Şimdi Ara

Şasi Çektirme?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
7.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Aracımı rot-balans için lastikçiye götürdüm. Sağ arka teker hafif içe bakıyor dedi ve bende dikkat ettiğimde hakkaten hafif içeri bakıyor ve bu şekilde rot ayarı olmayacagını söyledi. Çukurlara engebelere gelince sanki hafif oynuyo arkası.

Lastikçi arabanın şasisinde bi sorun olmadığını tekerin darbe alıp bu hale gelebileceğini söyledi. Çözüm olarakta şasiciye git 300-350 tl'ye pompa vs ile çekip düzeltirler dedi.

Bu olay hakkında hiçbir fikrim yok sizce böyle birşey yaptırayım mı , bi zararı olur mu bilgisi olan arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum.

• Olan zaten olmuş. Çekerek yada basarak düzeltirler.
  • benim aracın arka iki teker kamber verilmiş gibi duruyordu şu hondacıların yaptığından. Lastikler hep içten yemiş rotcuya götürdüm son ayardaymış şaseciye gitmesi gerekiyormuş.

Pompa vs diyorlar ama %90 başarı sağlıyorlar bilya dağıtma riski var bunu unutmayın.

Herneyse gittim şaseciye bilmiyoruz ne yapacağını adama ilk başta dedim ne kadara mal olur falan filan 200 tlden ağzını açtı. sonra 150 ye düştü. daha sonra zorladım 120 tl ye kart çektirdim.

Uğraştığı zaman en fazla 30 dakika.

yaptığı şey arka tekerleri söküp uzun bi çubuk bağlamak ve tekerleri aşağıya doğru zincirle kastırıp yamultmak. 300 350 vermeyin yani onun için anlatmak istedim..

benim araç 15 yıllık bir araç ve normalmiş zamanla olur dedi ustam. Şuanda gayet düz bir şekilde basıyor lastikler.
  • M_aTRa_X kullanıcısına yanıt
    aynen öyle ama normalde olmaz böyle şeyler şasiyi yamutlmak için sağlam bir yere girmek yada bir çukura düşmek felan lazım

basit bir için 300 500 vermeyin
  • Hocam ne 300 350 si nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum fakat eğer ki Ankaradaysanız şaseci tanıdığım var çok daha uyguna çıkabileceğinizi düşünüyorum.

Araç model marka ve kaç cm kapanacağını söylerseniz ben fiyat alıp size dönüş yapabilirim.

Ön teker açma kapama işlemlerinden ortalama 40 50 lira gibi bir ücret alıyorlar.
  • M_aTRa_X kullanıcısına yanıt
    Yanıt için teşekkür ederim.

Bu bilya dağıtma neye göre oluyor peki yapan kıişi mi dikkat etmeli. Aynen banada şasi düzgün bunun arabanın şasisiyle alakası yok dedi.
    Siz memnunsunuz yani peki nerede yaptırdınız İstanbulda mı?
  • BOLDVIPER kullanıcısına yanıt
    Zaten lastikçi şaside bi sorun yok arabanın şasisiyle alakası yok dedi bu işlemi heralde şasiciler yaptığı için böyle adlandırıyolar.
    Benide ürküten o zaten ne olduğunu bilmediğim bir olay.
  • hmyildiran kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, malesef İstanbuldayım araba bmw 5 kasa. Bana söylenen fiyat buydu hatta fazla bile olabilir dediler. Zaten nereye gitsek fazla fiyat çekiliyo.

İstanbulda varmıdır bildiğiniz yer? Rotçu değerlerini verdi bana zaten acayip minik değerler muhtemlen 1 cm falan içe bakıyo ama bu çok etkiliyo tabi yol tutuşu
  • quote:

Orijinalden alıntı: sucrec

Teşekkür ederim, malesef İstanbuldayım araba bmw 5 kasa. Bana söylenen fiyat buydu hatta fazla bile olabilir dediler. Zaten nereye gitsek fazla fiyat çekiliyo.

İstanbulda varmıdır bildiğiniz yer? Rotçu değerlerini verdi bana zaten acayip minik değerler muhtemlen 1 cm falan içe bakıyo ama bu çok etkiliyo tabi yol tutuşu

pm attım hocam.
  • sucrec kullanıcısına yanıt
    Malesef İstanbul'da tanıdığım yok fakat dediğiniz gibi bu işlemin şaseyle alakası yok tekeri tutan mekanizmanın veya kolların çukur tümsek de yamulması muhabbeti.
    Dediğim gibi maksimum 100 liralık olay bu hocam haberiniz olsun boşuna fazla para vermeyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hmyildiran

Malesef İstanbul'da tanıdığım yok fakat dediğiniz gibi bu işlemin şaseyle alakası yok tekeri tutan mekanizmanın veya kolların çukur tümsek de yamulması muhabbeti.
    Dediğim gibi maksimum 100 liralık olay bu hocam haberiniz olsun boşuna fazla para vermeyin.

Eyvallah ya çok sağol aydınlattın beni fiyat konusunda baya hafta içi göstericem tavsiye edilen biryere en azından fikrim oldu kazıklamaya kalkarlarsa uyanırım.
  • quote:

Bu bilya dağıtma neye göre oluyor peki yapan kıişi mi dikkat etmeli. Aynen banada şasi düzgün bunun arabanın şasisiyle alakası yok dedi.

ben ankarada yaptırdım. memnunum tekerler eskisi gibi kamberli değil. zaten değerler pek önemli değil aslında göz kararı yaptırıp daha sonra rot a sokup orda düzelttiriyorlar. benim kamber sondaydı düzelmiyordu . sizinki son ayarda mı rotcu baktımı?

ek olarak benim araç kamber dışa doğru olduğu için yol tutuşu daha iyiydi aslında o şekilde ama lastik dayanmadı malesef .Benim tek problemim arka fren balatalarını değiştirmeye gittiğimde farkettiğim tekerin içten yemesi olayıydı onun dışında hiçbir problemim yoktu. Bu hondacılar falan galiba hız yapmıyorlar o lastiklerle yoksa lastik falan dayanmıyor :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M_aTRa_X -- 8 Ekim 2016; 20:57:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: M_aTRa_X

quote:

ben ankarada yaptırdım. memnunum tekerler eskisi gibi kamberli değil. zaten değerler pek önemli değil aslında göz kararı yaptırıp daha sonra rot a sokup orda düzelttiriyorlar. benim kamber sondaydı düzelmiyordu . sizinki son ayarda mı rotcu baktımı?

ek olarak benim araç kamber dışa doğru olduğu için yol tutuşu daha iyiydi aslında o şekilde ama lastik dayanmadı malesef .Benim tek problemim arka fren balatalarını değiştirmeye gittiğimde farkettiğim tekerin içten yemesi olayıydı onun dışında hiçbir problemim yoktu. Bu hondacılar falan galiba hız yapmıyorlar o lastiklerle yoksa lastik falan dayanmıyor :))

Rotçu bu şekilde ne kadar ayarlarsa ayarlasan değerlerin düzelmeyeceğini söyledi en son hali olcak kadar yaptım dedi yani.

Bende şöyle sorun var aynen kamberide açtı zaten rotçu dışa doğru basıyo yani ama sağ arka teker 1 cm falan içeri dönük duruyo buda engebeli yollarda arkanın sağa sola oynamasına sebep oluyo hissediyorum zaten.

Onlar zaten extra extra yapıyolar zaten bazı arabaların örneğin benimki bmw 5serisi hafif kamberli duruyo direk düz durmuyo normal halide ama extra olanlarda dediğinniz gibi lastik bitirmeyi göze alıyolar orantısız yiyo ve diğer aksamada zarar veriyo diye biliyorum.

• Merhaba arkadaşlar, 3 ay geçmiş konu üzerinden belki okuyan ve benzer sorunu yaşayanlar için sonucu yazmak istedim.

Bu işlemleri yaptırdım bir şaseci buldum ve gittim oda tanıdıgı rot balanscıya gönderdi beni ilk olarak rot ayarı yapıldı ve bilgisayardaki değerleri çıkarttılar. Hatalı ölçülerle şasiciye tekrar gittim.

Öncelikle şunu belirteyim bu işlemi şasicinin yapıyor olması şaside işlem yapılcagı anlamına gelmiyor şaside bi problem yok denildi sadece taşıyıcı parçalara salıncak amortisor vs. neresi yamuksa oraya düzeltme uygulanıyor.

Ön sağ teker 5mm öne alındı sağ arka tekerde 8 mm dışa basıldı bunu pompa ile yapıyorlar.
    Daha sonra tekrar rot ayarına gittim ve düzgün birşekilde ayar yapıldı şuan ön arka birbirine eşit.

Bu işlemlerden sonra araba yolda daha akıcı oldu ve direksiyonun kendiliğinden sağa dönmeside düzeldi.

250 TL şasiciye verdim 40 TL rot ayarı için bilginize..

Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler..

• sucrec kullanıcısına yanıt
    Gecmis olsun şasi de egrilik olmamasi iyi olmus gecmiş olsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: babapars

Gecmis olsun şasi de egrilik olmamasi iyi olmus gecmiş olsun

Eyvallah teşekkür ederim
  • quote:

benim aracın arka iki teker kamber verilmiş gibi duruyordu şu hondacıların yaptığından. Lastikler hep içten yemiş rotcuya götürdüm son ayardaymış şaseciye gitmesi gerekiyormuş.

Pompa vs diyorlar ama %90 başarı sağlıyorlar bilya dağıtma riski var bunu unutmayın.

Herneyse gittim şaseciye bilmiyoruz ne yapacağını adama ilk başta dedim ne kadara mal olur falan filan 200 tlden ağzını açtı. sonra 150 ye düştü. daha sonra zorladım 120 tl ye kart çektirdim.

Uğraştığı zaman en fazla 30 dakika.

yaptığı şey arka tekerleri söküp uzun bi çubuk bağlamak ve tekerleri aşağıya doğru zincirle kastırıp yamultmak. 300 350 vermeyin yani onun için anlatmak istedim..

benim araç 15 yıllık bir araç ve normalmiş zamanla olur dedi ustam. Şuanda gayet düz bir şekilde basıyor lastikler.
    Aynı işlemi aracımın ön sağ tekerine yaptırdım 1 derece negatif kamber çıktı rot ayarında yani lastiğin üst kısmı biraz içeri basık gibiydi o yüzden araç sola çekme yapıyordu neyse şaseciye gittik ardından tekrar rota girdi neyse tam düzeldi dedik sola çekme titreme falan düzeldi bu seferde bilya dağıttı araba 110 la giderken sağ ön lastikden uğultu geliyor şimdi porya bilya değişecek bi yeri yaparken bir yeri bozuyorlar üstüne bir sürü para veriyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: canlee89

Aynı işlemi aracımın ön sağ tekerine yaptırdım 1 derece negatif kamber çıktı rot ayarında yani lastiğin üst kısmı biraz içeri basık gibiydi o yüzden araç sola çekme yapıyordu neyse şaseciye gittik ardından tekrar rota girdi neyse tam düzeldi dedik sola çekme titreme falan düzeldi bu seferde bilya dağıttı araba 110 la giderken sağ ön lastikden uğultu geliyor şimdi porya bilya değişecek bi yeri yaparken bir yeri bozuyorlar üstüne bir sürü para veriyoruz

Alıntıları Göster
    bu işlem zaten riskli diye söylemişti yapan usta.Yapılırken oluyor ne problem olursa . benim araçta arka olduğu için problem olmadı halende aynı aracı kullanıyorum

• quote:

bu işlem zaten riskli diye söylemişti yapan usta.Yapılırken oluyor ne problem olursa . benim araçta arka olduğu için problem olmadı halende aynı aracı kullanıyorum

Alıntıları Göster
    Ben özellikle sormuştum herhangi bir riski var mı diye adam yok biz yıllardır yapıyoruz dedi klasik sanayi cevabı neyse görünen o ki 200 250 lira masraf çıktı bana yine

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.