Şimdi Ara

Şehit, Gazi ve Vazife Malulü Yakınları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, Gazi ve Vazife Malulü Yakınları'nın askerliklerini yakın ikametgahta yapma hakları var. Ben bu işlem için şubeye başvurdum fakat Askerlik Şubesi bana sevk işlemleri sırasında sevk kağıdımı e-devlet sitesinden değil kendilerinden almamı söylediler, bu kağıdın üzerine not düşüp istenilen belgeleri ekte sunup Acemi Birliğe o şekilde gitmem gerektiğini ve orada bana sorulacağını ve değerlendirileceğinden bahsettiler. Fakat benim alttaki yazıdan anladığım "geç kalınmışsa kişinin bulunduğu komutanlığına başvurması gerektiği, kalınmamışsa da en başta şubeye başvurmaları" Yani buradaki mantık Acemi ve Usta'nın her ikisini de yakın ikametgahta yapması değil midir? Bu şekilde ben gideceğim yer belli olduktan sonra bundan yararlanmış oluyorum o şekilde ne anlamı kalıyor?

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinden almış olduğum kanun:

İkâmetine Yakın Yerde Askerlik Hizmeti Yapma (TSK Erbaş ve Er İşlemleri Yönergesi)

Malul olan TSK personelinin (yedek subay, erbaş ve er dahil) askerlik hizmeti yapacak kardeş ve çocuklarının dağıtımları mümkün olduğunca ikamet ettikleri yere yakın birlik, kurum ve karargahlara yapılmaktadır.
    Bu konuda talepte bulunmak isteyenlerin Askerlik Şubesi Başkanlığına, bu başvuru için geç kalınmışsa, eğitim birliğine veya haktan yararlanacak olan kişinin mensubu olduğu Kuvvet Komutanlığına (Kara, Deniz, Hava), Jandarma Genel Komutanlığına veya Sahil Güvenlik Komutanlığına dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve maluliyet belgesi ile başvurması gerekmektedir.

• Askerlik gorevini yaparken mi sehit gazi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pavlus

Askerlik gorevini yaparken mi sehit gazi?

Evet, takip etmemişim. 88 yılında askerliği sırasında vazife malulu oldu.
  • Kısa dönem mi yapacaksın yoksa uzun mu?

Askerlik şubesinin kıllığı gibi geldi bana biraz.

Ben kısa dönem yapmıştım, Tuzla'ya sınava gittiğimizde orada soruyorlardı bağıra bağıra, babası şehit, gazi vs. olan var mı diye. Ama uzun dönem olacaksa bence gitmeden hallettirmeye bak, dediğin gibi gittikten sonra ne anlamı var.

Orada nasıl becerdiysem, basiretim bağlandı, sıradan çıkıp diyemedim "ben" diye Askerliği 2005'te yaptım geldim, hala kızarım, niye söylemedim diye. O sıradaki askerlik aptallığı heyecanı ile herhalde babamın sanki illa malul olması gerekiyormuş gibi düşündüm.

Babam Kıbrıs Gazisi bu arada

Askerlik şubeleri birbirinden bihaber, hepsi kafasına göre iş yapıyor. Bizde bildiğin zihinsel engelli çocuk vardı, şerefsizler çocuğa 3-4 ay askerlik yaptırdıktan sonra doktor raporuyla geri gönderdiler. Diğer bir şerefsiz olan Çankırı askerlik şubesi bunu göndermiş, "seni orada doktor görsün öyle göndersin" demiş. Ulan baştan hallet de göndermesene? Yazık, çocuğun orada yemediği dayak, fırça kalmamıştı. Ona eziyet eden, duruma sebep olan komutanlar, çavuşlar, erlerin, askerlik şubesi memurlarının yatacak yeri yok. Ölen varsa mezarında rahat duramasın inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ormanci

Kısa dönem mi yapacaksın yoksa uzun mu?

Askerlik şubesinin kıllığı gibi geldi bana biraz.

Ben kısa dönem yapmıştım, Tuzla'ya sınava gittiğimizde orada soruyorlardı bağıra bağıra, babası şehit, gazi vs. olan var mı diye. Ama uzun dönem olacaksa bence gitmeden hallettirmeye bak, dediğin gibi gittikten sonra ne anlamı var.

Orada nasıl becerdiysem, basiretim bağlandı, sıradan çıkıp diyemedim "ben" diye Askerliği 2005'te yaptım geldim, hala kızarım, niye söylemedim diye. O sıradaki askerlik aptallığı heyecanı ile herhalde babamın sanki illa malul olması gerekiyormuş gibi düşündüm.

Babam Kıbrıs Gazisi bu arada

Askerlik şubeleri birbirinden bihaber, hepsi kafasına göre iş yapıyor. Bizde bildiğin zihinsel engelli çocuk vardı, şerefsizler çocuğa 3-4 ay askerlik yaptırdıktan sonra doktor raporuyla geri gönderdiler. Diğer bir şerefsiz olan Çankırı askerlik şubesi bunu göndermiş, "seni orada doktor görsün öyle göndersin" demiş. Ulan baştan hallet de göndermesene? Yazık, çocuğun orada yemediği dayak, fırça kalmamıştı. Ona eziyet eden, duruma sebep olan komutanlar, çavuşlar, erlerin, askerlik şubesi memurlarının yatacak yeri yok. Ölen varsa mezarında rahat duramasın inşallah.

Kuvveti: J.GN.K.LIĞI
    Sınıfı: JANDARMA
    Statüsü: 6/8 AYLIK ER
    Tertip Edildiği Birlik: İL J.K.LIĞI/MERSİN/MERSİN/MERKEZ/MERSİN (Acemi/Usta)

Burası çıktı. Ben ise yatıp kalkıp yedek subaylık istemiştim. Son güne kadar Meslekçi çıkar sana dediler ama çıkmadı. Teknik Bölüm Mezunuyum, Üniversite ortalamam 3.07, Gazi Yakınıyım, Devlet Memuruyum. Buna rağmen Meslekçi Asteğmenlik çıkmadı nasıl iş yapıyorlar anlamadım. Evet haberim var, belgelerim hazır. Mersinden memnun kalmazsam Çanakkale ya da Balıkesire gitmek isteyeceğim.

• VuralSavaş61 V kullanıcısına yanıt
    Sen direkt muaf olcaksin bu hakki kullanan yoksa, eger varsa evine yakin bir yere verecekler seni. Kesinlikle atlama

• Ayrica kim baban mi? Kardesin mi?

• Şehit yakını değilim ama Gazi yakınıyım olay orada. Şehit olsaydım muaftım. Gazi de yakın ikametgah hakkı var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.