Şimdi Ara

Sende mi? Sen de mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler doğrusu nasıl yazılıyor? Bana ilki mantıklı geldi ama internette bazı kaynaklar üsttekine bazıları da alttakine doğru diyor. youtube da bir hoca alttakini yazmış. Hangisi doğru?

Sende mi geldin?
    Sen de mi geldin?

Not: Liseli değilim:) sınav forumunda liseliler yoğunlukta diye buraya yazdım. kpss kasıyorum

• De ayrı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kesinlikle 2.cümle doğrudur, eminim, son kararım, yani söz konusu cümlede "de" ayrı yazılmalıdır.

Ama cümle şöyle olsaydı: "Kitabım sende mi kaldı?" - > Bu durumda ise "de" bitişik yazılmalıdır.

İlave bilgi: "şey" kelimesi daima ayrı yazılır. Yani "herşey" değil, "her şey" doğrudur.

Bu da promosyon bilgi olsun: "sayende" ve "sayesinde" kelimeleri Türkçe değildir, Farsçadır. Çünkü "saye" kelimesi Farsçada "gölge" anlamına gelir.

Kısaltmalara ek getirilirken kısaltmanın okunuşuna göre ek getirilir, açılımının okunuşuna göre değil. Bu kuralı birçok insan bilmiyor, o açıdan yazdım. Örneğin "TBMM'ne" olmaz, "TBMM'ye" olur. Bu kurala yabancı kelimeler de dahildir. Mesela "OECD'yi" derken doğrusu: "O İ Si Di'yi" olur. "O E Ce De'yi" olmaz.

Ve son olarak... Bir özel isme yapım eki gelmişse, artık o kelimeye gelecek olan çekim ekleri için kesme işareti kullanılmaz. Nitekim "Türkçe'yi" şeklindeki yazım yanlıştır; zira burada "çe" yapım ekidir, yani doğrusu "Türkçeyi" olur. Ancak yapım eki olmasaydı, kesme işareti kullanmak gerekirdi. Mesela "Ahmeti" olmaz, "Ahmet'i" olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrakeMcCain -- 31 Mayıs 2020; 0:50:46 >

• Arkadaşlar, zaman ayırıp yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Türkçe çalıştıkça aslında hiçbir şey bilmediğimin farkına varıyorum :)

Misal kurum ve kuruluş adlarına kesme işareti gelmiyor ama istisna olarak Avrupa Birliği'ne derken getirmemiz gerekiyormuş(Öğrenmek isteyen arkadaşlara belki faydası olur)
  • Ölüceksin.

• DrakeMcCain kullanıcısına yanıt
    Hocam ingilizcede E yi Ey diye mi okuyorsunuz :d

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Riven Mı kullanıcısına yanıt
    Düzelttim.

• < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam sizin sayenizde küçük kelime dağarcığımi bir dağ haline getirdim hatta bir çığ bile yaratmış olabilirim. Teşekkürler ek bilgiler için

• okulda da kitap okuyorlar mıydı da böyle de olur mu dedin ki?

Mesela bu cümle tamamen doğru
  • 098321 kullanıcısına yanıt
    Ne demek istediğini anlamadım.

Takiliyorum hocam.Cenk ve erdem'in yaptığı bir saka

• 098321 kullanıcısına yanıt
    Görmüş olduğun üzere mizahtan anlamıyorum, kaldı ki şakaları da hiç ama hiç sevmem.

• Ben de ";" kullanımını bir türlü anlayamadım.
  • İkincisi su götürmez bir biçimde doğrudur hocam. Bahsini ettiğiniz cümlenin anlamına göre "de" bağlaç olarak kullanılacak yani ayrı yazılması gerekmekte.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • sen de mi gel din ola cak doğru su

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sen de mi geldindir cünkü de bağlaçdır cümleden cıkartırsan anlam bozulmaz sen mi geldin anlam bzulmadı

• Edebiyatına ve musikisine düşkün bir millet, lisanına da hakim olur.

1

Nice revnaklı şehirler görülür dünyada,
    Lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan.
    Yaşamıştır derim, en hoş ve uzun rüyada
    Sende
    çok yıl yaşayan, sende ölen, sende yatan.

Sende: senin hudutlarında, senin içinde

2

Sen de gözden çıkarıp el gibi tuttun mu beni
    Ne selâm var ne haber, söyle unuttun mu beni
    Seninim ben diyerek yoksa avuttun mu beni
    Tadı yok, lezzeti yok senden uzak günlerimin

Sen de: sen bile, sen dahi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.