Şimdi Ara

Şekeri nasıl bırakabilirim? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
1.416
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birden bire bırak. Ben direk kesmiştim şekeri, şuan şekerli çay içemiyorum. Yanlışlıkla bazen şeker atıyorlar. Karıştırmasam bile rahatsız ediyor tadı. Kilo için de bırakmamıştım bu arada. Ki, insan çay içtiğini anlıyor. Öbür türlü şekerden hiç bir şey anlayamıyorsunuz. Sade Nescafe gold u falan full şekersiz içiyorum. Şekerli içenler, nasıl içiyorsun onu, zehir gibi diyorlar. Halbuki hiç acı gelmiyor. Yani insan zamanla her şeye alışıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu konu çok ilginç. Derlerdi de inanmazdım.
    1 yılı geçecek çayda şekeri bırakalı. Türk kahvesinde şekeri bırakalı da 3/5 ay oldu.

Masa başı iş yapıyorum, günlük 2-3 kupa artı evde akşsm yemekten snra çay içerim.

Kupaya 2 küp, çay batdağına 1 küp şeker atardım.
    Gün içinde canım çay çekiyodu ama tadı bayıyodu.

O yüzden şekeri bırakmaya karar verdim.

İlk aşamada boş çay içerken çayın biraz ılımasını bekledim. Kaynar hali iğrenç geldi.

Bu aşamada kahvaltıda şekersiz içemedim midem bulanıyordu.

Boş çay içmeye ve sıcak içmeye alışınca, kahvaltıda da şekersize geçmeye başladım. Zorlsnfım ama bu süreç 1 ayı bulmadan, artık şekersiz çaydan keyif almaya başladım.

Sonrasında da türk kahvesi ve filtre kahvedeki şekeri bıraktım.

Şuan şeker resmen hamallıkmış diyorum. Ayarlaması dert, koyması karıştırması dert. Kanserojenliği de cabası.

Özetle ilk başta tiksinç ama 1 ay bulmadan alışıyorsun, içecekler dsha güzel geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sing_a_song -- 26 Nisan 2021; 1:32:54 >

• yaş kaç?

• Bende senin gibiydim. İki şeker atıyordum. Bırakayım şekeri dedim ama olmadı. Şekeri bırakamayınca tek şekere düştüm ama yinede günde 20-25 küp şekere tekabül ediyordu içtiğim çay. Baktım şekeri bırakamıyorum komple çayı bıraktım. Aradan bir kaç ay geçti tekrar çay içmeye başladım ama bu sefer şekersiz başladım. Bir kaç gün acı gelsede sonra alıştım. Şu an çayı şekersiz içiyorum.

Ayrıca şekersiz çaya alıştığın zaman, şekerin çayı nasıl bozduğunu anlayacaksın. Şekersiz içenlere nasıl şekersiz içiyorsunuz acı acı diyordum. Şimdi ise şekerli içenlere nasıl içiyorsunuz şerbet gibi diyorum. Gerçekten çayın tadı şekersiz güzel oluyor.

• 1 kaşığa düşür 1-2 ay boyunca iç sonra şekersiz içmeye başla ben çay bardağında 2 şeker atardım 3 ayda falan bıraktım

• Alışıncada şekerli çayın tadı iğrenç geliyor

• Şekeri acilen azaltmalısın. Ben bu yıl ne hikmetse tahin helvası bağımlılığı yaşadım. 4-5 ay boyunca haftada 1 kiloya yakın yedim. Geçen ay genel bir kan testi yaptırdığımda açlık şekerimin 104'e çıktığını gördüm. Yani sınırı geçmiş ve diyabete doğru koşuyor.

Şimdi çay ve kahve içerken içine kaşığın ucuyla keçiboynuzu özü koyuyorum. Bu şekilde de tatlanıyor ve direkt şekerden biraz daha masum.

• Çaya şeker atmak nedir ya? Git oralet iç.

• :Şekersiz çay dandik ama şekersiz kahve güzel. Boşver çayı.

• Evet

Çünkü bu kadar şeker kullaniyorsaniz muhtemelen ya tip2 diyabet ya da prediyabet olma ihtimaliniz olabilir

Bu durum yani tip2 diyabet haliyle insülin direncine yol açıyor.

Kaninizda hücrelere geciremrdiginiz şekerler dolaşıyor demektir

İnsülin direnci birçok hastalıkla ilişkilidir. Tansiyon ve damar tikanikligi bunlardan biri. Çünkü karaciğer yağlanmasına yol açıyor insülin direnci. Bu da kolesterol, trigliserid metabolizmasını bozuyor.

Asıl tehlikeli olan bu kan yağlarının metabolizmasının bozulması. Damarlarda tıkanmaya yol açan ldl kolesterol ve trigliserid fazlalığı. Özellikle kalp için çok tehlikeli.

Çözümü basit. Şeker ve basit(beyaz un türevleri,pirinç makarna vs) karbonhidratlardan uzak durmak. Yediklerinizin glisemik endeksine göre değerlendirmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi connli -- 26 Nisan 2021; 4:4:54 >
  • GenelKültürAbidesi kullanıcısına yanıt

Bu arada fruktoz yani meyve şekerinin fazlası oldukça tehlikeli. Çünkü fruktoz karaciğerde metabolize oluyor. Bol bol yerseniz karaciğerde yağlanmaya yol açabilir.

Özellikle de hareketli bir yaşamın yoksa

Portakal neyse de karpuzun glisemik indeksi çok yüksek. Sınırlı yemekte fayda var.

toplumumuzda bu tip2 diyabet kronikleşmeye başladı. Dikkat etmekte yarar var. Bu arada sağlık ocağına gidip de kan tahlili olabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi connli -- 26 Nisan 2021; 4:7:12 >

Hocam son olarak bu hızlı kilo alma durumu bel ve bacak çevresine yağ olarak depolanmamistir umarım

Ki bence öyle ama 😭

• Anında bırakamazsın, yavaş yavaş azaltacaksın. 4-3-2-1-0. Her hafta bir kaşık azalt.

• Rahmetli dedem kanserden vefat etti. Onda diyabette vardı.

Onun ölümünden sonra bir anda çaya şeker atmayı bıraktım. O gün bugündür kullanmam. (6 yıl)

Kola içsem bile ayda yılda bir bardak içerim. Günlük 1 demlik çay içerim.

Bu çaya şeker atmayı bırak, çoğunu yapıyorsun. Çayı şekersiz içmeye 2-3 günde alışıyorsun.

• Ben şekersiz yaşayamazdım. Spora başladım ve şekeri bıraktım. Bak çok ciddiyim hep derdim şekersiz hayattan keyif mi alınır diye. Vallahi çayı bile şekersiz içmeye başladım. Bunu ben yapabildiysem herkes yapabilir. İçki, sigara, sebze, şalgam, kahve tadı acı olan ne varsa hiçbir şey içemezdim yiyemezdim.( Acı derken kırmız biber acısı değil) artık şekersiz yaşıyorum ve çok daha iyiyim

• connli kullanıcısına yanıt
    Ne yazık ki öyle hocam. Benim aldığım kilolar göbek ve bacakta yoğunlaşıyor. Hatta bir ara spor için ölçüme gitmiştim. Vücudun yağ oranlarının yüksek olduğu yer göbek ve bacak bölgeleriydi :(
  • Öneride bulunup destek olan herkese teşekkür ederim. Umarım bu sefer başarırım

20li yaşlardasin. Bence tip2 diyabetsin.

O yüzden acilen kan tahlili yaptir.degerler de onu gösteriyorsa şekersiz ve basit karbonhidrattan uzak yeme içme planı yap kendine.

30,40 li yaslardan sonra çok ciddi sonuçları olur.

• Çayı zaten fazla içen birisi değilimdir. Çaya aşırı şeker atarım. Ben de çayı bıraktım en güzeli oldu. İçtiğim içecekler su, ayran, maden suyundan oluşuyor. Yeter de artar bence.

• connli kullanıcısına yanıt
    Hocam dün kardiyolojiye muayene oldum. Kan tahlilimde sadece demir eksikliği çıktı. Onun içinde ilaç kullanıcam
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.