Şimdi Ara

ses efektörleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
9.951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

ben elektro gitar çalıyorum hemde elektronikle ilgileniyorum. kendime ait bir distortion pedalı yapmak istiyordum tanıdığım biri bana bunun satın almaktan çok daha pahalıya geleceğini söyledi fakat ben tam tersini düşünüyorum.

aşağıdaki gibi bir devrenin maliyeti ne olur diye soracaktım.birde sizce nasıl birşeye benziyor diye fikir alacaktım. buyrun bakın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horselogy -- 19 Şubat 2005, 19:01:15 >

• tutsa tutsa 5 ytl falan
  • teşekkürler

peki bu aletin nasıl çalışacağıkonusunda yorum yapabilecek birileri varmı
  • bu 2-3ytl tutar en fazla ancak bu anca mic pre-ampı olarak iş görür senin işini görceni sanımıyorum ama gitardan hiç anlamayan ve yapısını bilmeyen biri olrak ne amaçla kullanıcağına bağlı .distortion pedalı ne hiç bi fikrim yok . nette aramayı dene bişeyler bulursun sanırım
    kolay gelsin
  • distortion en basit hali ile şu rock şarkılarında duydumuz ciiuuv diye öten gitar sesini sağlayan ses filitresi. gitaristlerin ayağının altındaki bir button ile kapatılıp açılır

diye söyleyebilirim fakat bu konu hakkında benim pek fazla bilgim yok bu tip devreler ses ampli edildikten sonra mı uygulanır yoksa sinyalin ham haline mi bilmiyorum
  • power amptan önce uygula entegrelerden kaynaklanan gürültüyü kuvvetlendirmemiş olursun
  • merhaba. Daha önceki açtığınız topikte verdiğim linklerde istediğiniz türden şemalar mevcut idi. Bu verdiğiniz şema sadece kuvvetlendirme ve limitör olarak çalışır ve pedalı da yok ( resme bakınız ! ) . aradığınız devre tam olarak bir distorsiyon pedalı mıdır. Yoksa başka özellikleri de olacak mı.
    Bu verdiğiniz şema sadece kuvvetlendirici olduğu için distorsiyon özelliği yok... ancak distorsiyon pedalının içerisinde zaten bir kuvvetlendirme olmak zorunda. Muhtemelen direkt olarak manyetik bağlanabilir olmalı. bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım...
    Tam olarak yapmak istediğiniz şey nedir ?
    Saygılarımla.

ses efektörleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi untayk -- 23 Şubat 2005, 2:16:56 >

• kendimden biraz bahsetmek istiyorum
    benim için elektronik yeni bir hobi.
    ve sanırım ses konusu benim ayrı bir ilgimi çekiyor.
    fakat bayağı bilgisizim kaynak bulma sıkıntısı çekiyorum
    kendime ait bir distortion devresi yapmak istedim.
    gitar da çalarım ben kendi kendime.
    size gönderdiğim şemanın ben distortion olduğunu zannettim.
    değilmiş üzüldüm aslında yükselteçmiş.
    işin mantığını anlamak ve kendi tasarımlarımı yapmak istiyorum.
    sanırım bunun için daha çok erken.
    gitar da çalarım ben kendi kendime.
    distortion , reverb, noise gate yapmak istiyorum.
    ama ezberden değil, bilmek istiyorum.
  • selamlar.. şayet ezberden değil de bilerek yapmak ve gerekirse kendi tasarımlarınızı yapmak istiyorsanız şayet , temel preatik elektronik kitaplarına gömülmeye başlayabilirsiniz.yeni başlayanlar için gereken kitaplar ve bilgiler için açılmış olan topikler forumumuzda mevcut. Şayet düşünme tarzınız ve mantaliteniz , bir elektronikçi olmaya yatkın ve biraz da el beceriniz varsa , sanırım 1-2 sene sonra devrelere yorum getirmeye ve bir o kadar süre sonra da ufak ufak kendi tasarımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz gibime geliyor... Bu tamamen sizin merakınıza ve çalışmanıza bağlı olacaktır.
    Saygılar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkergokban

Selamlar arkadaşlar...

Ben ilker.İstanbul Üniversitesi Elektronik Bölümü Mezunuyum.
    Bu konular ile ilgili tüm sorularınıza cevap verebilirim.Ve yaklaşık 2 GB Pedal şeması arşivim var.
    Phase , Flanger , Dual Chorus , Preamp , PowerAmp , Distortion , Overdrive , Fuzz ve aklınıza daha ne gelirse.
    Lambalı amfi şemaları da mevcut arşivimde.
    İsteyen Profilimden Özel Mesaj atarak ulaşabilir.
    Ayrıcawww.tonepad.com Sitesinde de hazır PDF dökümanlarına ulaşabilirsiniz.
    Gitar Olarak Ibanez RG350DX-WH Japon yapımı bir gitar kullanıyorum.
    Bu arada kendi yapmış olduğum Ibanez Tube Screamer Devremi de buraya eklemek istiyorum buyrun ;

ses efektörleri

kardeş elindeki dökümanları www. g i g e s h a r e .com atbilirmisin

• siz lazım olanı söyleyin ben buraya ekliyim
  • bu hafta size BOSS DS-1 Distortion pedal hediye edesim geldi buyrun

ses efektörleri

ses efektörleri

ses efektörleri

kolay gelsiiin

• Elinde gitar efekti DSP algoritmaları olan var mı??
  • quote:

Orjinalden alıntı: OzanGazi
    Elinde gitar efekti DSP algoritmaları olan var mı??

İleri derece Opamp işleyiş ve Türev - İntegral bilgisi gerektiren bir durum.Biraz araştırman lazım ama fazlaca sonuç bulabileceğini pek sanmıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkergokban

Selamlar arkadaşlar...

Ben ilker.İstanbul Üniversitesi Elektronik Bölümü Mezunuyum.
    Bu konular ile ilgili tüm sorularınıza cevap verebilirim.Ve yaklaşık 2 GB Pedal şeması arşivim var.
    Phase , Flanger , Dual Chorus , Preamp , PowerAmp , Distortion , Overdrive , Fuzz ve aklınıza daha ne gelirse.
    Lambalı amfi şemaları da mevcut arşivimde.
    İsteyen Profilimden Özel Mesaj atarak ulaşabilir.
    Ayrıcawww.tonepad.com Sitesinde de hazır PDF dökümanlarına ulaşabilirsiniz.
    Gitar Olarak Ibanez RG350DX-WH Japon yapımı bir gitar kullanıyorum.
    Bu arada kendi yapmış olduğum Ibanez Tube Screamer Devremi de buraya eklemek istiyorum buyrun ;

ses efektörleri

ellerine saglik cok guzel gorunuyo.gercekten maliyet olarak cok ucuz ve eger sonuc kaliteli olursa cok kullanişli olabilir ancak bu sekilde devre semalari bulup onlari kuran bir kac arkadas taniyorum senin gibi elektronik mezunu deiller gerci ama sonuc tek kelimeyle berbatti denedigim dist. pedalinda heleki bir delay ve overdriver vardiki hiç sorma booster olarak yapilan tube screamer dada bana hayal kirikligi yasatti bu tarz elde yapilan pedallar.tabiki egitimli yada deneyimli ellerden cikinca sonuc daha iyidir.

bu arada bundan aldigin verim nasil,baska hangi pedallari yaptin.birde sadece kendi yaptigin pedallari kullanarak bir sample gonderirsen fikir edinmiş olurum.

gorusmek uzere başarilar dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crowww -- 21 Şubat 2007; 11:41:49 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.