah Pc açtığımda ses alamadığımı gördüm. Full + Full Sesi açtığımda aşırı kısık ses geliyor Hiç gelmiyor gibi neredeyse Ne Yapmam Gerekiyor. Sen Demişssin ya Aynı kablodan 2 adet aldım sorunu çözdüm diye. Kablo'nun Resmini atabilirmisin. Bide Rica Etsem Bağladığın Kabloların ses sisteminden çıkanları ve pc ye bağlantılarının fotoğrafını yada anlatımını yaparsan çok mutlu edersin beni. teşekkür ediyorum şimdiden iyi günler diliyorum. olumlu yada olumsuz cevaplarını bekliyorum. Ek olarak şunları söylüyeyim denemediğim yol neredeyse kalmadı. ara kablolar ve aparatların hepsini yeniledim yine aynı sıkıntı devam etmektedir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.