Şimdi Ara

Seiko Credor Phoenix Automatic GCBR995 İncelemesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
3.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

1999-2003 aralığında üretilen bu saati 2-3 yıldır kovalıyordum , tertemiz bir şekilde bulup , şu an bileğimde taşımak ayrı bir mutluluk ve dünden beri kullanıyorum , gayet objektif bir şekilde beni bu kadar uğraştırdığına değmiş diyebilirim ;) Biraz internet karıştırdım , buyrun :

Seiko Credor serisinin tarihçesi :
    1969 da Seiko , değerli metallerin kullanıldığı , özel seçilmiş high end saatler dizayn etmek ister.1974 de oluşturulan seriler Seiko Kuredoru ( Seiko Cret Dor ) ismiyle gruplanır. Cret D’or Fransız cada Altın Doruk ( çeviri hatası olmaması için İngilizcesi : The Golden Crest ya da Golden Top ) manasına gelmekte olup Seiko Kuredoru serisinde sadece 14/18K Altın ve Platin kullanıldığı için bu isim uygun görülmüş.
    1978 de Credor, high end quartz ( HEQ ) muvman ile altın veya platinden üretilerek sunulmuştur, bu seriye mekanik saatler ( 6S , 4S ve 8L kalibreleri ) 1996 da eklenmiştir.

Credor Sembolünün kökeni:
    1980 lerde Çince’de Dağ kelimesinin yazılışından türetilmiş olup ( Bknz. http://en.wiktionary.org/wiki/山 ) sonrasında bu Çince karakterin tepe (doruk) lerine cennetleri sembolize eden 3 yıldız eklenmiş:

ve sağa ve sola eşkenar üçgen oluşturacak şekilde genişletilmiş ve sembolün son hali elde edilmiştir

Arka kapakta bulunan Feniks ( Phoenix - Bknz.http://tr.wikipedia.org/wiki/Feniks ) kabartması

küllerinden doğan Zümrüd-ü Anka Kuşu’nu sembolize ederken aynı zamanda Seiko nun, bu serideki saatlerinin mekanizmalarına ne kadar güvendiğine dair bir atıftır ;)

Saat orta büyüklükte kaliteli ,mat lake ahşap bir kutu içinde geliyor, içinde Credor logosu baskılı;

O kadar hikaye anlattım yukarıda altın, platin , doruk , feniks meniks ama benim saatin kasa materyali maalesef altın ya da platin değil bildiğin dandik çelik :D :D :D Buna şükür, Allah olmayana da versin diyerek incelemeye geçiyorum ;

Kasa tepe hariç 38mm X44 mm , 11mm yüksekliğinde , bilekte gayet konforlu. Fırçalanmış ve parlak yüzeylerdeki işçilik gayet başarılı ve dağılım dengeli , antirefle kaplı ,bombeli safir cam saatin genel kıvrımlı hatlarına gayet uymuş ve büyüteç ise çakma değil , harbiden büyütüyor :)

tarih diski de fırçalanmış çelik gibime geldi ama yanılmış da olabilirim… , tepe koruması başarılı , saatin vidalı olan tepesinde ( Cartier saatlerdeki gibi ) bir parlak taş mevcut ama nedir bilmiyorum fakat saate ayrı bir hava kattığı kesin… 100 metreye kadar su geçirmezlik garantisi mevcut , mekanizma 26 taşlı , 28.800 bph vuruşlu, 8L75A , sapma performansını henüz ölçme şansım olmadı ;
    (Resim alıntıdır)

Kadran bir harika, canavar gibi lume var ve uzun süre dayanıyor ( Klasik Seiko ) İndexler 3 boyutlu ve içleri lume dolu , dadından yinmiyor :D

Kolların dizaynı indexler ile gayet uyumlu , saniye ucu koyu bir kırmızı ve parlak beyaz kadranda ( çok hafif silver ve kremsi bir beyaz renk aslında) 28.800 bph ile kelebek gibi kayıyor

18mm Croco kayışı ve Credor sembolü işlenmiş tokası pek şık

Ama herhalde yeni bir kayış alırım şöyle koyu kahve, krem dikişli vs … Nasıl durur diye elimde olan bir kayışı denedim fena olmadı

ama herhalde böyle içi pad li değil düz , çok kalın olmayan bir kayış daha iyi duracaktır …

Birkaç tane bilekte resim ile incelememi sonlandırıyorum, okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar

• SÜPER REİS...

Çok sevindim.. Çok beğendim.. Tebrikler
  • CEO dostum çok sağol Teşekkürler
  • hozburun kullanıcısına yanıt
    Çok klas bir saat alışssın yine Hasan abi tebrikler
  • tebrikler abi, yine cok zevkli bir secim
  • BMW çok sağol kardeşim, daha iyileri senin olsun

justorcun sağ olasın En iyileri senin olsun inşallah...
  • Hayırlı olsun hasan hocam, güzel saat, mükemmel inceleme

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • omers teşekkürler , daha iyileri size kısmet olsun
  • Sonunda forumun Credor'u da oldu.
    Hayırlı uğurlu olsun
  • tachyon teşekkürler
  • Süper bir saat bulmuşsun yine..Güle güle kullan..Hayırlı olsun
  • Kutlubey dostum çok sağol Huyum kurusun, çok pis bulurum
  • Abi yine turnayı vurmuşsun , güle güle kullanman dileğiyle
  • Biz burda 60 dolarlık saatlerle uğraşıyoruz.siz işin kutsal kasesiyle.hayırlı olsun allah nice güzel anları göstersin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırlı olsun ne kadara mağl oldu acaba

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • maliyeti nedir hocam bunun , hoşuma gitti baya
  • Harika saat harika inceleme. Kadran, indeksler ve tepe ayrı bir güzel.
  • Saate çok güzel hocam, gerçekten de uğraştığınıza deymiş. İndexlerin 3 boyutlu olması, beyaz zemin üzerindeki o açık yeşil lumineler, tasarım falan oldukça güzel.
  • Gerçekten de çok güzel saatmiş,iyi günlerde kullanın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.