Şimdi Ara

SCENİC SEVERLER BURADA TOPLANALIM (307. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13.161
Cevap
142
Favori
1.356.499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 305306307308309
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Volan sensörünü değiştirin, veya söktürüp bir güzel temizletin, arabanızın hiç bir şeyciği kalmayacak . Tecrübe ile sabittir.

quote:

Orijinalden alıntı: karaaagac

S.A ARKADAŞALR. Daha önce de bahsetmiştim. Benim araç ne zaman yapacağı belli olmamakla beraber ilk çalıştırmalarda bazende sıcaken uzun süre marşa basmakla çalışıyor. Son 3 seferdir artık iyice geç çalışmaya başladı. Basa basa akü bitiyor yol bilgisayarı sıfırlıyor, teyp kod istiyor en son biraz bekleyip basıyorum akü birikenle hık deyip çalışıyor. 3 seferdir böle çalıuştırıyom. Yaklaşık bir yıldır ara ara geç çalışma problemi oluyordu kışın o soğuklarda hiç yapmadı şimdi havalar biraz ısındığından mıdır nedir akü bitinceye kadar çalışmıyor araç. Bu gün zorla çalıştırdım bindim doğru bosch servisinie bağladılar bilgisayara bağladılar oraya baktılar buraya baktılar arabada hiç birşey yok dediler anlayamadılar ne olduğunu. Ordan çıktım son çare olarak servisine gittim orda da bağladılar bilgisayara sağına soluna baktılar her yerini kontrol ettiler hiç bir şey yok. Geçmişine baktılar trigeri filtresi bujileri vs. bütün bakımları yapılmış bişey yok. Yav araba çalışmıyor diyorum yalan söyleyecek halim yok diyorum hocam birşey hiç bir arıza gözükmüyor en iyisi bir daha yaptığında bizi çağırın öle görelim diyorlar. Burda bir arkadaş volan sensöründen yapar dedimişti servisçilere dedim değiştirin onu diye ondan değildir gerek yok değiştirmeye diyorlar. Deli olacağım arkadaşlar lütfen yardımcı olun arızası nedir bu aracın niye çalışmıyor. Hiç böle birşey başına gelen yok mu?

İyi geceler dilerim.

• quote:

S.A ARKADAŞALR. Daha önce de bahsetmiştim. Benim araç ne zaman yapacağı belli olmamakla beraber ilk çalıştırmalarda bazende sıcaken uzun süre marşa basmakla çalışıyor. Son 3 seferdir artık iyice geç çalışmaya başladı. Basa basa akü bitiyor yol bilgisayarı sıfırlıyor, teyp kod istiyor en son biraz bekleyip basıyorum akü birikenle hık deyip çalışıyor. 3 seferdir böle çalıuştırıyom. Yaklaşık bir yıldır ara ara geç çalışma problemi oluyordu kışın o soğuklarda hiç yapmadı şimdi havalar biraz ısındığından mıdır nedir akü bitinceye kadar çalışmıyor araç. Bu gün zorla çalıştırdım bindim doğru bosch servisinie bağladılar bilgisayara bağladılar oraya baktılar buraya baktılar arabada hiç birşey yok dediler anlayamadılar ne olduğunu. Ordan çıktım son çare olarak servisine gittim orda da bağladılar bilgisayara sağına soluna baktılar her yerini kontrol ettiler hiç bir şey yok. Geçmişine baktılar trigeri filtresi bujileri vs. bütün bakımları yapılmış bişey yok. Yav araba çalışmıyor diyorum yalan söyleyecek halim yok diyorum hocam birşey hiç bir arıza gözükmüyor en iyisi bir daha yaptığında bizi çağırın öle görelim diyorlar. Burda bir arkadaş volan sensöründen yapar dedimişti servisçilere dedim değiştirin onu diye ondan değildir gerek yok değiştirmeye diyorlar. Deli olacağım arkadaşlar lütfen yardımcı olun arızası nedir bu aracın niye çalışmıyor. Hiç böle birşey başına gelen yok mu?

İyi geceler dilerim.

Sevgili Karaagac dostum Galile dostumun söylediği volan sensörüne ek olarak boğaz kelebeğini de bi söktürüp tiner ile iyice bir temizletmeni öneriyorum...kolay gelsin...

• quote:

İyi geceler dilerim.

Selam Karaagac.. Söylediklerinin tıpa tıp aynılarını yaşadım. Anlattıklarının hepsi bana "cuk" diye oturuyor. 3 kere servise gittim bilgisayara bağladılar ve hiç bir şey bulamadılar. (Bu arada volan sensörü olsa hata kodu yazar) Bende de 3 defasında da hiç hata kodu bulamadılar. Sonuç.... Aracın boğaz kelebeği değişti herşey yoluna girdi.... 15 gün önce oldu bu değişim. O gün bu gündür her marşta çalışıyor. Parça fiyatı 525 TL'di. (benimki 2.0L motor) ancak aracın km'si az diye %50 katılım veridler ve 265 TL'ye değiştirttim. Bu arada parça takıldıktan sonra bilgisayara bağlayıp adaptasyon da yapılıyor.

Sana geçimiş olsun..

• Sayın akoray, boğaz kelebeğini değiştirmeden önce kelebeği söküp tinerle güzelce temizledik ama çözüm olmadı. Sorun kelebeğin içindeki elektronik çalışma mekanizmasından kaynaklanıyor sanıyorum. Bu arada boğaz kelebeğini sökerseniz akü beslemesi de kesileceği için yeniden adaptasyon yapılması gerekiyor. Aksi halde gaza basıp bıraktığınızda rölanti devri hemen düşmüyor. Dışarıdaki bazı Ustalar bunu temizlendiği için oldu zamanla kendine gelir, düzelir diye geçiştiriyorlar. Bilginize...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Clio98

Sayın akoray, boğaz kelebeğini değiştirmeden önce kelebeği söküp tinerle güzelce temizledik ama çözüm olmadı. Sorun kelebeğin içindeki elektronik çalışma mekanizmasından kaynaklanıyor sanıyorum. Bu arada boğaz kelebeğini sökerseniz akü beslemesi de kesileceği için yeniden adaptasyon yapılması gerekiyor. Aksi halde gaza basıp bıraktığınızda rölanti devri hemen düşmüyor. Dışarıdaki bazı Ustalar bunu temizlendiği için oldu zamanla kendine gelir, düzelir diye geçiştiriyorlar. Bilginize...

Sayın Clio98, ben boğaz kelebeği pahalı bir parça olduğu için önce temizletmesini önerdim zaten, arıza kesin boğaz kelebeğindeyse o zaman değiştirir arkadaş...bende benim başıma daha önceden geldiği için temizletmesini önerdim, benim boğaz kelebeği temizlenince dediğiniz gibi bir adaptasyon yapılmadı ve sorunumda düzelmişti... bilginize...

• arkadaşlaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrr.......en yeni benim galiba...amaaaa henüz scenic alamadım...2 aydır inceliyorum...sonunda 2000 model otomatik te karar kıldım ..hasta oldum arabanıza full diye almak istiyorum...12....14000 arası para ayrladım gibi...KİMİN NASIL YARDIMI DOKUNABİLİR......hiçbişi yapamasssanız DUA EDİN Bİ SCENİC ALAYIM VE ARANIZA KATILAYIM
  • quote:

Orijinalden alıntı: şevketel

arkadaşlaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrr.......en yeni benim galiba...amaaaa henüz scenic alamadım...2 aydır inceliyorum...sonunda 2000 model otomatik te karar kıldım ..hasta oldum arabanıza full diye almak istiyorum...12....14000 arası para ayrladım gibi...KİMİN NASIL YARDIMI DOKUNABİLİR......hiçbişi yapamasssanız DUA EDİN Bİ SCENİC ALAYIM VE ARANIZA KATILAYIM

Sayın Şevket Bey, scenic 2000 ve otomatik doğru seçim.Ben alın derim.Çok iyi bir arabadır.Ben çok memnunum şahsen.İnşallah en kısa zamanda almayı nasip etsin size Rabbim.Amin.
  • Değerli Scenic Sever Dostlar; Ankara Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü araçların Ruhsatına(tescil yaprağına) 110 Hp yazmıyor artık.Motor gücü : 80.8 kw yazıyor.Aracınızın beygir gücünün 110 Hp olduğunu siz alıcıya ispatlayacaksınız bu durumda:-)) Buyrun bakalım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Behsat/06

Değerli Scenic Sever Dostlar; Ankara Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü araçların Ruhsatına(tescil yaprağına) 110 Hp yazmıyor artık.Motor gücü : 80.8 kw yazıyor.Aracınızın beygir gücünün 110 Hp olduğunu siz alıcıya ispatlayacaksınız bu durumda:-)) Buyrun bakalım...

Bu mu dert ! sonuçta birinin birimi Kw diğeri HP. Çarp Kw 'yi 1.36 ile al sana HP.. Bunu da anlamayan çıkacaksa hiç satma arabanı o adama..
    80.8 Kw x 1.36 = 109.9 HP
  • quote:

Orijinalden alıntı: Clio98

Selam Karaagac.. Söylediklerinin tıpa tıp aynılarını yaşadım. Anlattıklarının hepsi bana "cuk" diye oturuyor. 3 kere servise gittim bilgisayara bağladılar ve hiç bir şey bulamadılar. (Bu arada volan sensörü olsa hata kodu yazar) Bende de 3 defasında da hiç hata kodu bulamadılar. Sonuç.... Aracın boğaz kelebeği değişti herşey yoluna girdi.... 15 gün önce oldu bu değişim. O gün bu gündür her marşta çalışıyor. Parça fiyatı 525 TL'di. (benimki 2.0L motor) ancak aracın km'si az diye %50 katılım veridler ve 265 TL'ye değiştirttim. Bu arada parça takıldıktan sonra bilgisayara bağlayıp adaptasyon da yapılıyor.

Sana geçimiş olsun..

son günlerde bu konuyu çok duyar olduk.. sanırım belli bir model sceniclerin "boğaz kelebeği ömrü" doldu..
    şahsen ben böyle bin sorun yaşamadım.. ama bu yaşamayacağım anlamına gelmiyor tabi... daha şunun şurasında ikinci el olarak aldığım arabada 32 bin km. yaptım..
    sormak istediğim; scenic bibuçuk kasalarda (2001 rxt 1,6 16v manuel) benzer bir boğaz kelebeği var mı ?

• hasanyy hocam 80 bg olanları önermiyor araç ağır 100 bg olursa daha iyi olur diyor.. bu konuda scenic II kullanıpta 80 bg olanlar varmı? veya her ikisinide kullanan 100 bg. olanlar daha iyi veya 80 bg olanlarda pek bir fark yok diyen varmı?

ayrıca yıllara göre ne gibi farklar vardır scenic II' lerde ben 2005 - 2006 modellere bakıyorum ama mesela 2007 veya 2008de çok farklılıklar varmıdır?
  • S.A Arkadaşlar.Sayın; Galile, Akoray.clio98 verginiz bilgiler için çok teşekkürler. Arkadaşlar öncede belirtmiştiniz zaten bende ustalara dedim arkadaşalrın başından geçmiş, volan sensörünü değiştirmişler sorun hallomuş dedim ama beni dinleyen mi var ondan değildir diyorlar bellemişler bir bilgisayar bağlıyorlar birşey yok deyip gönderiyorlar. Dediğiniz gibi bogaz kelebeğini ve volan sensörünü temizleteceğim sonra yaparsa memlekete gidince (Konya) orda iyi bir ustaya gösteririm artık.Burda usta musta yok kimsenin birşeyden anladığı yok. Servisçi elemanlara dedim volan sensörünü değiştirin diye değiştirmiyorlar bir daha yaptığında çağır hocam o zaman kesin bakar oysa değiştirirz diyorlar. Yav ben gece hastam sağım olsa o arabaya bassam çalışmasa ne olacak hiç düşünen yok. Kısacası anlamıyorlar ama direk biz anlamayız bu işten diyemiyorlar.

Clio dostum benim araçta 2.0 motorlu (2001 scenic 2.0 RXI) senin başından geçenleride söyleyecem hatta bütün arkadaşalrın söylediklerini bir kağıda çıkartıp okutacağım bakalıum bu sefer ne diyecekler. İnşallah senin ki gibi değişmesi gerekmez şu an 600 lira imkanı yok veremem.

Arkadaşlar bu durum inanın çok canımı sıkıyor belki büyük bir sorun değil diyeceksiniz ama arabama çok binmem yılda 3000-3500 km yaparım bana araba acil durumlar için lazım o zamanda çalışmadımı araban olmuş hiç önemi yok. Daha 3000 km olmadan yağını suyunu değiştir bütün bakımlarını yap araba garajda yatsın ondan sonra işin olunca var başına çalışmasın işte bu çok canımı sıkıyor.

Ha birde serviste hemen arabanın geçmişe bakıyorlar adamların dedikleride şu "hocam arabanızın 2007 yılının 3. ayında 110 binde trigeri ve diğer bakımları yapılmış fakat aracınız 123 bin km de olmasına rağmen 4 yılda bir değişmesi gerekiyor seneye bu ayda değiştirmelisiniz demesinler iyice deli oldum" bende önce siz şu arızayı bir yapın ondan sonra triğeri değiştirelim çalışmayan arabanın trigeri yeni olsa ne olur dedim . Daha 13 km yapmışım adamalr hemen trigeri değiştirecekler.Ayrıca bu gün akşama doğru bastım arabaya hemen çalıştı.

İyi gecelr dilerim.

• Zaymıns Üstadım, motor kaputunun içindeki siyah döşemenin gevşemesi, sarkması olayına çözüm bulabildiniz mi? Nasıl bir uygulama yaptınız? Aynı sorun bende de var.Çıkmacıdan yenisini almaktan başka bir öneriniz var mıdır. Yardımcı olursanız ziyadesi ile memnun kalacağım.Saygılarımla
  • Arkadaşalr kusura bakmayın çok soru soruyorum ama aklıma bir şey geldi. Bu bogaz kelebeği ve volan sensörü nerde ? Bilen arkadaşlar tarif ederlerse veya bir foto falan eklerlerse cumartesi pazar kendim söküp temizlerim(tabi Motorun içinde falan değilse) Bir şişe tiner var elim de tornavida tutar söker temizlerim geri takamazsam götürür ustaya bu arabanın volan sensörü yokmuş takın derim belki o zaman değiştirirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Behsat/06

Zaymıns Üstadım, motor kaputunun içindeki siyah döşemenin gevşemesi, sarkması olayına çözüm bulabildiniz mi? Nasıl bir uygulama yaptınız? Aynı sorun bende de var.Çıkmacıdan yenisini almaktan başka bir öneriniz var mıdır. Yardımcı olursanız ziyadesi ile memnun kalacağım.Saygılarımla

Dostum benim arabanında kaput bezi sarkıktı hatta ben yanar korkusuyla sökecektim yazın sağolsun baban onların yanmaz bez olduğunu hatırlattı ve kendi 2 saatlik bir çalışma ile halletti. Öncelikle bütün kenarlarını bali ile güzelce yapıştırdı. Kaputun tam ortasında bezin ortadan sarkmaması için geçmeli bir plastik var onada kare şeklinde bir plastik takmışlar ama plastik küçük bir kare olduğu için sarklmasını önlemiyordu. O plastiği söküp yerine takriben 80 cm uzunluğunda aliminyum silmeyi bezin üstüne sıkıca yerleştirdi. Aliminyumu tam ortasından deldi çıkardığı plastiğin yerine vidaladı harika oldu. Şimdi hiş bir sarkma yok hatta elinle tutup asılsan bile çıkaramazsın yapıştıreıcılar bıraksa bile bez yerinden oynayamaz istersen sende böyle bir uygulama yapabilirsin. İstersen yarın bir fotoğrafını eklerim.

• DUALARIMIZ SENİNLE .....

quote:

Orijinalden alıntı: şevketel

arkadaşlaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrr.......en yeni benim galiba...amaaaa henüz scenic alamadım...2 aydır inceliyorum...sonunda 2000 model otomatik te karar kıldım ..hasta oldum arabanıza full diye almak istiyorum...12....14000 arası para ayrladım gibi...KİMİN NASIL YARDIMI DOKUNABİLİR......hiçbişi yapamasssanız DUA EDİN Bİ SCENİC ALAYIM VE ARANIZA KATILAYIM
  • Karaağaç, A.Selam dedikten sonra kendi adıma söyleyeyim, motor mekanik konusunda bizler elbette usta değiliz. Başımızdan gelen geçenleri paylaşıyoruz.

Sorunun, benim dediğim gibi volan sensoründen de kaynaklanıyor olabilir, Clio98 dostumuzun dediği gibi boğaz kelebeğinden de kaynaklanıyor olabilir.

Ben aynı sorunu yaşadığımda volan sensorünün değişmesi hususunda ustayı yönlendiren (yine bu forumdaki bilgilerle) ben olmuştum. Lakin o gün için orjinal volan sensorü bulamamıştık, muadili de içimize sinmedi. Usta eski volan sensorünü bir güzel temizleyip tekrar taktı. Neredeyse bir yıldır marş sorunum yok. Kontağı ilk çevirişte tıkır tıkır çalışıyor.

Tavsiyem, Maliyeti boğaz kelebeğine göre daha uygun olduğu için önce volan sersorünü temizlet veya değiştir. Sorun çözülmezse o zaman boğaz kelebeğini değiştirmeyi düşün.

Triger konusunda da aşağıdaki alıntı bilgiyi seninle paylaşayım, 4 yıl dolmuş ama fazla km yapılmamışsa sadece kayışın değişmesi tavsiye ediliyor. Kayış kauçuk esaslı olduğundan metal aksamlara göre hiç kullanılmasa bile özelliğini zaman içinde yitirebiliyor.

Selamlar..............

eğer tiriger değişecekse şimdilik sadece tiriger kayısını ıdeğiştirin .fiyatın şişmesini sağlayan şeylerin ömrüdaha birtmemiş olmalı ,diğer parçalr metal dir. Kmsini gelmeden bazoulmaması lazım. Km si gelince komple bir daha değiştirisiniz olur biter. Sadece kauçuk v kayısın bedeli oldukça ucuzdur şimdilik bu yeterli görünüyor ama asıl durum sistem açıldığında ortaya çıkacaktır.
    Servisten sadece tiriger v kayışı ve değişim ücretini sorunuz. Size bunların set halinde değişşeceğini söyleseler de benim söylediğim kayış artı işçilik komple set değişiminin çok alatında bir fiyat olmalıdır

quote:

S.A Arkadaşlar.Sayın; Galile, Akoray.clio98 verginiz bilgiler için çok teşekkürler. Arkadaşlar öncede belirtmiştiniz zaten bende ustalara dedim arkadaşalrın başından geçmiş, volan sensörünü değiştirmişler sorun hallomuş dedim ama beni dinleyen mi var ondan değildir diyorlar bellemişler bir bilgisayar bağlıyorlar birşey yok deyip gönderiyorlar. Dediğiniz gibi bogaz kelebeğini ve volan sensörünü temizleteceğim sonra yaparsa memlekete gidince (Konya) orda iyi bir ustaya gösteririm artık.Burda usta musta yok kimsenin birşeyden anladığı yok. Servisçi elemanlara dedim volan sensörünü değiştirin diye değiştirmiyorlar bir daha yaptığında çağır hocam o zaman kesin bakar oysa değiştirirz diyorlar. Yav ben gece hastam sağım olsa o arabaya bassam çalışmasa ne olacak hiç düşünen yok. Kısacası anlamıyorlar ama direk biz anlamayız bu işten diyemiyorlar.

Clio dostum benim araçta 2.0 motorlu (2001 scenic 2.0 RXI) senin başından geçenleride söyleyecem hatta bütün arkadaşalrın söylediklerini bir kağıda çıkartıp okutacağım bakalıum bu sefer ne diyecekler. İnşallah senin ki gibi değişmesi gerekmez şu an 600 lira imkanı yok veremem.

Arkadaşlar bu durum inanın çok canımı sıkıyor belki büyük bir sorun değil diyeceksiniz ama arabama çok binmem yılda 3000-3500 km yaparım bana araba acil durumlar için lazım o zamanda çalışmadımı araban olmuş hiç önemi yok. Daha 3000 km olmadan yağını suyunu değiştir bütün bakımlarını yap araba garajda yatsın ondan sonra işin olunca var başına çalışmasın işte bu çok canımı sıkıyor.

Ha birde serviste hemen arabanın geçmişe bakıyorlar adamların dedikleride şu "hocam arabanızın 2007 yılının 3. ayında 110 binde trigeri ve diğer bakımları yapılmış fakat aracınız 123 bin km de olmasına rağmen 4 yılda bir değişmesi gerekiyor seneye bu ayda değiştirmelisiniz demesinler iyice deli oldum" bende önce siz şu arızayı bir yapın ondan sonra triğeri değiştirelim çalışmayan arabanın trigeri yeni olsa ne olur dedim . Daha 13 km yapmışım adamalr hemen trigeri değiştirecekler.Ayrıca bu gün akşama doğru bastım arabaya hemen çalıştı.

İyi gecelr dilerim.

• Karaağaç, boğaz kelebeğini google dan aratırsan nerede olduğunu görürsün. Öolan sensorünü ise ne sen sor, ne de ben söyleyeyim. Motor bloğuunun sağ yan tarafında bir boşluğa monte edilmiş durumda, söküp takması usta için bile hayli zor ve zahmetli olmuştu.. Bana sorarsan bizim yapabileceğimiz bir şey değil...

quote:

Arkadaşalr kusura bakmayın çok soru soruyorum ama aklıma bir şey geldi. Bu bogaz kelebeği ve volan sensörü nerde ? Bilen arkadaşlar tarif ederlerse veya bir foto falan eklerlerse cumartesi pazar kendim söküp temizlerim(tabi Motorun içinde falan değilse) Bir şişe tiner var elim de tornavida tutar söker temizlerim geri takamazsam götürür ustaya bu arabanın volan sensörü yokmuş takın derim belki o zaman değiştirirler.

• Karaagac, Boğaz kelebeği emme manifoltunun hemen girişinde. Tarif etmek gerekirse, Hava filtre kutusundan çıkan boruyu takip et. O boru boğaz kelebeğinin ucuna girer. Boğaz kelebeğinin diğer ucuda emme manifoltuna bağlıdır. Ancak sökmeni tavisye etmem çünki elektriğini kesitiğin zaman (elektrik soketli) yeniden programlanması gerekiyor. Ayrıca bu parça içi açılmayacak şekilde kapatılmış. Preslenmiş. Sadece, mekanik olarak açılıp kapanan kelebeği temizlemenin bir işe yarayacağını sanmıyorum ama sen bilirsin.

Birde servisin dediğine göre Volan sensründe sorun olsa beyne hata kodu yazacağından bilgisayarla bakıldığında belli olurmuş. O yüzden Volan senrörünü ele istersen..
  • Unutmadan, ilave olarak bizde birde Modus var 1.6 16V otomatik. 2 ay önce onun volan sensörü bozulmuştu. Araç çalışırken rölanti düzensizleşiyordu ve zaman zaman stop etme eğilimine giriyordu. Ancak gaz verince biraz toparlıyordu. Scenic'te ise bazen uzun uzun ve arka arkaya basan marşın ardından araç ya hiç çalışmıyordu yada bazen ilk marşta çalışıp hemen stop ediyordu. Bilmem yardımcı olabildim mi ?
  • 
Sayfa: önceki 305306307308309
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.