Şimdi Ara

Seagate Disklerdeki (APM kaynaklı) Garip Sesten Kurtulmak İsteyenler (Resimli Anlatım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
32
Favori
11.089
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Seagate ST2000DM001 disklerimi alalı 1 ay kadar anca oldu. Disklerin performansı vs herşeyiyle süper ancak öylesine rahatsız olduğum bir konu vardı ki;
    Belli aralıklarla gelen böcek yada kurbağa sesi şeklindeki tanımlayamadığım garip ses. Araştırdığıma göre bu sesten muzdarip olan birçok arkadaş varmış.
    Örnek Ses : http://www.youtube.com/watch?v=kt6asKkMJq0
    Bu sese sebep olan şeyin disk içerisindeki APM yani "Gelişmiş Güç yönetimi" yazılımı nedeniyle değişken devirlere geçiş sırasında çıktığı tespit edilmiş.
    Ben şahsen bu sesi Anakartın BIOS menüsünden APM(Advanced Power Management) yi Disabled ederek çözdüm.
    Ancak BIOSlarında APM ayarı olmayan arkadaşlar için başka bir yöntem daha mevcut. Onuda sizlerle paylaşmak ve sizleri de bu lanet sesten kurtarmak istedim.

Öncelikle aşağıdaki siteden Crystal Disk Info 4.6.2 Programını indiriyoruz.
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
    Program kurulurken herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok.
    Kurulum tamamlandıktan sonra programı çalıştırıyoruz.

Eğer sizde benim gibi bu diski sadece depo amaçlı kullanıyorsanız üst tarafta işaretli kısımdan ST2000DM001 diskimizi seçiyoruz.
     Seagate Disklerdeki (APM kaynaklı) Garip Sesten Kurtulmak İsteyenler (Resimli Anlatım)

Yukarıdaki "Seçenekler" sekmesine geliyoruz ve "Resident" kısmını tıklayarak aktif hale getiriyoruz.

Yine "Seçenek" sekmesinden "Resident Style" ayarını "Gizle" olarak işaretliyoruz (Standart olarak "Gizle" olarak geliyor ancak ne olur ne olmaz diyerek bu ayarı gözden geçirmiş oluyoruz)

Yine "Seçenek" sekmesinden "Startup" u seçerek aktif hale getiriyoruz. (Bu ayar, programın windows açılışında otomatik olarak çalışmasını sağlayacak)

Yine "Seçenek" sekmesinden "Açılışta Bekleme Süresi" ni "10sn" olarak seçiyoruz (Bu süre windows açıldıktan sonra programın start alması için bekleyeceği süre. 10sn seçmemizdeki amaç bu süre içerisinde tüm servislerin aktif hale gelmesini sağlamak)

Yine "Seçenek" sekmesinden "Gelişmiş Özellikler" den "AAM/APM Kontrolü" kısmını seçiyoruz.

Açılan sayfada 1 ile işaretli kısımdan diskimizi seçiyoruz ardından 2 ile işaretli kısımdan "Kapalı" butonuna tıklıyoruz.

Ve son olarak yine "Seçenek" sekmesinden "Gelişmiş Özellikler" den "Otomatik AAM/APM Uyumu" parametresini seçerek aktif hale getiriyoruz.

Bu yapılan işlemler sonrasında belli aralıklarla kurbağa gibi cırık cırık öten diskimiz gayet uslu bir hale geliyor ve hiç yaramazlık yapmıyor...

Not: Bu yapılan işlemleri her sistem kurulumundan sonra tekrar yapmanız gerekmektedir. Mantık olarak yaptığımız şey her windows açılışında bu program sayesinde APM(Advanced Power Management) özelliğini devre dışı bırakarak diskimizi sessizleştiriyoruz.
    Diski başka bir sisteme taktığınızda ses yeniden devam edecektir!!!
    Sağ alt köşede görünen sıcaklık simgesinin üzerine gelip sağ tuşla açılan menüden "Collective Settings--->Tüm Sıcaklık Simgelerini Gizle" ayarını kullanarak gizleyebilirsiniz.

(APM yi kapatmanın Seagate tarafında herhangi bir zarar oluşturduğuna dair bir bilgiye rastlamadım, araştırmalarım devam etmekte!!!)
    Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CueMaker -- 27 Aralık 2012; 18:06:43 >

• Biosumda onun kontrolünü bulamadım dediğiniz programı indirdim söylediklerinizi yaptım benimkinde bir şey daha var kontrollerde ben sadece APM Kapalı dedim Kapattıkdan sonra şimdiye kadar bir ses duymadım biraz deniyim bilgisayarı.Güzel bir konu olmuş sorun çıkarmıyorsa hard disk bölümünde sabit konu yapılabilir. :) Benim hard disk western digital fakat sorun çözüldü.Teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qdry -- 11 Haziran 2012; 0:38:45 >
  • Sorunun düzelmesi sevindirici. Deneyen başka arkadaşlar varsa onlarında yorumlarına ihtiyaç var...
  • Saol paylaşım için. Hd tune ile denedim bu programı kurmadan öncehttp://e1206.hizliresim.com/y/c/7ryf2.jpg
    Bu da kurduktan sonrahttp://g1206.hizliresim.com/y/c/7s6hj.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssgg -- 11 Haziran 2012; 14:18:13 >
  • Bunun eksi olarak laptoplarda fazla enerji kullanımı olmaması için APM var diye düşünüyorum.Bunu iptal edince 4-5 derece daha ısınıyor hdd ve çok elektrik tüketiyor zararı yok sanırım.+ olarakda hard disk kafası bu şekilde daha stabil çalıştığından ömrü uzar gibi geliyor diğer türlü sürekli güç değişiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qdry -- 11 Haziran 2012; 15:35:53 >
  • @ssgg
    Gerçekten çok fazla fark oluşmuş. Umarım sorunsuz kullanırsınız diskinizi...

@qdry
    Dostu APM yi ben AMD nin Coolnquiet teknolojisine benzetiyorum. Nasılki İşlemci gücüne çok fazla ihtiyaç duyumayan uygulamalarda bu teknoloji işlemcinin çarpanını düşürerek hızı aşağılara çekiyorsa; APM de de harddisk kullanılmadığı zaman motor devri yada bilmediğimiz başka şeylerden kısılarak gç tüketim değerleri aşağı çekilmek isteniyor... Çok fazla döküman okudum APM nin kapatılmasının zararlı olduğuna dair bir veriye ulaşamadım...
  • Asus servisine mail attım.Bu şekilde kullanmanın zararı olurmu diye , cevap gelmiş.Uzun süreli kullanımda hdd motoru sürekli tam çalışacağı için ısı kaynaklı veya bad sector kaynaklı sorun oluşturabilir dediler. fakat ben zaten kullandığım zaman zaten tam kullanmayı istiyorum.
    Ekleme : 5 saattir açık 36 derece hd tunede tarattırma yaparsam 38-39 oluyor sonra yine düşüyor 36ya.Sürekli tuşa basmamasından gecikmesinden iyidir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qdry -- 11 Haziran 2012; 16:14:30 >
  • mesajım bulunsun. 160lık wd de deneyeceğim. gerçi onda hızlanması için AAM i en yüksek değere getirdim ben ses çıkmaya başladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 11 Haziran 2012; 16:23:00 >
  • bu yöntem ile ses sadece bilgisayar kapatana kadar yok oluyor
    bilgisayarı kapatıp açınca yine ses ortaya çıkıyor.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

bu yöntem ile ses sadece bilgisayar kapatana kadar yok oluyor

Startup u aktif etmemişsiniz o yüzdendir başlangıçta otomatik açılması için seçenek ve kaç sn sonra açılmasını isterseniz süresi var.Resimli anlatımda gösterilmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: qdry

quote:

Startup u aktif etmemişsiniz o yüzdendir başlangıçta otomatik açılması için seçenek ve kaç sn sonra açılmasını isterseniz süresi var.Resimli anlatımda gösterilmiş.

startup aktif ancak ben bilgisayarımı yönetici (administrator) hakları ile kullanan biri değilim....
    güvenli olabilmek adına power users grubundaki bir kullanıcı olarak bilgisayar kullanıyorum.....
    belki bu nedenle açılışta devreye girmiyor olabilir.... yani %100 kalıcı bir çözüm değil....

• quote:

quote:

quote:

startup aktif ancak ben bilgisayarımı yönetici (administrator) hakları ile kullanan biri değilim....
    güvenli olabilmek adına power users grubundaki bir kullanıcı olarak bilgisayar kullanıyorum.....
    belki bu nedenle açılışta devreye girmiyor olabilir.... yani %100 kalıcı bir çözüm değil....

Bazı bioslarda varmış bu ayar.Evet kalıcı değil fakat her açılışta açılıyor benimkinde bu yüzden bir nevi çözüm.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bazı bioslarda varmış bu ayar.Evet kalıcı değil fakat her açılışta açılıyor benimkinde bu yüzden bir nevi çözüm.

bu olayı zaten ben de araştırmıştım
    http://forum.donanimhaber.com/m_61064034/tm.htm

yapılan iş sonuçta bilgisayara

hdparm -B 255 hda

veya

hdparm -B 254 hda

komutunu vermekten başka birşey değil....

http://disablehddapm.blogspot.com/

bu komutu vermek için arkadaş başka bir program kurmuş kullanmış....sadece fark bu....

kalıcı bir çözüm olsa harika olurdu.....

• Program kurulumunda "only user" seçeneği yerinde everyone seçerseniz tüm kullanıcılar için bu program çalışacaktır. Programın açılışta start almasıyla birlikte bu çözüm bence sistem yeniden kurulana kadar gayette kalıcı...

Daha kalıcı çözüm üretmek gerekirse DKU-5 gibi bir kablo ile Harddiskin firmware ine müdahele etmek gerekir.

Kalıcı değil diyen arkadaşlar bir teşekkürü bile çok görüp "olmamış" diyebiliyorlarsa o arkadaşlara kasalarının içindeki cırcır böceğiyle mutluluklar diliyorum...

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CueMaker -- 11 Haziran 2012; 19:41:33 >
  • quote:

sorun çözüldü.Teşekkür ederim

Ne tıkırtı var ne sıkırtı diyorsun yani
  • bu konuyu gördüğüm iyi oldu.benim st500dm002 diskimde pc başlarken cızırtı gibi ses çıkarıyor.eve gidince denerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet 52

bu konuyu gördüğüm iyi oldu.benim st500dm002 diskimde pc başlarken cızırtı gibi ses çıkarıyor.eve gidince denerim.

Pc başlarken ki cızırtıya işe yaramaz.Sistem açıldıkdan sonra hdd devirini sabitliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: helvetia
    Kalıcı değil diyen arkadaşlar bir teşekkürü bile çok görüp "olmamış" diyebiliyorlarsa o arkadaşlara kasalarının içindeki cırcır böceğiyle mutluluklar diliyorum...

hocam teşekkür eden işine yaradıysa teşekkür eder, işine yaramayan teşekkür etmek zorunda değil

ayrıca senin 10 haziranda bulduğun çözümü ben senden çok önce 22 Mayısta bulup yazmıştım
    ama senin gibi kesin çözüm demedim, geçici bir çözüm dedim ve ayrıca çok daha önemlisi bana teşekkür edin de demedim ve etmeyenlere de sitem etmedim
    http://forum.donanimhaber.com/m_61064034/tm.htm

böyle ufak tefek şeyleri kafaya takıp ortamı germeye gerek yok....
    demokratik toplumlarda fikir ve ifade özgürlüğü vardır.... farklı düşüncelere her fikire alışık olmanız gerekir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 13 Haziran 2012; 20:52:43 >

• Ben burada emek vermişim ve bişeyler paylaşmışım. Tabikide teşekkür etmek zorunda değilsin, kimseden zorla teşekkür bekleyende yok, o senin kendi kuruntun. Ancak yukarıdaki yapılanların geçici olduğunu iddia ediyorsan o da kabulüm "Ancak yeniden sistem kurulana kadar geçici" yani senin bulduğun o çözümdeki gibi sistemi yeniden başlatana kadar değil. Son söylediğim gibi ister yap ister yapma beni ırgılayan bi durum yok.
    Ama emeğe b.k atılmasın tek isteğim bu...
  • Daha önce diğer konudada yazmıştım APM bazı disklerde ince bir sese neden oluyor (head parkingteki gibi) Bu sesten rahatsız olanlar için bazı scriptler ve programlar mevcut. Zaten CrystalDisk sürekli kullanıyorsanız APM ordanda disable edilebilir tabiki ama sırf APM için bir çözüm aranıyorsa sadece komutla halledelebilen bir iş olduğu için hdparm vb. çözümler her açıdan daha mantıklı. Komut dosyasını istediğiniz gibi ayarlayıp açılışta çalıştırmanız yeterli bu iş için. hdparm klasöründe örnek komut dosyası olması lazım. Tabi bir yerden sonra zevk meselesi isteyen istediğini kullanır.

Bu işlemlerin hepsi tabiki sadece o oturum süresince geçerli olacak. CrystalDiskte aynı şekilde.

APM devredışı bırakmanın bir zararı olmaz. Depo diskler için mantıklı olabilecek bir durum sonuçta depo disklerin sürekli 100% performansla çalışmasına gerek yoktur. Hatta arşiv yapanlar daha dikkat eder bu duruma diske gereksiz kopyalama bile yapılmaz ki mantıklı olanda budur. Ama APM bazı disklerde baya sorun yaratıyor. Özellikle yanlış zamanlarda devreye girmesi, devrede olmadığı zamanlarda performansa etkileri gibi sorunlar yaşayanlar var. Sonuç itibariyle APM devre dışı bırakmanın bir zararı yok.
    Her seste APM den olacak diye bir kural yok bu arada. HDTune info sekmesinde diskinizin APM özelliğinin olup olmadığını görebilirsiniz.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.