Şimdi Ara

Selahattin Demirtaş: AKP ve Öcalan referanduma evet dememizi istedi, aday olmamam için uğraşıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
2.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'örgüt yöneticiliği' suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davada, 460 gün sonra savunmasını yapıyor.

Demirtaş, 2010 referandumunu anlattığı savunmasında, "Öcalan’ın el yazısıyla Bakanın kendisi İmralı’dan yazı getirdi. Bana getirdi. Niye, referandumda hem parlamentoda hem dışarıda ‘evet’ oyu vermemiz için" ifadesini kullandı.

2010 referandumunda partim boykot kararı aldı. Bizim üzerimizde ‘evet’ oyu verilmesi için baskı oluşturuldu. O dönemde partimin içinde olmadığı bir çözüm süreci vardı. Oslo süreci olarak bilinen Hükümet ve PKK yetkililerinin yüz yüze görüştüğü süreç. Anayasa teklifi sunuldu. Biz 2 şeye itiraz ettik. Birincisi kimlikle ilgili düzenleme olmamasına, ikincisi de HSYK ve yüksek yargıyla ilgili düzenlemelerdeki tehlikelere dikkat çektik. Diğer maddeler mavi boncuk olarak yer aldı.

Boykot kararı aldık. Ne yaptılar biliyor musunuz? ‘Bunlar İmralı’dan talimat alıyor’ diyorlardı ya. Abdullah Öcalan’ın el yazısıyla Bakanın kendisi İmralı’dan yazı getirdi. Bana getirdi. Niye, referandumda hem parlamentoda hem dışarıda ‘evet’ oyu vermemiz için. İnkar ederlerse tanıkları burada dinleteceğim. Kabul etmedik. Hem yazıda öyle bir şey yok. Abdullah Öcalan’ın el yazısı. Defalarca adada, 8 defa ben İmralı’ya gittim. Yazı şu:

‘Partimiz hangi kararı verirse saygı duyuyoruz. Ama Anayasa değişikliği acaba yeni bir diyaloğun, çözüm sürecinin önünü açar mı, parti olarak değerlendirmenizi rica ediyorum.’

Destekleyin ya da desteklemeyin demiyor. Bunu İmralı’nın talimatı diye hükümet getirdi. Bizim İmralı’dan talimat aldığımızı söyleyenler Öcalan’ın el yazısıyla getirdi. Kabul etmedik. Boykot tavrımızı sürdüreceğiz dedik, uzlaşı istiyorsanız diğer maddelerdi. HSYK ve dil kimlik ile ilgili değişiklikleri geri çekin dedik. Kabul etmedik.

Majesteleri (Erdoğan'ı kastediyor) öfkelendi tabi, ‘Hani İmralı’dan talimat alıyorlardı’ demiş bakanlarına. Onlar da ‘bilmiyoruz vallahi’ demişler. Bizimle ilgili asıl kriz, o zaman başladı. Sen misin biz Oslo’da çözüm süreci yürütürken, benim Anayasa değişikliğimi desteklemeyen. Partimize karşı siyasi baskıyı başlatan bizatihi kendisidir.”

“2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi. 2014’te de İmralı çözüm süreci vardı. Hiçbir şekilde Cumhurbaşkanı adayı olma talebim yoktu. Ama partim beni aday gösterme kararı aldı. Onur duydum. Ne yaptı, İmralı üzerinde adaylığımı geri çekme baskısı yaptı. Tanıkları var. Devlet adına görüşmeyi yürüten heyet, ‘Beyefendi (Erdoğan) çok rahatsız oldu adaylığınızdan, hem çözüm süreci yürütüyor hem niye aday oldunuz’ dedi. Biz kendisinin kölesi miyiz? Cevabım buydu. Biz demokratik siyaseti güçlendirmek için çözüm süreci yürütüyoruz. Biz PKK’ye silah bıraktırmak için uğraşıyoruz da HDP’ye siyaseti bıraktırmak hedefler arasında değil. Biz demokratik siyasette güçleneceğiz deyince niye rahatsız oluyor?

İnanamıyorum, niye uğraşsın ki koskoca cumhurbaşkanı bir siyasetçiyle niye uğraşsın. Uğraşır, uğraşacak çok şey bulur. 7 Haziran seçiminde parti olarak seçime girmeyelim diye İmralı üzerinden bize baskı yapmaya kalkıştılar. Devlet İmralı Heyeti; ‘Çözüm sürecine aykırıdır’ dedi. ‘20-25 milletvekili neyinize yetmiyor, bağımsız girersiniz’ dedi.

Niye, AKP’ye 400 milletvekili lazım. Tek başına Anayasa değiştirecek. Bir gün sonra HDP, PM kararı olmamasına rağmen parti olarak seçime gireceğini açıkladı. Partim 7 Haziran’da parti olarak seçime girmeliydi. Doğru yaptı. PM de hemen ardından oy birliği ile bu kararı aldı. Çünkü kendisi engellemeye çalışıyor. Kandil’in, İmralı’nın talimatlarıyla Demirtaş şunu yaptı diyenler, bana bunları yaptırmaya çalıştılar.”

https://twitter.com/BirGun_Gazetesi/status/963769974396465153

Edit: O dönemde bütün AKP'li çevreler ısrarla Öcalan'ı övüyor, BDP/HDP'yi eleştiriyordu. PKK'lılardan bile daha fanatik şekilde Öcalan övgüsünün sebebi bir kez daha anlaşılıyor. HDP'nin fazla gelişmemesi karşılığında, siyaset yapmamaları karşılığında Öcalan AKP ile anlaşmış. Çünkü HDP düzgün bir siyaset yaparsa hem AKP hem Öcalan/PKK zayıflayacaktı.

Selahattin Demirtaş: AKP ve Öcalan referanduma evet dememizi istedi, aday olmamam için uğraşıldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Civitas Terrana -- 14 Şubat 2018; 19:44:20 >

• Hdp'den ne kadar nefret etsem de (adamlar terörist ve hepsinin asılması lazım fikrimce) demirtaş haklı. Oy için içeri tıktılar bunları. 15 yıldır kim meclise aldı yoksa teröristleri? Twitter'da Türk askerine karşı tehdit ve hakarette bulunanlar (terörizm seviyesinde) neden toplanılıp sınırda tekmeyi basıp haydi eyvallah denilmiyor? Mecliste en az bin konuşmaları vardır Türkiye'ye karşı terörizmi desteklediklerini belirten hadi abi tutuklayın hepsini?

Nerdeee... İş güç tiyatro
    Ulkuculer disindakiler bos konusmasin demis falan ama akpliler dogal olarak her konu da super olduklari icin, bunlari hic yapmadiklari icin soylemeye gerek duymamis.

Bak siyasi hayatini ortaya koymus zamaninda. Olabilecek en kotu seyler oldu ama hala koru korune destek almak siyasi hayati ortaya koymaksa o zaman risk almak cok kolaymis. Risk aliyorsun ve sonuc iyiyse de kotuyse de senin icin super oluyor. Tuttum ben bu isi.
  • Hdp'den ne kadar nefret etsem de (adamlar terörist ve hepsinin asılması lazım fikrimce) demirtaş haklı. Oy için içeri tıktılar bunları. 15 yıldır kim meclise aldı yoksa teröristleri? Twitter'da Türk askerine karşı tehdit ve hakarette bulunanlar (terörizm seviyesinde) neden toplanılıp sınırda tekmeyi basıp haydi eyvallah denilmiyor? Mecliste en az bin konuşmaları vardır Türkiye'ye karşı terörizmi desteklediklerini belirten hadi abi tutuklayın hepsini?

Nerdeee... İş güç tiyatro

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lutufi123 -- 14 Şubat 2018; 19:43:50 >
  • Doğrudur, AKP bu, yapar. Peki sizin güruh neden hala kurultaylardan o sizi zorlayan İmralı'daki ite selam çakıyor? Kaç sene olmuş, neden tutuklanmadan, yaptığın mitinglerde her şeyi açık açık söylemedin? Çok cesursunuz ya.
  • Biz yeteri kadar pkklılık yapıyoruz size gerek yok demişler.
  • Yani? Haber dogruysa yani ne demek istiyorsun?

Zamninda "cozum silahda degil diyalogda" dediniz. Adam siyasi hayatini ortaya koyup diyalog kurunca "erdogan-megri megri" dediniz.

Hendek olaylarindan Afrine kadar geldik.

Simdi ne diyorsunuz?

Devlet teroru, baris, sınırli operasyon, arkadaslar vs.

Ne istediginiz belli degil. Nerede durdugunuz belli degil.

Sizi de, Demirtasi da, chpyi de kim niye taksin bu saatten sonra. Amaciniz cozum degil, sorunun parcasi olmak.

Sozum konu sahibine. Dogru-yanlis tutarli duran tek kesim ulkuculerdi. Onlar her lafi edebilir. Digerleri bos konusmasin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ''Ne istediginiz belli degil. Nerede durdugunuz belli degil.''

bize mi diyorsun bunu.

ahahahahahahaha.

bak en yukarıda ispatlı duruyor.
  • Selahattin Demirtaş Evet dediyse doğru yoldayız

Dur ya böyle değildi bu
  • Birde bu vardi,ama kimsenin umrunda degil ki. Oy gelsinde nerden gelirse gelsin.

quote:

Kürdistan Sosyalist Partisi'nden Erdoğan'a destek

Türk Tabipleri Birliği'nin başındaki "Türk" ifadesini çıkarmak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Mesut Tek'ten destek...

12.02.2018 14:09 Karakter boyutu :

Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Mesut Tek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a destek çıkan açıklamalarda bulundu. Kürdistan Sosyalist Partisi 2016 yılında resmen kuruldu. Parti Yargıtay kayıtlarında hala aktif durumda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türk Tabibler Birliği’nin başındaki Türk ifadesinin kaldırılması konusunda katıldığını belirten Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Mesut Tek, sosyal medya hesabından, “Farklı gerekçelerle de olsa Cumhurbaşkanına katılıyorum. Bence de Türk Tabibler Birliği’nin (TTB) başındaki ‘Türk’ ifadesi kaldırılmalıdır. Tabibler Birliği olmasını öneriyorum. Bu ad daha kapsayıcıdır” şeklinde mesaj yazdı.

Türk Tabipleri Birliği’nin “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı açıklamasının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği'nden “Türk” ifadesinin çıkarılması gerektiğini söyleyerek, bunun için Bakanlar Kurulu'nun karar alacağını belirtmişti.

https://odatv.com/kurdistan-sosyalist-partisinden-erdogana-destek-12021813.html

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hak ettigini buldu ne konusuyor hala bu ? Dinleyen yok konus istedigin kadar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ashley j williams

''Ne istediginiz belli degil. Nerede durdugunuz belli degil.''

bize mi diyorsun bunu.

ahahahahahahaha.

bak en yukarıda ispatlı duruyor.

Ulkuculer disindakiler bos konusmasin demis falan ama akpliler dogal olarak her konu da super olduklari icin, bunlari hic yapmadiklari icin soylemeye gerek duymamis.

Bak siyasi hayatini ortaya koymus zamaninda. Olabilecek en kotu seyler oldu ama hala koru korune destek almak siyasi hayati ortaya koymaksa o zaman risk almak cok kolaymis. Risk aliyorsun ve sonuc iyiyse de kotuyse de senin icin super oluyor. Tuttum ben bu isi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain_turkiye -- 14 Şubat 2018; 20:53:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: forumu

Yani? Haber dogruysa yani ne demek istiyorsun?

Zamninda "cozum silahda degil diyalogda" dediniz. Adam siyasi hayatini ortaya koyup diyalog kurunca "erdogan-megri megri" dediniz.

Simdi ne diyorsunuz?

Sizi de, Demirtasi da, chpyi de kim niye taksin bu saatten sonra. Amaciniz cozum degil, sorunun parcasi olmak.

Sozum konu sahibine. Dogru-yanlis tutarli duran tek kesim ulkuculerdi. Onlar her lafi edebilir. Digerleri bos konusmasin.

Kim çözüm diyalogda demiş? CHP içindeki pkklı tayfadan bahsediyorsan eyvallah, ancak geri kalan hangi partiye oy veren olursa olsun hiç kimse çözüm sürecini desteklemedi. AKP hariç.

Sonrada diyalog konulunca megri megri derim tabi. Ben mi istedim bu laftan anlamaz dağ sürüsüyle diyalog kurmanı ? Böyle alçalmanı ve devletide kendin gibi yerin dibine çekmeni ?

Hayır bütün bunları geçtimde, konuyla ilgili yorum yap bari biraz.

SD ve onun gibi tüm pkklıların Allah belasını versin ancak bu adam daha içeri atıldıktan hemen sonra dedik, oy için şov yapıyorlar diye. Üstüne referandumdaki PKK'nın ''aman nolur hayır deyin,yoksa biteriz'' gibi saçma salak açıklamalarını gördük. Üstüne referandum sonuçlarında genel seçimde dahi o kadar oy alamayan AKP, başkanlık referandumunda daha fazla evet oyu aldı bazı illerden, şimdi de apo ve haberi çıktı, direkt SD'nin ağzından.

Birde o ''ne istediğiniz belli değil,nerede durduğunuz belli değil'' lafı hiç olmamış.. Hele hele 15 senelik iktidar hayatı boyunca 85654312 kez dönen bir CB'yi destekleyen birisi için hiç mi hiç olmamış.....

• E o zaman PKK evet demiş. Demek ki... 🤔

• quote:

Simdi ne diyorsunuz?

Ülkücü değilim. Çözüm sürecini de desteklemedim. Benim gibi milyonlarca insan var. Boş yapma.

• su bir gercek ki demirtas`in ve diger hdp milletvekillerinin iceride olmasinin tek sebebi akp`ye destek vermemelidir. akpye destek verselerdi suan mhp`nin yerinde hdpliler, bahceli`nin yerinde demirtas olurdu... ama onurlarini satmadilar... akp ile anlasacak diyenleri her seferinde rezil ettiler... rezil etmeye devam ediyorlar... aksener`i de rezil edecekler...
  • quote:

Simdi ne diyorsunuz?

Çok sevdiğin partin Ocalan dan kagit getirmis evet verilsin diye. Taniklarla ispatlarim diyor. Hadi savun bunu.

• Evet Kıskanç Almanya ile de artık normalleşelim, nasılsa referandom bitti.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/binali-yildirim-referandum-sureci-bitti-almanya-ile-normale-donme-zamani-184322h.htm

• 7 haziranda seni başkan yaptırmayacağız diyen biri ile neden referandumda evet oyu bekler bi adam anlamış değilim !!!!!!
    gerçi kaynaklara bakınca hersey belli oluyor
  • Referandum zamanı sırf oyları artsın diye Hollanda ile suni kriz çıkarıp Avrupa HAYIR çıkmasını istiyor dediler birçok kişi unutur ama düşünebilen insanlar unutmaz
  • Tarihin en büyük Tiyatrosu yıllardır TÜRKİYE ' de oynanmaktadır. Bu tiyatroyu gözü yaşlı izleyen ve eleştirenler de var.Gözü yaşlı izleyen insanlar sadece başrol oyuncusunu görmelerine rağmen diğer eleştiren insanlar da bir adım geri gidip sahnenin her tarafını görmektedir.Yaptıkları eleştirilerde başrol oyuncunun ne kadar iyi ve kötü oynadığını değil tiyatroya gelenleri nasıl kandırdığını söylemektedirler.Bundan rahatsız olan başrol oyuncusu oynadığı oyuna gölge düşmesin diye tüm eleştiren insanları salondan uzaklaştırmaktadır.İçeri de sadece göz yaşlı izleyen insanlar kaldığından çoğunluk oluşturduğunu düşünmektedir.Başrol oyuncusu , izleyenleri kandırmaya devam etmekte hala da alkışlamaktadırlar.

TEBRİKLER.
  • Selehattin kodese kim tıktı referandumda karasız hayır kim dedi. Pkk ya en büyük operasyonları kim yaptı bugun pkkya dağları dar eden kim Ak parti değilmi. Bırakın bu işleri bu hikayelerle kendinizi kandırmayın. Pkk nın en buyuk ve tek düşmanı ak partidir. Chp den iyi partiye geçince temizlenemezsiniz. Siz pilav dağıtan onlara barajı aşsın diye oy veren pkk cenazelerinde ağlayan aponun avukatını chpye genel baskan yardımcısı yapan pkk marslarında esas duran pyd ye teror orgutu diyemeyenlersiniz. Siz kalsa bugun ordunun suriyede olmasının ne gereği var deyip duruyordunuz şimdi utanmadan ak partiyi pkk ile yanyanaymıs gibi tutup iftira atıyorsunuz. O pkklılara hendeklere gömdüğümüz için hdp ile barıs mitingleri yapıp katil devlet diyordunuz bunları yemeyiz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.