Şimdi Ara

SATA 1'e SSD Disk Takılırmı, (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
12.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: cocainbar

ben sata 1 laptopda vertex 4 kullanıyorum gayette memnunum hız 130-140mb civarı ama fazlasıyla yetiyor. SSD yerine normal mekanik diskleri tavsiye etmek için öncelikle bu iki diskin performansını aynı pcde karşılaştırması gerekir. ben aynı laptopta RAİD 0 HDD kullanıyordum ama SSD gerçekten bambaşka. RAİD li halinin bile çok çok üstünde performansı var. 1 2 hız testi eklemiştim foruma ama bulmak şimdi mesele.

sata 1 de 130 mb hız fazlasıyla yeter bana artık indirimlerden 190 tl civarına 120 gb lık bir ssd düşürmek lazım önerebileceğiniz bir marka varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: justify34

quote:

Orijinalden alıntı: cocainbar

ben sata 1 laptopda vertex 4 kullanıyorum gayette memnunum hız 130-140mb civarı ama fazlasıyla yetiyor. SSD yerine normal mekanik diskleri tavsiye etmek için öncelikle bu iki diskin performansını aynı pcde karşılaştırması gerekir. ben aynı laptopta RAİD 0 HDD kullanıyordum ama SSD gerçekten bambaşka. RAİD li halinin bile çok çok üstünde performansı var. 1 2 hız testi eklemiştim foruma ama bulmak şimdi mesele.

sata 1 de 130 mb hız fazlasıyla yeter bana artık indirimlerden 190 tl civarına 120 gb lık bir ssd düşürmek lazım önerebileceğiniz bir marka varmı

ben eski diskin arızalanması sonucu uzerine az bir miktar ekleyerek vertex 4 almıştım sizede tavsiye ederim ama bütçenize göre en uygun disk sandisk gibi görünüyor. zaten SATA I de kullanacağınız için hepsi size aynı gelecek pek seçici olmakda gerekmiyor şayet ilerde sistemi değiştirmeyi düşünmüyorsanız, fakat sistemin SSD li hali size cok rahat 2 3 sene kazandırır. ben 2 senedir SSDli kullanıyorum laptopu ve bozulmazsa 2 3 sene daha çok rahat götürür. şunuda belirtiyim 2 3 seneye kadarda mutlaka yeni bir sata mode çıkar büyük ihtimal SSD hızları 1gb/sn'yi görür. sistemini değiştirdiğinde de bu diskleri almak isticeksin

• Konuyu hortlatıyorum ama bu konuda merak ettiğim bişey var. Diyelim ki SATA III sistemde 150 Mb yazma değerine kadar çıkabilen bi SSD var ve biz bunu SATA I'e taktık. Bu durumda yine 100-150 Mb yazma değerine ulaşır mıyız, yoksa SSD'nin SATA III'te ulaştığı bu değer SATA I'de yine 4 kat azalır mı? (SATA I'de maksimum hız sınırı 150 Mb olduğu halde)

ACİL cevap verebilirseniz çok sevinirim.
  • UP
  • jacq! J kullanıcısına yanıt
    Sata 1.5 max 150mb/s
    Sata 3 max 300 mb/s
    Sata 6 max 550 mb/s de calisir.
    Ha disk vardir sata 6 olmasina ragmen yazmada 150 yi gecemez cunku oyle uretilmis.Mesela bendeki intel 330 120 gb boyle.Okuma 509 yazma 130.Nese soruna gelirsek sata bir arayuzdur ve yukaridaki degerler max verecegi degerlerdir.Yani sata 6 da 150 ile calisan ssd sata 1.5 dede hemen hemen ayni hizla calisir.Ama okuma degeri icin ayni seyi diyemiyecem.Genelde bu tip ssdlerin okumasi iyidir.Siz sata 1.5 e takarak okuma degerini 150 mb/s ile sinirlamis olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Headbanger_Kerry -- 22 Nisan 2014; 9:58:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Headbanger_Kerry

Sata 1.5 max 150mb/s
    Sata 3 max 300 mb/s
    Sata 6 max 550 mb/s de calisir.
    Ha disk vardir sata 6 olmasina ragmen yazmada 150 yi gecemez cunku oyle uretilmis.Mesela bendeki intel 330 120 gb boyle.Okuma 509 yazma 130.Nese soruna gelirsek sata bir arayuzdur ve yukaridaki degerler max verecegi degerlerdir.Yani sata 6 da 150 ile calisan ssd sata 1.5 dede hemen hemen ayni hizla calisir.Ama okuma degeri icin ayni seyi diyemiyecem.Genelde bu tip ssdlerin okumasi iyidir.Siz sata 1.5 e takarak okuma degerini 150 mb/s ile sinirlamis olursunuz.

Anlıyorum, yani SATA 1.5, kendi maksimum yazma sınırı (150 Mb/s) dışında bir performans azalmasına neden olmuyor. Yani bu diskin max yazma değeri SATA 3'te 150 Mb/s ise, SATA 1'de de yaklaşık 150 Mb/s olacaktır diyebiliriz. Eski SATA bilgisayarım için düşündüğüm böyle bir SSD var ve yazma hızı bu değerde. Daha hızlı bir disk alsam da elde edebileceğim max değer 150 Mb/s olacağından, eğer bu diski alıp kullanırsam da 150 Mb/s max değerine ulaşır mıyım diye merak ettim, onun için sordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jacq! -- 22 Nisan 2014; 10:09:07 >

• jacq! J kullanıcısına yanıt
    Aynen oyle.

• Çok teşekkürler
  • Toshiba m70-122 laptobun 60 gb 5400 rpm olan diskini 128 gb sata iii ssd ile değiştirdim. Sata 1 bağlantısı var ve gözle görülür derecede iyileşme sağladı.
  • Konu çok yardımcı oldu teşekkürler .laptopumun hdd si bozuldu girişi sata ..aliexden ssd alıp takmayı düşünüyorum .sataya sata 3 ssd olıyormuş öğrenmiş oldum teşekkürker.

• murat8361 kullanıcısına yanıt
    60GB 5400 rpm diskin veri yoğunluğu derece düşüktür diye tahmin ediyorum. Güncel 500 GB ya da 1TB lık WD blue serisi taksanız gene aşağı yukarı aynı performansı alırsınız. O 60GB lık disk aktarma hızında 30 35 MB ları anca görür. Güncel tek plakalı diskler 5400 rpm olsa bile 100 MB ı görebilir. Hatta 7200 rpm alsan rahat rahat bu hızı görür.

Şimdi arkadaşın yaşadığı fark diskinin eski olmasından dolayı. Yoksa güncel bir diskle ssd yi sata portunda kullansan kayda değer bir fark olmaz. O yüzden o sisteme mekanik alın derim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her türlü takılır hocam, bu saatten sonra terabaytlarca arşivin yoksa mekanik disk almak akıl karı değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

60GB 5400 rpm diskin veri yoğunluğu derece düşüktür diye tahmin ediyorum. Güncel 500 GB ya da 1TB lık WD blue serisi taksanız gene aşağı yukarı aynı performansı alırsınız. O 60GB lık disk aktarma hızında 30 35 MB ları anca görür. Güncel tek plakalı diskler 5400 rpm olsa bile 100 MB ı görebilir. Hatta 7200 rpm alsan rahat rahat bu hızı görür.

Şimdi arkadaşın yaşadığı fark diskinin eski olmasından dolayı. Yoksa güncel bir diskle ssd yi sata portunda kullansan kayda değer bir fark olmaz. O yüzden o sisteme mekanik alın derim.

Almayı düşündüğüm ssd bu 60gb lik ....sata 1 de okuma yazma 150 imiş ...acaba 150 hızı göremezmiyim .

SSD SATA3 2.5 inç 60 GB 120G 240 GB 480G Sabit Disk Disk HD HDD fabrika doğrudan KingDian marka

http://s.aliexpress.com/vAjYr6ZV?fromSns=Copy to Clipboard

(from AliExpress Android)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat8361 -- 22 Aralık 2017; 10:22:24 >

• murat8361 kullanıcısına yanıt
    120 130 larda kalır, daha yukarı çıkmaz. Tamam disk görse de anakart o hıza çıkmaz. Her zaman teorik hızın bir miktar aşağısı olur, teorik hızın %100 ünü almak mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 22 Aralık 2017; 10:54:38 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • .....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat8361 -- 22 Aralık 2017; 11:20:24 >
  • Benim hdd bu ..belkide 20-30 mb yi geçmiyordu çok yavaştı ..ssd 120 olsa bile baya bir hızlanmış olur benim için

SATA 1'e SSD Disk Takılırmı,

SATA 1'e SSD Disk Takılırmı,

• Kingston A400 SSD'yi SATA 1 portuna bağlayan oldu mu arkadaşlar?

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.