Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu konudakı cok degerlı bılgılerı duzenleyıp,
    yenı bır konu olarak acmak ısteyen olursa lutfen benımle ıletısıme gecsın,

bunun gıbı cok onemlı aksesur lar ıcn bır ust konu dusunuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cydonia -- 26 Ocak 2007; 18:41:48 >
  • Walla sabit bir topic olarak düzenlenirse çok iyi olur, Hatta hala kullanılıyormu bilmiyorum bakımsız Kurşun-asit akülerde buna ilave edilebilir. ve yardımcı olurum... Bu konuda sorular geldikçe de sürekli yenilenir şarj cihazları tanıtılır, vb...
    quote:

Orjinalden alıntı: The_WeB

bu konudakı cok degerlı bılgılerı duzenleyıp,

• quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Walla sabit bir topic olarak düzenlenirse çok iyi olur, Hatta hala kullanılıyormu bilmiyorum bakımsız Kurşun-asit akülerde buna ilave edilebilir. ve yardımcı olurum... Bu konuda sorular geldikçe de sürekli yenilenir şarj cihazları tanıtılır, vb...
    quote:

Orjinalden alıntı: The_WeB

bu konudakı cok degerlı bılgılerı duzenleyıp,

sadece pıl degıl,
    aksesur ların tumunu dusundum,
    kamera cantları ufak trıpod v.s.

tabıkı en yogun olarak pıller olucak,
    eger ılgılenmek ıstersen , yenı konu ac, burdakı bılgı ıceren tum msj ları tek tek al, bende konuyu uste alıyım
  • Arkadaşlar elimde C.F.L. Q168 Input:100 220V50 60 Hz - Output AA: 800mA AAA:300mA şarj cihazı var.
    Bu alet ile 2300 mah lık pilleri şarj ediyordum. Daha sonra aldığım C.F.L 2500 mah lık pilleri bu makinede denedim. Fakat şarj bir türlü başlamıyor. acaba nedeni ne olabilir.
    Saygılar
  • Bugün İpekkan beyin söylediği AT-998 Ataba şarj cihazını İstanbul da Karaköy vapur iskesinin arkasındaki elektronikçilerin olduğu Abed handa Özdoğan elektronikten 25 Liraya aldım GP 2500 Mah pillerin taneside 3 lira aldım ellerinde cihaz var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sezerx

Arkadaşlar elimde C.F.L. Q168 Input:100 220V50 60 Hz - Output AA: 800mA AAA:300mA şarj cihazı var.
    Bu alet ile 2300 mah lık pilleri şarj ediyordum. Daha sonra aldığım C.F.L 2500 mah lık pilleri bu makinede denedim. Fakat şarj bir türlü başlamıyor. acaba nedeni ne olabilir.
    Saygılar

Yardımlarınızı bekliyorum
  • Pardon arkadaşım, Geç farkettim....
    İlginç bir konu, Eğer cihazınız 2300 mA pilleri şarj ediyorsa, sorun kesinlikle yeni aldığınız pillerdedir. Teknik olarak açıklaması şöyle. Pillerinizin iç direnci çok uzun süre boşta beklemeden durur veya (+) veya (-) kutup fabrikasyon hatalı iç plakalara bağlı değil ise veya beklemeden ötürü İç/Dış bağlantı köprüsü oksidasyon nedeni ile kopmuş olabilir. Bütün bu dediklerim dikkat edin şarj cihazınız hala şarja devam ediyorsa yani sağlamsa geçerlidir.
    Kısacası şarj aletinin kapasite seçme gibi bir özelliği yoktur. Şarj aleti, pil kapasite yüksekliği nedeni ile şarj süresini biraz uzatır, o kadar.
    Ben genellikle bu durumda olan piller için çok değişik bir yol izlerim, Ama malesef sizlerin bu yolu denemeniz nerede ise imkansız ama bir bilginiz olsun. Anlatayım.
    İlk önce voltaj ayarlı ve akım kontrollu ve akım değerleri ile gerilim değerleri okunabilen bir şarj veya güç kaynağına pili bağlarım. Akımı 0.5 Amper ile sınırlandırır ve gerilimi pil akım çekene kadar yavaş yavaş arttırırım. Eğer pil buna rağmen akım çekmeye başlamazsa pil içerden kopuktur, çekmeye başlarsa 50-100 mA akımı sabit olarak çekecek şekilde gerilimi azaltmaya başlarım ve yaklaşık 3 voltta pili devreden çıkartır normal şarj cihazına bağlarım. Tabi bu olay şarj edilmeden 1-2 yıl hiç şarj edilmeden bekleyen piller de oluşan bir olaydır. Ve yapılır
    Siz Pilleri yeni almışsınız. En azından sizin için piller sıfır km dir. Yine de tekrarlıyorum şarj aletinin çalıştığından eminseniz, hemen pilleri iade edin ve lütfen CFL almayın. Benim çöplüğümün %30'u bu marka pillerle doludur (CFL %30-Digimax%60-Diğerleri %10)
    quote:

quote:

Arkadaşlar elimde C.F.L. Q168 Input:100 220V50 60 Hz - Output AA: 800mA AAA:300mA şarj cihazı var.
    Saygılar

• Arkadaşlar!
    philips markası sizce nasıl? Ucuz olsun diye bir amacım yok ama kaliteli birşeyler alıyorum Ama marka diye de gereksiz yere para bayılmakta istemiyorum. Philips'in kutusu ve dizaynı harika, sanki çok kaliteli bir ürünmüş gibi. Siz Philips'i tavsiye edebilir misiniz? Yoksa aynı işlevi Uniross'da yapıyor.Daha ucuz onu mu tercih etmeliyim. Aradaki fiyat farkı sadece kutu kalitesi ve marka ismimidir?

yardım Lütfen...
  • Teşekürler yardımlarınız için, pilleri yeni aldım ve orjinal kutusundan açıp şarja koydum. şarj başlamamıştı. Fakat arkadaşda 2 tane şarj aleti varmış, onlarda bu yeni pilleri deneyeceğim.
    Tekrar teşekürler
    quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Pardon arkadaşım, Geç farkettim....
    İlginç bir konu, Eğer cihazınız 2300 mA pilleri şarj ediyorsa, sorun kesinlikle yeni aldığınız pillerdedir. Teknik olarak açıklaması şöyle. Pillerinizin iç direnci çok uzun süre boşta beklemeden durur veya (+) veya (-) kutup fabrikasyon hatalı iç plakalara bağlı değil ise veya beklemeden ötürü İç/Dış bağlantı köprüsü oksidasyon nedeni ile kopmuş olabilir. Bütün bu dediklerim dikkat edin şarj cihazınız hala şarja devam ediyorsa yani sağlamsa geçerlidir.
    Kısacası şarj aletinin kapasite seçme gibi bir özelliği yoktur. Şarj aleti, pil kapasite yüksekliği nedeni ile şarj süresini biraz uzatır, o kadar.
    Ben genellikle bu durumda olan piller için çok değişik bir yol izlerim, Ama malesef sizlerin bu yolu denemeniz nerede ise imkansız ama bir bilginiz olsun. Anlatayım.
    İlk önce voltaj ayarlı ve akım kontrollu ve akım değerleri ile gerilim değerleri okunabilen bir şarj veya güç kaynağına pili bağlarım. Akımı 0.5 Amper ile sınırlandırır ve gerilimi pil akım çekene kadar yavaş yavaş arttırırım. Eğer pil buna rağmen akım çekmeye başlamazsa pil içerden kopuktur, çekmeye başlarsa 50-100 mA akımı sabit olarak çekecek şekilde gerilimi azaltmaya başlarım ve yaklaşık 3 voltta pili devreden çıkartır normal şarj cihazına bağlarım. Tabi bu olay şarj edilmeden 1-2 yıl hiç şarj edilmeden bekleyen piller de oluşan bir olaydır. Ve yapılır
    Siz Pilleri yeni almışsınız. En azından sizin için piller sıfır km dir. Yine de tekrarlıyorum şarj aletinin çalıştığından eminseniz, hemen pilleri iade edin ve lütfen CFL almayın. Benim çöplüğümün %30'u bu marka pillerle doludur (CFL %30-Digimax%60-Diğerleri %10)
    quote:

quote:

Saygılar

• Tekrar merhaba,
    Cevabından şarj aletinin çalıştığı anlaşılıyor. Başka bir aletin şarj gerilimi yüksek olabilir ve size bahsettiğim yöntemi yapabilir. Eğer o şarj aletleri şarja başlatabilirse, bu demek değilki sizin şarj aleti problemli, sadece sizin aletiniz standart şarj yapabiliyor (Pil başına 1.44 V), diğeri hızlı şarj yapabiliyor (1.65 V) Bu gerilim farkı şarjı başlatabilir. Eğer olaylar böyle gelişirse bir 10 dk bekleyin ve pili sizin alete takın, şarja devam ettiğini göreceksiniz.
    Eğer olay bu şekilde gelişirse, pillerinizin uzun süredir beklediğinden emin olabilirsiniz.... ve kısa sürede de boşalabilir.
    Bence yol yakınken değiştirmeniz daha doğru. Bir pilde deneyin ve olay böyle gelişirse diğerlerini denemeyin bile veya şarja başlatamazsanız hemen değiştirin..
    quote:

Teşekürler yardımlarınız için, pilleri yeni aldım ve orjinal kutusundan açıp şarja koydum. şarj başlamamıştı. Fakat arkadaşda 2 tane şarj aleti varmış, onlarda bu yeni pilleri deneyeceğim.
    Tekrar teşekürler
  • uniross marka
    19 milyon
    özellikleri:
    13 W, 7 Saatte Tüm Kalem İnce Kalem Ve 9V Pilleri Şarj Edebilir, Aa-Aaa, 9 Volt Rechargable Pil Hediyeli, Piller Dolduğunda Elektriği Keser

nasıl ii midir
  • pekala bir soruda ben sorayım,elimizde birkaç takım pil var ve pilleri çok sık kullanamadığımızdan bekletmemiz gerekiyor,bu durumda bekleyen pillerin DOLU mu,yoksa BOŞ mu bekletilmesi gerekir, neden?
  • Daima dolu bekleteceksiniz ve bu süre 3 ayı aşarsa deşarj edip sonuna kadar tekrar şarj edeceksiniz. Eski pillerde bu süre 2 aya, hatta bir aya dahi düşebilir.
    Stand-by da beklerken çekilen çok çok düşük akım nedeniyle veya dışarda bekleyen piller pilin iç direnci nedeniyle kendi içinden boşalır bu süre uzarsa (+) ve (-) plakalar arasında çok yavaş ama tersine işleyen bir reaksiyon başlar ve bu süre uzadığında (+) kutba yakın yerdeki 3 veya 4 delikten dışarıya çıkan beyaz köpük olarak kendini belli eder. Bu pilin SON FERYADI dır.
    quote:

Orjinalden alıntı: uskan

pekala bir soruda ben sorayım,elimizde birkaç takım pil var ve pilleri çok sık kullanamadığımızdan bekletmemiz gerekiyor,bu durumda bekleyen pillerin DOLU mu,yoksa BOŞ mu bekletilmesi gerekir, neden?
  • Uniross markayı hiç test etmedim. Ankara'da özellikle TEKZEN' de makul fiyatla satıldığını biliyorum..... 2 Şubatta Keçiören Migros'a Tekzen' e gideceğim. bir 4 pil alayım bakalım nasılmış....Şarj aleti çok büyük ihtimalle pillere uygun yapıdadır. Ama fiyatına göre harcı alem olduğu belli..(Sağol Uskan, hatırlattığın için)
    quote:

Orjinalden alıntı: oguzg

uniross marka
    19 milyon
    özellikleri:
    13 W, 7 Saatte Tüm Kalem İnce Kalem Ve 9V Pilleri Şarj Edebilir, Aa-Aaa, 9 Volt Rechargable Pil Hediyeli, Piller Dolduğunda Elektriği Keser

nasıl ii midir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 29 Ocak 2007; 18:49:29 >
  • teşekkürler,ayrıca oğuzg arkadaş pilin yanısıra şarz aletini soruyor sanırım.
  • ben digimax aldım daha doğrusu ürünle birlikte geldi yani nasıl çalıştığını tam bilmiyorum. pilleri takınca sürekli kırmızı ışık yanıyor ve bir süre sonra ışık sönüyor, bu normal mi, yani şarz bittiği anlamına mı geliyor,, süre biraz kısa geldi bana yani yarım saat içerisinde ışık sönüyordu, şimdi ise artık hiç ışık yanmıyor piller de şarz olmadı. özelliklle bu ürünü kullananlardan yardım istiyorum nasıl çalışıyor bu alet
  • @adizman,
    Nasıl bir cihazda kullanıyorsunuz bilmiyorum ama kullandığınız cihazda ise kırmızı ışık, 2 türlü anlamı olabilir. 1. Cihaz devrede, veya 2. Yetersiz şarj. Her halûkârda pillerinizin boş olduğu anlaşılıyor. Şarj etmeniz gerekir.
    Ayrıca, bu marka ile ilgili olarak, bu topikte, "UZAK DURULACAK PİLLER" sınıfında, diye defalarca belirttim. Cihazla verilme nedeni de bu.
    quote:

Orjinalden alıntı: adizman

ben digimax aldım daha doğrusu ürünle birlikte geldi yani nasıl çalıştığını tam bilmiyorum. pilleri takınca sürekli kırmızı ışık yanıyor ve bir süre sonra ışık sönüyor, bu normal mi, yani şarz bittiği anlamına mı geliyor,, süre biraz kısa geldi bana yani yarım saat içerisinde ışık sönüyordu, şimdi ise artık hiç ışık yanmıyor piller de şarz olmadı. özelliklle bu ürünü kullananlardan yardım istiyorum nasıl çalışıyor bu alet

• ben varta ve energizer kullanıyorum. baya da memnunum. ama arkadaşlarımdan ataba kullananlar tavsiye ediyorlar.
  • Arkadaşlar bu ataba 998 i dogu bankın girişindeki dükkanda buldum lakin 35 ytl fiyat çekti gerçek degeri nedir
  • Pazarlık edin, 25 YTL' den bir kuruş fazla vermeyin. Ben Ankara'da 23 YTL'ye bulabiliyorsam sizin İstanbul'da 20 YTL'ye bile almanız mümkündür. Bir de dükkana girdiğinizde model belirterek sormayın Resmini verdim di. Aleti tanıyorsunuz :şarj aleti sorun ve saf müşteri ayaklarıyla 3-5 modelden sonra istediğiniz modele yönelin. Model sorduğunuz an, adamların KUYRUĞU KALKIYOR ve alıcı olduğunuzu anlıyorlar. Bu da fiyat yükseltiyor çoğunlukla...
    quote:

Orjinalden alıntı: adroit

Arkadaşlar bu ataba 998 i dogu bankın girişindeki dükkanda buldum lakin 35 ytl fiyat çekti gerçek degeri nedir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 31 Ocak 2007; 17:05:44 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.