Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (771. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
17.651
Cevap
367
Favori
1.942.156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 769770771772773
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @flap-jack Merhaba. Bu ürünü ben de görmüştüm. Ne yazık ki sadece 18650 ile çalışıyor. Ben belirttiğim gibi iki üç farklı çeşit pil kullanacağım. Yine de teşekkür ederim.
  • https://urun.n11.com/sarj-kiti/gp-recko-u411-pil-sarj-aleti-4-adet-2700mah-pil-P137902482

Bunu alıp kullanan var mı? Xbox one'ın oyun kontrolcüsünde kullanacağım pilleri. Ömürleri ne kadar? Kaç şarj-deşarj yapılabilir ve en önemlisi telefonun şarj adaptörüyle şarj edilir mi?

Daha önce de mouse için şarjlı pil alacaktım. Ayda bir bitiriyordu pili ama onu pili daha yavaş tüketen mouse alarak çözmüştüm(2 pille 2 yıl kadar idare edenlerden) ama bundan kaçış yok :)

Ekleme: Pilleri aldım. Şimdilik sorun yok. Bayat mı taze mi kontrol edebilecek aletlerim. İnceleme için henüz erken ama gp 6 yıl veya 300 şarj/deşarj garantisi veriyor. Pillerin üzerinde herhangi bir tarih yazmıyor. Bilgileri aşağıya ekliyorum.

http://www.gpbatteries.com/int_en/batteries/rechargeable-batteries/2600-aa-4

http://www.gpbatteries.com/int_en/powerbank/usb/u411

Bir de sormak istediğim bir şey var. Pil şarj aletinin arkasında 5v 1 amper yazıyor. Elimde 5v 1,5 amperlik telefon şarj adaptörü var. Eğer bu adaptör ile şarj edersem pillere veya şarj aletine bir zararı olur mu?

Ekleme: 5v 1 amaperlik bir şarj aleti aldım. Dün şarjları kritik seviyeye inince şarj ettim. Yaklaşık 8 saatte 2 tane pili şarj etti. Xbox one kontrolcüüsnde kullandım. 7-8 gün günde en az 3-4 saat oyun sonunda pil kritik seviyeye geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hacı1992 -- 2 Ekim 2017; 22:24:23 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba. Akülü araba içindeki kuru aküyü şarj etmek için 6v-12v kademeli bir şarj aleti önerebilir misiniz? Herhangi bir ac-dc adaptör bunu şarj eder mi yoksa farklı mıdır acaba? Ataba 660 mesela?
  • Elimde dizüstü bataryasından çıkan 6 tane Samsung ICR18650-22F M SDIEM 5DZ3 pil var. Bunları nasıl normal 18650 pil gibi kullanabilirim?

Temsili fotoğrafı

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey
  • Telefon bataryaları hakkında bilgi paylaşırmısınız çin malı bataryalar aynı malı 5-50 tl arasında satılıyor 5 tl satanda para kazanıyor 50 tl satanda üzerlerinde orjinal diye etiketlemişler malı satıncaya kadar mal satıldımı iş bitti bul bulabilirsen satanları
  • quote:

Orijinalden alıntı: hacı1992

https://urun.n11.com/sarj-kiti/gp-recko-u411-pil-sarj-aleti-4-adet-2700mah-pil-P137902482

Bunu alıp kullanan var mı? Xbox one'ın oyun kontrolcüsünde kullanacağım pilleri. Ömürleri ne kadar? Kaç şarj-deşarj yapılabilir ve en önemlisi telefonun şarj adaptörüyle şarj edilir mi?

Daha önce de mouse için şarjlı pil alacaktım. Ayda bir bitiriyordu pili ama onu pili daha yavaş tüketen mouse alarak çözmüştüm(2 pille 2 yıl kadar idare edenlerden) ama bundan kaçış yok :)

Ekleme: Pilleri aldım. Şimdilik sorun yok. Bayat mı taze mi kontrol edebilecek aletlerim. İnceleme için henüz erken ama gp 6 yıl veya 300 şarj/deşarj garantisi veriyor. Pillerin üzerinde herhangi bir tarih yazmıyor. Bilgileri aşağıya ekliyorum.
    http://www.gpbatteries.com/int_en/batteries/rechargeable-batteries/2600-aa-4
    http://www.gpbatteries.com/int_en/powerbank/usb/u411

Bir de sormak istediğim bir şey var. Pil şarj aletinin arkasında 5v 1 amper yazıyor. Elimde 5v 1,5 amperlik telefon şarj adaptörü var. Eğer bu adaptör ile şarj edersem pillere veya şarj aletine bir zararı olur mu?

Ekleme: 5v 1 amaperlik bir şarj aleti aldım. Dün şarjları kritik seviyeye inince şarj ettim. Yaklaşık 8 saatte 2 tane pili şarj etti. Xbox one kontrolcüüsnde kullandım. 7-8 gün günde en az 3-4 saat oyun sonunda pil kritik seviyeye geldi.

Merhaba, öncelikle iyi günlerde kullanın en azından piyasanın bir miktar altında fiyata almışsınız. Haddim olmayarak sayın bipekkan uzun süre cevap verememiş oldundan kendimce cevap yazmak istedim. Adaptörün 5A yada 1A olması fark etmez cihaz kendi ihtiyacı kadar akım çeker. Şarj cihazının şarjı hangi yöntemle kestiği ile ilgili üreticinin sitesinde doğru düzgün bir açıklama yok. Büyük ihtimalle timer ile kesiyor bu iyi bir şey değil çünkü GP nin 80-100 lira üstü cihazlarında ürün özelliklerinde -Delta V özelliği yazıyor, 2000mah ve 2600mah pil ile farklı blister versiyonları mevcut. Amatör kullanım için burada fiyat/performans olarak defalarca önerilen Duracell Cef 14 tercih edilmelidir. İllede USB den çalışması gerekiyorsa -Delta V özellikli olmalıdır. En azından piller eski 2700 serisinden iyidir ve piyasada yeni olduğu için piller bayat değildir, 2 haftada %80 şarjını koruyor.

Şarj cihazında ilk bakılması gereken özellik -Delta V ( minüs delta voltage) yada invidual charge gibi bir şey yazıp yazmadığıdır, mesela Gp nin PB570 ve PB70 gibi daha üst modellerinde bu özellik var ama biri AA pil için 1000ma/AAA pil için 450ma ile biraz hızlı şarj ediyor diğeri de 2-4 pil şarj edebiliyor bağımsız 4 pil şarj edemiyor.
    https://img1.emos.eu/files/product/attachment/1604157000_31-B0057.pdf
    https://img1.emos.eu/files/product/attachment/1604170000_31-B0070.pdf

Sözüm sadece size değil genel olarak, daha önce onlarca kez söylediğim gibi normal kullanıcı için 2000 mah üstü pil gereksizdir, daha pahalıdır ve 3-5 kat kısa ömürlüdür. Pil kapasitesi arttıkça şarjını koruma süresi ve şarj olabilme sayısı düşer. İlle de 2000 mah üstü pil alınacaksa 2. kalite Eneloop üretimi İkea Ladda, Fujitsu(2014 yada 2015 den sonra üretilmedi sanırım) yada 3. kalite Eneloop üretimi Duracell 5 yıl ömür yazan paketli piller tercih edilmelidir. 2. yada 3.kalite yanlış anlaşılmasın Gp-Sony,Varta, Philips gibi pillerin 2500-2700 lüklerinden çok üstündür. Kısaca Japonya'da ni-mh şarjlı kalem pil üretimi yapan tek fabrika Sanyo Eneloop olduğundan made in Japan olmayan 2000mah üstü pil almayınız. Duracell, Energizer, Ansmann, Fujitsu, Powerex 2700mah, Toshiba, İkea, Amazon Basic gibi birçok farklı kalite de Eneloop üretimi pil mevcuttur. Duracell ve Energizer şarjlı pil üretmiyor, Sony de aynı şekilde GP den alıp Sony etiketi ile satıyor.
    https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/aydinlatma/aydinlatma-aksesuarlari/70303876/ladda-sarj-edilebilir-pil.aspx?gclid=CjwKCAjw6szOBRAFEiwAwzixBZWGTre8RcvanUm922hFOo-_7edKrUDqN3AeG6MIugxSEXLAiZgknxoCqbsQAvD_BwE
    http://budgetlightforum.com/node/47233

https://urun.gittigidiyor.com/supermarket/duracell-2500mah-sarli-kalem-pil-4-adet-sarj-edilebilir-aa-sarjli-pil-faturali-ucretsiz-kargo-304356760

Bu satıcı ile ilgim yoktur en ucuz fiyat olduğu için örnek olarak ekledim.

Bulunduğum ilde IKEA mağazası yok, Türkiye'de satılan paket resimdekilerden farklı değildir sanırım.

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanbirol -- 5 Ekim 2017; 3:47:49 >
  • volkanbirol V kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkürler hocam. Bipekkan hocam yazlıkta yaşadığı modem ile sıkıntıdan dolayı internete giremiyormuş 1 aydır. Özel mesajla bildirdi. Cef 14 ü daha önceki mesajlarda okudum ama yüksek hızlı şarj cihazı yazdığı için pek sıcak bakmadım. Daha önce de dediğim gibi 1-2 sene önce girip bir şeyler öğrenip çıkmıştım. Öğrendiklerimden biri yüksek hızlı şarjın pil ömrünü çabuk yıprattığıydı. Tabi yıllar geçiyor teknoloji gelişiyor demek bu da değişmiş. Yine o zaman pre-charged piller daha iyidir deniyordu ve en fazla 2100 mah lık vardı. Ben de 2700 mah pre-charged pil görünce(alayı 2400-2700 arası bu fiyata) hemen balıklama atladım :). Neyse artık bir dahaki sefere cevap beklemeden pil almam :).

Bana gelecek olursak bu ilk şarjlı pil tecrübem. Daha önce böyle çok pil tüketecek aletler kullanmadım. Ben basit mantıkla 2 pil 1 hafta gitse 4 pil beni 250(300 döngü yazıyor ama hadi vaad ettiğini veremese diye) döngü ile zaten 6 yıldan(gp pillerde garanti edilen süre ) fazla idare ediyor. O yüzden çok da üstünde durmadım çünkü üstünde durunca da fiyatı abartıyorum. Son olarak söylediğiniz gibi timer kullanıyor büyük ihtimalle ki 4 pil için 16 saat yazıyor sitesinde. 2 pili de muhtemelen tam 8 saatte doldurmuştur. Ben saatin dakikasına tam olarak bakmadığım için yanıltmamak adına tam süre söylemedim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hacı1992

Cevabınız için teşekkürler hocam. Bipekkan hocam yazlıkta yaşadığı modem ile sıkıntıdan dolayı internete giremiyormuş 1 aydır. Özel mesajla bildirdi. Cef 14 ü daha önceki mesajlarda okudum ama yüksek hızlı şarj cihazı yazdığı için pek sıcak bakmadım. Daha önce de dediğim gibi 1-2 sene önce girip bir şeyler öğrenip çıkmıştım. Öğrendiklerimden biri yüksek hızlı şarjın pil ömrünü çabuk yıprattığıydı. Tabi yıllar geçiyor teknoloji gelişiyor demek bu da değişmiş. Yine o zaman pre-charged piller daha iyidir deniyordu ve en fazla 2100 mah lık vardı. Ben de 2700 mah pre-charged pil görünce(alayı 2400-2700 arası bu fiyata) hemen balıklama atladım :). Neyse artık bir dahaki sefere cevap beklemeden pil almam :).

Bana gelecek olursak bu ilk şarjlı pil tecrübem. Daha önce böyle çok pil tüketecek aletler kullanmadım. Ben basit mantıkla 2 pil 1 hafta gitse 4 pil beni 250(300 döngü yazıyor ama hadi vaad ettiğini veremese diye) döngü ile zaten 6 yıldan(gp pillerde garanti edilen süre ) fazla idare ediyor. O yüzden çok da üstünde durmadım çünkü üstünde durunca da fiyatı abartıyorum. Son olarak söylediğiniz gibi timer kullanıyor büyük ihtimalle ki 4 pil için 16 saat yazıyor sitesinde. 2 pili de muhtemelen tam 8 saatte doldurmuştur. Ben saatin dakikasına tam olarak bakmadığım için yanıltmamak adına tam süre söylemedim.

Rica ederim, siz iyi kötü araştırmışsınız ancak firmalar sahtekar. O pil tam olarak yeni nesil pil değildir 1 yılda-5 yılda yada 10 yılda %80 şarjını korumaz, 2 haftada %80 şarjını korur. CEF14 paketi üzerinde yazan hızlı şarj cihazı doğru değildir paket üstünde yazanlar sahtekarlıktır, küçük yazılarla 1300mah pili 4 saatte şarj ettiği falan yazmaktadır. Şarj akımını tam hatırlamasam da 360 yada 375ma ideale yakın bir değerdir. Sizin max.2600mah pillerinizi 2 yada 4 adet olarak 7 saat civarında şarj eder. Sizin ki gib timer özellikli şarj cihazlarda pilleri tam bitirmek zorundasınız ve farklı kapasite pilleri şarj etmeniz sağlıklı olmaz. -Delta V özelliği olsaydı istediğiniz zaman istediğiniz kapasite pili şarj edebilirdiniz.

Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanbirol -- 5 Ekim 2017; 3:50:34 >
  • GP Pil almayın aldırmayın. Bütün modellerini denedim nerdeyse, alma sebebim de genelde ucuza gelmesi olmuştur hep. Eski nesil 2700 lükleri zaten facia çöp ama Recyko serisi de basit oyuncaklar,duvar saati harici pek bir işe yaramıyor. Bu pillerin voltajı düşük, şarjını da iyi korumuyor Recyko lar bile çoğu zaman 1 ayda boşalıyor. Tansiyon aleti, telsiz,yüksek dpi mousei gibi aletlerde zaten iş görmüyorlar. Eneloop alın kafanız rahat etsin. Evet daha pahalı ama GP den en az 10 kat daha uzun ömürlü ve çok daha performanslı. Ucuz etin yahnisi GP... Eneloop alamıyorsanız bile Energizer, Fujitsu, Duracell'in 2450-2500 mah lik serilerinden başka pil almayın, paranız boşa gitmesin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • freefalcon kullanıcısına yanıt
    GP Recko nun 2000 2100 mA likleri fena degildir hatta 800 mA AAA tipleride dahil. Ancak ortalıkta 2700 mA olsnlar için bir şey diyemem. Bunu defalarca yazdım. Kapasite arttıkça hem sarj döngüsü önemli ölçüde düşer hemde şarjını muhafaza süresi azaldığı gibi kullanım süreside düşer. Bu durum eneloop dahil tüm markalar için geçerlidir. Panasonic eneloop sitesine girerseniz bu durumu açık açık görürsünüz. Tabi bu durum eneloop kalitesini etkilemez.. Teknik bir gerçekliktir.

Ankara'ya 3 gün önce döndüm.Modemimide wi-fi kablo modemle değiştirdim. Artık sorununda kalmadı

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

GP Recko nun 2000 2100 mA likleri fena degildir hatta 800 mA AAA tipleride dahil. Ancak ortalıkta 2700 mA olsnlar için bir şey diyemem. Bunu defalarca yazdım. Kapasite arttıkça hem sarj döngüsü önemli ölçüde düşer hemde şarjını muhafaza süresi azaldığı gibi kullanım süreside düşer. Bu durum eneloop dahil tüm markalar için geçerlidir. Panasonic eneloop sitesine girerseniz bu durumu açık açık görürsünüz. Tabi bu durum eneloop kalitesini etkilemez.. Teknik bir gerçekliktir.

Ankara'ya 3 gün önce döndüm.Modemimide wi-fi kablo modemle değiştirdim. Artık sorununda kalmadı

Hocam ben bir turlu performans alamadim bu gp lerden. Recyko olmayanlar coktan cope gitti zaten ama Recyko lar da pek matah degil. Kapasite sozde 2000 ama cogu zaman Eneloop ve Energizer en az 2 kat daha fazla kullanim sunuyor cihazlarimda. Zaten tansiyon aleti, bebek telsizi falan hep boş gorüyor GP pilleri. Son cikan tam yesil ve siyah seri haric tum serilerini kullandim, onlarda duzelme varsa bilmiyorun ama ben hic tavsiye etmiyorum bu markayi.

• Bana göre F/P degil.2 misli kullanım için 4 misli fiyat ödemek pek mantıklı değil Kaldiki 2007 de aldıklarımı hala ilk günkü vermle kullanıyorum. Recto olanlar parasına göre iyi.Tabi std tıp eski GP ler tek kelimeyle rezalet.

• Arkadaşlar Datron TG 700 model pil şarj aletiyle vartanın ve GP nin 2700 lük pillerini şarj etmede sorun yaşar mıyım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quaresma2016 -- 6 Ekim 2017; 23:2:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Quaresma2016

Arkadaşlar Datron TG 700 model pil şarj aletiyle vartanın ve GP nin 2700 lük pillerini şarj etmede sorun yaşar mıyım ?

@Quaresma2016,
    Bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.2007 Nisan ayında da konu edilmişti.
    https://forum.donanimhaber.com/sarj-cihazinda-mi-makinede-mi-yoksa-bende-mi-sorun--13773369
    O dönemde alınan ve kullanılan pillerin tamamı dandikti ve farklı marka ile deneyeceğini söyleyen arkadaştan bir geri dönüş olmadı.
  • İyi günler
    Nitecore d4 şarj cihazı ile şarj ederken aa pil ile aaa pilleri aynı ayardamı şarj etmek gerekir yoksa cihaz kendi pili tanıyıp ona göre şarj yaparmı.? kullanım kılavuzu ing bizdede dil yok
  • derbentkoylu D kullanıcısına yanıt
    Sitelerinde yazana göre dv dt moduna alınca ni-cd ni-mh pillerin durumunu algılıyor, şarj ve termination (ne bilmiyorum) voltajına karar verip, fazla şarj olmasını engelliyor diyor. Yani ekranda ni mh ya ni cd yazacak, siz sonradan dv dt moduna alacaksınız.

http://charger.nitecore.com/CHARGER/D/D4/
  • quote:

Orijinalden alıntı: derbentkoylu

İyi günler
    Nitecore d4 şarj cihazı ile şarj ederken aa pil ile aaa pilleri aynı ayardamı şarj etmek gerekir yoksa cihaz kendi pili tanıyıp ona göre şarj yaparmı.? kullanım kılavuzu ing bizdede dil yok

@derbentkoylu,

Yularıda verdiğim fotografta soldaki küçük fotograf herşeyi açıklıyor. Siz sadece cihazdan max şarj akımını seçin, ekranda NiMH/NiCD yazdıktan sonra -dV/dt kipini seçin,ekranda da görünsün, gerisini cihaz halleder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 11 Ekim 2017; 12:31:32 >
  • Hocam eline sağlık bayağı ayrıntılı anlatmışsın ama benim gibi işin detaylarına girmek istemeyenlere hangi pil ve şarj cihazını tavsiye ediyorsun, ben bu yazının içinden çıkamam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: esclamazione

Hocam eline sağlık bayağı ayrıntılı anlatmışsın ama benim gibi işin detaylarına girmek istemeyenlere hangi pil ve şarj cihazını tavsiye ediyorsun, ben bu yazının içinden çıkamam.

@esclamazione,
    Walla artık TR' de her şey cebinizin gücüne bağlı.Bazen paranızlada rezil olabiliyorsunuz o da ayrı konu.Cebiniz güçlüyse tartışmasız Panasonic eneloop benim her zaman tercihim 2000 mA likler ama aşağıdaki fotografa göre kapasite yükseldikçe şarj döngüsü ve dolayısıyla pil ömrüde azalmaktadır.

Ortalama ama kaliteli keseye uygun bir pil isterseniz DURACELL Duralock 2500 mA alabilirsiniz.Tüm bilgiler aşağıdaki sitede....
    https://www.duracell.com.tr/product/rechargeable-turbo-aa-piller/

Şarj cihazına gelince benim önerim fazla detay ve karmaşık olmayan Duracell CEF 14 Hem panasonic hem de Duracell yeni nesil piller için çok ideal şarj cihazı....Bu şarj cihazı ile ilgili incelemem bu bölümün 1. sayfasında var. Bakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 12 Ekim 2017; 10:49:21 >
  • Varta şarj cihazında dijital gösterge var doluluk oranını gösteriyor.

Çalışma mantığı nedir, gösterdiği değer güvenilir mi?
  • 
Sayfa: önceki 769770771772773
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.