Şimdi Ara

SEAT LEON (MK3-5F) YAŞADIĞIM SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
271
Cevap
39
Favori
112.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dewr

eyw hocam cümlemize maşallah :)))

hazır yakalamışken 1 soru gelsin benden size..

sedan araçlarla hatchback araçların süspansiyonları neden farklı olur yada hatchbacklerin daha sert süspansiyonlara sahip olmasının sebebi kısa olmaları mı ?

en basitinden kaliteli standart sedan araçların çoğu genelde konfora yönelik oluyor. skoda rapidden seat toledodan bahsetmiyorum

bununla birlikte bagaj hacmini genişletmek adına süspansiyondan çalma vb. durumları kaliteli sedanlarda pek olmuyor. kaliteli sedan olmasına rağmen torsiyon süspansiyon kullanan araçlar bir iki tane iken kaliteli hatchbacklerden ancak bir ikisinde bağımsız süspansiyon var.

öte yandan arka süspansiyonun işlemesi sedan araçlarda daha kolay ve soft. çünkü arkadaki kütle teker merkezinden daha uzak. kuvvet x kuvvet kolu hesabı... süspansiyon salınımı daha kolay.

hatchback araçların çoğu hem torsiyonlu hem de salınım az olduğu için dolma top gibi sekiyor.

• Araç 800kmye geldi.

Göstergedeki ses artık süreklilik kazandı, tıkır tıkır ses geliyor.

Vitesin oralardan "çıt, çıt" şeklinde 1-3-5. Viteslerde özellikle ilginç bir çıtırdama sesi geliyor.

50bin km den sonra belki kabul edilebilir ama daha bir aylık ve bu kmde araçta ki çok çok özenli kullanırım bu sesler hiç hiç hoş değil.

Araçtan soğudum. Cumartesiye randevu aldım bakalım ne olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tmac61

Araç 800kmye geldi.

Göstergedeki ses artık süreklilik kazandı, tıkır tıkır ses geliyor.

Vitesin oralardan "çıt, çıt" şeklinde 1-3-5. Viteslerde özellikle ilginç bir çıtırdama sesi geliyor.

50bin km den sonra belki kabul edilebilir ama daha bir aylık ve bu kmde araçta ki çok çok özenli kullanırım bu sesler hiç hiç hoş değil.

Araçtan soğudum. Cumartesiye randevu aldım bakalım ne olacak.

Valla çok iyi anlıyorum sizi. İlk zamanlar ben de çok bunalmıştım ama sonra kendim sabırla dinleyip tek seferde çözünce mutlu olmaya başladım. Servise git bekle yapıldı desinler 10 gün sonra yine ses gelsin. Git yine bekle... Bitmiyor...

Şu an bende de arada sırada anlık gelen sesler var. Ama aşırı kötü yolda filan oluyor. Ayda yılda bir. Dinleyip de çözmeye yetecek kadar gelmiyor.

Biraz da takmamaya başladım. Mesela sunroof işi çıktı. Yok yere nereler sökülecek allah bilir...

Size tavsiyem servise gittiğinizde sesin tespitini usta ile birlikte araca binerek yapın ve başında durun aracın. Çünkü farklı yere alakasız müdahale yapılabiliyor. Sabah bırak akşam al yapınca çözülme ihtimali düşüyor. İlgilenmek lazım

Umarım tüm sorunlarınız çözülür ve keyifle kullanırsınız aracınızı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Leon -- 29 Eylül 2015; 10:58:32 >

• İyi dileklerin içn teşekkür ederim. Gergin bir şekilde bekliyorum bakalım ne olacak. Yarım gün çalışıyoruz kem-küm ettiler, sadece göstergeyi halledin daha sonra tam gün gelirim zaten dedim

Kasım gibi abanta gitmeyi planladım ama o bozuk yolları görünce rahatlamaya gidip stresle geri döner miyim diye düşünüyorum şu an

• Güncel bildiriyorum,

Eryadayım, "usta" göstergeyi söküp arkasını beyaz pencere süngeri gibi birşeyle sabitledi ama 3/2 si ancak gitti. Ses devam ediyor.söyledim tekrar açtı dedim çerçeve ile gösterge arasına da koy birbirine vuruyorlar.

Neyse gitti 5 dk sonra geldi ve ses tamamen kesilmiş.

Leonlar böyleymiş daha da olursa getir komple konsolu sökelim dedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: tmac61

Güncel bildiriyorum,

Eryadayım, "usta" göstergeyi söküp arkasını beyaz pencere süngeri gibi birşeyle sabitledi ama 3/2 si ancak gitti. Ses devam ediyor.söyledim tekrar açtı dedim çerçeve ile gösterge arasına da koy birbirine vuruyorlar.

Neyse gitti 5 dk sonra geldi ve ses tamamen kesilmiş.

Leonlar böyleymiş daha da olursa getir komple konsolu sökelim dedi.

Gözün aydın abi.
    Keşke gitmişken A sütunlarına da yalıtım yaptırsaydın. Geriye yalnızca kapı içlerindeki siyah kısmın sabitlenmesi kalırdı.

• Gürbüz G kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim

Kemalin bahsettiği trimlerden sadece konsolda olanlar var bende(en azından şimdilik)

Belki yeni olduğu için belki de 2015 çıkışlardaki iyileştirmelerdendir. Zaman gösterecek.

Şu an tavan lambası için doğuştan cevap bekliyorum, pazartesi de bijon kapakları için arayacağım.gündem yoğun

• quote:

Orijinalden alıntı: junkerss

valla bardaklıktan ses gelme durumuna ilk defa sizin şikayetinizle rastladım. başka bir sesin yansıması olabilir mi? siz bardaklığı kastırınca çevresindeki aksam da kasıldığından ses kesiliyordur belki?

mesela vites körüğünün altındaki nikelajlı çerçeve ses yapıyor olabilir mi? veya o bardaklığın ve vitesin bulunduğu konsolun iki alt yanındaki plastik kaplamalar ses yapıyor olabilir mi? (12 nolu parça) ve hatta klima kontrol ünitesini de kontrol edin. belki sorun ordadır.

SEAT LEON (MK3-5F) YAŞADIĞIM SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

olayı kendim çözdüm diyebilirim. birazda trajikomil.

fotoğrafta ekleyeceğim ama okuyanların aydınlanması için yazıyorum..

olay ön yolcu koltuğuna ait emniyet kemerinin yuvasının bardaklığa temas etmesinden kaynaklanıyor. serviste test sürüşü yaparken doğal olarka ben ön sağa oturdum ve emniyet kemerini taktım. kullanılan emniyet kemeri nedeniyle o temastan kaynaklı ses gelmedi :) (genelde tek kullanıyorum aracı)
    vitesin konsolu ile toka arasına kağıt sıkıştırdım ses kesildi.

diğer bir ayrıntı ise sürücü emniyet kemerinin yuvası , plastik ile birleştiği yere sünger yapılmışken yan koltukta bu detay bulunmuyor.acaba sadece bende mi yok bilemedim ?

bu detay atlanmamalıydı.

Not: fotograf temsilidir.

• allicante A kullanıcısına yanıt
    Grubun en ucuz aracı olduğu için heryerinden kırpmışlar. Ben araca değil de her haltı merkeze soran sözde servislerine çok sitemliyim. Sanayideki x servisten ne görüntü ne de iş olarak bir farkları yok.

• tmac61 kullanıcısına yanıt
    hangi araca göre neresinden kırpmışlar ? mesela ? neyle karşılaştırıyorsunuz ?
  • Arkadaşlar daha önce konusu geçti mi bilmiyorum ama mk3 dsg leonlarımiza sonradan f1 kulakcik takabiliyor muyuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tamarak -- 6 Ekim 2015; 14:36:53 >
  • Arkadaşlar merhaba,

16 bin kmdeki Leon aracımın sürücü koltuğunda inanılmaz seviyede bir gıcırdama başladı birden. Ben ilk önce amortisörden zannetmiştim ancak yeni farkettim ki koltuktan geliyor, daha önce bu sorunla karşılşan veya çözüm önerisi olan var mıdır?

Bu arada yararlı bilgiler için konu sahibi arkadaşa çok teşekkür ediyorum. Benimki uzun dönem kiralık olduğu için ben uğraşmıyorum ancak kendi aracım olsaydı kesinlikle çok faydasını göreceğime eminim.
  • Araç 1000km oldu

İlk sayfadaki sorunlardan benim yaşadıklarım şimdilik bunlar;

1-gösterge tıkıtrtısı
    2-sağ ön direkten gelen ses
    3-b sürunu (emniyet kemerinin oralar)

• 15 bine ayak bastık ve gösterge tıkırtı başladı soğuk havaların akabinde

Junkerss sormak istediğim sadece göstergenin önündeki o adi plastiği çıkarıp içine bir yalıtım düşünüyorum.

İnce bir sünger düşünüyorum. Çift taraflı bant ile çözeriz işi gibime geliyor. Renk sıkıntısı çıkarsa boyarım diyorum çünkü keçe bana ince geliyor.

Şöyle ki daha önceki aracımda o kısım kolay çıkıyordu her tıkırtı da el atıyordum oraya ancak geçenlerde bir iki ufak hareket yaptım çıkacak gibi gelmedi şu plastik

Orada kırabileceğimiz birşey var mi? Kırarsak servisten alabilir miyiz acaba. 15 bin bakımına daha gitmedim serviste mi yaptırsam diyorum. Doğuş servisinden tecrübeli olanlar beni korkutuyor ancak izmit keleşlerin servisi ve müşteri memnuniyeti gayet iyi. Hem kendi sorunlarımdan hemde forumdan memnun olanlar var. Acaba özenerek yaparlar mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: _boyacı

15 bine ayak bastık ve gösterge tıkırtı başladı soğuk havaların akabinde

Junkerss sormak istediğim sadece göstergenin önündeki o adi plastiği çıkarıp içine bir yalıtım düşünüyorum.

İnce bir sünger düşünüyorum. Çift taraflı bant ile çözeriz işi gibime geliyor. Renk sıkıntısı çıkarsa boyarım diyorum çünkü keçe bana ince geliyor.

Şöyle ki daha önceki aracımda o kısım kolay çıkıyordu her tıkırtı da el atıyordum oraya ancak geçenlerde bir iki ufak hareket yaptım çıkacak gibi gelmedi şu plastik

Orada kırabileceğimiz birşey var mi? Kırarsak servisten alabilir miyiz acaba. 15 bin bakımına daha gitmedim serviste mi yaptırsam diyorum. Doğuş servisinden tecrübeli olanlar beni korkutuyor ancak izmit keleşlerin servisi ve müşteri memnuniyeti gayet iyi. Hem kendi sorunlarımdan hemde forumdan memnun olanlar var. Acaba özenerek yaparlar mı?

hocam o parça kolayına çıkmıyor. kırılacak pek bir şey yok ama çıkarmak zor:) @tmac61 ile bu konu hakkında daha önce konuştuk, kendisi denedi ancak parçayı yerinden sökmek ilk kez yapacak biri için zor :)

parça tek olarak satılmıyor olabilir. çünkü serviste saçma bir mantık var... arka bagaj kapağındaki sürgüler kapakla geliyor. sunroof fitili sunroof çerçevesi ile bütün geliyor filan falan...

parça önemli değilde etrafındaki parlak siyah kısımlara zarar vermemek lazım.

keleşlere gidip başında durarak yaptırmayı deneyebilirsiniz bence. çerçevenin ve kadranın iç yuvasına ilk sayfada resimlediğim gibi izolasyon lazım. dedğiniz gibi keçe ince ama kalın olunca da tutmuyor. çerçevenin kadrana bastığı yer çok ince. kalın keçe koydum döndü içeri gitti :) u şeklinde geçme fitil bulsam vallahi onu koyacaktım ama bulamadım. bu arada kadranında sökülüp içine izolasyon yapılması lazım. yoksa ses tekrar eder.

• Duratorq kullanıcısına yanıt
    hocam koltuk kumaş mı? kumaşsa mekanizmadan kaynaklı bir sorun olabilir:) hiç tecrübe etmedim o yüzden servisin bakması lazım:)

eğer alcantra ise yanda dönen suni deri plastikle sürtünüp gıcırtı yapabiliyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tamarak

Arkadaşlar daha önce konusu geçti mi bilmiyorum ama mk3 dsg leonlarımiza sonradan f1 kulakcik takabiliyor muyuz?

hocam bu opsiyon fr a yeni geldi. mk3 dsg için yok diye biliyorum. opsiyon olarak sunulsa belki taktırabilir ama ender elektroniğe sormak lazım :)
  • allicante A kullanıcısına yanıt
    hocam çok yoğundum ancak okuyabildim forumu kusura bakmayın :)

benim araçta tokaların orta konsola bakan(bardaklığa bakan) yüzünde keçe gibi bir malzeme var. sizde unutulmuş heralde.
  • Kendim yaparsam kadranı sökmeye cesaret edemem hocam. Sadece o adı plastiğe cesaret edebiliyorum

Açıkçası başında dursam bile saçma sapan bir iş yaparlar gibime geliyor. Keçede alıcam şu koltukçuların kullandığı ince süngerlerdende hangisi olursa onu yapacağım

Mesajlarınızı tekrar tekrar okudum teorik olarak işi anladım bakalım yarın pazar birde pratik olarak deneyelim

B sutunlarindan da ufak ufak sesler geliyor ama o kadran plastiği resmen tangır tungur etmeye başladı iyice canımı sıktı. Birde derin çukurdan geçince biryerden ince bir çıt sesi geliyor. Açıkçası çok kafamı kurcalayan sesler değil.

Teşekkür ederim hocam cevap için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _boyacı -- 17 Ekim 2015; 21:26:00 >

• Bende de sürücü koltuğunda var diğer koltukta yok Kasım 2014 üretim araç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _boyacı -- 17 Ekim 2015; 21:27:00 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.