Şimdi Ara

SEAT LEON MK3/5F ANA KONU (1389. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
57.711
Cevap
368
Favori
2.584.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13871388138913901391
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet doğru anladınız. Dediklerinizi yapmaya çalışcam. Saolun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Geh

Tartışmalar bitti de arada mesajını şimdi gördüm. Kusura bakma.
    Torsiyonun seat teknolojisi olmadıgını ikimizde biliyoruz. Kaldıki artıları ve eksileri olan bir sistem.
    75bine led yok deyince meraktan girdim araç oluşturucuya.
    308 leonun içinden geçer demişsin. Tasarım olarak mı motor şanzıman olarak mı yada neyi kısas alarak bunu dedin bilmiyorum.
    Ben ne leona ne 308 e 75 bin para vermem. Ben alırken gayet mantıklı ve makul idi fiyatlar. Şuan ötv artışı ve anlayamadığım fiyat politikaları c sinıfını d sınıfına dayadı neredeyse yeni bir segment çikaracaklar adını Ç segmenti koyacaklar.
    Torsiyona 75bin bermem demeyelim ama C sınıfı Hatchback bir araca 75 bin vermem ama 308e 85bin hiç vermem. İnan yarını olan bir araç yada proje değil.
    Dediğim gibi 2000 ile 2004 arası tam dolu D segmenti daha cazip. Temiz kullanılmış ve birde denk gelmiş ise Az paraya daha lüks bir araca binmek daha mantıklı geliyor artık bana.

1.6 tdi dsg style leon 75.000 lira led yok
    2) torsiyonun ne artisi var merak ettim dogrusu ben daha hafiflik haric bir arti goremedim
    3) ne 308 nede leon 75.000 etmez haklisin ama
    Piyasa bu yapacak birsey yok
    4) motor sanziman ve kalite anlaminda 308 leondan iyi

Ya ben 308 iyi araba diyorun icinizde test eden yokmu hic ?

• Cümleten s.a. millet, geçmiş bayramınız kutlu olsun,

Uzun zamandır foruma yazmiyordum, okumuyordum da, mobilden 80 sayfa okudum dayanamadım yazmadan, eski bir leoncu olarak, mart ayında aldığım fr ı ev için satmistim 3000 km de iken, ev işi başka bir bahara kaldı, fr i sattığım arkadaşinda satma gibi bir niyeti var bakalım sattığım fiyata alacağım ınş aracımı

Bu forumda junkers'a (sanırım ismi kemal) kim laf ediyorsa ayıp eder, adam sorulan her soruya ki çoğu aynı soru tekrar tekrar soruluyor üşenmeden cvp veriyor, bilmiyorsa bile araştırıp araştırdım şurada bu burada bu şekilde cozmusler yapmışlar diyerek bilgi paylaşıyor,emeğe saygı lütfen

308 konusunda daha öncede yazdım ben leon fr düz vites standart donanım bayiden sigorta dahil 62250 gibi bi rakama yalan olmasın mart ayıydı ama aşağı yukarı o fiyata aldım, belki 100-200 tl oynar tam hatırlamıyorum şimdi, euro olarak o günku merkez bankası kuru ile net olarak 22.512 euro idi aracın bayi satış fiyatı,
    Sattığım aracımda sıfır alıp kullandığım golf VI idi, daha öncede bmw den şahin e bir çok marka model kullandım, leona ya da başka bi markaya tutkum yok, imkanım olsa golf 7 alırdım parama uygun bir çok araba denedim ki pejoyu begenseydim şubat ayında ellerinde 2014 den kalma bi ton araç vardı leondan daha ucuza alabiliyordum leon pejo opel ford hepsini gezdim ciddi pazarlık yaptım ankara da abc den aldığım fiyat nerdeyse filo fiyatiydi çünkü orada kardeşim çalışıyor dizel otomatik pejoyu leon fr otomatik benzinliden daha uygun fiyat aldım cam tavan vs dolu haliyle ama aracı begenmedim, 308 içinden geçer diyorsunuz ya bence yanından geçemez fr ın az yakıyormuş vs beni ilgilendirmiyor illa az yaksin istesem 0.9 1 motor bi ton araba var onları alırdım arabayı sadece yakıtla kıyaslamak çok taraflı bir bakış yinede leon um eski golfumden az yakıyor

Doğrucu mustafa dostum derdim senle ya da başkası ile kavga değil ama beğenmediğin doğuş servisi ile 2 sene servise uğramama rağmen (işim dolayısıyla servis olmayan bi ilde iki sene bulundum) ankaraya dönüp bakımı yine serviste yaptırdım 6 ay sonra dsg klasik sorunu kavramadan sorun yaşadım iki günlük telefon ve mail trafiği sonrası ücretsiz kavrama değiştirdim bu arada triger bakımı yaklaşmıştı triger değişimine kadar bekledim triger kavrama rutin km bakımına 1100 lira verip hallettim senin led sorunun konusunda bence sen doğru kişiler ile görüşmedim, servis deki elemanlar bana da 3500 tl fatura çıkarmıştı, önce servis müdürü ile ardından istanbul ile görüştüm ücretsiz değişimi aldım bu sırada tekrar şehir dışına gidip gelince bakimlara iki ay kalmisti 1 ay sonrasına randevu aldım hem yağ bakımı hem triger bakımı hemde kavrama bi arada yapıldı

Leon hayrani değilim ailemde leon kullanan tek kişiyim ki babamda mercedes abimde bmw 3.20 d biraderde pejo 508 var hepside benim arabanin ismini duyduğunda birazda biz destek olalım şu nu al bunu al demişlerdi, şimdi arabaya her binen hayranlığını ifade ediyor, fiyatı ve performansına karşılık

• quote:

Orijinalden alıntı: Gürbüz G

quote:

Orijinalden alıntı: junkerss

Allah nazardan saklasın:) bu jant tam leonluk olmus. Cok guzel uyuyor. Daha temizi daha iyisi sizin olur insallah

Bu forumda senin hakkın ödenemez Kemal.
    Seninle tartışmaya giren kim olduysa yahut olacaksa ben tam karşısındayım. Ban yemek uğruna seni savunacağım.
    Paylaştıklarınla ve Leon markasının artı eksi tüm özelliklerini bilmen sayesinde insanlar senden çok şey öğrendi. En başta da ben.
    Vag com ile Ender de birçok gizli özellikleri açtırdık. Sisleri led yaptık. Geri vites ampulünü ve arka ssinyaller led yaptık. İç aydınlanmayı led yaptık. Boya Koruyucu cila ve şampuan önderdin onları aldık.
    Allah senden razı olsun güzel insan.
    Heyt be uzun Adam

Eyvallah gurbuz kardesim kutuplasma, cekisme, tartısma vb. seyler olmasa;forum onceki zamanlarındaki gibi olsa cok daha iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Leon -- 20 Temmuz 2015; 12:04:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DogrucuMustafa

Sen ozelden bana adresini yazsana macan yerse, Van em.md.lgumu,
    Audili polis arkadasmisin sen,
    Ozelden yazisalim burayi pisletme

Aranızdaki mevzu kapanmasa şu mesaja bodoslama dalacaktim ta neyse bu tip tehdit içeren mesajlar hiç hoş değil ve forumda bulunan kimseye yakışmıyor

Lütfen üsluba dikkat edelim, tarzimizi koruyalım

• İyi gunler arkadaslar. Gemi İzmit Efesan limanina yanasacakmis. Limana yanastiktan sonra islemleri tamamlanip ortalama kac gunde bayiye dogru yola cikmis oluyor ?

• Bu arada Geh hoş geldin

• quote:

Orijinalden alıntı: 06KPR81

quote:

Orijinalden alıntı: Guenar

quote:

Orijinalden alıntı: Sk8ter_Boi

quote:

Orijinalden alıntı: Guenar

arabayi aldiktan sonra arastiran ilk mal benim galiba :D neyse gencler ben leon apollo mavi 1.2 tsi dsg led paket aldim 68.300 yapabildim bin tl indirim alabildim. 17 inch keske taktirsaydim diyorum ona pisman oldum ama bayideki satici arkadasimdi sakin alma diyip durdu neyse su an 2 gun oldu alali yakit makit bisey sormayin arabayi daha 10 dk kullandim sadece

Olur da yakit tuketimi degeri paylasirsan ki bu 1.2 tsi icin geçerli, direk eksiyi basacaklar. 4.5-5lt bile yazsan o eksi alir. Bu forumda böyle bir sey var anlamadim gitti.

Hocam ben forumlarda cok takilan biri degilim o yuzden eksi falan ne bilmiyorum umrumda degil kisacasi. 1 ay sonra degerleri paylasicagim. Fotosunu ceker koyarim ancak yakit tuketimim asiri olmayacaktir gunde 60 km yol yapiyorum bunun 40 i havaalani yolu. 20sinin sadece 4 5 kmsi kotu yogun trafikte... yani yakit degerlerimin 7 olmasi mumkun olmayacaktir. Ben Honda manuel vtecle bile 5.8 yakit ortalamasina ulastim ve vtec deli gibi yiyen bir sey normalde. kisacasi sehir ici olmasina ragmen genis seritli yollar dolayisiyla (ankara) biraz daha az yakacagini dusunuyorum

Araba bu arada apollo mavi 1.2 dsg sunrooflu ve led paketli jantlari degistirmedim. bakalim hayirlisi :D

Hocam hayirli olsun bende her sabah saraykoyden kizilay yapiyorum karsilasiriz belki.
    o degil ben alalo 1 ay oldu yeminle ankarada almadan bi 15 gun araci bekledim arkadaslar alma falan dediler leon bak piyasada yok dediler.
    uzerinden 1 ay gecti ciddi soyluyorum acayip artis var leon ankarada.
    ELE AYAGA DUSTU

Ben bile aldıysam tahmin edin yani kimler alabilir, çünkü arabalar konusunda normalde çok ilgili biri değilim ama birkaç güzel donanım ve dış tasarım beni Leon'a iten ana faktörler oldu. Tabi DSG ve bu şanzımana rağmen yakıt tasarrufu sağlayabilmesi de önemliydi.

Bu arada biliyorsunuz yeni gelen Leonlar 110 beygir olarak geliyor, acaba bir etkisini görür müyüm? Çünkü sırf şunun yüzünden 2 Bin TL fazla vermek zorunda bırakıldık :(

• quote:

quote:

quote:

Allah nazardan saklasın:) bu jant tam leonluk olmus. Cok guzel uyuyor. Daha temizi daha iyisi sizin olur insallah

Bu forumda senin hakkın ödenemez Kemal.
    Seninle tartışmaya giren kim olduysa yahut olacaksa ben tam karşısındayım. Ban yemek uğruna seni savunacağım.
    Paylaştıklarınla ve Leon markasının artı eksi tüm özelliklerini bilmen sayesinde insanlar senden çok şey öğrendi. En başta da ben.
    Vag com ile Ender de birçok gizli özellikleri açtırdık. Sisleri led yaptık. Geri vites ampulünü ve arka ssinyaller led yaptık. İç aydınlanmayı led yaptık. Boya Koruyucu cila ve şampuan önderdin onları aldık.
    Allah senden razı olsun güzel insan.
    Heyt be uzun Adam

Eyvallah gurbuz kardesim kutuplasma, cekisme, tartısma vb. seyler olmasa;forum onceki zamanlarındaki gibi olsa cok daha iyi olur

Aynen öyle kardeşim.
    geçen gün yokuş aşağı geri inmek zorunda kaldım. sol lastikten birini kısa bir kaldırıma sürttüm. sesi duyunca direksiyonu kırdım.
    Dün de yine yanaşırken karanlıkta hafif kaldırımı göremedim, lastik arka lastik hafif kaldırımdan çıkmış. direksiyon dönmeyince anladım geri indim. bu tip münferit lastik sürtmeler ön takıma zarar verir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: frturk

İyi gunler arkadaslar. Gemi İzmit Efesan limanina yanasacakmis. Limana yanastiktan sonra islemleri tamamlanip ortalama kac gunde bayiye dogru yola cikmis oluyor ?

Araba gemiden indikten sonra gümrükleme 2 gün sonrasında yola çıkıyor yola cıkınca da siz parasını ödüyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gatayi

quote:

Orijinalden alıntı: frturk

İyi gunler arkadaslar. Gemi İzmit Efesan limanina yanasacakmis. Limana yanastiktan sonra islemleri tamamlanip ortalama kac gunde bayiye dogru yola cikmis oluyor ?

Araba gemiden indikten sonra gümrükleme 2 gün sonrasında yola çıkıyor yola cıkınca da siz parasını ödüyorsunuz.

Tesekkurler

• Gürbüz G kullanıcısına yanıt
    Cok hızlı veya ani carpmadıysanız ve etki sadece lastige olduysa bir zarar vermez. Ama jantı tak diye vurma veya yanal darbeye maruz bıraktıysanız rot rotil yamulmus olabilir. Arabanın bir tarafa cekmesi yoksa veya lastiklerden oncekine gore daha degisik bir surtunme sesi gelmiyor ise sorun yoktur

• cihanair kullanıcısına yanıt
    Torsiyon ile ilgili yapılan testler ve deneme surüslerindeki olumlu yorumlardsn bahsediyorum.
    Kaldıki ben öyle çok prof degilim araba konularında. Torsiyinlu yada torsiyonsuz bir araba versen bana ayırt edemem hangisi yorsiyon hangisi değil diye. Eminim sende ayırt edemezsin.

1.6 dsg dizel leonda led yoksa bu piyasanın ayıbı. Keza aynı özellikte 308 85bin lira!!
    4 ay önceki otoshow da 308 in sadece yanından geçtim. Bana hitap etmedi. Testte etmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Geh

Torsiyon ile ilgili yapılan testler ve deneme surüslerindeki olumlu yorumlardsn bahsediyorum.
    Kaldıki ben öyle çok prof degilim araba konularında. Torsiyinlu yada torsiyonsuz bir araba versen bana ayırt edemem hangisi yorsiyon hangisi değil diye. Eminim sende ayırt edemezsin.

1.6 dsg dizel leonda led yoksa bu piyasanın ayıbı. Keza aynı özellikte 308 85bin lira!!
    4 ay önceki otoshow da 308 in sadece yanından geçtim. Bana hitap etmedi. Testte etmedim.

308'in Türkiye'ye gelen bütün donanımları torsiyonlu.
    Leon'un da cupra hariç hepsi torsiyonlu.
    Golf'ün en çok satan 1.6 TDI ve 1.2 TSI motorlu araçları torsiyonlu.

Torsiyonlu Leon'a 75 vermezse, 85 bin küsür 308'e de verilmez o halde

• quote:

Cok hızlı veya ani carpmadıysanız ve etki sadece lastige olduysa bir zarar vermez. Ama jantı tak diye vurma veya yanal darbeye maruz bıraktıysanız rot rotil yamulmus olabilir. Arabanın bir tarafa cekmesi yoksa veya lastiklerden oncekine gore daha degisik bir surtunme sesi gelmiyor ise sorun yoktur

Yavaş çarptım kardeşim, zaten kaldırım kısaydı ikisinde de.
    jantlarda çizik-darbe falan göremedim.

Şimdi de başka bir ses duyuyorum gerçi orta kulak iltihabı geçiriyorum şimdi, geçici işitme kaybım var da. şu an ince sesleri maalesef işitemiyorum.
    direksiyonu araç sabitken sağa sola çevirince içinden yay geriliyor gibi ses geliyor. Aktif viraj farlarının yayı da olabilir, sinyal kolunun da.
    sen böyle bir ses aldın mı, kulağın benden daha hassasdır senin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gürbüz G -- 20 Temmuz 2015; 14:11:58 >

• 308 in arkası torsiyon degil mi? Torsiyon. Kavramlar uzerinden tartısmaya gerek yok. İsine gelince dizel otomatik aracın fiyatı uzerinden kıyas yapıp fiyat sisirip isine gelmeyince vag grubunun tr versiyonlarında sadece 1.4 tsi golfte bulunan arka bagımsız suspansiyonu avantaj olarak gostermenin alemi yok. Fiyatı en yuksek kombinasyon olan Dizel otomatiklerden a3 de torsiyonlu golf de leon da. Hatta 308 in tum modelleri torsiyonlu.

C sınıfı 105 beygir aracla Torsiyonun pratikte, gunluk kullanımdaki yansımalarını ciddi anlamda hissedebilecek biri zaten almaz.

Kavram olarak tartısılacaksa bagımsız suspansiyon dobloda bile var. Vay audi a3 un haline

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Leon -- 20 Temmuz 2015; 16:15:50 >
  • Gürbüz G kullanıcısına yanıt
    Bir sey olmamıstır o zaman

Direksiyondan geliyorsa sinyal kolu mekanizması olabilir. El freni cekik halde sag sol yapıyorsanız gerilme sesi gelir normaldir. Cunku on tekerler yana yatar ve arac hafif burulur. Arka balatalar gerilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Leon -- 20 Temmuz 2015; 16:18:25 >
  • quote:

Şimdi de başka bir ses duyuyorum gerçi orta kulak iltihabı geçiriyorum şimdi, geçici işitme kaybım var da. şu an ince sesleri maalesef işitemiyorum.
    direksiyonu araç sabitken sağa sola çevirince içinden yay geriliyor gibi ses geliyor. Aktif viraj farlarının yayı da olabilir, sinyal kolunun da.
    sen böyle bir ses aldın mı, kulağın benden daha hassasdır senin

Bu yay sesini 1 ay önce ben de almaya başlamıştım. Tam servis randevusu alacaktım ki geçti veya artık duymuyorum.
    Kesinlikle tarif ettiğiniz aynı ses :) İyice kulak kabartayım yarın sessiz bir ortamda..

• Bugün Ankara-İstanbul yaptım. Yakıt tüketimi konusunda referans olması açısından paylaşmak istiyorum.
    Araç 16700km de yaklaşık. Leon 1.2TSI DSG 2013 model.
    Saat 10:00 gibi çıktım yola. Ankara şehir merkezinden..1 kişi, hafif yük.

289 km gittikten sonra Bolu Dağı tünelinden sonra Sakarya'dan önce Parkshop'ta kısa bir mola verdim.

400 km İzmit dolayları.. Bu noktadan sonra yol çalışmasından dolayı yavaşlamak durumunda kaldım.

439 km gişeler.

454 km boğaziçi köprüsü

458 km fulya

Sonuç olarak;
    Süre:04:00
    Gidilen mesafe:458km
    Ortalama yakıt tüketimi: 6.9 lt/100 km
    Ortalama hız :114km/saat

Tam depo ile çıkmıştım yola. Stop ettiğimde 300km gösteriyordu yol bilgisayarı kalan mesafeyi.
    31.6 lt benzin yakmışım demektir yukarıdaki hesaba göre. Maliyet: 4.77 x 31.6 = 150 TL.
    Klima da orta seviyede bir yerde yolculuk boyunca açıktı.

Daha önce aynı yolu ortalama 5.8 ile de gelmiştim. Biraz fazla gelebilir tüketim ancak ortalama hıza bakarsanız pek sakin kullanmadığım ortada.

120km/h i geçmeseydim çok rahat 5.6-5.8 arası olurdu tüketim.

Arefe günü Ankara'ya giderken ise aynı yolu 8 lt/100km ortalama ile gitmiştim. Ancak o noktada da ciddi trafiğe takılmıştım. İzmit'e gelene kadar var olan trafikti o tüketimin sorumlusu da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cnsuff -- 20 Temmuz 2015; 17:24:12 >

• quote:

Bir sey olmamıstır o zaman

Direksiyondan geliyorsa sinyal kolu mekanizması olabilir. El freni cekik halde sag sol yapıyorsanız gerilme sesi gelir normaldir. Cunku on tekerler yana yatar ve arac hafif burulur. Arka balatalar gerilir.

Sinyal kolu mekanizması olabilir.
    Benim kulaklar şuan duymuyor. Kemal, sende kendi arabana bir bakar mısın? Bugün sesi almasan bile arada bir bakarsın değil mi?

• 
Sayfa: önceki 13871388138913901391
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.