Şimdi Ara

SAVUNMA SANAYİİDE MAK. MÜH.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar savunma sanayiide makine mühendisi olarak nasıl bir kariyer çizebiliriz hangi alanlarda çalışabiliriz?

• Upp bilgisi olan abilerimiz yok mu ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: Makinacıbey

Upp bilgisi olan abilerimiz yok mu ya

Sorunu dağ açarak sormalısın, pek anlamadım. Daha üniversiteye geçmediğini varsayıyorum. Söyle başlayayım;

Mühendis dediğin Arapça hendese (hesaplamak) kelimesi ile Farsça mü bas eki (olgu) alarak hesap yapmak-hesap yapan kişi anlamı taşır. O ki, temel fizik, temel mat, temel geo ve benzeri alanlarda merkez bilgi sahibi olan kişi emeklemeye başlamıştır diyebiliriz.

Makine mühendisliği-Mechanical engineering, dünyada ki karşılığı aslında temel mühendisliktir.

İTÜ makine mühendisliği okurken ek olarak aerodinamik dersi alırsan, atmosfer çalışmaları olarak bir kaç kıçı kırık tez-proje sunarsan, stajınıda TAI de yaparsan sen artık bir uçak mühendisin. Yaptığın ise bağlı olarak uçak mühendisliği okuyan adamı sollaman içten bile segil.

Diğer taraftan, makine mühendisliğine devam ederken elektronik-yazılım alanlarında ek dersler-yan dal çalışmaları yaparsan, ASELSAN'da mekatronik alanında da çalışabilirsin.

Şu ki, mekanik mühendisliği sana temel sunar, sen kendini geliştirir isen uçak da yaparsın, aviyonik de, tank da, gemi de. Yeter ki tembelliğin pençesine düşüp okuduğun bölümü sap gibi bitirme, alabildiğin kadar yan dallara yönel.

Basit bir proje çizip, parçalarını 3D yazıcıdan çıkar. Bu parçaları birleştirerek cam bir fanus içine al, yanına ise işlevlerini anlatıcı bir biçimde as. Sonra bunu kullanıyor isen sosyal medya hesaplarında sergile. 3-0 öndesin cancağzım, umarım kafandakileee cevap olabilmiştir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• SariCerkes kullanıcısına yanıt
    Hocam gazi makineyi yeni kazandım biraz cahilim bu konularda doğrusu:)
    Verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Makinacıbey -- 23 Ağustos 2017; 18:47:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SariCerkes

quote:

Sorunu dağ açarak sormalısın, pek anlamadım. Daha üniversiteye geçmediğini varsayıyorum. Söyle başlayayım;

Mühendis dediğin Arapça hendese (hesaplamak) kelimesi ile Farsça mü bas eki (olgu) alarak hesap yapmak-hesap yapan kişi anlamı taşır. O ki, temel fizik, temel mat, temel geo ve benzeri alanlarda merkez bilgi sahibi olan kişi emeklemeye başlamıştır diyebiliriz.

Makine mühendisliği-Mechanical engineering, dünyada ki karşılığı aslında temel mühendisliktir.

İTÜ makine mühendisliği okurken ek olarak aerodinamik dersi alırsan, atmosfer çalışmaları olarak bir kaç kıçı kırık tez-proje sunarsan, stajınıda TAI de yaparsan sen artık bir uçak mühendisin. Yaptığın ise bağlı olarak uçak mühendisliği okuyan adamı sollaman içten bile segil.

Diğer taraftan, makine mühendisliğine devam ederken elektronik-yazılım alanlarında ek dersler-yan dal çalışmaları yaparsan, ASELSAN'da mekatronik alanında da çalışabilirsin.

Şu ki, mekanik mühendisliği sana temel sunar, sen kendini geliştirir isen uçak da yaparsın, aviyonik de, tank da, gemi de. Yeter ki tembelliğin pençesine düşüp okuduğun bölümü sap gibi bitirme, alabildiğin kadar yan dallara yönel.

Basit bir proje çizip, parçalarını 3D yazıcıdan çıkar. Bu parçaları birleştirerek cam bir fanus içine al, yanına ise işlevlerini anlatıcı bir biçimde as. Sonra bunu kullanıyor isen sosyal medya hesaplarında sergile. 3-0 öndesin cancağzım, umarım kafandakileee cevap olabilmiştir.

Hocam endüstri mühendisi ne yapabilir bu konuda benide aydınlatırmısın biraz :)

• quote:

Orijinalden alıntı: yener44

quote:

Orijinalden alıntı: SariCerkes

quote:

Hocam endüstri mühendisi ne yapabilir bu konuda benide aydınlatırmısın biraz :)

Maalesef genç dostum, seni aydinlatamam. Çünkü her insan kendi ışığı ile doğar. Benim sana yapabileceğim ancak kılavuzluktur :)

Ne demek istiyorum, sen kendine yön belirlemedi isen ben senin hayatına güzellik katmayı bırak arkasından kufur edeceğin "bir dost"a da dönüşebilirim.

Soruna gelir isek, Endüstri mühendisinlerinin ne tur dersler aldıklarını bilmiyorum. Çok değişken alanlara sahip olduğunu sanıyorum. O ki, her alandan ders alan genel mühendis olarak açıklayabilirim. Lâkin genel ile temel farklı kavramlar. Temel dedi isen bizim oralı temel değil ha, merkez noktadan bahs ediyorum. Genel mühendis ise affına sığınıyorum orta malı gibidir. Avantajı da boldur dezavantajına.

Genel mühendis ise "genelde" endüstri mühendisleri arasından seçilirler. Her konuda yüzeysel bilgiye ve sorumluluğa sahiptirler. Sağlam sinirlerin var ise buyur, kırılgan isen uzak dur. Çünkü sen egolomanyakligin tam ortasında duracaksın. Bir yanında müdür-patron diğer yanında mühendis-tekniker. Lâkin ısın bellidir, alanın bellidir. Bu pilav çok su kaldırmaz demek istiyorum. Yoluna koyduktan sonra ayni doğrultuda gidersin, endişeydi mühendisliği yapan kişilerden aldığım duyumları ancak bu kadar kolay şekilde özetleyebilirim sanırım.

İs alanı kısıtlısıdır dersen, evet. MAkine&kimya mühendislerine senin isini yapabilir. Sen onların yerine geçmek icin ekstra dersler alarak kendini geliştirmelisin. Aslına bakar isen sokakta kokoreç de sarsan kendini geliştirmelisin. Su an sıkıntılı dönemler geçiriyorum yada hafiften başlayayım sonradan yükselirim diyorsan evet, bu alanı oku. Daha derin planların var ise oku, araştırma yap, üniversite danışma bürolarını taciz ede ede kırıntı bilgileri dahi topla. Sonra yeniden kendine özgü şekilde otur, düşün..

• SariCerkes kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim kimse bu şekilde kılavuzluk yapmamıştı bana , konuyla alakalı yeni düşüncelere sahip olduğum zaman tekrar soru sorabilirim size tekrar teşekkür ederim iyi forumlar@SariCerkes
  • Otokar, BMC, Nurol, Tumosan gibi şirketler temel olarak makina sirketleridir. Buralarda mekanik tasarım, analiz gibi alanlarda çalışan çok sayıda makina mühendisi vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: kirmik

Otokar, BMC, Nurol, Tumosan gibi şirketler temel olarak makina sirketleridir. Buralarda mekanik tasarım, analiz gibi alanlarda çalışan çok sayıda makina mühendisi vardır.

Mühendis olmamakla birlikte makina bilgisayar vs teknolojiye meraklı birisiyim.

Açıkçası bu sayılan şirketlerde gerçek manada mühendislik olduğunu düşünmüyorum. Buralarda çalışanlar için mühendis bile olsalar daha çok tekniker ya da mekaniker gibi terimler kullanılabilir. Neden böyle? Çünkü bunlar motor şanzıman gibi ana parçaları giydiriyorlar. Bunları iyi yapmak da önemli ve çok iyi yapmak da bi zanaat bile denebilir. Ama nispeten basit olan ve gerçek mühendislik ürünü olmayan şeyler. teknoloji gerçek zanaatı yıktı yerine orta hatta daha alt seviye yetenek ve üstünü tamamlayan makinalar aldı.
    Mühendislik silahlara ve patlayıcılara karşı bir çözüm bulmak, araç için uygun bir motor şanzıman ya da süspansiyon çözümü bulmak ve bunları üretmek, aynı şekilde etkili silahlar tasarlamak ve bunları kontrol edecek yazılım ve donanımı tasarlamak ve üretmektir.

İha olsun zırhlı araç olsun bunların ana teknolojileri kendilerinden daha önemli. Yani bir kobranın silahı ve motoru dışarıdan geliyorsa kasasının değeri ne olacak ki? Ve maalesef bunlar dışardan geliyor.
    İha? Etrafta maket uçak yapanlar var. Bunlar hazır modelleri yapıyor olabilir belli bi süre sonra kendisi de çizebilecek hale de gelebilir. Yani bunlar çok üst sınıf ulaşılamaz şeyler değil. Ama savunma sanayiinde çalışan bir mühendis bir ihaya gerçekten önemli bir kamera sistemi geliştirip ekleyebilir mi? Güzel ve etkili bir silah yapabilir mi? Gökyüzünde devriye atarken üzerinde metal olan hareketli canlılar gördüğünde merkezi uyaracak şekilde otonom devriye atabilir mi? Teröristlerin genel kullandığı güzergahlar bir harita kullanılarak kolayca sitemine yüklenip bu güzergahta devriye atıp hareket canlılık ve insan bulduğunda uyarı verebilir mi? Bunları düşünerek bizim çok şişirilen ihalara baktığınızda onların teröristin kafasına el bombası bırakan maket uçak gibi bişey olduğunu düşünürsünüz. Bu ihanın bile bugüne kadar üretilememiş olması bir mühendislik eksikliği değil bir zihniyet bozukluğuydu. Şimdi de aynı sıkıntıdan dolayı bunlar basit ilkel aletler olarak devam ediyor. Sen de bu basit devam ediş içerisinde olmasa da olur bir çark olacaksan diplomayı al yeter. Ama bişeyler ortaya koymak istiyorsan önce öğrenmen sonra da sana engel olmak isteyen patronlarınla, iş arkadaşlarınla ve siyasilerle mücadele edecek bir azmin olması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etusch -- 4 Ocak 2018; 0:48:51 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.