Şimdi Ara

SEAT LEON MK3/5F ANA KONU (2324. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57.723
Cevap
368
Favori
2.584.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23222323232423252326
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar arabayı ısıtırken ac yi mi açmalıyız yoksa kaloriferi mi
  • kayipsehirli kullanıcısına yanıt
    Bizde basınç sensörü yok. sistem Abs ve esp sensörleri üzerinden genel denge ve lastik devir sayısına göre kontrol yapıyor.

4 teker eşit ve uzun sürede inerse sorun olmayabilir. Tek teker 6 psi düşer ve hem devir hem denge bozulursa uyarı verir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • FR cılar hayırlı olsun
    SEAT LEON MK3/5F ANA KONU

• tacimmüdür kullanıcısına yanıt
    Sadece ısıtma amaçlı kullanacaksanız a/c gereksiz ama buğu oluyorsa mecbur a/c açılacak. Nemi başka türlü alamıyorsunuz.

Bu arada menüden klima ayarlarından profili kuvvetliye almanızı tavsiye ederim.

• adil_57 kullanıcısına yanıt
    İki sorunun cevabı da hayır hocam Kırmızı renk aracım

• quote:

Orijinalden alıntı: S.Soylu

İki sorunun cevabı da hayır hocam Kırmızı renk aracım

Dediğiniz saatlerde işten eve gidiyordum otobanda beyaz bi fr vardı kaptırmış gidiyordu

• Cesc_ kullanıcısına yanıt
    Arabayı 2. El aldık ve aldığımızda yazılımlıydı o yüzden karşılaştırma yapamayacağım malesef. Yazılımı EcuFastte yaptırmış bizden önceki sahibi. Benzin 5.11 olmuşken yazılım attırıpta daha fazla gazlamayın bence

• adil_57 kullanıcısına yanıt
    Yanlışlıka Cupra filan alsak çok yaşamam muhtemelen ben

• Geçen kurban bayramında 230 liraya depo fulleniyordu bizim ışık yandıktan sonrada biraz kullanıp doldurmuştuk şimdi 255 lira civarında fullenicek. 5 ayda 25 lira gibi bi fark oldu. Şehir içi 40-45 kuruşa az yakıyor dicez yakında

• Dün akşam aldım 4.99'dan, 10 tl kardayım sanırım bir depoda yaşasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emrahgms

quote:

Orijinalden alıntı: action16

Yeni Zamlı Liste.

Daha öncede yazdım yine yazıyorum bu fiyatlar gayet uygun fiyatlar arkadaşlar !! 2015 Kasım 22 de aldım 125lik FR 22500 dolardı.. Ki bayi indirimi ile aldım o paraya.. 67bin liste fiyatlı aracı 64e almıştım.. Dolar 2,84 TL idi.. 67000 den aldığımı düşünsek 67000/2,84 = 23500 Dolar.. Dolar şu sıra 3,55TL
    YANİ; 23500 x 3,55 = 83425TL eder ÖTV zammı ile şuan ki fiyat 77Bin TL.. O yüzden sakın kimse bu araçlar çok pahalı demesin!!

golf 1.2 tsi comf.manuel liste fiyatının bu sabah için 74.500 olduğu zamanda leon 1.2 Tsi man. liste fiyatının 61.bin lirada takılıp kalmasını beklemek leon un golf den çok daha kötü bir araç olduğu izlemini yaratır... aradaki makas makul mantıklı 9-10 bin di herzaman ve öyle oldu son 5 yıldır .... pahalı falan değil !! doğru !!!

64500 den ne düşecekler aralık sonuna kadar bilinmez ama ?? araca haksızlık yapmayalım .... araba pazarında clio benzinliyle kafa kafaya takas girilecek kadar 50 küsür edecek araba değil leon

• quote:

Orijinalden alıntı: junkerss

FR cılar hayırlı olsun

Gazda dibi görmek yerine soldan efendi efendi gitmenin vakti sanırım hocam Geçen hafta öyle dolaştım start-stop hatasından sonra 4.8-5.5 lt arasında gitti geldi tüketim.

• quote:

Orijinalden alıntı: kayipsehirli

Yaklasik 3 aydir lastik havalarina bakmiyordum bugun bir kontrol edeyim dedim her lastik 6-8 psi arasinda inmis. Ama isin garip tarafi lastik havalarini kaydetmis olmama ragmen bu kadar inmeye hic uyari falan vermedi. Normal mi arkadaslar sizce bu durum ?

Normal bir durum.. Arkadaşta cevap vermiş gerçi ama yazayım yinede.. Araçlarımızda lastik basınç sensörü yok arkadaşlar.. Basınç kaybını ESP den yani lastik yuvarlanma çevresinden ölçüp lastikteki basınç kaybını anlıyor sistem.. Bütün lastiklerin basıncı aynı anda (değişen hava muhalefetleri sebebiyle) azalırsa sistem bunu görmez.. Basınç sensörü olsaydı zaten araçlarımızdan inmeden kaç PSI basınç var lastiklerde bunu ekrandan görebilirdik..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emrahgms -- 6 Aralık 2016; 12:7:41 >
  • Yakıtı dışında aracımdan son derece memnunum (FR 125). Onu da aracın 1 haftalık olmasına bağlıyorum,inşallah zamanla düşecektir lt/km oranı. Daha önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere şu anki yakıt tüketimim 9,5 lt altına düşmedi malesef (tamamı şehiriçi,şehirlerarası yola çıkmak nasip olmadı bu bir haftalık süreçte)
    Babamın dizel clio IV aynı paraya benim iki katıma yakın mesafe gidiyor ama kullanım rahatlığı ve sınıf farkından dolayı teselli buluyorum ben de ;)
    Yine de aracımı çok severek ve isteyerek aldım.Çok kararsız birisiyimdir ve 3-4 aydır araç bakıyordum. Leon'a bir bindim ve işte benim aracım dedim , kafamdaki birkaç markayı teke indirgedim ve aldım.
    Golf ile arasında da çok gidip-geldim ve istesem Golf de alabilirdim , incelemelerim sonucu aradaki fiyat farkına değecek bir artısını göremedim. Malzeme kalitesinden bahsediyor herkes, evet Golf bir tık daha ileri ama sadece bir tık!...
    Aynı donanıma biraz daha malzeme kalitesi yüksek diye 8-10000 fazla vermek istemedim. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim ; Leon kesinlikle daha şık,sportif ve gösterişli bir araç ve iç mekan kalitesi hiç de azımsanacak türden değil.
    Allah herkese istediği aracı nasip etsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: cruiser_16

Yakıtı dışında aracımdan son derece memnunum (FR 125). Onu da aracın 1 haftalık olmasına bağlıyorum,inşallah zamanla düşecektir lt/km oranı. Daha önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere şu anki yakıt tüketimim 9,5 lt altına düşmedi malesef (tamamı şehiriçi,şehirlerarası yola çıkmak nasip olmadı bu bir haftalık süreçte)
    Babamın dizel clio IV aynı paraya benim iki katıma yakın mesafe gidiyor ama kullanım rahatlığı ve sınıf farkından dolayı teselli buluyorum ben de ;)
    Yine de aracımı çok severek ve isteyerek aldım.Çok kararsız birisiyimdir ve 3-4 aydır araç bakıyordum. Leon'a bir bindim ve işte benim aracım dedim , kafamdaki birkaç markayı teke indirgedim ve aldım.
    Golf ile arasında da çok gidip-geldim ve istesem Golf de alabilirdim , incelemelerim sonucu aradaki fiyat farkına değecek bir artısını göremedim. Malzeme kalitesinden bahsediyor herkes, evet Golf bir tık daha ileri ama sadece bir tık!...
    Aynı donanıma biraz daha malzeme kalitesi yüksek diye 8-10000 fazla vermek istemedim. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim ; Leon kesinlikle daha şık,sportif ve gösterişli bir araç ve iç mekan kalitesi hiç de azımsanacak türden değil.

Aynı araca sahibiz hocam burada çok defa yazdım.. Ben aracın yakışından gayet memnunum.. Ş.dışı ortalama 100-150km lik mesafelerde 4,1 litre (fabrika verisi 4,3) ortalamayı çok kez tecrube ettim.. Kısa mesafe (5km X 2) kullanıyorum her gün istanbul şehir içi ortalama tüketimim 7,8-8 litre filan oluyor.. Sabahları soğuk motorda 5 kmlik mesafede 9 litreleri çok rahatlıkla görüyorum.. Önceki aracınız dizelse gözünüze çok gelebilir.. Ben bundan önce şehir dışında 10litre şehir içinde 17-19litre yakan baba arabası kullandığım için ben çok memnunum

• quote:

Orijinalden alıntı: joliva

quote:

quote:

Yeni Zamlı Liste.

Daha öncede yazdım yine yazıyorum bu fiyatlar gayet uygun fiyatlar arkadaşlar !! 2015 Kasım 22 de aldım 125lik FR 22500 dolardı.. Ki bayi indirimi ile aldım o paraya.. 67bin liste fiyatlı aracı 64e almıştım.. Dolar 2,84 TL idi.. 67000 den aldığımı düşünsek 67000/2,84 = 23500 Dolar.. Dolar şu sıra 3,55TL
    YANİ; 23500 x 3,55 = 83425TL eder ÖTV zammı ile şuan ki fiyat 77Bin TL.. O yüzden sakın kimse bu araçlar çok pahalı demesin!!

golf 1.2 tsi comf.manuel liste fiyatının bu sabah için 74.500 olduğu zamanda leon 1.2 Tsi man. liste fiyatının 61.bin lirada takılıp kalmasını beklemek leon un golf den çok daha kötü bir araç olduğu izlemini yaratır... aradaki makas makul mantıklı 9-10 bin di herzaman ve öyle oldu son 5 yıldır .... pahalı falan değil !! doğru !!!

64500 den ne düşecekler aralık sonuna kadar bilinmez ama ?? araca haksızlık yapmayalım .... araba pazarında clio benzinliyle kafa kafaya takas girilecek kadar 50 küsür edecek araba değil leon

Olaya aradaki fark 8-9 bin diye bakmak değil oran ile bakmak lazım. Olayı daha iyi örneklemek gerekirse 150.000 golf olsa seat 142.000 hangisi çekici gelir. Leon artık avantajını kaybediyor... bugün değilsw yarın!

• quote:

Orijinalden alıntı: junkerss

Sadece ısıtma amaçlı kullanacaksanız a/c gereksiz ama buğu oluyorsa mecbur a/c açılacak. Nemi başka türlü alamıyorsunuz.

Bu arada menüden klima ayarlarından profili kuvvetliye almanızı tavsiye ederim.

arabayı çalıştırdaktan sonra motorun ısınmasını beklemeli miyiz yoksa direek klimayı güçlü profilde açsak olur mu
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cruiser_16

Yakıtı dışında aracımdan son derece memnunum (FR 125). Onu da aracın 1 haftalık olmasına bağlıyorum,inşallah zamanla düşecektir lt/km oranı. Daha önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere şu anki yakıt tüketimim 9,5 lt altına düşmedi malesef (tamamı şehiriçi,şehirlerarası yola çıkmak nasip olmadı bu bir haftalık süreçte)

Aynı araca sahibiz hocam burada çok defa yazdım.. Ben aracın yakışından gayet memnunum.. Ş.dışı ortalama 100-150km lik mesafelerde 4,1 litre (fabrika verisi 4,3) ortalamayı çok kez tecrube ettim.. Kısa mesafe (5km X 2) kullanıyorum her gün istanbul şehir içi ortalama tüketimim 7,8-8 litre filan oluyor.. Sabahları soğuk motorda 5 kmlik mesafede 9 litreleri çok rahatlıkla görüyorum.. Önceki aracınız dizelse gözünüze çok gelebilir.. Ben bundan önce şehir dışında 10litre şehir içinde 17-19litre yakan baba arabası kullandığım için ben çok memnunum

Bunun öncesinde 5 yıldır aracım yoktu,unutmuşum yakıt giderlerini :)
    5 yıl önceki aracım da 3.18CI BMW ydi. O da iyi yakıyordu ama inanın çok zaman olduğu için litre/km oranını hatırlamıyorum.
    Sadece,dizelle karşılaştırınca oldukça yüksek geldi. Bursa-İzmit arasını babam Clio IV ile 60-70 TL ye gidip gelirken ben yaklaşık 120 TL gidip-geleceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: birkankuyumcu

quote:

Orijinalden alıntı: joliva

quote:

quote:

Yeni Zamlı Liste.

Olaya aradaki fark 8-9 bin diye bakmak değil oran ile bakmak lazım. Olayı daha iyi örneklemek gerekirse 150.000 golf olsa seat 142.000 hangisi çekici gelir. Leon artık avantajını kaybediyor... bugün değilsw yarın!

Hocam verdiğin örnek kısmen doğru olabilir araca 150bin versek 8-9 luk fark çok gelmez.. Seat yazın vikipediye " Audi ve Lamborghini ile birlikte artık varlığı sürdürmeyen bir şirket olan Audi Marka Grubu'nun bir üyesi iken, bugün tamamıyla Alman Volkswagen Grubu'na bağlıdır. Genç ve sportif profile sahip bir otomobil üreticisi olarak tanımlanmaktadır.[4] " diyor.. Kullanılan mekanik malzeme şase motor para yapacak şeyler zaten aynı !! Farkı içerdeki döşeme kalitesi TOK kapı sesi ilerleyen zamanlarda da trim sesi.. Şimdi gençlere ve sportifliğe hitap eden bir otomobilde kim konfor arar? iki tane otomobil yapıyorsunuz bire bir her şeyi aynı sadece yukarda saydığım farklar var.. Bu fark için 8-9 bin tl vermek mantıklı mı mantıksız mı diye bakarım ben.. Bir de LEON görünüş itibari ile GOLFE 5 basar.. Zevkler renkler kıyaslanmaz.. Ben bu aracı alırken genç işi sportif ve yakışıklı bir araç mı istiyorum yoksa üzerine 8-9 neyse daha vereyim aile otomobili alıp kaliteye sahibim havasında mı olmak istiyorum diye düşündüm ve tercihimi yaptım.. Bir de şu var aradaki makas farkı çok artarsa sormazlar mı adama leon ile golf aynı bu niye bu kadar fazla?? Üretici Seat çok adi ondan ucuz deme gibi bir lüksü olabilir mi? Bu yüzden sadece aradaki iç döşeme farkı gibi farkları göz önünde bulundurarak bir rakam belirliyorlar.. Tabi bu rakamı burada yazdıklarıma göre mi belirlerler orası bilinmez benimki sadece düşünce hocam..

• quote:

Orijinalden alıntı: Cesc_

quote:

Orijinalden alıntı: _boyacı

quote:

Orijinalden alıntı: Cesc_

2014 model Leon FR'ımla 50.000 km'yi devirdim. 2.5 yıl olmadı daha alalı ve satışçı falan değilim aksine aracımı genelde keyif için bazen işe gidip gelmek için kullanırım. Geçen Start-Stop arızası yaktığında acaba değiştirme vakti geçiyor mu diye düşündüm ama ÖTV'ler döviz kuru falan bir yana, ben sadece keyif için 2.5 yıl olmadan 50.000 km yaptıysam bu tamamen aracın bana keyif vermesi yüzünden. Hafta içi işe servisle gittiğim günler aracı özlüyorum resmen. İş için vs. başka bir araç kullandığımda dönüp FR'a sarılasım geliyor. Gerçekten fiyatlarına göre çok güzel araçlarımız var kıymetini bilelim. Bundan iyisi en az 170 HP'lik bir BMW :)

BMW 3.20i ED için yeterli parayı toparladığımda bir çılgınlık yapıp Leon Cupra alabilirim o aracı da çok canım çekiyor açıkcası.

Hocam start stop arızası vermis aracınız. Forumu sık sık okuma fırsatım olmuyor ne oldu acaba sonucu.

Foruma yeni girebildim hocam. Aracı öyle kullandım yarım saat yol gittim. Sonra işimi hallettim tekrar aracı çalıştırdığımda o hatayı vermedi. Servisi tekrar aradım hatayı tekrarlamıyor geleyim mi yine de diye gelin inceleyelim biz ne olur ne olmaz dediler. Loglardan baktılar start-stop'ta bir sorun yokmuş ama 3. ve 4. silindir pasif arıza vermiş. Ne kadar sıklıkla yanıyor bu hata dediler ilk kez yandı dedim. O zaman şu an bir şey yapmaya gerek yok bir daha yanarsa gelin bujileri vs. değiştirmemiz lazım dediler. Yakıttan gelen bir pislik de silindirlerin arıza mesajı vermesine neden olabilirmiş. Ondan servis kaydı açılmadı bakalım bir daha hata verirse götürecem ama 1 hafta oldu bir sorun yok hocam.

Umarım tek sorun bujilerde olur hocam. Benim de start stop arızası ile başlayan bir arızalar silsilesi başıma gelmişti.

Bir hafta hata aradılar araçta. 2 kere bcm değişti falan. Çok uyuz etmişti. Acaba dedim sizde de mi aynı problem. Aman Allah kimseye yaşatmasın. İnsanı arabadan soğutur.

• 
Sayfa: önceki 23222323232423252326
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.