Şimdi Ara

schrödinger'in kedisi konusundaki soruları (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
1.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • gncttyslgr hocam tamam bende bi ara öyle düşündüm fakat şu video şaka gibi
    .burda resmen deniyorki birgözlemci koyduğumuz zaman elektronlar normal davranıyor.koymadığımız zaman ise garip davranıyor
    http://www.youtube.com/watch?v=q3H7wR_IR3w
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkin0007

gncttyslgr hocam tamam bende bi ara öyle düşündüm fakat şu video şaka gibi
    .burda resmen deniyorki birgözlemci koyduğumuz zaman elektronlar normal davranıyor.koymadığımız zaman ise garip davranıyor

Video malesef doğru :) kuantum mekaniğnin gariplikleri işte siz bir de cam yüzeylerden yansıyan ışığın davranışını bilseniz...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ShadowFiend

quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

quote:

Orijinalden alıntı: ShadowFiend

@Nucleus7
    Çift yarık deneyinde gözlemcinin neyi etkilediğini biliyoruz veya görebiliyoruz diyeyim. Peki Schrödinger'ın hayali deneyinde gözlemci neyi etkiliyor ?

gözlemci kutuyu açmadan önce kedi hem canlı hem ölü konumundadır. dalga fonksiyonunu gözlemci çökertir

kuantum tuhaflığını anlardım belki ama bu direk absürd değil mi ?
    tamam gözlemci dahil kimse kedinin canlı mı ölü mü olduğunu bilmiyor. peki nasıl hem canlı hem ölü konumundadır diyebiliyoruz ?

"Hem canli hem olu" sozu bana cok sacma geliyor. "Ya canli ya olu" denir ona. Bana, olayi daha cekici ve garip gostermek icin soylenen bir sozmus gibi geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam burada söylenmeye çalışılan bence elektronların izlendiğini düşünüp ona göre davranması değil, bana göre insan beyni ve gözleri bazı şeyleri algılayamayacak derecede, bunu bir olumsuzluk olarak söylemiyorum tabiki. Çıplak gözle elektronları gözlemleyemez tabiki ama bir yardımcıyla bile elektronların tüm davranışlarını anlayabilecek yorumlayabilecek kapasitede olduğunu düşünmüyorum insan beyninin, yani videoda aslında elektron her iki şekilde de aslında aynı hareket ediyor ama insan bunu anlayabilecek kapasitede değil bana göre. Yoksa elektronların bir gözlemciyle aynı ortamda olduğunda davranışlarını değiştireceğine inanmak çok güç geliyor bana :)

yanlışım varsa düzeltin tabi fizikten pek anladığımdan değil kendimce yorum yapmaya çalışıyorum sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gncttyslgr

Hocam burada söylenmeye çalışılan bence elektronların izlendiğini düşünüp ona göre davranması değil, bana göre insan beyni ve gözleri bazı şeyleri algılayamayacak derecede, bunu bir olumsuzluk olarak söylemiyorum tabiki. Çıplak gözle elektronları gözlemleyemez tabiki ama bir yardımcıyla bile elektronların tüm davranışlarını anlayabilecek yorumlayabilecek kapasitede olduğunu düşünmüyorum insan beyninin, yani videoda aslında elektron her iki şekilde de aslında aynı hareket ediyor ama insan bunu anlayabilecek kapasitede değil bana göre. Yoksa elektronların bir gözlemciyle aynı ortamda olduğunda davranışlarını değiştireceğine inanmak çok güç geliyor bana :)

yanlışım varsa düzeltin tabi fizikten pek anladığımdan değil kendimce yorum yapmaya çalışıyorum sadece.

Kuantumda elektronlar dalga gibi davranır.
    Ancak gözlemci varken tanecik olurlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nucleus7

Kuantum fiziğinde gözlemcinin ayrı bir önemi vardır.Örneğin Çifte Yarık Deneyinde de olduğu gibi.Eğer tek yarıklı bir levhaya bilye atarsan yarıktan geçen maddeler çarptığı yerde bir bant oluşturur.Tek yarığa dalga gönderirsen arka tarafta yine tek bant oluşur ancak çift yarık kulllanılırsa dalgalar ikiden fazla yarık oluşturur.

Kuantumda ise elektronları tanecik şeklinde atsan bile çift bant yerine daha fazla bant oluşturur.Aynı dalga modelinde olduğu gibi.İşin özünü anlamak amacıyla levhanın yanına ölçüm cihazı konulduğunda ise elektronlar bilye gibi davranarak iki bant oluşturdu.Kuantum fiziğinin gizemlerinden biri.

Anlattıklarımı videoda da görebilirsin.

şimdi bu video da diyo ki elektronları çift yarıktan tek tek geçirince (hangi yarıktan geçtiğini bilmediğimiz zaman ) dalga gibi davranıyo ve girişim modeli oluşturuyo , ama biz hangi yarıktan geçtiğini gözlemlersek tanecik gibi davranıyo ve çift çizgi oluyo . Doğru mu anlamışım ....

oha şuan çok mantıksız geldi
    />

sanki heisenberg in belirsizlik ilkesiyle ilgili gibi (gözlemlemeden önce ne yaptığını bilemiyoruz , gözlemlemeye kalkıncada davranış değiştiriyo) ama burda bizim bi etki de bulunmamız lazım yani belirsizlik ilkesinde öyle değilmi , sanırım konuyu başlatan arkadaşta böyle düşünüyodu gözlemci neyi etkiliyo tamam gözlemci olduğunda farklı sonuç çıkıyoda bunun sebebi ne?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brkpskl -- 27 Ekim 2013; 22:20:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: brkpskl

sanki heisenberg in belirsizlik ilkesiyle ilgili gibi (gözlemlemeden önce ne yaptığını bilemiyoruz , gözlemlemeye kalkıncada davranış değiştiriyo) ama burda bizim bi etki de bulunmamız lazım yani belirsizlik ilkesinde öyle değilmi , sanırım konuyu başlatan arkadaşta böyle düşünüyodu gözlemci neyi etkiliyo tamam gözlemci olduğunda farklı sonuç çıkıyoda bunun sebebi ne?

Nedeni bilinmiyor.Kuantumun garip dünyasında daha keşfedilecek çok şey var.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Birisi veya birileri sizi izlediği için varsınız

abi anlamadığım kısım onun bilimle alakası ne
    bu bir felsefe sözüne benziyor.doğru biri beni izlemezse ben yokum fakat ben buraya bi işaret koyup gidersem arkamdan gelenler fark etmeyecekmi .

Biri sizi izlediği için değil gözlemci herzaman deneyi etkiler her ölçümde mutlaka az yada çok hata payı olur ,yani çift yarık deneyinde ışık dalgasal hareket yapıyor ama senin gönderdiğin sensördeki ışık parçacığı zaten diğer ışık parçacığının boyutunda olduğu için ölçümdeki hata payı %100 oluyor yani ölçemiyorsun deneyi etkiliyorsun ve ışık senin gönderdiğin sensörün ışık parçacığıyla çarpışıp parçacık özelliği gösteriyor.

Şrödingerin kedisindede sen kutuyu açtığın anda gözlemci olarak oradaki kuantum durumunu kedinin ölü yada diri olduğu duruma çökertiyorsun yani etkiliyorsun. Ama bana göre saçma bir deney canlılık kuantum özelliği göstermez bana göre kedi ya ölüdür yada diri sadece kuantum daha iyi anlaşılsın diye vermiş bu örneği ama kafaları karıştırmış

• quote:

quote:

Video malesef doğru :) kuantum mekaniğnin gariplikleri işte siz bir de cam yüzeylerden yansıyan ışığın davranışını bilseniz...

bu konuda paylaşabileceğiniz bişey varmı hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: sybercomp

quote:

quote:

bu bir felsefe sözüne benziyor.doğru biri beni izlemezse ben yokum fakat ben buraya bi işaret koyup gidersem arkamdan gelenler fark etmeyecekmi .

Biri sizi izlediği için değil gözlemci herzaman deneyi etkiler her ölçümde mutlaka az yada çok hata payı olur ,yani çift yarık deneyinde ışık dalgasal hareket yapıyor ama senin gönderdiğin sensördeki ışık parçacığı zaten diğer ışık parçacığının boyutunda olduğu için ölçümdeki hata payı %100 oluyor yani ölçemiyorsun deneyi etkiliyorsun ve ışık senin gönderdiğin sensörün ışık parçacığıyla çarpışıp parçacık özelliği gösteriyor.

Şrödingerin kedisindede sen kutuyu açtığın anda gözlemci olarak oradaki kuantum durumunu kedinin ölü yada diri olduğu duruma çökertiyorsun yani etkiliyorsun. Ama bana göre saçma bir deney canlılık kuantum özelliği göstermez bana göre kedi ya ölüdür yada diri sadece kuantum daha iyi anlaşılsın diye vermiş bu örneği ama kafaları karıştırmış

ilk yazdığınız paragrafı birazdaha açabilirmisiniz

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sybercomp

quote:

quote:

ilk yazdığınız paragrafı birazdaha açabilirmisiniz

Bir fotoğraftaki piksel sayısı ne kadar fazla ise o kadar net görüntü alırsın yani piksel az ise görüntü kalitesiz ve görüntü kalitesizliğinede ölçümdeki hata payı diyelim, elinde zaten piksel boyutunda bir cisim varsa onu göremezsinki pikselden daha küçük şeylere ihtiyacın var yani olmadığı için ölçemiyorsun ölçü aletin yetersiz yada yok. Bundan daha basiti anlatılamaz bunuda anlamadıysan yapacak birşey yok

• quote:

Orijinalden alıntı: Nucleus7

quote:

Orijinalden alıntı: brkpskl

Nedeni bilinmiyor.Kuantumun garip dünyasında daha keşfedilecek çok şey var.

bu elektronlar çift yarıktan geçtikten sonra arkadaki ekranda tam olarak ne oluşuyo orda neyi gözlemliyoruz ?

bence burda bi terslik var :S

• yüzde 50 olasılık diye bir şey oalbilir mi?nasıl bir cihaz üretirsen üret kesin bir sonuç elde edemezsin trilyarda bir de olsa bir taraf diğer taraftan ya azdır ya çoktur yani bunlar hep teoride kalır.
  • quote:

quote:

quote:

bu konuda çok güzel bilimsel kitaplar önerebilirim olayın detayına giren.
    kuantum fiziği yanılsama mı gerçek mi / alastair m rae
    schrödingerin yavru kedileri / john gribbin
    schrödingerin kedisinin peşinde / john gribbin gibi...

• konuyu hortlatmış gibi olacağım ama,

gözlemcinin önemi şu:

normalde bir taşı atınca düşeceği yer, attığımız açıya ve hıza bağlı olarak bellidir değil mi?

madde altı parçacıklar ise bu şekilde hesaplanabilir yöntemlerle işlemiyor.

gözlemci (insan) izlediği dikkat verdiği sürece bakış açısına göre değişik yollardan gidiyor ve kanunları tamamen gözlemcinin (kesin olmamakla birlikte) bilinçaltına göre veya insiyatifine göre şekil alıyor.
    Örneğin siz, bir taşı ileri attığınızda geri düşebileceğine inanıyorsanız -ki buna bilinçaltınızı ikna edemezsiniz- o taşın geriye gitme ihtimali her zaman vardır ve olasılıktır.
    yada, duvarın içinden geçebileceğinize inanıyorsanız, bu ihtimal vardır fakat, gözümüzle gördüğümüz işleyen evren bunun tersini söylediği için buna ikna olamaz birçok kişi.

ama görünen dünyayıda şekillendiren atom altı dünya, bu şekilde işliyor.

bundan birkaç sonuç çıkabilir. herkes farklı sonuçlar çıkartabilir fakat bence en önemli olan 2 konu var.

birincisi, insan bakış açısına ve inançlarına göre kendi ortamını yaratıyor ve kendi inancının / bakış açısının içerisinde yüzüyor. bozuk anlayışlılar, bozuk kişilerle tanışıyor iyiler iyilerle çünkü gözlemci, atom altı iletişim dünyasında bunları kendi formuna çekiyor.

ikincisi ise bunu sağlayabilen tek güç insanda olduğuna göre, demekki kainatın varediliş amacı tamamen insandır.

binlerce sonuç çıkartılabilir fakat en önemlisi bence bu konular.

herkesin hayatını 1. dereceden ilgilendiriyor.

inançsızlığın (dine değil, herhangi birşeye) reddedilmesinin sebebi ise budur. çünkü kural tanımaz düzen bozucu bir bakış açısı, bunun gerçekten kitlesel halde büyümesine sebep olabilir. ikna edici yöntemlerle (yarım mantıklada olsa) haksızlık 1 ken 1000 e çıkabilir. ve bunun tam terside geçerlidir. bu son derece önemli ve üzerinde derin düşünülmesi gereken bir konudur.

fakat bu kanuyuda bu mantıkta düşünürsek, tabiki okuyan herkes kendi inancı doğrultusunda bu mesajı okuyacak/okumayacak yorumlayacak yorumlamayacak çünkü kişinin iradesinin derinliği oranında herkes kainatı tanıyabilecektir.

acayip enteresan bir konu.

bir bilim adamının dediği gibi, kuantum fiziğine dalıp şaşırmayan kişi, onu kesinlikle anlamamıştır.

• %50 ihtimali işte.

Ya vardır,ya yoktur.

Ya olmuştur,ya olmamıştır.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

bu konuda çok güzel bilimsel kitaplar önerebilirim olayın detayına giren.
    kuantum fiziği yanılsama mı gerçek mi / alastair m rae
    schrödingerin yavru kedileri / john gribbin
    schrödingerin kedisinin peşinde / john gribbin gibi...

hocam "kuantum fiziği yanılsamamı gerçekmi" isimli kitabı geçen sene aldım. ve okuyamadım , anlamadığımdan dolayı. yani cümleler ceviriden midir nedir garip geldi. yoksa ben mi teknik konudan uzağım.bunu anlamam için ne okumam gerekiyor.hocam "kuantum fiziği yanılsamamı gerçekmi" isimli kitabı geçen sene aldım. ve okuyamadım , anlamadığımdan dolayı. yani cümleler ceviriden midir nedir garip geldi. yoksa ben mi teknik konudan uzağım.bunu anlamam için ne okumam gerekiyor.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.