Şimdi Ara

Seagate GoFlex 3TB HDD ve Samsung 51D550 Televizyon anlaşmazlığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
6.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Seagate GoFlex 3TB HDD ve Samsung 51D550 Televizyon anlaşmazlığı

Tecrübesi olanlar lütfen yardım...

Samsung 51D550 Televizyonum Seagate GoFlex 3TB HDD'yi görmedi. 27" video desteklemeyen LG TV'im bile görebilmişken buna çok bozuldum. Servisi aradığımda en fazla 2TB görebileceğini onunda kesin olmadığını söyledi. Neyse internetten baya bir araştırma yaptım. 3 ayrı Disk Programı denedim sadece EaseUS Partition Master programı HDD'yi gördü. Onunla HDD'yi 2'ye bölmeyi başardım, 1,9 TB ve 900GB olmak üzere iki parça şeklinde. Bu işlem tam 16 saat sürdü. Daha sonra TV HDD'yi gördü diye sevinecektim ki filmlerden sadece bazılarını açabildi. Açılmayan filmleri küçük harddiskimi atıp kontrol ettiğimde filmleri izleyebildim. Demek ki bölme işlemi sırasında dosyalarda bazı sorunlar oluşmuştu. Yani temiz HDD ye taşıyınca filmler açılıyordu. Bu yüzden filmleri ikinci parçaya kopyaladım 1 gün bu işlem sürdü. Bu arada TV sadece 1.9 TB lık parçayı görebiliyor, diğer 900GB sadece bilgisayarda işe yarıyor TV görmüyor. Bu yüzden filmleri kopyaladıktan sonra 1,9 TB lık parçaya format atıp, kopyaladığım filmleri tekrar 1,9 TB lık alana taşıdım. Bu da 1 gün sürdü. Cuma günü saat 13:00 gibi HDD'ye bölme komutu vermiştim. Pazartesi saat 20:00 itibariyle formatlanan 1,9 TB'lık bölüme tekrar dosyaların taşınma işlemi bitti. Bu işlemler sonrası bütün filmleri çalışır hale geldi. Gayet mutluydum sorunu 4 gün sürsede çözebilmiştim. Bilgisayarımda yer açmak için birkaç dosya daha transfer ediyordum ki HDD'ye çarptım ve HDD dik konumdayken yatar pozisyona düştü. Düştüğü sırada taşıma işlemi yaptığım için tranfer işlemi dondu. Bilgisayarımdan 1,9 TB lık bölüm görünmez oldu. Fişini çektim ve HDD bir daha elektrik almadı. Özetle HDD çalışır hale geldiği gün öldü ve o kadar emek, saat boşa gitti.

Daha sonra satın aldığım yer HDD'yi yenisi ile değiştirdi. Yeni gelen HDD'de ilk HDD'ye uyguladığım gibi EaseUS Partition Master Programı ile yaptığım işlemleri tekrarladım ama TV bu kez görmedi. Araştırmalarım sonucu 2TB'tan büyük HDD'lerin GPT olduğunu ve TV'nin standart HDD'leri yani MBR HDD'leri görebildiğini anladım. Daha sonra dos ortamında GPT diskimi MBR olarak dönüştürdüm. HDD 2 TB olarak göründü. EaseUS Partition Master Programı ile HDD'yi analiz ettiğimde HDD'nin 2 TB'ı tanımlı ve 800 MB kadarı tanımsız görünüyordu. İki parçayı ayrı ayrı biçimlendirdikten sonra bilgisayarım 2 ayrı parçayıda gördü ve dosya kopyalayabildim. TV'ye ilk bağladığımda görmedi, HDD'yi tekrar biçimlendirdikten sonra TV bu kez dosyaları gördü. Filmleri 2TB lık bölüme taşıdım (diğer parçayı sadece bilgisayar görüyor) 750 GB kadar film yüklüyken hiçbir problem yoktu ve filmlerimi izleyebiliyordum. Daha sonra arşivimin hepsini taşımayı istedim ve 400 GB daha film ekledim. İkinci aşamada eklediğim filmlerin hiçbirini TV açamadı. Hepsine desteklenmeyen dosya biçimi dedi. Aynı filmleri 500 GB'lık HDD ve USB Flash Disk üzerinden oynatabiliyor. Daha sonra bu işten sıkılıp ilgilenmedim, birkaç hafta sonra tekrar HDD'yi komple biçimlendirdim. Bu kez açamadığım filmleri HDD'ye yeniden kopyalayıp açmayı denedim ve filmleri açabildi. Deneme başarılı olunca tekrar 1,20 GB kadar arşivi HDD'ye taşıdım. Tekrar TV ile test ettim aynı sorun yine oldu. TV belirli bir doluluktan sonra eklenen dosyaları açamayıp "Desteklenmeyen Dosya Biçimi" hatası veriyor.

Bu HDD'yi nasıl etkin olarak kullanabilirim. HDD'ler hakkında bilgisi olanlar yönlendirebilirlerse benzer sorunu yaşayanlar ben dahil çözüme ulaşabilirler..

• Valla baya uğraşmışsın pek birşey bilemiycem bölme işlemleri konusunda bilgim yok ama benim de 3TB harddisk konusunda sıkıntılarım olmuştu. Panasonic VT30E televizyonumuzda, resmi sitede ve manualde 3TB destekliyor gözükmesine rağmen. Alet, WD 3,5" 3TB ELEMENTS USB 2.0 HARICI DISK ile SEAGATE 3,5" 3TB BACKUP PLUS USB3.0 / USB2.0 SIYAH HARICI DISK ikilisini de görmedi. Servisi falan aramadım zaten Vatandakilerde birşey bilmiyordu. Sadece BUFFALO harddisklerde denenmiştir diye yazıyordu ama ne farkederki bir terslik vardı yani. 2.0 - 2.0/3.0 iki harddisk denedim olmadı. Öteki Samsung C4000 TV'imiz de iki harddiski görmedi bu arada. Bende sırasıyla geri iade edip, sonunda 2TB'lık harddisk aldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dijionline

Seagate GoFlex 3TB HDD ve Samsung 51D550 Televizyon anlaşmazlığı

Tecrübesi olanlar lütfen yardım...

Samsung 51D550 Televizyonum Seagate GoFlex 3TB HDD'yi görmedi. 27" video desteklemeyen LG TV'im bile görebilmişken buna çok bozuldum. Servisi aradığımda en fazla 2TB görebileceğini onunda kesin olmadığını söyledi. Neyse internetten baya bir araştırma yaptım. 3 ayrı Disk Programı denedim sadece EaseUS Partition Master programı HDD'yi gördü. Onunla HDD'yi 2'ye bölmeyi başardım, 1,9 TB ve 900GB olmak üzere iki parça şeklinde. Bu işlem tam 16 saat sürdü. Daha sonra TV HDD'yi gördü diye sevinecektim ki filmlerden sadece bazılarını açabildi. Açılmayan filmleri küçük harddiskimi atıp kontrol ettiğimde filmleri izleyebildim. Demek ki bölme işlemi sırasında dosyalarda bazı sorunlar oluşmuştu. Yani temiz HDD ye taşıyınca filmler açılıyordu. Bu yüzden filmleri ikinci parçaya kopyaladım 1 gün bu işlem sürdü. Bu arada TV sadece 1.9 TB lık parçayı görebiliyor, diğer 900GB sadece bilgisayarda işe yarıyor TV görmüyor. Bu yüzden filmleri kopyaladıktan sonra 1,9 TB lık parçaya format atıp, kopyaladığım filmleri tekrar 1,9 TB lık alana taşıdım. Bu da 1 gün sürdü. Cuma günü saat 13:00 gibi HDD'ye bölme komutu vermiştim. Pazartesi saat 20:00 itibariyle formatlanan 1,9 TB'lık bölüme tekrar dosyaların taşınma işlemi bitti. Bu işlemler sonrası bütün filmleri çalışır hale geldi. Gayet mutluydum sorunu 4 gün sürsede çözebilmiştim. Bilgisayarımda yer açmak için birkaç dosya daha transfer ediyordum ki HDD'ye çarptım ve HDD dik konumdayken yatar pozisyona düştü. Düştüğü sırada taşıma işlemi yaptığım için tranfer işlemi dondu. Bilgisayarımdan 1,9 TB lık bölüm görünmez oldu. Fişini çektim ve HDD bir daha elektrik almadı. Özetle HDD çalışır hale geldiği gün öldü ve o kadar emek, saat boşa gitti.

Daha sonra satın aldığım yer HDD'yi yenisi ile değiştirdi. Yeni gelen HDD'de ilk HDD'ye uyguladığım gibi EaseUS Partition Master Programı ile yaptığım işlemleri tekrarladım ama TV bu kez görmedi. Araştırmalarım sonucu 2TB'tan büyük HDD'lerin GPT olduğunu ve TV'nin standart HDD'leri yani MBR HDD'leri görebildiğini anladım. Daha sonra dos ortamında GPT diskimi MBR olarak dönüştürdüm. HDD 2 TB olarak göründü. EaseUS Partition Master Programı ile HDD'yi analiz ettiğimde HDD'nin 2 TB'ı tanımlı ve 800 MB kadarı tanımsız görünüyordu. İki parçayı ayrı ayrı biçimlendirdikten sonra bilgisayarım 2 ayrı parçayıda gördü ve dosya kopyalayabildim. TV'ye ilk bağladığımda görmedi, HDD'yi tekrar biçimlendirdikten sonra TV bu kez dosyaları gördü. Filmleri 2TB lık bölüme taşıdım (diğer parçayı sadece bilgisayar görüyor) 750 GB kadar film yüklüyken hiçbir problem yoktu ve filmlerimi izleyebiliyordum. Daha sonra arşivimin hepsini taşımayı istedim ve 400 GB daha film ekledim. İkinci aşamada eklediğim filmlerin hiçbirini TV açamadı. Hepsine desteklenmeyen dosya biçimi dedi. Aynı filmleri 500 GB'lık HDD ve USB Flash Disk üzerinden oynatabiliyor. Daha sonra bu işten sıkılıp ilgilenmedim, birkaç hafta sonra tekrar HDD'yi komple biçimlendirdim. Bu kez açamadığım filmleri HDD'ye yeniden kopyalayıp açmayı denedim ve filmleri açabildi. Deneme başarılı olunca tekrar 1,20 GB kadar arşivi HDD'ye taşıdım. Tekrar TV ile test ettim aynı sorun yine oldu. TV belirli bir doluluktan sonra eklenen dosyaları açamayıp "Desteklenmeyen Dosya Biçimi" hatası veriyor.

Bu HDD'yi nasıl etkin olarak kullanabilirim. HDD'ler hakkında bilgisi olanlar yönlendirebilirlerse benzer sorunu yaşayanlar ben dahil çözüme ulaşabilirler..

Hocam çok uygun fiyata 3tb harddisk görünce kaçırmadım televizyonun görmeyeceğini bildiğim halde şimdi sıfırdan sizin yaptığınız gibi bölmek istiyorum. Aldığım harddisk şu SEAGATE 3,5" 3TB BACKUP PLUS USB3.0 / USB2.0 SIYAH HARICI DISK. 2TB film, 1TB'ı oyun çart çurt için kullanıcam. Sormak istediğim bazı sorular var.

1) Şimdi siz bölme işlemi için EaseUS Partition Master programını mı tavsiye edersiniz?
    2) MBR-GBT olayında biraz kafam karıştı ilk harddiskiniz bozulmadan önce bu işleme yapmamışsınız ve 1.9TB'lık bütün filmler çalışır hale geldi diyorsunuz. (bende bunu istiyorum) İkinci aldığınız harddisk ilk harddiskten farklı mıydı? İkinci işlemde sıkıntı yaşamışsınız ama ilk harddiskte 2TB'den büyük.
    3) Yabancı sitelerde değişik formatların denenmesi gerektiği söylenmiş ama NTFS kullanmamız gerekiyor sanırım değil mi?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi galyernus -- 11 Aralık 2012; 18:44:13 >

• 1) Şimdi siz bölme işlemi için EaseUS Partition Master programını mı tavsiye edersiniz?
    2) MBR-GBT olayında biraz kafam karıştı ilk harddiskiniz bozulmadan önce bu işleme yapmamışsınız ve 1.9TB'lık bütün filmler çalışır hale geldi diyorsunuz. (bende bunu istiyorum) İkinci aldığınız harddisk ilk harddiskten farklı mıydı? İkinci işlemde sıkıntı yaşamışsınız ama ilk harddiskte 2TB'den büyük.
    3) Yabancı sitelerde değişik formatların denenmesi gerektiği söylenmiş ama NTFS kullanmamız gerekiyor sanırım değil mi?

1) O zaman sadece o program işe yaramıştı.

2) İlk harddiskim geldiğinde 3TB'lık tek parça halindeydi ve 1,2 GB'ı doluydu. HDD'yi Samsung 51D550 TV görmedi, 27" LG monitor TV gördü. Çözüm için program ararken EaseUS Partition Master programını buldum. Basit bir arayüzü var zaten HDD'yi normal olarak 2 parçaya böldüm ve TV HDD'yi gördü ama filmlerin çoğunu açamadı, sadece dosyları diğer part'a taşıyıp tekrar 1,9 TB'lık alana taşıdım ve filmler sorunsuz açıldı. Yukarıda anlattığım gibi HDD'nin yenisi geldi (birebir aynı model) aynı işlemleri tekrarladım ama aynı TV aynı model HDD bu sefere bağlanamadı. İyice sinirlenmiştim ki MBR-GPT olayını öğrendim. Dos ortamında HDD'yi dönüştürdüm. Yine EaseUS Partition Master ile tanımsız alanıda tanımlı hale getirdim. Son olarak HDD tam 2TB (ilkinde 1,9 TB ayrılmıştı) ve kalan 750 'lık iki ayrı parça olarak biçimlendirdim ve TV HDD'yi gördü. Ama şunu tecrübe ettim. Geçenlerde tekrar denemeler yaptım, farkettiğim şu ki TV bu HDD üzerinde 750 GB sonrası yüklenen veriyi görmüyor. formatı ne olursa olsun boyutu ne olursa olsun "Desteklenmeyen Video Biçimi" hatası veriyor.

3) Hatırladığım kadarıyla NTFS olmamalı.

Şimdi sizinde tecrübelerinizi çok merak ediyorum. Lütfen sorunlarınızı ve çözümlerinizi burada paylaşın.

• ürünü aldım ve dagınık haldeki tüm 3 d filmlerimi hddye aktardım tam 10 saat sürdü heyacanla tv ye bağlayıp seyretmek istedim ama şok oldum sansung lede tv ürünü görüyor ama boş kısaca 3 tb desteklemiyor bende büyük bi hayal kırıklıgı oldu ve şu ana ne yapayım diye düşünüyorum hdd yi 2 ye bölmeyi düşünüyorum ama ondan sonuc alırmıyım bilmedigimden sadece yorumları takip ederek cevap arıyorum daha önce 1 tb hdd bağlı ıdı tv ye onda sıkınıt yoktu cözüm üreten arkadaşlar yazarsa mennun olurum
    samsung c80000 tv
  • 2 TB'lıklarda sorun yaşayan var mı? Ben WD 3.5 1 TB kullanıyorum, çok memnunum. 2 TB almak istiyorum ama tanımaması riski var mı?
  • 2 tb sorun yok en azından samsung la tvlerde
  • quote:

Orijinalden alıntı: sethdrift2

2 TB'lıklarda sorun yaşayan var mı? Ben WD 3.5 1 TB kullanıyorum, çok memnunum. 2 TB almak istiyorum ama tanımaması riski var mı?

s.a hocam bende smart media recorder var ıcındede 1 tb hdd var agzına kadar 3d film doluydu deneme yanılma yoluyla dıger 2 tb lık 3d ve normal bluray fılmlerımın olan hdd ıle yer degıstırdım calıstı artık fılm aktarıp durmuyorum hdd lere bır kere yuklemesını yapıyorum daha sonra smart media yı acıp hdd lerı yer degıstırıp hayatıma devam edıyorum :)) 500 adet 3d ve bluray film arşivini nasıl izleyebilirimki daha başka. 6 tb dahılı hdd lerı pc den cıkartıp cıkartıp bu sekılde tv de ızleme ımkanı buluyorum
  • Kisaca, televizyonlar ve bir çok medya oynatici NTFS/FAT/FAT32 destekler ama partition style olarak MBR ister.

küçük sorun, MBR partition style sisteminin 2TB üzerini desteklememesi, eger 3TB harici (veya dahili) harddiskiniz varsa ya tek parça GPT/GUID olmali veya 2TB'dan küçük partitionlara ayrilmis olmali.

eger yeni bir harici disk alacaksaniz, doldurmaya baslamadan önce bölümlendirmeyi yapin. TV vs ile kullanacaksaniz MBR olsun.

3TB bir diski Windows XP ile (ilave program olmadan) ne bölümlendirebilirsiniz ne de 2TB'dan daha fazlasini kullanabilirsiniz, bu is için partition magic veya paragon partition manager oldukca basarili. eger evde mac bilgisayar varsa hiçbirine gerek yok :)

kolay gelsin

(NOT: dijionline hocam, 750mb üzerindeki verileri görmüyorsa muhtemelen bölümlemede veya adreslemede bir hata var, eger televizyonun veya medya oynaticin destekliyorsa bölümleme sonrasi NTFS olarak tekrar formatla ama windows disk yöneticisinden, sadece fat/fat32 destegi varsa 750lik bölümler olustur)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volrath -- 19 Nisan 2013; 2:45:13 >

• HDD'yi başta yazdığım gibi 2TB ve 1TB iki bölüm yapmıştım ve sorun çözülmemişti. Bu kez 2TB lık alanı 1,70 ve 0,3 şeklinde iki parçaya daha böldüm. TV 1,70 'lik kısmı gördü, arşiv yüklemeye geçtim ve 690 GB lık veriyi transfer ettim. TV'ye takıp test ettim bütün filmler görünüyor ve oynatılıyor. Buraya kadar herşey yolunda görünüyorken arşive eklemeye devam ettim. Son olarak 150 GB lık veriyi daha transfer ettim. Bu verinin ilk 40 GB'lık kısmına kadarını TV görüyor ancak bu eklenen 40 GB lık kısımda yer alan filmleri "Desteklenmeyen Dosya Biçimi" diyerek açamıyor. Geri kalan 110 GB lık veriyi ise hiç görmüyor sanki öyle bir dosya eklememişim gibi. Yani yine 750 GB kadarını algılıyor gerisini algılayamıyor gibi.

Bu mesajı yazarken başka bir teori aklıma geldi...

Şöyle ki: Acaba TV dosyaları indekslerken belirli bir dosya yada klasör sayısını görüp geriye kalanını indeksliyemiyor mu? Örneğin en fazla 100 klasör 100 dosya indekslenebilir gibi... Bu teoriye göre ilk transferim 690GB'lık veride 377 dosya 74 Klasör görünüyor. Buraya kadar TV indeksleyebiliyor ve oynatabiliyor. Daha sonra eklediğim 140 GB'lık veride ise 297 dosya 68 klasör yer alıyor. Bu transferin 40GB'lık kısmı olan 34 dosya 11 klasörü daha görüyor. Ancak sadece 2 dosyayı oynatabiliyor diğerlerinde "Desteklenmeyen Dosya Biçimi" hatası veriyor. Geri kalan 110 GB'lık alanın içinde yer alan 263 dosya 56 klasörü ise hiç görmüyor.

• Selam arkadaşlar
    bir kaç gün önce aldığım tb Seagate HDD mi malsesef tv ve bluraya bağladım tanımadı. İnat bende, bende gidip 2 tb ayrı bir HDD daha aldım. tv de blurayda herhangi bir sorun çıkarmadan tanıdı.

konu şu 3 tb de yaptığım işlemler: önce hdd yi 2tb ve 1 tb olarak ikiye böldüm 2 tb nin içine 15 e yakın mkv filim kopyaladım aynı şekilde 1 tb inin içinede 15 e yakın mkv filim kopyaladım . tv yue bağladığımda 2 tane usb1 ve usb 2 olacak şekilde gördü. dosyaları bir açtım sadece 10 adet filmi gördü diğer 5 adetini görmedi. her ne yaptımsa 10 dan fazlasını gösteremedim. Denemadiğim şey kalmadı. bende bu iş artık olmayacak dedim ve bıraktım. artık bütün arşivimi 2 tb ye kopyalamaya karar verdim şu an için sorun yok. Elimde kalan 3Tb yide artık resimler ve müzkler için arşiv yapmak kaldı

Şayet 3 tb yi başka yollardan tanıtan arkadaşlar varsa fikirlerini deneyebilirim

Sonuç olarak 3TB hdd tv ev bluraylarda işe yaramıyor..:(

• Bende samsung smart tvm de 6 aydan fazladir 320 gb lik 2,5 luk hdd kullaniyorum her attigim film calisiyordu ve tv hdd i goruyordu bugun elime 750 gb lik 2.5 luk bir hdd gecti icine filmlerimi attim ama tv bu 750 gb lik hdd i bi turlu gormuyor yazilim guncellemesi bile yaptim tv e 320 i takiyorum görüyor 750 i gormuyor ikiside ntfs formatinda usb 2.0 hddlerin kutularini bile birbiri ile degistirdim 750 i gene gormedi yapmam lazim acaba yardim edebilirmisiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben 3TB HDD problemine çözüm olarak 2 TB HDD olan bir arkadaşla takas yaptım. Şuan aynı marka(Seagate) 2TB HDD full dolu olmasına rağmen hiçbir sorun yok, bütün arşivimi sorunsuz izleyebiliyorum. Anlayacağınız TV'ye uygun HDD bulacaksınız. 2+2=4 mantığı bu TV için geçerli değil diye düşünüyorum. tamamen TV'nin keyfine kalmış durumdayız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bir sorunum var. SAMSUNG 40H7000

Elimde Wd 3,5" 2Tb My Book Usb3.0 var. Tv görüyor fakat ''isteğiniz yerine getirelemiyor ana sayfaya dönülüyor'' uyarısı veriyor ve acmıyor.

Bir tanede Seagate 2,5" 1Tb Backup Plus Usb3.0 var. Tv acıyor, sıkıntı olmuyor. Merak ettiğim tv 3.5'' ve 1 TB yukarısını desteklemiyor mu.?
  • Sanırım TV lerde 2 TB sınırı var.

5 Tb Seagate Backup Plusu ne yaptıysam en fazla 2 TB lık bölümdeki filmleri izleyebildim. Diğer alanı ne gördü ne format attırdı.

İade ettim.

Sanırım şu anda Led-LCD Tv için 2 TB üst sınır
  • Ben de iki ayrı led tv var. Her ikiside 500 gb, 1 tb ve 1.5 tb taşınabilir hard diskleri görüyor. Ancak her iki tv de 2 tb'yi tanıyamıyor. Tv ler 32 inçlik Sunny Axen ve 24 inçlik LG.
    Sanırım bu sorun tv ye ve hard disk markasına göre değişiyor.
  • NAS (Network attached storage) kullanarak, video - streaming yapmak daha mantıklı görünüyor.
    DLNA sunucu olarak NAS kullandığınızda belirli bazı TV / NAS marka eşleşmelerinde external (film ile aynı isinde, uzantısı srt olan) altyazılarda sorunlar olabiliyor.
  • Yani videoları USB'den değil, ethernet'den aktarma metotlarını düşünün
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.