Şimdi Ara

Sefes Oyucu Koltuğu Projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
659
Cevap
113
Favori
46.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 5 ay
 • Cevaplayan Üyeler 357
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 54
 • Ortalama Mesaj Aralığı 4 saat 16 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 50
 • Favoriye Eklediklerim 113
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • N0M4d (54 mesaj) kaand12@ (24 mesaj) mysterious79 (16 mesaj) Batu (13 mesaj) siyau (12 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (336 mesaj) Mobil (178 mesaj) Mini (30 mesaj) Uygulama (115 mesaj)
 • @
404 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Sıcak Fırsatlar Konu Dışı >> Sefes Oyucu Koltuğu Projesi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1382 Mesaj

  Merhaba,
  konunun ilk ve son sayfasındaki iletileri okudum; üreticiyle olan tartışmanıza dair kendi görüşümü belirtmek isterim.

  Son mesajınızdaki teklifiniz (JARVFJALLET ile karşılaştırma) maalesef pek de akla yatan bir teklif değil gibi zira IKEA'da satılan ürün halihazırda üretilmiş ya da seri üretime hazır bir üretim bandına sahip fabrikada kolaylıkla üretilebilecek ve size 14 gün içinde teslim edilebilecek olan, teknik ve biçimsel özellikleri, fiyatı belli olan bir ürün.

  Konu sahibi firmanın ilk mesajda belirttiği ve biz forum kullanıcılarından istediği şu: en çok istenen/beklenen özelliklerde ve tasarımda, çoğunluğun istediği bir model oluşturup, fiyatını belirlemek ve üretime geçmek.

  quote:

  ...yani şuanda size bitmiş bir ürün fiyatıda şu kadar diye sunamıyorum, ortak akıl ve fiyat / kalite anlayışında ürün üretme niyetindeyiz.


  Bu noktada, henüz, forum kullanıcıları tarafından bir ortak özellik/model bile belirlenememişken siz konu sahibi firmadan 14 gün içinde, JARVFJALLET'e denk bir ürünü 14 gün içinde üretmelerini ve size teslim etmelerini bekliyorsunuz. Ne kadar mantıklı bu isteiğiniz? Şahsa özel üretim yapacak olsalardı, bunu ilk mesajda belirtir ve ortak model belirlenmesinden bahsetmezdi bile.

  Bahse konu marka koltuğun kalitesinde ürün beklemeniz elbette doğal hakkınız ancak konu sahibinin anlaşılır şekilde izah ettiği hususları gözardı etmeniz bu tartışmada haksız konuma düşmenize neden oluyor.
  |
  |
  siyau kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Teğmen
  172 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Selam, böyle olumlu yaklaşın canımı isteyin;

  14 gün içerisinde ilk defa üreteceğimiz bu sınıfta ürün değil normal ürünler için termin sağlayamayız covid 19 sebebi ile - her zaman yazdığım gibi ben üretim planlamaya bakan kişi işe görüşmem lazım, size şu tarihte prototip şu tarihte üretim Kargo diye.

  Noter tasdik konusu evet yapabiliriz sorun yok sadece 2+1 (isviçreye verdiğimiz garanti) 10 sene parça tedarik garantisini bağlı bulunduğumuz oda dolayısı ile verebiliyor muyuz bilmiyorum (biz özel üretim otel, ev , cafe vs ürün grubundayız, ürettiğimiz ürünler buna göre gtipleniyor, faaliyet belgesinde üretim tipiniz yazıyor) özel üretim olarak daha önce 5 senelik bir belge sağlayabildiğimize dair verdik.

  Bu ürünün benzeri sırtlar (yükseklik, kavrama, s Ler) malzemecide var. Buraya kadar da sıkıntı yok.

  TSE belge konusu bahsettiğim bağlı bulunduğumuz üretici grubundan dolayı bire bir aynı sınıfı verirler mi bilmiyorum, ofis sandalyesi olarak değil normal oturma grubu üzerinden farklı bir TSE sınıfında belgede sağlayabiliriz.

  Kullanılan malzeme ile detaylı bir bilgi bulamadım, kumaş, sünger, piston sınıfı, yapışrtırıcı vs.

  Ayak konusunda zaten problem yok.

  Fakat gönderdiğiniz ürünün maliyeti forumdaşların beklentisinin çok üzerinde, bunu nasıl “aranızda” haledeceksiniz bilmiyorum, siz bu ürünü tip 1 (eko, egonomi) için mi istediniz tip 2 (spor + aksesuar) için mi?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  583 Mesaj

  Seri üretim ürünü konusunda bir nebze haklı olabilirsiniz. Ancak kıyaslama yapabilmek adına, ortaya somut bir kalite/fiyat/fonksiyon kriteri koymak gerekiyor. Sonuçta kalite algısı kişiden kişiye değişebilen bir olgu. Firmanın üretiği ürünü değerlendirirken "istediğim kalitede olmamış" diyerek farazi bir şekilde iade de edebilirim ürünü, eğer ortada somut bir kriter grubu olmazsa. Ortada kıyas yapılabilecek bir ürün olması, firma açısından dezavantaj değil, aksine avantaj teşkil edecektir.

  Fiyat/performans ürünü olduğu ve yakın zamanda siparişim olduğu için, birebir kıyaslama imkanım da olacağından JARVFJALLET modelini önerdim. Yoksa halihazırda bir de Nurus Me Too model koltuğa sahibim; aynı fiyata (3500 TL) aynı kalite ve fonksiyonelliği sunmayı taahhüt ediyorlarsa, kıyas noktasını bu model olarak da belirleyebiliriz.

  Sonuçta prototip bir ürün üretilecek ve bu prototipi para ödeyerek satın alıp beta tester'lığını yapmaya gönüllü oluyorum. 14 günlük süre, prototip bir ürünü ortaya çıkarmak için yetersiz bir süre değil. Sonuçta firma da bu konuda geçmişten gelen deneyimi/birikimi olduğunu beyan etmiş durumda. Ürünün birçok parçası da (örneğin amortisör) bitmiş mamül olarak temin edilecek ve kullanılacak, firma yetkilisinin yazdıklarından anladığım kadarıyla.
  |
  |
  kırmızımercimek kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Teğmen
  172 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Ortaya örnek standart ürün koymanızda hiç bir sıkıntı yok, zaten daha önceden de yazdığım bir detaydı bu konuda hem fikiriz.

  Kıyaslanacak ürünün ile alakalı 10.000 tl lik üründe sunabilirsiniz sonuç itibari ile ilk mesajda yazdığı gibi ortak karar olması esastı.

  Biz numune ve prototiplere para almıyoruz daha önce de yazdım, beta tester diye bir durum yok. Zaten hem TSE ye gönderip (özellikle basım testi dedikleri olay var aylarca uygulanacak oturma kalkma dayanımını çok kısa sürede belirler) nasıl hem siz tester oluyorsunuz anlamadım.

  Sizin baştan beri 14 gün süreniz var ise, bütçeniz - beklentiniz zaten farklı ise tam olarak ne istiyorsunuz?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Teğmen
  148 Mesaj
  Adam bi prototip sunsaydi bari hemen cokbilmis tipler toplanip bu olayi da bok attilar, e madem cok biliyosun ikeadan almayi git al o zaman. Burda biraz daha düşük fiyata almak için bekleyen bütçesi kısıtlı insanlar var. Tutturmuslar ikea jarvfleet mi her neyse git al abicim o zaman neyin şekli bu. Burda f/p ürün almak icin konuyu takip ediyoruz digerlerinin yaptığına bak. Bu tipler sadece bu konuda degil diger konularda da var, millet bunlar gibiler yüzünden konu açmaya cekinir oldu.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Teğmen
  246 Mesaj

  Fikir güzel de biz forum olarak senin beğendiğin model gibi mi olsun istedik arkadaşım? Bizene ikea modelinden.Arkası fileli olsun diyen var mıydı sanmıyorum. Sen kendi istediğin koltuğu niye dayatıyorsun? Forum olarak kafamızda çizilen model sanırım şu kabataslak resmini atacak olduğum. İtirazı yada değişmesi gereken kısmı olduğunu söyleyen varsa yorum yapsın. Ortak noktada buluşalım. Buluşamazsak anket açarız o kısım için zor değil.
  Resim örnek olsun diyedir aranızda şuarası böyle olmalı ergonomi için diyebilirsiniz tabiki.
  |
  |
  siyau kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  516 Mesaj
  bu ülkede niye üretim olmuyor sorusunun yanıtı niteliğinde bir konu olmaya başladı bu konu. arkadaşlar bakın firma yetkilisine gereken soruları 10 küsurlu sayfalarda soruldu niye tekrar tekrar aynı sorular soruluyor anlamıyorum. bu noktada fiyatlar, prototip özellikleri v.s. ortaya çıkana kadar da bize beklemek düşüyor. firma bahsettiği üzere ilk defa oyuncu koltuğu yapacak ve bu üretim esnasında yaşanan süreci de tecrübe hanesine almak istiyor bu normal bir şey. şuan yaşanan süreci -ilerleme kaydedilebilirse-, -tam kelime anlamını vermese de- pazar araştırması, arge adıyla niteleyebiliriz. şuan öğrenciyim okulumu kasıtlı olarak 1-2 yıl uzatıyorum ki öğrencilik vasfında iken görebildiğim kadar çok proje göreyim, insan tanıyıp çevrem olsun ki mezun olunca zorluk yaşamayayım. bu süreçte de yeri geliyor gönüllü staj yapıyorum, yeri geliyor referans eksikliğinden dolayı dip fiyattan proje/iş alıyorum piyasayle rekabet edebilmek adına. bunlar olağan şeyler. ha ne oluyor bir projenin getirisi az, bir diğerinin getirisi bol oluyor. ama neticede her bir yazılım projesi bana bir şeyler katıyor gerek tecrübe gerek maddi olarak. vaktim olduğu sürece neredeyse elime gelen hiçbir işi geri çevirmiyorum. konudaki firma yetkilisi de diyor ki bakın yeni bir şey yapacağız, bu üründen bir çıkarımız olmayacak, kazancımız üretim v.s. esnasındaki süreç bizim tecrübe hanemize işlenecek. bu bana yanlış gelmiyor arkadaşlar. hatta teşekkür edilesi bir durum. hadi deseler ki yapacağız ücretsiz dağıtacağız okey bu işte bir iş olabilir yani neden dersiniz ücretsiz dağıtıyorsunuz??? böyle bir şey de yok sadece kazançsız olarak bir iş yapacağız diyorlar, zarar edeceğiz demiyorlar, göreceğiz demek düşer sadece şuan için. yani tutup da firmayı karalamak yok efendim kullanan kişiler tester mı falan gerek yok bunlara arkadaşlar. yine firma yetkilisi gerekeni söylemiş "14 gün" içerisinde iade edebilirsiniz beğenmezseniz. yani daha ne desin ki yetkili? firma yetkilisi üretim öncesi sizden kapora mı istiyor, para mı talep ediyor??? yoo hayır? peki firma yetkilisinin kafasına birisi silah mı dayamış donanımhabere özel koltuk üretmelisin diye??? yoo hayır? adam ister üretir ister üretmez buna da karışamazsınız nihayetinde. firma ortaya bir şey koysun ondan sonra konuşun ama yapıcı olun arkadaşlar bir şeyler katın firmaya. eğer ki ortaya çıkan prototipte gerçekten firma verdiği sözü tutarsa yani bu işte kazançları yok ya da çok az durumda ise bırakın ürünün testeri olalım ürünü firma ile beraber mümkünse geliştirelim nihayetinde firma ortaya bir iyi niyet koymuş karşılığını da alsın. ha eğer ki gelen ürün çok kötü konforsuz bir şey olursa -1997'den beri varolan ve iddialara göre büyük firmalara üretim yapan bir firmanın yapacağı ürüne/koltuğa olan inancım yüksek- 14 gün içerisinde iade sözü de veriliyor. adamların yeri yurdu da belli. bir sorun görmüyorum ben açıkçası. şu ülkede bu kafalar yüzünden bir karış ilerlenmiyor, inanın ilerlenmiyor... 24 sayfadır göremediğiniz detayları görebilmeniz için görmeniz gereken yerleri kalınlaştırdım iyice görün firma yetkilisi ne anlatıyor.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mysterious79 -- 18 Mayıs 2020; 23:27:20 >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  583 Mesaj

  Beğendiğim herhangi bir modeli dayatmıyorum. "İlla ki IKEA'nın birebir kopyası olsun" diye bir ısrarım da yok.

  Yazdıklarımı tekrar okuyun. Fiyat/kalite/fonksiyon anlamında, bir dünya markasının üretip aynı fiyata sattığı rakip bir ürünün yerini alabilecek mi, sorusunun cevabını arıyoruz. Yani 1177 TL'ye ayarlanabilir bel, boyun, oturma yeri desteği, malzeme ve kumaş kalitesi, hareket kabiliyeti, uluslararası geçerliliği olan kalite ve güvenlik sertifikaları, 10 yıl garanti güvencesi verilebilecek mi? Yoksa elbette ki ürünün tasarımı, renkleri, fileli olup olmaması (ki fileli sırt bölgesi çok daha konforlu bence) gibi özellikler değişkenlik gösterebilir.

  Eğer böyle bir ürün ortaya konulabilirse, çıkıp buradan tüm içtenliğimle "Evet bir Türk firması, küresel bir firmanın modelleriyle yarışabilecek bir çalışma koltuğu üretmiş. Paranızı boşu boşuna yabancı şirkete vermeyin, yerli sermaye kazansın" diyeceğimden emin olabilirsiniz.

  Hatta benim gibi sıradan bir kullanıcının görüşlerini boşverelim. Firma üreteceği prototipi doğrudan DonanımHaber editörlerine yollasın. İlk örneği Mesut Çevik incelesin mesela; ki daha önce birçok çalışma koltuğu incelediklerini hatırlıyorum. Bu şekilde çok daha fazla rakip ürünle mukayese edilmiş olur hem.
  |
  |
  picasso16 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  516 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: siyau

  Beğendiğim herhangi bir modeli dayatmıyorum. "İlla ki IKEA'nın birebir kopyası olsun" diye bir ısrarım da yok.

  Yazdıklarımı tekrar okuyun. Fiyat/kalite/fonksiyon anlamında, bir dünya markasının üretip aynı fiyata sattığı rakip bir ürünün yerini alabilecek mi, sorusunun cevabını arıyoruz. Yani 1177 TL'ye ayarlanabilir bel, boyun, oturma yeri desteği, malzeme ve kumaş kalitesi, hareket kabiliyeti, uluslararası geçerliliği olan kalite ve güvenlik sertifikaları, 10 yıl garanti güvencesi verilebilecek mi? Yoksa elbette ki ürünün tasarımı, renkleri, fileli olup olmaması (ki fileli sırt bölgesi çok daha konforlu bence) gibi özellikler değişkenlik gösterebilir.

  Eğer böyle bir ürün ortaya konulabilirse, çıkıp buradan tüm içtenliğimle "Evet bir Türk firması, küresel bir firmanın modelleriyle yarışabilecek bir çalışma koltuğu üretmiş. Paranızı boşu boşuna yabancı şirkete vermeyin, yerli sermaye kazansın" diyeceğimden emin olabilirsiniz.

  Hatta benim gibi sıradan bir kullanıcının görüşlerini boşverelim. Firma üreteceği prototipi doğrudan DonanımHaber editörlerine yollasın. İlk örneği Mesut Çevik incelesin mesela; ki daha önce birçok çalışma koltuğu incelediklerini hatırlıyorum. Bu şekilde çok daha fazla rakip ürünle mukayese edilmiş olur hem.
  ilk defa üretimi yapılacak olan bir ürün için bu tip belgelere gerek olmadığını düşünüyorum. çünkü bu belgelerin onaylanması için zaman bazında bir süreç hem de maddi olarak boyutu var. bu belgelerin firmalar tarafından alınırken "temel amacı" alıcıya güven vermektir. sonrasında ise ürünün kalitesini, ergonomisini belgeleme amacı güder. bizim forum ortamında üretici ile doğrudan temas kurabilmemiz, koltukta kullanılan parçalar konusunda doğrudan belirleyici olabilme şansımız var çıkacak olan ürüne yeterli güveni fazlasıyla kullanıcılara sunuyorlar zaten. kalite anlamında ise fiyat odaklı bir üründe belgelerden ziyade teknik verilere bakmayı daha yararlı bulurum. çünkü bahsettiğim gibi o belgeler ürünlerde ek maliyetlere sebebiyet veriyor. ayrıca hiçbir koltukta 10 yıllık garantisi var mı diye bakmam çünkü 90-100 kg bandında birisi olarak şimdiye kadar kullandığım tüm koltuklarda 2 3 yılda mutlaka süngerlerde çökme, döşemelerde aşınmalar mevcut olabiliyor. sağlık ve hijyen boyunda baktığımda ise zaten 2 yıldan fazla bir koltuğu kullanmayı doğru bulmuyorum. max 1.5-2 yılda bir koltukları ikince el piyasasında elden çıkarıyorum.

  gelelim markalaşma konusuna elbette bir markanın marka olabilmesi için belgelerle ürünü desteklemesi gerekir. fakat firmanın üretim şekli (son kullanıcı bazlı çalışmıyorlar belge v.s. ürüne pr katacak ürünleri son kullanıcıya satışı yapan firmaların ilgilenmesi gerekir.) itibariyle bu tip belgeleme konularına uzak olma ihtimalleri de yüksektir. eğer ki koltuğu ergonomi/kalite açısından iyi bir hale getirebilirlerse seri üretime geçme ve son tüketici odaklı çalışma fikri varsa bu koltuğu belgeleme yoluna gidebilirler. kazancım olmayan bir işte 100 tane koltuk üreteceğim bir de bunu belgelemek için vakit harcayacağım. yorumu size bakıyorum...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mysterious79 -- 19 Mayıs 2020; 0:26:33 >
 • Teğmen
  246 Mesaj

  Belge falan talep olmadı dediğiniz gibi 100 koltuk var diye belge mi alınır? Belgeyi takan kim? Belgeli olan bütük koltukları da görüyoruz belgeye oturmuyoruz sonuçta koltuğun konforu ve sağlamlığı önemli. Proje üretimi diyoruz adam hala belge al diyor olayı anlamamış o yüzden fazla takmayın o arkadaşı. Ama önemli kişilere yada buradaki birkaç kişiye bitmiş ürünlerden birkaçını inceleme için baştan gönderip sonra gerekirse alınan yorum ve istekler doğrultusunda 50-100-200 üretimi yapılır. İlk test için yorum için bir iki kişiye gönderilmesi güvenilirliği arttırır.
  |
  |
  mysterious79 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Teğmen
  172 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Kayseri de 5 forumdaş iletişime geçti, daha önce de yazdım hepsine 1 er günlük verilir prototip revizesi bunun üstüne çıkardı, onlar da yorumunu eklerdi, ben 1 adet ürün ürettireceğim bu ikea standartına göre en yakın malzemeler nasıl olur (zannediyorum tip 2 de bu olacak) tip 1 daha hızlı üretilir ise ona bakarız şuanda zaten önemli olan bu işi kotarabiliyor muyuz bunu göstermek ondan sonra aranızda bir ekip oluştursunuz ben her türlü desteği vereceğim.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  499 Mesaj
  Takip
  |
  |
 • Yarbay
  2065 Mesaj
  Ben hala takipteyim :)  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Binbaşı
  1588 Mesaj
  Suda havan dövüyorsunuz özellikler için anket açın olup bitsin.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Binbaşı
  1885 Mesaj
  koltuk çıkana/alana kadar bel fıtığı olacağım...
  |
  |
 • Yüzbaşı
  349 Mesaj

  ikeasini mikeasini baslicam bu tiplerin artik. kaale alip cevaplamayin su ikea bilmemne diyenleri $%&@#!.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  spartanasd kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  794 Mesaj
  Ürünün nasıl birşey olacağı belli mi. Ayarlanabilir yükseklik, ayarlanabilir kol dayama yeri, ayak koyma yeri, ayarlanabilir sırt bölgesi gibi.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Er
  9 Mesaj
  Sizden alışveriş yapmak bir türlü kısmet olmadı. Daha öncesinde IKEA da gördüğüm bir ürünün benzerini ürettikleri için firmalarını telefonla bir kaç sefer rahatsız ettim ve bana üretim mühendisine kadar ulaşıp tarafıma bilgi paylaşıldı. Kendileri aradığım özelliğin mevcut sistemde zor olacağını farklı ürün gruplarına yönelmem konusunda bilgi verirken bile Kayseri de beklenmeyecek bir seviyede cevap verdikleri için inanılmaz mutlu olduğum bir firma.(Kayserili olduğum için bir çok firmanın bu durumlara nasıl yaklaştığını çok iyi biliyorum)

  Proje konusunda gelincede bir oyuncu koltuğuna ihtiyacım var mı bilmiyorum ancak bilgisayar başında inanılmaz vakit geçiren birisi olarak bu konuda elimden gelen desteği verip (bu noktada ilk ürünlerden satın almakta bu konuya dahildir) bu işin gelişmesini istiyorum. Malum günlerde dış ve iç pazar kavramının nasıl yeniden şekilleneceğini hepimiz fazlasıyla gördük gümrük noktasında ürün geçişlerinde yaşanan problemler ve daha sonrasında ortaya çıkacak sorunları göz önünde bulundurarak iç pazar için güzel bir konu. Sabırsızlıkla prototip ürününüzü görmeyi beklemekteyim hocam.


  Konunun takibindeyim...
  |
  |
 • Yarbay
  4723 Mesaj

  Ciddi olan kişi 3-5 kişinin yazdıkları yüzünden vazgeçmez. Kaça satılacağı konusunda nabız yoklandı. Karlı bir üretim olmayacağı fark edilince "Küstüm" diyerek konu kapatıldı.

  Ticarette hayır beklemeyin!!!!!!!!!!!!! Para kazanılmayacağı fark edilince vazgeçildi. Vaktini emeğini başka yerlere harcayıp para kazabilecekken niye boşa uğraşsın?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mav1li -- 19 Mayıs 2020; 15:27:50 >
  |
  |
  xD 3d 5d kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  462 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mav1li

  Ciddi olan kişi 3-5 kişinin yazdıkları yüzünden vazgeçmez. Kaça satılacağı konusunda nabız yoklandı. Karlı bir üretim olmayacağı fark edilince "Küstüm" diyerek konu kapatıldı.

  Ticarette hayır beklemeyin!!!!!!!!!!!!! Para kazanılmayacağı fark edilince vazgeçildi. Vaktini emeğini başka yerlere harcayıp para kazabilecekken niye boşa uğraşsın?
  Hmm sanırım oyun büyük.
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
En ucuz kedi maması fiyatları
Webtures SEO;SEO Nedir?
Ekonomi
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,611
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
  Tümünü Gör
  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.