Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (87. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dediğiniz teknik olarak doğru.... Arkadaşın pilleri tahminen 2 yıllık. Bu nedenle kapasite yakınlığı nedeniyle de "yap farketmez" dedim. Birde GP' lerin 1600 mA ' liklerinin üstünde Typical 1520 mA yazar..
    Öte yandan, ortalama 40-50 defa şarj - deşarj olmuş grup pillerde bile şarj sonuna doğru her pilin şarj tepe değerlerinin ölçülmesinde yarar var, tekrar gruplandırma için ama hangi arkadaş bu detay ölçümleri yapabilecek alt yapıya sahip. Diğer taraftan akıllı şarj cihazlarından birinde, ki şu anda ben TR piyasasında göremedim ama 5-6 ay önce bir arkadaşımız 100$ civarında bir fiyata USA' dan getirtmişti o, cihazda grup pillerde tepe gerilimlerini eşitleyen (veya eşitlemeye çalışan !) bir şarj programı vardı ama bu bedeli vermeğe değer mi değmez mi tartışılır...
    quote:

Orjinalden alıntı: SabitSalınım

quote:

neshter35
    3-Elimde C boy (orta boy) Gp 1600 ile Varta 1500 C boy pil var. ilk pil alırken tek almıştım o dönem bilmiyordum ikişer dolması gerektiğini. bu ikisini aynı anda şarj etmem pillere veya şarj cihazına zarar verir mi yoksa satıcının dediği gibi ikisi de 1500mah kapasitesine kadar şarj olur hiç birine zarar gelmez ifadesi doğru mudur?

Voltajları aynı kapasiteleri farklı piller mümkün oldukça beraber kullanılmamaya çalışılır.Sizinkinde bunların üzerine marka da farklı.Pillerin karakteristik özellikleri olarak tepe voltajları çok küçük farklar içerir.Misal biri tam dolu 1.42 volt olurken diğeri 1.38 veya 1,39 u asla geçmeyebilir.Bu durumda bu pillerin birbirine alışması imkansızdır.Biraz kullanıldıktan sonra cihazın pil ölçümünü de şaşırtıp hemen seviye düşüşü gösterir.Biri yada ikisi ısınabilir.Sizinkilerde güç yakın olduğundan ısınma oluşacağını tahmin etmiyorum.Ama tepe voltajları arasında fark varsa piller birbirine eşitlenmez biraz kullandıktan sonra birbirileri üzerinden şarj olmaya başlar ve çabuk biterler.Çok mecbur kalınmadıkça şarjlı pillerde takımı bozmamak gerekir.

• quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

@SabitSalınım,
    Dediğiniz teknik olarak doğru.... Arkadaşın pilleri tahminen 2 yıllık. Bu nedenle kapasite yakınlığı nedeniyle de "yap farketmez" dedim. Birde GP' lerin 1600 mA ' liklerinin üstünde Typical 1520 mA yazar..
    Öte yandan, ortalama 40-50 defa şarj - deşarj olmuş grup pillerde bile şarj sonuna doğru her pilin şarj tepe değerlerinin ölçülmesinde yarar var, tekrar gruplandırma için ama hangi arkadaş bu detay ölçümleri yapabilecek alt yapıya sahip. Diğer taraftan akıllı şarj cihazlarından birinde, ki şu anda ben TR piyasasında göremedim ama 5-6 ay önce bir arkadaşımız 100$ civarında bir fiyata USA' dan getirtmişti o, cihazda grup pillerde tepe gerilimlerini eşitleyen (veya eşitlemeye çalışan !) bir şarj programı vardı ama bu bedeli vermeğe değer mi değmez mi tartışılır...

Muhakkak o kadar para vermeye değmez.Genellikle yeni alınmış ve hep birlikte kullanılmışlarda pek sorun olmuyor.Ama dediğiniz gibi nadir de olsa cihazdan yada kendiliğinden ortaya çıkan eşleşme bozuklukları olabiliyor.Benim tavsiyelerim arasında düşük amperli bile olsa Panasonic'i hep bulundurmamın sebeplerinden biridir zaten bu konu.Kullandığım birkaç takımda mV seviyesine kadar olabilen eşleşmeler gördüm.Bu yüzden kapasite olarak GP kadar geniş seçenek olmasa da teknolojisinin panasonic'i tercih ettirebileceği düşüncesindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SabitSalınım -- 22 Ekim 2008; 15:39:10 >
  • Aynen katılıyorum.... Aslında ana firma, Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. adlı başlı başına derya bir şirket. Genellikle de Sony' nin battery konusundaki fiyaskolarını temizlemeye çalışır.
    quote:

........................ arasında düşük amperli bile olsa Panasonic'i hep bulundurmamın sebeplerinden biridir zaten bu konu.Kullandığım birkaç takımda mV seviyesine kadar olabilen eşleşmeler gördüm.Bu yüzden kapasite olarak GP kadar geniş seçenek olmasa da teknolojisinin panasonic'i tercih ettirebileceği düşüncesindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 22 Ekim 2008; 16:24:38 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ghstdoom

merhaba arkadaşlar, efcell ve digimax şarj cihazları hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim ? birde mesela şarj cihazı 2500lük şarj eder diyo daha büyük amperli pilleri koyarsak şarj etme verimi nasıl olur ? teşekkürler şimdidden.

sorumu yazmıştım ama cevap veren olmadı,benim duyduğum forumdonanımda bilen bilmeyene yardımcı olurdu ama görüyorum ki yeni gelenlerin sorusu cevaplanmıyo :( canınız sağolsun cevap alacağımız başka bi yer bulmak düşüyo banada. iyi günler...
  • @SabitSalınım,
    Aynen katılıyorum.... Aslında ana firma, Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. adlı başlı başına derya bir şirket. Genellikle de Sony' nin battery konusundaki fiyaskolarını temizlemeye çalışır.
    quote:

................. arasında düşük amperli bile olsa Panasonic'i hep bulundurmamın sebeplerinden biridir zaten bu konu.Kullandığım birkaç takımda mV seviyesine kadar olabilen eşleşmeler gördüm.Bu yüzden kapasite olarak GP kadar geniş seçenek olmasa da teknolojisinin panasonic'i tercih ettirebileceği düşüncesindeyim.
  • Walla ben Ankaraya döneli 4-5 gün oldu ve sorunuzu görmedim. Bu topiğin dışında bir pil topiği vardı adımı değiştirildi pek emin değilim. Özellikle bu konuda topik başlarında konu ettiğiniz markalardan uzak durun, hepsi fason imalattır demiştim. Bu günkü bilinnen teknoloji ile AA pillerde tabi Ni-mHd piller için kabul edilebilir max kapasite 2500 mA dir 2600-2700 hatta 3000-3200 mA kapasite verdiğini iddia edenlere aldanmayın, aslında hepsinin temeli 2500 mA pil veya 50 mA farklı kapasitede ama fiyatlarıda %30 artmış aldatmaya yönelik Ticari aldatmacadır. Bunların yerine gidin örneğin Panasonic 2100 mA pil alın , 2500 mA Varta kapasitesine yakın sonuç alın.
    Diğer sorunuza gelince yüksek kapasiteli pilleri şarj etmeye kalktığınızda eğer şarj cihazı daha fazla akım veremiyorsa şarj süresi bir miktar uzar O da pek önemli değildir.
    quote:

quote:

merhaba arkadaşlar, efcell ve digimax şarj cihazları hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim ? birde mesela şarj cihazı 2500lük şarj eder diyo daha büyük amperli pilleri koyarsak şarj etme verimi nasıl olur ? teşekkürler şimdidden.

sorumu yazmıştım ama cevap veren olmadı,benim duyduğum forumdonanımda bilen bilmeyene yardımcı olurdu ama görüyorum ki yeni gelenlerin sorusu cevaplanmıyo :( canınız sağolsun cevap alacağımız başka bi yer bulmak düşüyo banada. iyi günler...
  • quote:

@SabitSalınım,
    Aynen katılıyorum.... Aslında ana firma, Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. adlı başlı başına derya bir şirket. Genellikle de Sony' nin battery konusundaki fiyaskolarını temizlemeye çalışır.
    quote:

................. arasında düşük amperli bile olsa Panasonic'i hep bulundurmamın sebeplerinden biridir zaten bu konu.Kullandığım birkaç takımda mV seviyesine kadar olabilen eşleşmeler gördüm.Bu yüzden kapasite olarak GP kadar geniş seçenek olmasa da teknolojisinin panasonic'i tercih ettirebileceği düşüncesindeyim.

Evet.Bu arada belirteyim sanırım birkaç ay belki de fazla oldu Matsushita adını tamamen bıraktılar. Bütün grup şirketlerinin genel adı Panasonic oldu. :)
  • Haklısındır. Türk Telekom' un sayesinde tam 3.5 ay Net' e giremedim. Resmen dünya ile ilişkim kesildi....
    quote:

Evet.Bu arada belirteyim sanırım birkaç ay belki de fazla oldu Matsushita adını tamamen bıraktılar. Bütün grup şirketlerinin genel adı Panasonic oldu. :)
  •  Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

Arkadaşlar elimde bu makinadan var, ve GP 4*2700'lük şarz edilebilir pillerden var, normalde bu cihaz bu pilleri yarım saatte şarz edebiliyor, fakat 1 yıla yakın zamandır boş pillerimi doğru dürüst şarz edemiyorum. Boş pilleri koyunca kırmızı ışık sürekli yanıp sönüyor (sanıyorum bu piller arızalı demek oluyor), yeni piller aldım onları şarza taktım yine kırmızı ışık sürekli yanıp söndü... Yani makina şarz etmiyor pilleri. Acaba bunun nedeni nedir? Ayrıca makinanın fişini prize taktığımda küçük kıvılcım atıyor her seferinde... Bu makinayı tekrar nasıl çalılştırabilirim, dünyanın parasını da verdim bu cihaza :( Yarımdıcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
  • @PoTemKiN_02,
    Pilleri takmadan şarj cihazını fişe takın. Aynı gözlemlediğiniz kıvılcımlar oluşuyorsa şarj cihazı arızalı, çıkmıyorsa pillerinizden biri veya daha fazlası kısa devre olmuş demektir. Şarj cihazı arızalı ise hiç boşuna uğraşmayın, aldığınız yere, aldığınız kasa fişi ile gidin 2 Yıllık garantisi var. Eğer kasa fişiniz yoksa, pamuk eller cebe yenisini alacaksınız....
    quote:

Orjinalden alıntı: PoTemKiN_02
    ................... Bu makinayı tekrar nasıl çalılştırabilirim, dünyanın parasını da verdim bu cihaza :( Yarımdıcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 22 Ekim 2008; 20:27:51 >
  • Bu topikteki bazı mesajlarda yazılması sebebiyle dikkatimi çeken bir hususa temas etmek için birazcık konunun dışına çıkacağımı vurgularken, bu hassasiyetime hak verileceğini umduğumu da belirtirim.

Şarjlı pil almak, normal pil masrafından kurtulmayı ve normal pillerin çöpe atılmasıyla oluşan çevre zararını önlemeyi sağlamaktadır. Naçizane olarak vurgulamak istediğim nokta; normal pillerin yanı sıra, bozulan veya miyadını dolduran her türden (kalem pil, cep telefonu pili, telsiz telefon pili vs.) şarjlı pili de evdeki çöplerimizin arasına atmamanın çok önemli olduğudur; zira bu şekilde şehir çöplüğüne giden -özellikle de civalı- piller, tahmin edeceğimizden çok daha fazla ve ciddi şekilde çevreyi kirletmektedir. Birçok süpermarkette (küçükler de dahil) ve bazı resmi mekanlarda (muhtarlık gibi) yaygın olarak "pil çöp kutusu" bulunmaktadır. Naçizane önerim ve hatta ricam, atılacak noktaya gelen pillerin, normal çöp kutusuna değil, pil çöp kutusuna atılmasıdır. Ve yine naçizane önerim, "aman! bir tane pil için marketteki çöp kutusuna gidemem" düşüncesinin rehavetine kapılmamak, böyle durumlarda, pilleri bir kutu veya poşet içinde biriktirip pil çöp kutusunun olduğu yere giderken toptan götürmek yönündedir.

"Pili çöpe attım" içerikli mesajların sahiplerini hiçbir şekilde iğnelemek düşüncesinde olmadığımın özellikle altını çizer, sadece bu mesajlardaki farkındalığımdan yola çıkarak -naçizane şekilde- bu uyarıyı yaptığımı belirtirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fenman -- 23 Ekim 2008; 4:01:36 >
  • Zaten günde kaç kere markete gidiyoruz, bir seferinde de atılacak pili cebimizde taşıyıp orada atsak çok mu ?
    Güzel hatırlatma Fenman, teşekkürler
  • quote:

Walla ben Ankaraya döneli 4-5 gün oldu ve sorunuzu görmedim. Bu topiğin dışında bir pil topiği vardı adımı değiştirildi pek emin değilim. Özellikle bu konuda topik başlarında konu ettiğiniz markalardan uzak durun, hepsi fason imalattır demiştim. Bu günkü bilinnen teknoloji ile AA pillerde tabi Ni-mHd piller için kabul edilebilir max kapasite 2500 mA dir 2600-2700 hatta 3000-3200 mA kapasite verdiğini iddia edenlere aldanmayın, aslında hepsinin temeli 2500 mA pil veya 50 mA farklı kapasitede ama fiyatlarıda %30 artmış aldatmaya yönelik Ticari aldatmacadır. Bunların yerine gidin örneğin Panasonic 2100 mA pil alın , 2500 mA Varta kapasitesine yakın sonuç alın.
    Diğer sorunuza gelince yüksek kapasiteli pilleri şarj etmeye kalktığınızda eğer şarj cihazı daha fazla akım veremiyorsa şarj süresi bir miktar uzar O da pek önemli değildir.
    quote:

quote:

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
  • quote:

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

Arkadaşlar elimde bu makinadan var, ve GP 4*2700'lük şarz edilebilir pillerden var, normalde bu cihaz bu pilleri yarım saatte şarz edebiliyor, fakat 1 yıla yakın zamandır boş pillerimi doğru dürüst şarz edemiyorum. Boş pilleri koyunca kırmızı ışık sürekli yanıp sönüyor (sanıyorum bu piller arızalı demek oluyor), yeni piller aldım onları şarza taktım yine kırmızı ışık sürekli yanıp söndü... Yani makina şarz etmiyor pilleri. Acaba bunun nedeni nedir? Ayrıca makinanın fişini prize taktığımda küçük kıvılcım atıyor her seferinde... Bu makinayı tekrar nasıl çalılştırabilirim, dünyanın parasını da verdim bu cihaza :( Yarımdıcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

aynı alet bendede var ve aynı durum bendede var gerçekten çok hızlı şarj ediyor yarım saat civarı fakat bu olay pillerin işini bitiriyor gibime geliyor beraber gelen made in china olan 4x 2500 piller gitti gitti derken bu alet ile şarj olmuyor sürekli hatalı uyarısı veriyor başka şarj aletinde şarj oluyorlar ama % 20 kapasitede bu olay sanırım hızlı şarjın sonuçları sonra 2700 gp aldım singapur malı onlarda çok hata veriyor baş kısımlarını silip tekrar taktığımda şarj oluyor lar bu silme olayı bazen uzayabiliyor,şimdi duracell 2650 lerden aldım baya hoşuma gittide bu makinede bunlarıda harap etmek istemiyorum,bu esnada bir sorumda olacak gp nin bu 30 dak şarj eden makinası ile duracell in 30 dak şarj eden makinası arasında bir fark varmıdır oda aynı gp gibi zarar verirmi pillere yada çok sık ayrım yaparmı teşekkürler
  • @alperen_69,
    Belki 2 yıla yakındır HIZLI ŞARJ' dan KAÇIN: Bu İş "PİLLERİNİZİ MAF EDER ( ! )" diye diye dilimde TÜY BİTTİ.... Ne işiniz var,Yok HIZLI şarjmış, Yok Ultra Hızlı şarjmış, yok extra Hızlı şarj yaparmış.... adı altında şarj voltajı pil başına 2.5 volta çıkarılmış pillere neredeyse anma akımına yakın hatta bazı markalarda 1.5 misli akım basan abuk subuk şarj cihazlarına dünyanın parasını veriyorsunuz. Şimdi ne kadar oldu bilmiyorum, alın 10-15 YTL' lik AT 908 veya 508 hatta AT 408 (Akıllı şarj cihazı 25 YTL) tüm boy pillerinizi en az 2 yıl sağlıkla şarj edin kullanın ...... Vaya benzerlerini alın....
    quote:

Orjinalden alıntı: alperen_69

quote:

aynı alet bendede var ve aynı durum bendede var gerçekten çok hızlı şarj ediyor yarım saat civarı fakat bu olay pillerin işini bitiriyor gibime geliyor beraber gelen made in china olan 4x 2500 piller gitti gitti derken bu alet ile şarj olmuyor sürekli hatalı uyarısı veriyor başka şarj aletinde şarj oluyorlar ama % 20 kapasitede bu olay sanırım hızlı şarjın sonuçları sonra 2700 gp aldım singapur malı onlarda çok hata veriyor baş kısımlarını silip tekrar taktığımda şarj oluyor lar bu silme olayı bazen uzayabiliyor,şimdi duracell 2650 lerden aldım baya hoşuma gittide bu makinede bunlarıda harap etmek istemiyorum,bu esnada bir sorumda olacak gp nin bu 30 dak şarj eden makinası ile duracell in 30 dak şarj eden makinası arasında bir fark varmıdır oda aynı gp gibi zarar verirmi pillere yada çok sık ayrım yaparmı teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 23 Ekim 2008; 17:28:57 >
  • bende ortalama sürede şarj eden bir makina almak istiyorum konnoc düşünüyordum 099 modeli ama konnoclar iyi değil diyorsunuz veya tehlikeli diyorsunuz bu kesinmidir.birde vartalar var sarı renkli

bu nasıldır sizce şarj aleti olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperen_69 -- 23 Ekim 2008; 17:00:13 >
  • @alperen_69,
    Konnoc A099 için asla kötü cihaz demiyorum. Kullanırken dikkatli olun şebeke gerilimi ile şarj gerilimi arasında transformatör yok. ve ben bu tip cihazları sevmem (Kişisel görüşüm) demiştim....
    Fotograftaki cihaz varta' nın en dandik cihazlarından. Trafolu ama nedendir bilinmez aradan 3 ay geçse de hala yeşil ışık yanar . Şarj etmiyor mu? ediyor ve bununla şarj ettiğim pilleri normal kullanım süresinde de kullanabildim ama nedense o yeşil ışıklar sönmek bilmiyor. 5 adet var, pillerine tamah edip geçen sene KİPA' dan aldım (4x2500 mA Varta Power Akü+Şarj cihazı 21.00 YTL) ama 5 şarj cihazıda böyle. Size yavsiyem bir üst posttaki ucuz cihazlardan birini alın keyfinize bakın....
    quote:

Orjinalden alıntı: alperen_69

bende ortalama sürede şarj eden bir makina almak istiyorum konnoc düşünüyordum 099 modeli ama konnoclar iyi değil diyorsunuz veya tehlikeli diyorsunuz bu kesinmidir.birde vartalar var sarı renkli

bu nasıldır sizce şarj aleti olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 23 Ekim 2008; 17:27:33 >
  • Konnoc A099 aldım. Aldığım gün kendi marka pillerini dahi şarj ederken piller aşırı ısınıyordu ve LCD ekran bir süre sonra kapanıyordu. Şu anda teknik serviste. Ne olacak bilmiyorum. Daha kullanamadım bile aleti
  • quote:

@alperen_69,
    Belki 2 yıla yakındır HIZLI ŞARJ' dan KAÇIN: Bu İş "PİLLERİNİZİ MAF EDER ( ! )" diye diye dilimde TÜY BİTTİ.... Ne işiniz var,Yok HIZLI şarjmış, Yok Ultra Hızlı şarjmış, yok extra Hızlı şarj yaparmış.... adı altında şarj voltajı pil başına 2.5 volta çıkarılmış pillere neredeyse anma akımına yakın hatta bazı markalarda 1.5 misli akım basan abuk subuk şarj cihazlarına dünyanın parasını veriyorsunuz. Şimdi ne kadar oldu bilmiyorum, alın 10-15 YTL' lik AT 908 veya 508 hatta AT 408 (Akıllı şarj cihazı 25 YTL) tüm boy pillerinizi en az 2 yıl sağlıkla şarj edin kullanın ...... Vaya benzerlerini alın....

Ataba 508 ve 908 den hiç memnun değilim. Önce 508 ve 4*gp 2300 aldım. İlk başlarda gayet iyiydi. 6 saatte 2300ma pilleri dolduyordu. Piller ateş gibi oluyordu. Şarj akımını kendi ayarladığı için müdahale edemiyorsunuz. 1-1.5 senede 4 adet gp 2300ma mefta oldu. Üstelik çok fotoğraf çekemeden. Şarj cihazıda artık hangi pili takarsam takayım 10 dk sonra yeşil ışığa dönüp şarj yapmıyordu.

Sonra 908 aldım. 2 adet kodak 2500ma pil ile. Bu cihazda pilleri şarj sırasında aşırı ısıtıyordu. Kodak piller 6 ayda öldü. Sonra 4 adet panasonic 2100ma pil aldım. 908 bunları şarj etmiyor. 508 deki aynı sorun bunda da var. 10 dk sonra yeşil ışık. 6 ayda şarj cihazı da mefta oldu. Şarj cihazını aldığım yere götürüp garantiden başka cihaz almaya çalışacağım olmaz ise uygun fiyatlı, tek pil şarj özelliği, 9v pil şarj yuvası ve şarj akımı kesme özelliği ve 8-12 gibi uzun sürede şarj ettiği için bu cihazdan almayı düşünüyorum. Atabaya artık sıcak bakmıyorum.

Son pillerim Panasonic. Çünkü evde 12 yıl önce alınmış Japon malı 600ma piller hala çalışır vaziyette.

http://www.hepsiburada.com/vipow-cr-866-standard-charger-2-x-900-mah-aaa-ni-mh-kalem-pil-701104/productDetails.aspx?categoryid=87951&productid=bd70062
  • Vipow kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bir şarj makinesi. Teknosadan 15 ytl iken almıştım. Üstünde pil ne kadar takılı kalırsa kalsın kırmızı yanıyor.
    Ben daha yeşil yandığını görmedim

quote:

http://www.hepsiburada.com/vipow-cr-866-standard-charger-2-x-900-mah-aaa-ni-mh-kalem-pil-701104/productDetails.aspx?categoryid=87951&productid=bd70062

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hypericum -- 24 Ekim 2008; 22:14:41 >
  • 
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.