Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Şehrin gürültüsünden kurtulun 'Sennheiser HD4.50BTNC incelemesi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: LorneMalvo Daha Az
1 Kayıtlı Üye
25
Cevap
0
Favori
2.330
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Şehrin gürültüsünden kurtulun 'Sennheiser HD4.50BTNC incelemesi'
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Haber Editörü
  1731 Mesaj

   
  Sennheiser, 1945’te, İkinci Dünya Savaşı bittikten sadece birkaç hafta sonra kurulan, ses ürünleri üzerine odaklı bir Alman markası. HD 4.50BTCN, ben 4.50 diye sesleneceğim kendisine, hem Sennheiser’ın kendi içerisinde hem de segmenti rakiplerine kıyasla en uygun fiyatlı, aktif gürültü engelleme özelliğine sahip Bluetooth bir kulaklık.
   
   

  Gayet şık ve neredeyse tüm özelliklerine haiz olabileceğiniz bir kutusu var. İçerisinden kulaklığın kendisi, kumaş bir taşıma çantası, kablolu kullanmak için kablosu ve Micro-USB şarj kablosu çıkıyor. Ülkemizdeki resmi distribütörü Bircom, 2 yıl garantili.
   
   

  HD 4.50BTNC’deki BT, Bluetooth, NC kısmı da Noise Canceling, yani gürültü engelleme anlamına geliyor, burayı baştan açmış olalım. Siyah-gri temalı bir kulaklık, siyahlar mat, gri kısımlar da ışığa biraz daha açık ama yine de yansıma yapmıyor. Gövdesi plastikten ama güven veren, kaliteli hissiyat veren bir plastikten, plastik var plastik var. 238 gram ağırlığında, yani bu rakibi Bose QuietComfort 35’ten sadece 4 gram daha ağır, Sony WH-1000XM3’ten 17 gram, Plantronics BackBeat Pro 2’den de 51 gram daha hafif demek oluyor, hafiflikte tepeye oynuyor.
   
   

  Kafa bandına göze batmayacak, abartısız şekilde bir Sennheiser logosu işlenmiş. Yastık silikondan, içinde yumuşak sünger dolgu var ama yeterince kalın değil, silikonla kafanıza iyi tutunuyor evet ama bir de artık saçlarınız biraz dökülmeye başlamışsa yorucu gelebilir.
   
   

  Esneme payı geniş arkadaşlar, kafama olur mu olmaz mı derdi yok, istediğiniz gibi esnetin. Esnetirken de çatır çutur ses çıkarmıyor, ben bunun kalite hissiyatını güçlendiren bir şey olduğunu düşünüyorum.
   
  Kademeli bantlar var, plastikten, metal olsa güven hissiyatı artardı tabii ama ekstra her ağırlıklardan kurtulmaya çalışmış Sennheiser, gerçi üzerilerinde rehber çizgi olabilirmiş. Kulaklık katlanabiliyor, çantanıza, kendi çantasına atıp taşıması kolay. Çantası sert yapıda değil ama yine de çiziklere karşı bir önlem sonuçta.
   
   

  Hazneler tam tur değil, sağa sola azıcık dönüyor, haliyle boyunda taşırken pek konforlu değil. İçeri dışarı açılanabiliyorlar, kulağı tam anlamıyla sarmak, kapsamak için bu şart zaten.
   
   

  Sol haznenin üzerinde NFC var, telefonu tutuyorsunuz, birkaç saniyede eşleşme tamam. Özelikle Android telefonlarda Android’den dolayı, bir de ortamda çok cihaz varsa Bluetooth kimlikleri geç tanımlandığından NFC büyük kurtarıcı oluyor, kulaklığı işim gereği sürekli farklı cihazlarla eşleştirdiğimden benim için çok güzel mesela, siz bir defa eşleştirirsiniz olur biter.
   
   

  Sağda sırasıyla durum LED’i, açma/kapama butonu, joistik, ses ayarı, 1.4mm jack ve Micro USB girişi var. Joistikle ileri geri yaparak müzik geçebiliyorsunuz, ileri geri tutunca şarkıyı ileri geri sarıyor, basınca da durduruyorsunuz devam ettiriyorsunuz. Aramada da cevaplayabiliyor, bekletebiliyor, kapatabiliyor ve tekrar çaldırabiliyorsunuz, hangi yöne çekince itince ne yapıyordu diye bir süre alışmanız gerek.
   
   

  Ses ayarı butonu biraz sert ama geri dönütleri iyi, el altında, baş parmakla basması kolay. 2.5mm jack yuvası var, kaynağa bağlayacağınız ucu 3.5mm. 1 metre 45cm’lik, silikonlu, düz ve dolanmayan kablosunun kulaklığa bağlanan ucu çentikli, takıp çevirdiğinizde siz çekseniz de çıkmıyor yerinden, ince ve iyi düşünülmüş bir detay bu.

  Micro USB girişi üzerinden şarj oluyor, telefonunuzun normal veyahut hızlı şarj adaptörü olur, sorun değil, zararlı değil, kullanabilirsiniz.
   
   

  Suni deri yastıklar. Tuttuğunuzda verdikleri his iyi açıkçası, öyle süper yumuşak yapıda değiller, yeterince şekil alabiliyorlar, çıkarıp yenileriyle değiştirebiliyorsunuz. İçleri elips şeklinde, boydan bende sorun yaratmadı lakin yapısı itibarıyla kulak kepçesini içeri doğru kıvırıyor, konforuna değineceğiz.
   
   

  İçerilerinde 18hz-22KHz frekans aralığına sahip sürücüler var, ilginçtir Sennheiser sürücü boyutlarından bahsetmemiş. 113dB hassaslıkta ve 18ohm’luk bir kulaklık. İki tane yönlü mikrofonu var, onlar da 10hz-10KHz aralığa sahip. Bluetooth 4.0 üzerinden iletişim kuruyor ve daha kaliteli ses aktarımı için APTX destekli, Android’de de iOS’da da çalışıyor ama küçük bir not, bu standarttan faydalanabilmek için kaynağın da APTX desteklemesi gerek, desteklemiyorsa normal sıkıştırma protokolleri uygulanıyor.
   
   

  Captune uygulaması var, genel olarak bir müzikçalar uygulaması. Hazır ekolayzır ayarları mevcut, kendiniz de ayar yapabiliyorsunuz yalnız burada yaptığınız ayarlar misal veriyorum Spotify’da işlemiyor. Bir müzikçalar uygulaması olarak da tasarım, klasörleme, ekolayzır bandı sayısı derken yeterli değil bence, PowerAmp gibi çok daha detaylı, ince ayar yapabileceğiniz uygulamalar var.
   
   

  Maksimum sesi ortalama bir düzeyde, ben çoğu zaman %70-80’in altına inmedim. Ses profili flat dediğimiz profilde, dengeden yana, detay gücü de ortalama düzeyde. Tizler de tok sesler de vurgulu değiller, öne çıkıp birbirlerini perdelemiyorlar. Misal veriyorum tizler kristal berraklığında veyahut tok sesler de kulaklığı titretiyormuş hani dedirtmiyor, ortalama bir kalitedeler. Gürültü engellemesiz kardeşi HD4.40 gibi baslı tizli eğlenceli bir ses profili değil bu. Özetle, rock, pop, rap, trap, çoğu tür dinlenir, vokal ağırlıklı şeyler dinlenir, podcast dinlenir mesela müziğe kendinizi kaptıracak kadar keyifli değil. Dinamik aralığı normal, sahnesi pek geniş değil, yön hissiyatı yeterli.
   
   

  Sennheiser’ın Noise Gard olarak adlandırdığı Aktif gürültü engelleme gerçekten faydalı bir şey, aradaki farka değer. Şöyle ki müzik dinlemiyor olsanız bile bu özelliği açında arka planda ne kadar çok kuru gürültü olduğunu anlıyorsunuz. Suni deri yastıklar zaten başlı başına ciddi izolasyon sağlıyor ama gürültü engellemeyi açınca, ses ayarı butonuna basılı tutunca açıp kapatabiliyorsunuz bu arada, otobüs, metrobüs, metro, o dip sesler gidiyor, konuşma sesleri var ama iyice siniyorlar, müzik dinlemeye başlayınca kendinizle başbaşa kalıyorsunuz, dışarıya sızan ses de çok çok az, birinin yaklaşıp özellikle sizi dinlemesi gerek, toplu taşımaya uygun bu açıdan.
   
   

  Suni deri ter demek, aktif gürültü engellemeli bir kulaklıkta kumaş, mikrofiber yastık düşünülemez zaten, gürültü engellemenin doğasına ters. Özellikle yaz aylarında tüm rakiplerinde olduğu gibi terletiyor, yapacak bir şey yok, mevsimin de doğası bu, terletmek. Konfor açısından dediğim gibi, kafa bandı ince, silikon iyi tutunuyor ama genel profili ince, ben çok rahatsız olmadım ama sizi rahatsız edebilir. Yastıklar baskılı, gereğinden fazla tutunuyorlar kafanıza, izolasyon için iyi ama bu baskı başlarda rahatsız edebilir, bir süre alışmanızı gerektirecek.
   
   

  Önemli detayları sıralayalım. Bağlantısı stabil, koptu tekrara bağlandı yok. Menzili iyi, 10 metre ve 3 duvar ardından kopmalar başlıyor, telefonu bir odada bırakıp stüdyoda çekimlerimi yapabiliyorum mesela. Gecikme süresi düşük, film izliyorsunuz diyelim, konuşma sesleri geriden gelmesi gibi, bu tür kulaklıklarda karşılaşılabilecek bir sorun yaşamadım HD 4.50BTCN’de. Bu arada, kulaklıkta bir spiker var, cihaz bağlandı, şarjı düşük, orta, yüksek şeklinde bildirim yapabiliyor, bir detay daha şarj esnasında kullanamıyorsunuz kulaklığı, kablolu takıp kullanmanız icap ediyor.
   
   

  Sennheiser 25 saate kadar kullanım süresi vaad etmiş. Ben aktif gürültü engelleme açık ve dediğim gibi en az %70-80 ses şiddetiyle 18 saat civarı bir kullanım süresi elde ettim, gürültü engellemeyi kapatınca 21 saate yaklaşıyor. Benim senaryomda, tempomda günde 1-2 saat kullanımla 1-1.5 hafta kullanabildim. Bu arada, 2-2.5 saat civarında da şarj oluyor.
  Sennheiser HD 4.50BTNC. Hafif bir kulaklık, sağlam bir kulaklık. Kafa bandının inceliği ve yastıkların uyguladığı baskı, tutuculuk, ben sorun yaşamadım, karakterine alıştım diyeyim, ağrı sızı yapmıyorlar bende ama kimine rahatsız ve fazla gelebilir diye düşünüyorum. Ses kalitesi, batarya, aktif gürültü engelleme performansı, hepsi fiyatı düşünüldüğünde, rakiplerinin fiyatları düşünüldüğünde yerinde bence. Fiyatı demişken bu videonun çekildiği tarih itibarıyla HD 4.50’nin fiyatı 1400 lira civarında, kardeşi HD 4.40’ın fiyatı da 750 lira civarında. Bose QuiteComfort 35 III 3 bin lira civarında, Sennheiser PXC 550 2600 lira civarı, Sony WH-1000XM3 2400 lira civarı ve Plantronics BackBeat Pro 2 de 1200 lira civarında. PXC 500, daha detaylı, tizlerin daha berrak olduğu bir kulaklık, bassları çok farklı değil, yastıkları da biraz daha rahat bir kulaklık.
   
   
   
  Genel olarak HD 4.50 kendinin iki katı fiyatındaki rakipleri kadar iyi bir deneyim vaad ediyor diyemem, özellikle de gürültü engellemede ama fiyatı segmentinde olması gerekeni veriyor mu, veriyor HD 4.50, test ettim, deneyimledim, kullanmaya devam edebileceğim bir kulaklık. Kısaca, aktif gürültü engellemeli kulaklıklarda ne kadar para o kadar performans şeklinde bir tablo var diyebilirim. Ben biraz daha baslı tizli, eğlenceli kulaklıkları seviyorum, aktif gürültü engelleme mesele değil derseniz de yine Bluetooth’lu ama aktif gürültü engellemesi olmayan, yastıkları daha rahat HD 4.40’yi de tavsiye edebilirim.
   
     |
  |
 • Yüzbaşı
  271 Mesaj
  bu adamın incelemelerini seviyorum ya
 • Yüzbaşı
  813 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  ymhaslaman  Katılıyorum. Ve diksiyonuna hayranım.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  SingleShot kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  275 Mesaj
  İnceleme mükemmel ama bu fiyatlara ürün alabilecek kitle belli okuma ihtiyacı bile hissedemiyorum ve kulaklık almak istiyorum ama Türkiye'de öğrenci adamın ek geliri yoksa berbat bir hayatı oluyor malesef
  |
  |
 • Yarbay
  10967 Mesaj
  - Sennheiser 4.50BTNC
  - Fiyatı ne?
  - E dedik ya, 4.50 BiTNoinC.
 • Yüzbaşı
  592 Mesaj
  4.40 urununu inceledigimde kablosuz maksimum ses acikken bass kalitesinin oldukca iyi oldugunu gordum.
  Bu durum acikcasi hosuma gitmisti. 4.40'a gore bu urunun bass kalitesi biraz dusuk mu?
  |
  |
 • Er
  9 Mesaj
  ikisibir yeni bölüm ne zaman gelir?
  |
  |
 • Binbaşı
  1232 Mesaj
  Sadece pili için bile alınabilecek bir bt kulaklık var : Edifier w800. 95 saat şarjı gidiyor!
  |
  |
 • Binbaşı
  1210 Mesaj
  Bu kulaklığı yaklaşık olarak 4 aydır kullanıyorum. Kulaklığı en son ne zaman şarj ettim gerçekten hatırlamıyorum uzun bir şarj deneyimi var. Onun haricinde noise cancelling aktif iken gerçekten dünya ile iletişiminiz kesiliyor. Yanı başımda korna çalıyorlar duymuyorum o derece. Ses kalitesi konusunda zaten diyecek bir şeyim yok. Uzun yıllardır dinlediğim şarkılarda hiç duymadığım bazı detayları bu kulaklık ile duyuyorum. Ergonomi işin içine girdiği zaman işler biraz değişiyor.Özellikle yaz aylarında sıcak altında iken bu kulaklık kulaklarınızı aşırı terletiyor. Kulaklığı boynunuza astığınız zaman bir müddet sonra rahatsızlık veriyor ve hareketlerinizi ciddi anlamda kısıtlıyor. Ben şahsen kendi çantasına koyup çantamda dolaştırıyorum. Katlanabilir olması ise size yer bakımından tasarruf sağlıyor. Yağmurlu havalarda kullanma yanlısı değilim, sebebine gelecek olursak kulaklığın ciddi anlamda su alabileceğine inanıyorum. Kulaklıkta NFC özelliği var ve bana gereksiz gibi geldi. Bluetooth ile bağlantı kolaylığı varken NFC biraz uğraştırıcı kalıyor. Belki ileri zamanlarda nfc farklı alanlarda işe yarayabilir. Bunların haricinde kulaklık sağlam bir tutuşa sahip, kafanızdan kolay kolay çıkmaz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
  https://www.youtube.com/watch?v=T9gO2EMX00c Bu da kutu açılış videom.
  |
  |
 • Teğmen
  147 Mesaj
  Bu tür videolarda playstation ve xbox uyumlu olup olmadığı da aranır oldu. Şahsen ben playstation uyumluluğunu merak ediyorum. Benim alma kriterlerimden biri de budur.
 • Çavuş
  64 Mesaj
  Airpods al geç ne uğraşacaksın kocaman kulaklıkla, günümüzde taşınabilirlik çok önemli. Airpods u cebine dahi atabilirsin artı kulağında varlığını unutuyorsun. Kafayı sıkma, terleme vs derdi de yok.
  Not: Airpods kullanıyorum.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  587 Mesaj  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4334 Mesaj
  Merak ettigim bir modeldi. inceleme cok basarili olmus tesekkurler.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Kimse hayat kadar sert vuramaz.

  (Rocky Balboa - 2006)
 • Teğmen
  224 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Night_Blade

  Bu tür videolarda playstation ve xbox uyumlu olup olmadığı da aranır oldu. Şahsen ben playstation uyumluluğunu merak ediyorum. Benim alma kriterlerimden biri de budur.
  Playstation Bluetooth ile kulaklık erişimini izin vermiyor. Sadece "Sony PS4 Gold Headset" adlı kendi ürünü kablosuz kulaklık olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda PS4 üzerinden 7.1 Dolby Surround Ses alınabilen tek kulaklıkta bu. Ama Playstation dışında ses kalitesi rezalet deniliyor.  Bu kulaklıkta bluetooth olduğu gibi 3.5mm jack girişi var. 3.5mm Jack ile Dualshock cihazınıza bağlayarak kullanabilirsiniz. Ancak bazı bluetooth kulaklıklarda jack girişi bulunmuyor, bt kulaklık alırken jack girişi olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  587 Mesaj
  Takip  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2663 Mesaj
  Çok tatlısın hocam, kulaklık çok yakışmış.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Ben bir Ohol Oula idim; kendi halimde.
 • Yarbay
  3399 Mesaj
  Yine güzel inceleme olmuş.  Bu arada yeni burnun hayırlı olsun, çok yakışmış
  |
  |
  _____________________________
  Kasa: Corsair Carbide 400C MidT | Güç Kaynağı: Evga SuperNOVA 650 G2 | İşlemci: Intel Core i7 7700K @4.2GHz | Anakart: Asus Maximus IX Hero | Ekran Kartı: Asus ROG STRIX Nvidia GTX 1070 OC | Ram: Gskill TridentZ (2*8) 16Gb 3200 Mhz | SSD: Samsung 850 Evo 250 Gb & 500 Gb | İşlemci Soğutucu: Corsair H80i v2 Extreme | Monitör: LG 34UC79G 34" UW IPS | Klavye: Logitech G410 Atlas Spectrum | Mouse: Logitech G502 Proteus Spectrum | GamePad: Razer Orbweaver Chroma / Xbox One Controller / Logitech Driving Force GT | Headset: Corsair Void Wireless |Ses Sistemi: Creative 5+1 Inspire T6300 |
  UPS: Powersonic 1000VA |
 • Yüzbaşı
  698 Mesaj

  Hocam taşımak için önerebileceginiz hard case denilen sert kılıf tavsiyeniz var mı?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: burakesan
  _____________________________
  Qualcomm Snapdragon 835 Octa-core CPU, Adreno 540 GPU | 6-inch Optic AMOLED (18:9), 2160x1080 FHD+ | 64/128GB UFS 2.1 | 6/8GB LPDDR4X Ram | 20MP (IMX 376k) f/1.7, 16MP (IMX 398), f/1.7 Dual Rear Camera | 16MP (IMX 371), f/2.0 Front Camera | 3300mAh Battery | One-touch fingerprint sensor | 802.11ac Wi-Fi, 2x2 MIMO, Bluetooth 5.0, aptX HD, USB-C (2.0), NFC ,GPS
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
e-ticaret
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
SEO
google reklamları
izmir web tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.