Şimdi Ara

SEAT LEON MK3/5F ANA KONU (1420. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.702
Cevap
368
Favori
2.583.646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14181419142014211422
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aynı motor Golf'te 8-8.5 yakıyorsa Leon'da 0.5-1 litre daha az yakar. Leon daha hafif çünkü Golf'e göre. Mesela 1.2 TSI'larda da aynı motora sahip Golf ve Leon'dan Leon daha az yakıyor. 1 litre kadar düşük değerler yakalayabilirsiniz. 140'lık ve 150'lik daha az yakıyor bu arada.
  • cagduygu C kullanıcısına yanıt
    Aracınız hayırlı, uğurlu, uzun ömürlü olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sk8ter_Boi

Araci aldigimda 9 km idi ortalama 14lt/100 dü. Ne yaptilar araçla cok merak ediyorum.
    150km oldu 8.0lt ye düştü uzun süreli ortalamam. Ben biner binmez yakit aldim. Yakit aldiktan itibaren 6.8lt oldu.
    1. Viteste kalkis yaparken 3-4 kez sanzimandan ses geldi. Vitesi tam atmadan mi debriyajdan ayagimi kaldiriyorum bilmem ama diğer araclarimda olmadi hic.

Ben aracı aldığımda 6 km idi ancak 21 küsur/100 lt ortalaması vardı :)) Belki de limanda ara hız denemesi yaptılar :)) eco-mod yakıt tüketimini gerçekten 1.6 dizel seviyelerine yaklaştıracak gibi duruyor yakıt konusunda çok ama çok memnunum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frturk -- 31 Temmuz 2015; 1:29:04 >
  • frturk F kullanıcısına yanıt
    Maaşallah hocam :) Allah kazadan saklasın. Düzgün asfalta seyrediyorsanız 18'' size cok yakısır. Yoksa takıntılı biri iseniz trim sesleri sizi üzebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: snncbc

Hocam aslinda satmak istiyorum ya her lastikci alirmi ?

Biz bayi cıkıslı 17'' vardı.Fakat kısın daha rahat kullanımı lastık fıyatının ucuz olması sebebiyle 4 adet 16'' jant aldık.Malum sitede 500 tl gibi bir rakama 4 jant satın aldık.İnternete satışa koysanız illa alıcı bulunur bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cesc_

Aynı motor Golf'te 8-8.5 yakıyorsa Leon'da 0.5-1 litre daha az yakar. Leon daha hafif çünkü Golf'e göre. Mesela 1.2 TSI'larda da aynı motora sahip Golf ve Leon'dan Leon daha az yakıyor. 1 litre kadar düşük değerler yakalayabilirsiniz. 140'lık ve 150'lik daha az yakıyor bu arada.

İnşallah İstanbulda güzel bir değer yakalarım da başımı ağrıtmaz. 150'likler dsg siz alımıyor dsg olunca da fiyat çok yükseliyor o yüzden bu kombinasyonu tercih ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozanka

Hangi bayilerden aldınız bu indirimleri?
    Teşekkürler.

Dogus esenyurt. 3300tl duz indirim yaptilar ustune de %1 (850tl) sadakat indirimi geldi 2. Vw grup aracim oldugundan. 85500tl liste fiyatli araci 81350ye almis oldum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba benim arabam 1.2 tsi dsg
    aalali 2 ay olacak
    dun biriyle konustum.araclara yazilim yapiyormus.ankarada
    aracin ayazilimini degisturip bg ve torkunu bwlli seviyede yukseltiriz bu sayede yakit tasarrufuda hiz da kazanir araba dedi.
    ve garanti disina cikmaz anlamazlar dedi.
    sorun oldugu an normal degerlere aliriz dedi.
    bilgi sahibi olanlar paylasabilirmi.
    tsk

• quote:

Orijinalden alıntı: leoncucan

Ankara şehir icinde 5 5.5 litrelerde geziyor aracim. Simdiye kadar sehirler arasi en iyi yakit ortalamam sereflikochisar ankara arasinda oldu. o yolu bilenler bilir rampasi az olan bir yoldur. 150 km lik yolu ortalama 110 ile geldim 4.7 ort yakti.

Ayrica bir farkli bir detay anlatayim.hiç dizel aracim olmadi heveslendim ancak 12 ile 15 bin lira fiyat farki sebebiyle dizel almadim.
    O yuzden benzin+lpg atmksforik araclar kullandim simdiye kadar. Bu araci almadan once focus astra gibi pekcok atmosforik araca da baktim.
    ve yaptigim kiyas şoyle oldu;
    1.6 benzinli focus alirsam lpg de taktirsam karma ortalama lpg de 22 kurus yakar dedim(benzin aliyorlar onu daha hesaba katmadim?. 10bin km yaparsam senede 2200 liralik lpg alirim.
    leonda ise karma ortalama 28 kurus yakiyor. 10bin km de 2800 liralik benzin alirim. Arada 600 liralik fark var focus avantajli gibi! Ancak yillik 350 lira vergi farki ayrica sadece lpg degil benzinde iciyor focus.bir de ilk 3 sene garanti bitmemesi icin lpg taktiramazdim.
    Sonuc olarak 1.2 tsi benzinli arac her turlu atmosforik lpgli araclardan cok daha kârlı. Lpg nin tankidir temizligidir bakimidir ayrica masraf zaten.

53 - 60 bin lirasi olanlar leon 1.2 tsi rahatlikla alabilirler. Her anlamda avantajli.o paraya alincak donanimli mantikli bir araç

hocam teşekkür ederim detaylı yazınız için çok faydalandım yazılanlardan anladığım kadarıyla 1.2 tsi en uygun tüketime sahip olan fazla yol yapmayacaklar için.

Size danışmak istediğim bir konu var hocam müsaitsen.

şimdi 1.2 - 1.4 - 1.6 nın vergisi ne kadar yıllık yada aralarındaki farklar ?

1.2 ile şuan ne kadar yakıyorsunuz ve 1.2 nin şuan full+full olanının fiyatı nedir ?

teşekkür ederim şimdiden.

• quote:

Orijinalden alıntı: westernblew

quote:

Ankara şehir icinde 5 5.5 litrelerde geziyor aracim. Simdiye kadar sehirler arasi en iyi yakit ortalamam sereflikochisar ankara arasinda oldu. o yolu bilenler bilir rampasi az olan bir yoldur. 150 km lik yolu ortalama 110 ile geldim 4.7 ort yakti.

Ayrica bir farkli bir detay anlatayim.hiç dizel aracim olmadi heveslendim ancak 12 ile 15 bin lira fiyat farki sebebiyle dizel almadim.
    O yuzden benzin+lpg atmksforik araclar kullandim simdiye kadar. Bu araci almadan once focus astra gibi pekcok atmosforik araca da baktim.
    ve yaptigim kiyas şoyle oldu;
    1.6 benzinli focus alirsam lpg de taktirsam karma ortalama lpg de 22 kurus yakar dedim(benzin aliyorlar onu daha hesaba katmadim?. 10bin km yaparsam senede 2200 liralik lpg alirim.
    leonda ise karma ortalama 28 kurus yakiyor. 10bin km de 2800 liralik benzin alirim. Arada 600 liralik fark var focus avantajli gibi! Ancak yillik 350 lira vergi farki ayrica sadece lpg degil benzinde iciyor focus.bir de ilk 3 sene garanti bitmemesi icin lpg taktiramazdim.
    Sonuc olarak 1.2 tsi benzinli arac her turlu atmosforik lpgli araclardan cok daha kârlı. Lpg nin tankidir temizligidir bakimidir ayrica masraf zaten.

53 - 60 bin lirasi olanlar leon 1.2 tsi rahatlikla alabilirler. Her anlamda avantajli.o paraya alincak donanimli mantikli bir araç

hocam teşekkür ederim detaylı yazınız için çok faydalandım yazılanlardan anladığım kadarıyla 1.2 tsi en uygun tüketime sahip olan fazla yol yapmayacaklar için.

Size danışmak istediğim bir konu var hocam müsaitsen.

şimdi 1.2 - 1.4 - 1.6 nın vergisi ne kadar yıllık yada aralarındaki farklar ?

1.2 ile şuan ne kadar yakıyorsunuz ve 1.2 nin şuan full+full olanının fiyatı nedir ?

teşekkür ederim şimdiden.

1.3 motora kadar 590 lira yillik vergi. 1.3-1.6 motor arasi 950 lira

Yakit ankara ici 5.5 litre civari
    sehirler arasi 120yi gecmessem 5.3 litrelerde.140larda yolculuk yaparsam 5.7 litrelerde.
    sonuc olarak uzun donemli yakit ortalamam 6 litre.

• 06KPR81 0 kullanıcısına yanıt
    Hocam hem 1.2 hem de dsg. Yazılım yaptırmanızı onermiyorum.

Sct de bir arkadas 1.2 aracına yazılım yaptırdı. 170-180 li hızlara cıkıp 5 dk gidince epc arıza ısıgı yakıyordu aracı. Sonra yazılımı sildirip servise gitti ve arıza giderildi vs vs.

Zaten fındık kadar motordan turbo ile yuksek gucler alınıyor. Ayrıca dsg mevcut torklar icin tasarlanmıs bir sanzıman. Yazılım ile yapılacak her islem motor ve kavrama omrunden yer.

motor hacmi belli, piston kolunun dayanımı belli, turbo büyüklüğü belli. motor beynindeki sinyalleri güçlendirerek fazla yakıt göndererek motor güçlendirmek sağlıklı olmaz. motoru soğutma anlamında hiç bir katkı sağlamıyorsunuz, ateşleme sistemini egsoz çıkışını hava filtresini geliştirmiyorsunuz.

bir de hangi firma olursa olsun. hangi onayı hangi belgeyi alırsa alsın. aracınızın fabrikasyon değerleri ile oynarsanız araç garanti dışına çıkar.

anlayamazlar diye bir şey yok. illa aracı ölçüm cihazına bağlayıp verilerine bakması gerekmiyor servisteki ustanın. başka 1.2 tsi bir leon sürer sonra sizinkine binerler ve bu yazılımlı derler. o saatten sonra geçmiş olsun.

bakın burda bir video var. scirocco stock halde 160 hp lik motora sahip. leon ise 140 hp den 190 a çıkarılmış. tork ise 250 nm den 320 nm ye çıkarılmış. söylenen değerleri gerçekten sağlıyor olsa sciroccoyu havada karada geçmesi lazım( tabi scirocco ile oynamadıklarını varsayıyorum)

https://www.youtube.com/watch?v=ENL0Wk3DlCA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Leon -- 31 Temmuz 2015; 12:40:44 >

• Chuckly kullanıcısına yanıt
    Evet malesef şu an öyle. Yıl sonuna kadar manuel 150'lik gelecek diyorlar. Belli olmaz ama Doğuş'un işi.
  • Ustad bende yazilim yok biliyosun epc yakti ve musait zamanda servise gidecem neymis bunun sebebi hala merak ediyorum.

• leoncucan L kullanıcısına yanıt
    genelde yakıt akışına bağlı hatalarda yanıyor. yakıt pompası, gaz kelebeği vb durumlarda yanıyor. ama ucu açık bir arıza uyarısı. epc ile birlikte motor arızası da yanabilir.

kötü yakıt, anlık yakıt akışı kesilmesi, turbonun kendini korumaya alması vs...

velhasıl kelam yani epc yanıyorsa arıza şudur diyemiyorsunuz servise göstermek lazım.

bazen kontak açıp kapatınca geçiyor bazen kontak açıp kapatınca başka arıza uyarıları da geliyor...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: junkerss

Gıcırtı nerden geliyor? Debriyaj pedalından mı?

Hayir vites kolunun kendisinden geliyor.vitesin kolunun icinde gicirti oluyor vites degistirirken

eğer vites körüğü vb. plastik döşeme parçalarından gelmiyor ise iç mekanizmanın yağlanması gerekiyor olabilir. çok zor bir işlem değil.

öte yandan ilk defa duydum bu problemi. tam tespitini yapmak isterseniz vites körüğünün alt çerçevesini söküp bakabilirsiniz. o el altı göz tarafından parmaklarınızla asılıp kaldırırsanız çıkar. önde iki adet sarı demir klipsi var. ordan kurtarınca kol dayama tarafındaki tırnaklar da boşa çıkıyor. yani önce önden kaldırıyorsunuz sonra arkasını biraz öne çekerek kurtarıyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mechanical41

Maaşallah hocam :) Allah kazadan saklasın. Düzgün asfalta seyrediyorsanız 18'' size cok yakısır. Yoksa takıntılı biri iseniz trim sesleri sizi üzebilir.

2001 model volvo s40 kullaniyordum onda ki trim seslerine kulagim o kadar alismiski simdi sanki asfalttan bir karis yukarida gidiyormusum gibi hissediyorum :)) en kisa zamanda 18inch insallah

• Yapayim derken bozarim servise gostercem

Ufak çapli trim sesidir vitesteki gicirtidir vs bunlari servise kayit actirip gosterince daha sonra satarken alici kisi seat servisine sokunca bu kayitlari gorebilirmi?

• arka koltuga oturdum gecen gun kalktım ınıcem arabadan o nasıl bi ses degısık bı ses geldı sonumuz hayır olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: frturk

Aracınız hayırlı, uğurlu, uzun ömürlü olsun

teşekkür ederim. sen de keyifle kullan.
  • Selamlar arkadaşlar,
    Ben de 2 gün once aranıza Leon 1.2 TSI 110hp DSG ile katıldım.. Aracı Erya'dan aldım. Aracıma ait opsiyonlar:
    -ellestre gri metalik renk
    -Alacantara döşeme spor koltuk (WL3),
    -17" Dynamic jant
    - Ön arka park sensörü ve optik park sistemi
    - Geri görüş kamerası
    - Sürücü ve Yolcu koltuklarında ayarlı bel desteği

Led far yok..İçimde kaldı..Ama zaten buğu oluyormuş, bir de çok elektronik ve bir arıza yapsa fiyatı çok pahalıymış diyerek kendimi teselli ediyorum.
    Bir de sunroof olsaydı o da güzel olurdu..ama o da zaten yolcular açısından keyif veriyormuş(kedi, ciğer gibi oldu:)

Yukarıdaki opsiyonları ben talep etmedim. Muhtemelen biri ön sipariş verdi, teslimde de fiyat artışı oldu ve vazgeçti.. Ama özellikler benim için de çok güzel oldu. Eğer önsipariş aracı ise, paketi talep eden arkadaşa teşekkür ediyorum buradan..

Erya'yı Pazartesi günü aradığımda 1 tane beyaz 17" jantlı ve led paketli beyaz renk var diyorlardı ve hiç indirim yapmıyorlardı. Salı günü aradığımda ise bir beyaz bir de gri var dediler.. gri muhtemelen yeni gelmişti.. İndirim konusunda ısrar edince buraya gelin görüşelim dediler ve beyaz olanını 65800 den 65 e, gri 67250 den 66 ya düştüler. Ben de gri olana karar verdim..Bir gün sonar Sabah parayı gönderdim, aynı gün akşam teslim ettiler.

Araca gelince, araba çok güzel, tam bir f/p aracı.. normal trafikte Ümraniye Esenevler - Kartal arasında Sabah trafiğinde E-5 üzerinden ortalama 5.3 yaktı..Ses sistemi muhteşem..Baslar çok derin ve tizler çok net.. Aracın güzel yanları(en azından benim kıymet verdiğim):

1. Dediğim gibi Fiyat performans oranı çok iyi.. yakıt tüketimi çok iyi.. Daha iyi ne alabilirdim dediğimde Golf, A3, 1.16 vs. geliyor ama hepsine ilave bedel ödemem gerekiyor ve f/p oranı açısından aynı tatmini alırmıydım bilmiyorum..
    2. Ses sistemi çok iyi
    3. Sessiz bir araç, yol sesini neredeyse almıyor
    4. Araçta çok fazla göz var..Kapı içlerinde cepler, direksiyon altında cep, klima altında göz, 2 bölmeli kocaman torpido gözü, kol dayama içi, ön de ve arkada 2 şer adet bardaklık (arkada kol dayama içinde), Sürücü ve Yolcu koltuklarında altında gözler, koltuk arkasında cepler ve 380 litreden fazla bagaj(stepne içi ve etrafını da katıyorum)..
    5. Koltuk deri ve alacantara kumaş karışımı, o açıdan hem şık duruyor, hem de bakımı kolay. ayrıca kapı içleri ve koltuk arkası da deri.. o da güzel duruyor..
    6. VW Kalitesini hissediyorsunuz..Ancak göstergeler Golften daha şık duruyor..
    7. Elektromekanik olmayan park sistemi( eski tip, park ettiğinizi hissediyorsunuz)
    8. Anahtarlı start stop (anahtarsız olanlar çok hoşuma gitmiyordu, hep bir manyetik alan durumunda ne olur tereddürü vardı)
    9. Yağmur sensörü, optic park sistemi, kamera, hız sabitleme, far sensörü, lastik basınç sensörü vs. bir hayli benim için yeni olan donanım var.
    10. Eko sürüş önerileri(klima açıkken cam da açıksa uyarıyor falan..)
    11. Geceleri, kırmızı göstergeler çok şık.

Şimdilik bunlar aklıma geldi, aracı çok tanımıyorum.. Tanıdıkça yazarım..

Ancak memnun olmadığım hususlar da var. Birincisi kornaya hafif vurma yok, basmanız gerekiyor.. yani dıt diye ses çıkarayım dediğinizde düüt ten başka seçeneğiniz yok.. Varsa da ben bilmiyorum.
    İkincisi, süspansiyonlar çok sert..225 45 17 Hankook lastikler var..Koltuklar da sport olunca, çukurlarda darbeyi ciddi hissediyorum.. Bunu engelleyebilir miyim bilmiyorum. Lastikleri 16" standartla değiştirsem ne kadar fark eder acaba? Yada değer mi? Neticede 17" jant farkı 1150TL, hali hazırda ödenmiş durumda..
    Bunun dışında bagaj pandizot kapağı tıkırtı yapıyor ama çok basit bir çözüm buldum, yapınca resmini koyarım..

Korna ve süspansiyon konusunda yapılabilecek birşey varsa bildirirseniz memnun olurum.

• 
Sayfa: önceki 14181419142014211422
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.