Şimdi Ara

SEAT LEON MK3/5F ANA KONU (1422. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: maakman
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü2 Mobil1 Android
5 sn
57.729
Cevap
368
Favori
2.584.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
40. Sırada  bugün en iyi #9
Sayfa: önceki 14201421142214231424
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: vampirelf

aytemizden benzin kullananlar varmı

Hiç kullanmadim.luqoilden taraftar karti aldim yuzde 2 aninda indirim yapiyolar 4.67den 4.57ye dusuyor oradan aliyorum memnunum simdilik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vampirelf kullanıcısına yanıt
    Ben bir kac kere o mevkide aracta hic yakıt klamadıgı ve sahibini tanıdıgım icin 50-100 tl lik aldım. Sorun yasamadım. Toplamda bir depo filan anca almısımdır.

• Selamlar hocam,
    Benim aracımda da 17" jant var, aracı alalı 3 gün oldu ancak süspansiyon çok sert geliyor.. Çukurlarda takır tukur ilerliyorum..
    Lastikler Hankook.. Siz hem 16 hem 17 yi biliyorsunuz, bane tavsiye edersiniz? Şimdi 16" le takas talep edenler var, karar veremedim, oluşacak konfora değer mi? Başka bir çözümü var mı acaba?
    Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
    @junkerss

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: junkerss

İki gundur 225 kullanıyorum. En az 1 lt farkediyor. Aynı guzergahta sakin kullanımda 0.8 lt civarı farketti bugun. Basarak geldigimde ise gecen paylasmıstım 7.9 olan degerler 10 lt yi gecer hale geldi. 205/50/17 ebadını kullanmak konfor ve yakıt tuketimi acısından daha mantıklı. Lastiklerin degisim zamanı gelince ki cok uzak degiliz205/50/17 olcusunde 4 tane michelin veya conti alacagım

Slmlar.iyide 205 50 17 ara ebat.205 50 17 michelin-conti adet fiatı 400TL/Adet, 225 45 17 olunca aynı lastiği 280 tlye alıyorsun.Lastik ömrü boyunca yapacağın tasarrufuda baştan para olarak ödüyorsun zaten.Konfor anlamında da yanak kalınlığı farkı sadece:1,25mm yani bir şey fark etmez konfor olarak. Kısacası mantıklı bir seçenek değil orijinal ölçüyü bozmak.

• Seatin sitesinde 1.2 style icin 17 jant opsiyonunda jant ebatinin basinda 7J yaziyor.
    Leon fr 17 jant ve onun ebatinda 7.5J yaziyor.
    J harfi ne anlama geliyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: bubesa

Selamlar hocam,
    Benim aracımda da 17" jant var, aracı alalı 3 gün oldu ancak süspansiyon çok sert geliyor.. Çukurlarda takır tukur ilerliyorum..
    Lastikler Hankook.. Siz hem 16 hem 17 yi biliyorsunuz, bane tavsiye edersiniz? Şimdi 16" le takas talep edenler var, karar veremedim, oluşacak konfora değer mi? Başka bir çözümü var mı acaba?
    @junkerss

Lastik havalarini kontrol ettiniz mi?

Benim araca 38 40 basmislardi, 16 jant oldugu halde takir tukur ziplayarak geziyordum, 2. Gun indirdim duzeldi.

Bir de 5000 km den sonra arac bariz yumusuyor. Benim su an 7000 i gecti ilk haline gore cok yumusadi arac...

• leoncucan L kullanıcısına yanıt
    Jant taban genisligini inc cinsinden belirten degerdir.

• bubesa B kullanıcısına yanıt
    Hocam lastigin konfora etkisi yanak kalınlıgı ile dogru orantılı ancak o olcu degisimlerinde ihmal edilir duzeyde olur. Cunku 205/55/16 lastigin yanak genisligi 11,275 cm 225/45/17 lastigin yanak genisligi ise 10,125 cm.

Yani arada 1,1 cm bir yanak farkı var. Pek bir fark yok. Ote yandan aracın suspansiyonları sert. %80 oranında suspansiyonla alakalı bir durum bu yumusaklık ve konfor. 1 cm lik lastik farkı cok bir sey degistirmiyor. Ben 1,5 sene 16" kullandım 6 aydır 17" kullanıyorum. Hic keske demedim.

17" jantın goruntusu ve yol tutusunsan vazgecip 16" janta gecilmez diye dusunuyorum. Ayrıca 17" jantın et degeri de 16" dan farklı. Yani jant aks gobeginden daha dısarda duruyor. Arac daha guzel oturuyor yola.

Aracınız daha cok yeni. 5 bin km civarı kullanın biraz daha yumusayacaktır.

Ote yandan eger hic esneme hissetmiyorsanız ve on suspansiyon ses yapıyor ise on suspansiyondaki tasıma takozlarını unutmus olabilirler. Ya siz kontrol edin ya da servis yakınsa kontrol ettirin. Resim bulursam ekleyecegim.

Tum bunlara ek olarak lastik basınclarını kontrol ettiniz mi? Onler 32 psi arka 29 psi olacak.

Eski mesajımdan alıntıdır:
    quote:

tasıma esnasında kullanılan C seklinde amortisor miline gecirilen amortisor takozları bazen unutulabiliyor ve hem ses yapıyor hem yaylanmayı engelliyor. Eger lastik basıncını duzeltmek ise yaramazsa servis yolu gorunur :) takozları kontrol ettirin.

Bu arada lastik basınclarını gerekli degerlere cektikten sonra aracın orta ekranından lastik basınclarını kalibre edin ki o basınca gore dusuklugu algılasın

Takozlar:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Leon -- 1 Ağustos 2015; 13:35:03 >

• Leon mu alsam ötv siz aracımı yenilicem karar veremiyorum dizel Otomatik 50 bin civari geliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Park asist (otomatik park sistemi) var mı leon'larda? Opsiyonlar arasında göremedim.
  • Utmad kullanıcısına yanıt
    205/50/17 Jant boyutuna gore takılabilecek lastik degerlerine uygun bir olcu aslında. Ama 17" takmanın avantajlarından feragat etmis oluyorsunuz. Konfora ve yakıt tasarrufuna yonelik olur o boyut.

Yanak kalınlıgı neredeyse 16" kadar oluyor ama taban daralıyor. İstenirse takılabilir. Sorun cıkarmaz ama su an icin vazgectim sahsen. Azcık konforsuz olsun ama tok olsun

• quote:

205/50/17 Jant boyutuna gore takılabilecek lastik degerlerine uygun bir olcu aslında. Ama 17" takmanın avantajlarından feragat etmis oluyorsunuz. Konfora ve yakıt tasarrufuna yonelik olur o boyut.

Yanak kalınlıgı neredeyse 16" kadar oluyor ama taban daralıyor. İstenirse takılabilir. Sorun cıkarmaz ama su an icin vazgectim sahsen. Azcık konforsuz olsun ama tok olsun

205 50 17 lastikler hem pahalı hemde xl extra yuk endexi ile çıkıyor, dolayısıyla yanaklar sert konforsuz.225 45 ile yanak kalınlığında bi fark yok zaten, konfor değişmez.Yakıt desen yakıt tasarruf parasını 205 50 lastiğe bastan pesin gomuyosun zaten,ara ebat fiat ucuk.Kaldıki Allamuhafaza 2 lastik yolda gümlese, en yakın lastikçide 225 45 bulunur ama 205 50 zor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Utmad -- 1 Ağustos 2015; 20:39:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nosfecagri

quote:

Selamlar hocam,
    @junkerss

Lastik havalarini kontrol ettiniz mi?

Benim araca 38 40 basmislardi, 16 jant oldugu halde takir tukur ziplayarak geziyordum, 2. Gun indirdim duzeldi.

Bir de 5000 km den sonra arac bariz yumusuyor. Benim su an 7000 i gecti ilk haline gore cok yumusadi arac...

kontrol ettim, lastikler 35 idi.. Önleri 34 arkaları 31 yaptım zira genelde eşim ve 2 çocukla kullanıyoruz..Çok farketmedi..

• Takozları bulmaya çalıştım ama bulamadım:( @junkerss

• quote:

Hocam lastigin konfora etkisi yanak kalınlıgı ile dogru orantılı ancak o olcu degisimlerinde ihmal edilir duzeyde olur. Cunku 205/55/16 lastigin yanak genisligi 11,275 cm 225/45/17 lastigin yanak genisligi ise 10,125 cm.

Yani arada 1,1 cm bir yanak farkı var. Pek bir fark yok. Ote yandan aracın suspansiyonları sert. %80 oranında suspansiyonla alakalı bir durum bu yumusaklık ve konfor. 1 cm lik lastik farkı cok bir sey degistirmiyor. Ben 1,5 sene 16" kullandım 6 aydır 17" kullanıyorum. Hic keske demedim.

17" jantın goruntusu ve yol tutusunsan vazgecip 16" janta gecilmez diye dusunuyorum. Ayrıca 17" jantın et degeri de 16" dan farklı. Yani jant aks gobeginden daha dısarda duruyor. Arac daha guzel oturuyor yola.

Aracınız daha cok yeni. 5 bin km civarı kullanın biraz daha yumusayacaktır.

Ote yandan eger hic esneme hissetmiyorsanız ve on suspansiyon ses yapıyor ise on suspansiyondaki tasıma takozlarını unutmus olabilirler. Ya siz kontrol edin ya da servis yakınsa kontrol ettirin. Resim bulursam ekleyecegim.

Tum bunlara ek olarak lastik basınclarını kontrol ettiniz mi? Onler 32 psi arka 29 psi olacak.

Eski mesajımdan alıntıdır:
    quote:

tasıma esnasında kullanılan C seklinde amortisor miline gecirilen amortisor takozları bazen unutulabiliyor ve hem ses yapıyor hem yaylanmayı engelliyor. Eger lastik basıncını duzeltmek ise yaramazsa servis yolu gorunur :) takozları kontrol ettirin.

Bu arada lastik basınclarını gerekli degerlere cektikten sonra aracın orta ekranından lastik basınclarını kalibre edin ki o basınca gore dusuklugu algılasın

Takozlar:

Takozları bulmaya çalıştım ama yeri çok dar.. Arka amortisörlerin ortasında yuvearlak o şekilde birşey var ama siyah plastik kaplı olduğundan göremedim.. Lastikçiler bilebilir mi? Yarın pazar ya servis kapalı olur..

• Arkadaşlar Sonax'ta first paketini uygulattım. 350tl ye geldi first paketine ek olarak jant ve motor koruma da yaptılar (motor korumadan haberim yoktu olsa yaptirmazdim heralde ama yıkanmamış temiz oldugundan) iç koruma da sadece koltuk değil gögüs ve kapılara da uygulanmış. Yer bahçeşehir sonax. Türkiyede ilk 5 te olan biryer. Yalnız tek sıkıntı, sol b sütununun altında serçe parmak genişliginde ince bir boya kalkması - çizik var. Arka kapı açılmadan görülmüyor şasi üstünde. Verdigimde varmiydi bilmiyorum araç daha 400kmde, zaten dışarıdan gözükmüyor. Salı da golfü vericem ama motor yikariz dediler bana hiç mantıklı gelmedi.

Birtane de resim ekliyim hem Golfun hem Leon'un ilkkez resmini koymuş oluyorum. Golf te pek silik çıktı leonun yanında Şaka bir yana uled + led stop larla golf hem iç hem dış olarak en az leon kadar yakışıklı geliyor bana. Anahtar yanımda olunca pozu tekrarlıycam :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Exxcrea -- 1 Ağustos 2015; 20:35:20 >

• bubesa B kullanıcısına yanıt
    Takozlar amotisör körüğünün içerisinde olur. Servis yada özel serviste lifte kaldırıldığında görülebilir, kontrol ettirin. Liftte amortisör lastik körüğünü yukarı kaldırmak gerek, kontrol için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Utmad -- 1 Ağustos 2015; 20:58:39 >

• Hocam kırmızı leon çok yakışıklı duruyor , fazla ilgi çeker diye beyaz aldım ben.güzel günlerde kullanın

• quote:

Takozları bulmaya çalıştım ama bulamadım:( @junkerss

Hocam eger var ise takozlar on amortisor milinin uzerindedir. Ve plastik amortisor korugu milin uzerini orttugu icin gorulmeyebilir. Bir lastikcide aracı onden havaya kaldırırsanız amortisor boslar ve uzar. Daha rahat bakarsınız.

Basınclar normal degerde ama 1 psi daha dusebilirsiniz. Eger takoz unutulmadıysa zamanla alısmaktan baska care yok.

Ben kendim cift kriko ile yukseltmistim aracı. Foto ekliyim. Bu sekilde yukseltirseniz takozu kontrol etmek kolay olur. Ama siz yukseltip bakacaksanız krikonun koyulayacagı yere dikkat edin. Kapı altı marspiyerde ucgen ile belirtilmistir nerden koyacagınız. Krikonun agzındaki oyuk aracın altındaki cıkıntıya denk gelecek.

• Utmad kullanıcısına yanıt
    Hocam 50 yanak lastikler ford marka aracların 17 jantlı modellerinde, opel astra j de ve audi a4 de filan kullanılıyor. Pahalı olmasının sebebi de diger olculere gore az uretilmesi.

Zaten baslarda dusunmustum 50 yanak lastik almayı ama sonra 45 yanak 225 taban keyifli geldi.

Bir de dediginiz gibi yolda belde iki lastik gumlese diger lastiklerin dıs derinligi, elastikiyeti vs vs... farklı tututunma yaratacagı icin cok ugrasmam. Dort lastik yenilerim

Bir akrabam ikinci el super b aldı. Aynı lastikler var leonda ve superb de. Pirelli p7 cinturato. Onun 3 lastigi bir iki ay arayla balon yaptı. Benimkiler 10 bin km dir bana mısın demedi. İlk balon yaptıgında pirelliyi bildigim icin sana 4 tane adam gibi lastik alalım dedim. Gerek yok merek yok dedi sonra bir tane balon yaptı bir tane aldı. Tekrar tekrar ... 3 lastigi yeniledi.

Siz ne kadar hesap yaparsanız yapın. Yola cıkınca basınıza ne gelecegi belli degil. Kuzenim ankaradan balıkesire gelirken otobana dusen demir cubukların uzerinden gecti 2 jantı kırdı yolda kaldı...

O yuzden yolda belde lastik yarılır bulamam diyecek kadar cok takmıyorum Bir de leonla uzun yola bir kez gittim sadece. Genelde bagaj lazım oldugu icin octavia yı kullanıyorum uzun yolda. Onun icin leon biraz da keyif arabası gibi. 45 olsun 50 olsun... farketmez simdilik pirellilere devam

Allah kaza bela vermesin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Leon -- 1 Ağustos 2015; 21:42:01 >

• 
Sayfa: önceki 14201421142214231424
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.