Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (760. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 758759760761762
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar eneloop 4xAA pil ve Duracell cef 14 şarj aletini birlikte en uygun hangi siteden alabilirim. Bursa da bi kaç dükkan gezdi m ama eneloop pil adını duyan yok ya da işlerine gelmiyor.N11 deki şu satıcıhttp://urun.n11.com/sarj-kiti/duracell-cef14-sarj-aleti-duracell-2500-mah-aa-pil-4-adet-P123729914 nasıldır duracell pillerin 2500 mh olan serisi yeni midir ?
  • http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/gp-recyko-2-adet-2000mah-aa-2-adet-800mah-aaa-sarjli-pil-P144835015
    http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/duracell-2400mah-sarjli-kalem-pil-P118507803
    http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/gp-recyko-2700mah-aa-nimh-sarjli-kalem-pil-P67997548
    http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/gp-recyko-2500mah-sarjli-aa-kalem-pil-2li-P137903388

GP ReCyko+ 2x2000MAH AA + 2x800MAH AAA 25tl
    Duracell Duralock 2400 mah 22.5tl
    GP ReCyko+ 2500 Serisi (2450) 22tl
    GP ReCyko+ 2700 Serisi (2600) 24tl

Hocalarım kararsız kaldım bi akıl verin
    anladıgım kadarıyla;
    duracell gp (2500)den bi tık önce
    peki 2700 serisini bunların içinde nereye koymak gerekşr?
    son olarak gp 2000 dierlerinden cok mu geridedir (+2 aaa pil hediyesi ile cazip geldi)
    siz olsaydınız hangisini alırdınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: u_g_o_189

http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/gp-recyko-2-adet-2000mah-aa-2-adet-800mah-aaa-sarjli-pil-P144835015
    http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/duracell-2400mah-sarjli-kalem-pil-P118507803
    http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/gp-recyko-2700mah-aa-nimh-sarjli-kalem-pil-P67997548
    http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/gp-recyko-2500mah-sarjli-aa-kalem-pil-2li-P137903388

GP ReCyko+ 2x2000MAH AA + 2x800MAH AAA 25tl
    Duracell Duralock 2400 mah 22.5tl
    GP ReCyko+ 2500 Serisi (2450) 22tl
    GP ReCyko+ 2700 Serisi (2600) 24tl

Hocalarım kararsız kaldım bi akıl verin
    anladıgım kadarıyla;
    duracell gp (2500)den bi tık önce
    peki 2700 serisini bunların içinde nereye koymak gerekşr?
    son olarak gp 2000 dierlerinden cok mu geridedir (+2 aaa pil hediyesi ile cazip geldi)
    siz olsaydınız hangisini alırdınız?

Bu komple yeşil seriler ülkemize henüz resmi olarak gelmedi ama bir süredir satışta olan pillerden duracell duralock ile eş değer denebilecek pil 300 defa şarj olabilmektedir tıpkı duracell gibi
    http://www.gpbatteries.com/int_en/batteries/rechargeable-batteries/recyko/2600-aa-4

GP RECYKO 2000MAH yıllardır piyasada olan 1000 defa şarj olabilen pillerden

Gp bu görsellerdeki eski serilerden uzak durmanız yeterli
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey
  • Peki ilk linkte verdigim yeşil-beyazli seri yeni seri mi?

Gp 3 yil 300 sarj

Duracell 5 yil 400sarj diyi

Sanirim Duracell tercih edeceğim

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi u_g_o_189 -- 19 Mart 2017; 14:52:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Peki ilk linkte verdigim yeşil-beyazli seri yeni seri mi?

Gp 3 yil 300 sarj

Teşekkürler

@u_g_o_189,
    Yeni neswil olsun olmasın tüm markalar için geçerlidir Birim hacimde (Burada AA tip) kapasite arttıkça kullanım ömrü düştüğü gibi şarj devinimi de (döngüsü) önemli ölçüde düşer. Bu nedenle yeni nesil pillerde optimum (en iyi-enkullanışlı) kapasite 2000-2100 mA olanlardır.Bu değer kullanım ömrü ile şarj döngüsünün ikisinin birden en iyi karşılayan kapasite değeridir. Bunu en iyi Panasonic eneloop tip pillerde görebiliriz.
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey
    NOT: Şarjlı piller ortalama 300 ila 1000 kez şarj olabilmektedirler. Eneloop 4. nesil AA piller 2100 kez, eneloop 4. nesil AAA piller 2100 kez, eneloop 3. nesil AA piller 1800 kez, eneloop 3. nesil AAA piller 1800 kez, eneloop pro AA piller 500 kez, eneloop pro AAA piller 500 kez, eneloop plus AA piller 1800 kez, eneloop xx AA piller 500 kez, eneloop xx AAA piller 500 kez, eneloop lite AA piller 5000 kez, eneloop lite AAA piller 5000 kez şarj olabilmektedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

quote:

Gp 3 yil 300 sarj

Teşekkürler

@u_g_o_189,
    Yeni neswil olsun olmasın tüm markalar için geçerlidir Birim hacimde (Burada AA tip) kapasite arttıkça kullanım ömrü düştüğü gibi şarj devinimi de (döngüsü) önemli ölçüde düşer. Bu nedenle yeni nesil pillerde optimum (en iyi-enkullanışlı) kapasite 2000-2100 mA olanlardır.Bu değer kullanım ömrü ile şarj döngüsünün ikisinin birden en iyi karşılayan kapasite değeridir. Bunu en iyi Panasonic eneloop tip pillerde görebiliriz.
    NOT: Şarjlı piller ortalama 300 ila 1000 kez şarj olabilmektedirler. Eneloop 4. nesil AA piller 2100 kez, eneloop 4. nesil AAA piller 2100 kez, eneloop 3. nesil AA piller 1800 kez, eneloop 3. nesil AAA piller 1800 kez, eneloop pro AA piller 500 kez, eneloop pro AAA piller 500 kez, eneloop plus AA piller 1800 kez, eneloop xx AA piller 500 kez, eneloop xx AAA piller 500 kez, eneloop lite AA piller 5000 kez, eneloop lite AAA piller 5000 kez şarj olabilmektedir.

Hocam bu pillerin yıl bazlı olarak bir ömrü var mı? bu süre kaç yıl? mesela 10 kere şarj ettsende etmesende 3-5 sene sonra çöp mü?
    duracelli senede 40 defa şarj etsem yaklasık 7 sene götürür.
    eneloop ise 50 yıl!!
    hesaba göre bi ömür yoksa eneloop almak cok daha hesaplı. hatta sudan ucuz
  • quote:

quote:

quote:

Gp 3 yil 300 sarj

Teşekkürler

@u_g_o_189,

Hocam bu pillerin yıl bazlı olarak bir ömrü var mı? bu süre kaç yıl? mesela 10 kere şarj ettsende etmesende 3-5 sene sonra çöp mü?
    eneloop ise 50 yıl!!

@u_g_o_189,
    Bana göre en önemli soru bu....
    İlk önce şunu önemle belirteyim. 1000 defa şarj ve sonrası 5000 defa şarj edilebilir demenin pratikte bir anlamı olmadığını siz adını koymasanız bile verdiğiniz cevapta 50 yıl demekle söylemişsiniz.Bunun pratikteki anlamı örneğin lite eneloop'lar için sonsuz demek ama bir şartla. Hücre voltajını kullanım sonunda 0.9 Volt en kötü şartlarda 0.7 Volt'un altına düşürmemek.Bunun içinde genel anlamda tüm Ni-Mhd pilleri kullanırken kullanılan cihazda bu voltaja pil düştümü pilin akım vermesini kesecek bir koruma devresi bulunan cihazlarda kullanmak.Örneğin bu pilleri bir aydınlatma fenerinde yada motorlu çocuk oyuncaklarında kullanırken dikkatli olmak gerekir.Pilin zorlandığını hissetiğinizde kullanmaya devam etmemek gerekir. Li-Ion ve Li-Po pillerde de durum aynen geçerlidir. Ni-Cd pillerde ise tam tersi pilin kullanırken sıfırlanması arzu edilir ki pilde hafıza olayı gerçekleşmesin (Memory Effect).Bu nedenle Genellikle aydınlatma, oyuncak, ucuz şarjlı matkap-tornavida yada bebek telsizi vb cihazlarla birlikte pil veriliyorsa bunlar Ni-Cd tiptir. 2. bir önemli nokta eğer yeni nesil Ni-Mhd piller en az 1-2 yıl gibi uzun süre kullanılmayacaksa mutlaka şarj edilip bırakmalı ve cihaz içinden çıkarılmalıdır.Bazı cihazlar U.K gibi hafızada kayıtlı bilgilerin silinmemesi için çok az akım harcar ve pili boşaltabilir. 3. nokta özellikle şarj sırasında hızlı şarj uygulayan cihazlarla pili 35-40 oC üzerine çıkartmamak gerekir. (Özellikle yeni nesil pillerde hızlı şarj cihazı asla kullanmayınız) Elle hissedilir ılınma normaldir ve kimyasal reaksiyon için gereklidir.Ancak el değmeyecek şekilde ısı, pili öldürür.Li-Ion ve Li-Po için bu dereceler bile pilin ömrünü kısaltmaya hatta patlamasına neden olabilir.
    Her ne kadar örneğin Duracell için 3-5 ve 10 yıl ömür biçilsede bu ömürleri uzatmak aslında kullanıcının elinde.Yukarda açıkladığım 3 noktaya dikkat edilirse kullanırken siz pileden, pilde sizden sıkılabilir. Tersi, bu 3 noktaya dikkat edilmeden kullanılan pillerin ömrününü kısaltacağı gibi özellikle Ni-Mhd piller yapıları gereği pil bir daha şarj olamayacak şekilde elden çıkabilir.Burada fiziki hasardan bahsetmiyorum. Kullanım sırasında açık unutulmuş bir cihazımda 20 gün kadar unutulan 3 ayrı markada pilim hiç şarj tutmadı. Tam tersine peryodik şarjlarını ihmal etmediğim bir marka ve fason pillerimin dışında 2003 tarihinde alınmış standart tip Ni-Mhd pillerimi hala kullanıyorum.
    Elbette son cümleniz yukarıdaki şartlara uyulduğu takdirde enelooplar en verimli pillerdir.Ancak yine bir şart var.İlk mesajımdaki tabloya dikkar ederseniz pilin kapasitesi arttıkça şarj sayısı azalmakta hemde önemli bir şekilde. Bunun bir diğer anlamı kullanım ömrüde azalıyor demek.Kapasite-Kullanım ömrü-şarj edilebilme sayısının en iyi ortak noktası kapasite açısından yine tekrarlıyorum 1900-2100 mA arasıdır.(Tüm Markalar için geçerlidir)Nedeni basit.AA tip olsun ve diğer ölçülerde pilin hacmi sabittir. Kapasiteyi arttırmanın yolu (+ ve -) plalaların yüzeyini büyütmek(arttırmak) gereklidir.Bunu sabit hacim içine tıkıştırmak içinde plakaları inceltmek gerekir.Aynı zamanda seperator (iki plakayı ayıran ayıraç-yalıtkan) larda inceltilir.İnceltilen plaka ve separatörler de şarj döngüsünü düşürür dolayısıyla aynı şarj şartlarında pilin ömrünü de kısaltır.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Gp 3 yil 300 sarj

Teşekkürler

@u_g_o_189,

eneloop ise 50 yıl!!

@u_g_o_189,
    Bana göre en önemli soru bu....
    İlk önce şunu önemle belirteyim. 1000 defa şarj ve sonrası 5000 defa şarj edilebilir demenin pratikte bir anlamı olmadığını siz adını koymasanız bile verdiğiniz cevapta 50 yıl demekle söylemişsiniz.Bunun pratikteki anlamı örneğin lite eneloop'lar için sonsuz demek ama bir şartla. Hücre voltajını kullanım sonunda 0.9 Volt en kötü şartlarda 0.7 Volt'un altına düşürmemek.Bunun içinde genel anlamda tüm Ni-Mhd pilleri kullanırken kullanılan cihazda bu voltaja pil düştümü pilin akım vermesini kesecek bir koruma devresi bulunan cihazlarda kullanmak.Örneğin bu pilleri bir aydınlatma fenerinde yada motorlu çocuk oyuncaklarında kullanırken dikkatli olmak gerekir.Pilin zorlandığını hissetiğinizde kullanmaya devam etmemek gerekir. Li-Ion ve Li-Po pillerde de durum aynen geçerlidir. Ni-Cd pillerde ise tam tersi pilin kullanırken sıfırlanması arzu edilir ki pilde hafıza olayı gerçekleşmesin (Memory Effect).Bu nedenle Genellikle aydınlatma, oyuncak, ucuz şarjlı matkap-tornavida yada bebek telsizi vb cihazlarla birlikte pil veriliyorsa bunlar Ni-Cd tiptir. 2. bir önemli nokta eğer yeni nesil Ni-Mhd piller en az 1-2 yıl gibi uzun süre kullanılmayacaksa mutlaka şarj edilip bırakmalı ve cihaz içinden çıkarılmalıdır.Bazı cihazlar U.K gibi hafızada kayıtlı bilgilerin silinmemesi için çok az akım harcar ve pili boşaltabilir. 3. nokta özellikle şarj sırasında hızlı şarj uygulayan cihazlarla pili 35-40 oC üzerine çıkartmamak gerekir. (Özellikle yeni nesil pillerde hızlı şarj cihazı asla kullanmayınız) Elle hissedilir ılınma normaldir ve kimyasal reaksiyon için gereklidir.Ancak el değmeyecek şekilde ısı, pili öldürür.Li-Ion ve Li-Po için bu dereceler bile pilin ömrünü kısaltmaya hatta patlamasına neden olabilir.
    Her ne kadar örneğin Duracell için 3-5 ve 10 yıl ömür biçilsede bu ömürleri uzatmak aslında kullanıcının elinde.Yukarda açıkladığım 3 noktaya dikkat edilirse kullanırken siz pileden, pilde sizden sıkılabilir. Tersi, bu 3 noktaya dikkat edilmeden kullanılan pillerin ömrününü kısaltacağı gibi özellikle Ni-Mhd piller yapıları gereği pil bir daha şarj olamayacak şekilde elden çıkabilir.Burada fiziki hasardan bahsetmiyorum. Kullanım sırasında açık unutulmuş bir cihazımda 20 gün kadar unutulan 3 ayrı markada pilim hiç şarj tutmadı. Tam tersine peryodik şarjlarını ihmal etmediğim bir marka ve fason pillerimin dışında 2003 tarihinde alınmış standart tip Ni-Mhd pillerimi hala kullanıyorum.
    Elbette son cümleniz yukarıdaki şartlara uyulduğu takdirde enelooplar en verimli pillerdir.Ancak yine bir şart var.İlk mesajımdaki tabloya dikkar ederseniz pilin kapasitesi arttıkça şarj sayısı azalmakta hemde önemli bir şekilde. Bunun bir diğer anlamı kullanım ömrüde azalıyor demek.Kapasite-Kullanım ömrü-şarj edilebilme sayısının en iyi ortak noktası kapasite açısından yine tekrarlıyorum 1900-2100 mA arasıdır.(Tüm Markalar için geçerlidir)Nedeni basit.AA tip olsun ve diğer ölçülerde pilin hacmi sabittir. Kapasiteyi arttırmanın yolu (+ ve -) plalaların yüzeyini büyütmek(arttırmak) gereklidir.Bunu sabit hacim içine tıkıştırmak içinde plakaları inceltmek gerekir.Aynı zamanda seperator (iki plakayı ayıran ayıraç-yalıtkan) larda inceltilir.İnceltilen plaka ve separatörler de şarj döngüsünü düşürür dolayısıyla aynı şarj şartlarında pilin ömrünü de kısaltır.

linklerini verdiğim ürünler ni-mh (sanırım)
    bunun özelinde konusaçak olursak
    1- "Pilin zorlandığını hissetiğinizde kullanmaya devam etmemek gerekir" hocam buradan anlamam gereken oyuncak vb güç gerektiren cihazlarda ürünün şarjının tamamen boşalmasını beklemeden şarja takmamız gerektiği midir? bu durum saat gibi az akım geçen cihazlarda da geçerli midir?
    2-
    3- "şarj sırasında hızlı şarj uygulayan cihazlarla pili 35-40 oC üzerine çıkartmamak gerekir" ben sizin önerinizle ataba 908 almıştım o nedenle siz daha iyi bilirsiniz. bildiğim kadarıyla hızlı şarj olarak geçmiyor sanırım.
  • u_g_o_189 kullanıcısına yanıt
    @u_g_o_189,
    1 - Kastim sadece güç gerektiren değil.Bu tip cihazlarda pil koruma devreleri bulunmaz ve pilin verebileceği yada motoru döndürebilecek enerjinin tamamen tüketilmesidir.Örneğiğn motorunu kapatırsınız.Tekrar enerji verdiğinizde dönmeye çalışır durur.Fenerde bir an ışık verir söner. Bu durumda pil akım veremez hale gelmiştir.Ölçerseniz devre açıkken 1.2-1.15 arası voltaj okursunuz. çalıştrdığınızda birden 0,50.9 volt aralığına düşer.Eğer örneğin feneri açık unutursanız,fener ışık veremez haldeyken bile biraz akım çeker 5-6 saat içinde voltajı sıfırlar.
    3 - Hızlı şarj kavramı biraz karmaşık. AT-908 için ile kutusunun üzerinde hızlı şarj yazar.Ama hızlı şarjında bazı kuralları var.Sizin şarj cihazının adaptörü ve şarj cihazının yapısı gereği yüksek şarj akımı verebilir.Ama siz şarj cihazını dizaynında e/veya yazılımında max. şarj voltajını 1.55-1.6 V arası seçmişseniz ne yaparsanız yapın o pil hücresine yüksek şarj akımı çektiremezsiniz. Tabi özel olarak pil hücresinin iç direnci çok düşük seçilmemiş ise ki TR' de böyle pil yok.Ancak zaman içinde gördüğüm kadarıyla AT-908 yeni nesil pilleri CEF-14 ve BQ CC17 gibi max. şarj akımı 300-350 mA olan şarj cihazlarına göre daha fazla ısıtıyor.Eğer neden bu ise, elimde bulunan Ready2Use Varta AAA pillerden 4 adedi diğerlerine göre daha çabuk sorunlu hale geldi.CEF 14 ile şarja kalktığımda Flaş yapıyor ve şarjı kesiyor.Bu nedenle diğer pillerimi CEF 14 ile şarj ediyorum.
  • Eyvallah üstadım. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler
  • bipekkan B kullanıcısına yanıt
    Bipekkan hocam merhaba..la crosse şarj cihazım var..yeni ,daha hiç kullanmadım..açıkçası nasıl verimli olarak kullanacağımı da bilmiyorum..sizden basitçe bunun kullanım şeklini anlatmanızı rica ediyorum..internette bulamadım..bir de elimde çok uzun süredir bekleyen şarjlı piller bulunuyor..(varta-nikon-kodak) bunlar çalışır mı ya da bu şarj cihazı bir işe yarayabilir mi?yok kullanılmaz durumda ise hangi şarjlı pilleri satın almamı tavsiye edersiniz?(f-p olarak..)şimdiden çok teşekkür ederim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: suhagelmez

Bipekkan hocam merhaba..la crosse şarj cihazım var..yeni ,daha hiç kullanmadım..açıkçası nasıl verimli olarak kullanacağımı da bilmiyorum..sizden basitçe bunun kullanım şeklini anlatmanızı rica ediyorum..internette bulamadım..bir de elimde çok uzun süredir bekleyen şarjlı piller bulunuyor..(varta-nikon-kodak) bunlar çalışır mı ya da bu şarj cihazı bir işe yarayabilir mi?yok kullanılmaz durumda ise hangi şarjlı pilleri satın almamı tavsiye edersiniz?(f-p olarak..)şimdiden çok teşekkür ederim..

@suhagelmez,
    Konuyla ilgili açıklalamalar bu bölümün 1. sayfasında var.Aynen aşağıya alıyorum.

https://forum.donanimhaber.com/sarjli-piller-hakkinda-her-sey--11309414

LA CROSSE BC700 - BC900 - BC9009 VE BC 1000 PİL ŞARJ VE TEST CİHAZI

@fangoso' Nick' li arkadaşımızın mesajından birebir alıntıdır.

La Crosse BC-700 ile ilgili izlenim ve incelemelerimi almayı düşünen yada alıp tam olarak kullanımı çözemeyen arkadaşlar ile paylaşıyorum...
    Fotoğrafta şarj aletinin ön ve arka kısmı ile aletin adaptörü ve satıcının ücretsiz olarak gönderdiği piriz çevirici mevcut. Sayısal değerleri daha iyi görebilmek için fotoğrafa tıklayıp büyük boyutta bakabilirsiniz...

Teknik özelliklerine fazla girmiyorum 200-500-700 mAh şarj seçenekleri, 4 ayrı kanal, dolum sonrası trickle şarj, ısı koruma sistemi aletin teknik özellikleri.

Her kanalın altında o kanalın numarası ve tuşu bulunuyor. Bu tuşlar işlem yapacağımız pili seçmemizi sağlıyor.

En altta ise Current-Display-Mode turşları var bunların işlevlerini de tek tek anlatacağım.

Şarj aletinin 4 farklı işlemi var bunlar Şarj-Deşarj-Refresh-Test

Şarj
    İlk olarak şarj işlemini anlatayım. Pili kanallardan herhangi birine taktığınızda 8 saniye içinde 200 mAh ile şarj işlemi başlayacaktır. Bu şarj aletinin varsayılan ayarı. Eğer daha hızlı şarj etmek istiyorsanız bu 8 saniye içinde Current tuşuna basarak 500 yada 700 mAh seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Tabi bu işlemi yapmadan önce pili taktığımız kanalın numarasına basıcaz. Ekran gidip gelirken istediğimiz akım şiddetini seçicez ve beklicez. Bir kaç saniye içinde ekran sabit kalıcak ve seçtiğimiz akım şiddetinde şarj işlemi başlayacak. Şarj işlemi bittiğinde pili taktığımız kanalın ekranında full ibaresi belirecek. Bu andan itibaren trickle şarj başlayacak ve pile 15-20 mAh akım verilecek.

Deşarj
    Şarj işleminden farklı bir işlem yapmak istiyor isek yine pilimizi taktıktan sonra kanal numarasına basıcaz ve ekran gidip gelirken Mode tuşuna basarak "Discharge-Discharge Refresh-Charge-Charge Test" seçeneklerinden birini seçicez. Deşarj işlemi için Discharge seçeneğini seçiyoruz. Deşarj işlemi 100 mAh ile başlıyor. Dolu piller için bu biraz can sıkıcı olabilir. Örneğin 2000 mAh dolu olan bir pilin boşalması bu şekilde 20 saat sürecektir. Pilimiz tamamen boşaldığında cihaz otomatikman şarj işlemine geçiyor bunu yine 200 mAh ile yapıyor. Deşarj işleminin daha hızlı olmasını istiyorsak deşarj işlemine başlarken deşarj akımını kendimiz seçeceğiz. Bunun için Discharge modunu seçtikten sonra current tuşuna basarak 100-250-350 seçeneklerinden birini seçeceğiz. Fark ettiyseniz değerler şarj akımlarının yarısı. Yani 250 seçmiş isek deşarj işlemi bittiğinde otomatik başlayacak şarj işlemi 500 mAh ile yapılacaktır. Bu nedenle deşarj akımını seçerken dikkat edelim, özellikle yeni nesil piller için 350 mAh deşarj akımı kullanmayalım. Boşaltma işleminin nasıl sonlanacağını ise Voltaj ile belirlemişler. Voltaj 0.90 değerine indiği anda deşarj işlemi bitip şarj işlemine geçiyor. Bundan sonrasında şarj konusunda anlattıklarım geçerli.

Test
    Test işlemi için pili taktığımızda Mode tuşu ile "Charge Test" seçeneğini seçiyoruz. Bu seçenek seçildiğinde uzun bir süreç bekliyor bizi. Öncelikle pilimiz tamamen dolduruluyor ve ardından deşarj işlemi başlıyor. Pil tamamen boşaldığında pilin kapasitesi belirlenmiş oluyor ve tekrar şarj işlemi başlıyor ve pilimiz tekrar doluyor. Oldukça uzun zaman gerektiren bir süreç. Süreci kısaltmak için şarj akım şiddetini arttırmamız gerekiyor. Bunun için test işlemine başladığımız anda "current" tuşu ile dolum akım şiddetini seçeceğiz. 200-500-700 seçeneklerinden birini seçerek test işlemine başladığımızda deşarj işleminde seçtiğimiz dolum akım şiddetinin yarısı kadar bir akım şiddeti otomatik olarak kullanılacaktır.

Refresh
    Eski pillerimizi yada uzun süredir kullanmadığımız pilleri kazanma yolunda kullanacağımız seçenek Refresh olacak. Bunun için pilimizi taktığımızda yine hemen kanal numarasına basacağız ve kanal ekranı gidip gelirken mode tuşuna basarak "Discharge Refresh" seçeneğini seçeceğiz. Refresh modu en az Test modu kadar uzun bir süreç bu yüzden bu işleme başlamadan önce sabrımızı şarj ediyoruz tam dolum olduktan sonra işleme başlıyoruz.
    Refresh modu pilleri deşarj ederek başlayacak ve sonra tam şarj edecek. Boşalt-doldur şeklinde bir döngüye girecek ve kapasite artmayana kadar bunu sürekli yapacak. Tahmin edersiniz ki bu işlem günler sürecek. Yine de ölmüş pillerinizi yeniden kazanmanın verdiği dayanılmaz hafiflik pahabiçilemez

Son olarak Display tuşundan bahsedeceğim. Display tuşu en çok hoşunuza gidecek ve ilk zamanlar parmağınızı üzerinden ayıramayacağınız bir tuş. Pilleri takıp şarj işlemini başlattıktan sonra kanal ekranlarında şarj akımları belirir. Display tuşuna basarak ekranlardaki bilgileri değiştirebilir farklı konularda bilgi edinebiliriz. Bunlar: Şarj akım değeri, Şarj süresi, Voltaj, Yapılan Dolum Miktarı

Şarj akım değerini zaten biliyoruz 200-500-700 seçeneklerinden birisi.
    Şarj süresi şarj işlemi başladığından beri geçen süreyi gösterir. Deşarj yaparak başlamışsak işe deşarj işlemi bittiğinde saat kendini 0'layacaktır
    Voltaj değeri 1.30-1.45 civarında gezindiğini göreceğiz deşarj işlemi sırasında bu değer 0.90'a kadar inecek.
    Yapılan dolum miktarı şarj işlemi sırasında yapılan dolumu gösteriyor. Geçen süre ile şarj akım şiddetini çarparak da aynı değerleri hesaplayabiliriz.

En çok dikkat etmeniz gereken nokta işlem yapmadan önce pilin kanal numarasına basmak olacak çünlü eğer kanal seçmez iseniz mode tuşuna bastığınızda tüm kanallara aynı işlemi uyguluyor ve canınızı sıkıyor. Display tuşu da yine aynı anda tüm kanallara etki ediyor ancak bunun bir zararı yok :)

Elinizdeki pillere gelince, açıkçası bunlar std tip piller olmalı ve elinizdeki cihazla bunları canlandırmanız mümkün olabilir.Tabi bu pillerin ne kadar süreyle bekletildiği de önemli.Bence hiç bir işlem yapmadan voltajlarını ölçün eğer imkan varsa.Bu voltajlar ne kadar 0.9 V' ta yakınsa o pilleri tekrar kullanır kılmak mümkün olacaktır.

Yeni alacağınız piller mutlaka yeni nesil dediğimiz alkalin pil özellikli şarjlı pillerden olmalıdır.Bu piller genellikle pil üzerinde "precharged" yazısı olan veya bu yazının yanı sıra ekstra bir özel isimle anılır pillerdir.
    F/P olarak sıralarsak TR' de bulunabilirlikte önemli, en F/P olanı sırasıyla GP RecYko+ ortalama 2000 mA - Duracell DURALOCK 2450-2500 mA - Panasonic eneloop 1900(2000)- Pro x-xx 2450(2500) mA olarak sıralayabilirim.
  • bu cihaza sizin pil tavsiyeniz ne olur..?
  • Panasonic ncr18650b korumalı (protected) pil alabileceğim bir yer var mı? Yurt dışı da olur ama pek göndermeye yanaşmıyorlar bu lityum pilleri

• Xbox oyun kumandası için en mantıklı şarj edilebilir pil önerileriniz hangileri acaba? Şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.

• quote:

bu cihaza sizin pil tavsiyeniz ne olur..?

@suhagelmez,
    Sorunuzu pek anlaştıramadım ama anlam çıkarttığım kadarıyla;
    Bu cihaz Ni-Cd ve Ni-Mhd pillerin her cinsini (AA ve AAA tip) şarj eder. Li-Ion ve Li-Po tip pilleri şarj edemezsiniz.Eneloop ve benzer yeni tip alkalin pil özellikli yeni nesil piller için özel bir yazılımı olmamakla birlikte şarj akımını 200 mA olarak ayarlarsanız hiçbir sorun çıkartmaz (Onlarca defa denenmiştir)
    Eğer yeniden Ni-Mhd pil alacaksanız alacağınız piller yeni nesil pillerden olmalıdır. Ucuzdan pahalıya GP ReCyko+, Duracell DURALOCK - Panasonic eneloop birini seçip alabilirsiniz.
  • bipekkan B kullanıcısına yanıt
    Yıllar önce fujifilm finepix f6500 ü sizin sayenizde satın almıştım..Hatta şarj cihazınıda uzun zaman önce sizi takip ederek satın aldım..sıkılmadan,üşenmeden yüzlerce insana yardımcı olmuşsunuzdur eminim..Çok teşekkür ederim..Size de yardım edenler olsun..
  • quote:

Yıllar önce fujifilm finepix f6500 ü sizin sayenizde satın almıştım..Hatta şarj cihazınıda uzun zaman önce sizi takip ederek satın aldım..sıkılmadan,üşenmeden yüzlerce insana yardımcı olmuşsunuzdur eminim..Çok teşekkür ederim..Size de yardım edenler olsun..

@suhagelmez,
    Güzel temennileriniz için teşekkürler,Hala F6500' ü kullanıyormusunuz?Ben hala kullanıyorum.Bir çok işimi halledebiliyorum.Çok dayanıklı çıktı neredeyse 10 yılı da geçti.
  • Arkadaşlar,
    Büyük ihtimalle Mayıs başlarında seyehate çıkacağım ve 5-6 ay gibi uzun sürecek.Bu nedenle devamlı kullandığım ve yedekte bekleyen pillerimi şarj edip bırakmak istedim. Bu nedenlede 6 şarj cihazını birden kullanıyorum. CEF 14' lerimi kullanırken bir şey dikkatimi çekti. Paylaşayım istedim.
    CEF 14 KULLANANLARIN DİKKATİNE :
    Dalgınlıkla bir grup 4 lü Ready2 Use Varta yeni nesil ilk versiyon pillerimi Ataba 908'ile şarj ederken 1 saat sonunda pillerin gereğinden fazla ısındığını fark ettim.Halbuki bu pillerimi çok uzun zamandır CEF 14 ile şarj ediyordum.Bu pilleri hemen alıp CEF 14 de naklledince CEF 14 her 2 kanaldada Flaş yaparak pilleri reddetti.Halbuki piller 1 yıl evvel şarj edilmiş ve neredeyse ~%80 doluydu. O sırada telefonum çaldığı için bir 15 dk.sonra pilleri tekrar şarja verdiğimde sağ gruptaki 2 pil tekrar flaş yaparak şarjı reddetiğini,sol taraf ise şarja başladığını gördüm.Pilleri yer değiştirdiğimde şarjı reddedilen grubun sol taraftada şarjı reddettiğini gördüm. Bu arada şarj cihazı ve piller yine sıcaktı. Sorunun şarj cihazından değil pillerden kaynaklandığını anladım ama Neden? Pilleri grubuplarını bozmadan ilk olarak elle kontrol ettiğimde flaş yapan grubun diğerine göre daha sıcak olduğunu hissettim.En iyisi sıcaklığı ölçmek olduğunu düşündüm elle kontrol aldatıcı olabilirdi.Soar ve Fluke AVO'larımda termal proplarla yaptığım ölçümde daha sıcak olduğunu algıladığım grup 43 oC, daha serin olanlar ise 39 oC çıktı.O anda tekrar şarja verdiğimde 43 oC çıkanlar tekrar flaş yaptı.
    2 saat kadar bekletip piller oda sıcaklığına düşünce tekrar CEF 14 ile şarja başlattığımda her 2 kanalda normal şarja başladı.Bu olayı farklı marka ve kapasitede buna eneloop pillerimde dahil Ataba 908 ile şarja başlayıp aynı şartlarda pilleri ısındırdığımda ki 54 oC ye kadar ısınanlar oldu,CEF 14' de döndüğümde tümünün şarjını reddettiğini gördüm.
    Nedenini araştırdığımda ısınan pillerin iç dirençlerinin anormal derecede düştüğünü gördüm.Bu nedenlede şarj cihazından başlangıç şarj akımı olarak çok yüksek akım çekmeye çalışıyor cihaz akımı sınırlayıncada büyük ihtimalle yazılımı gereği arızalı pil olarak algılayıp pili yada pillerin şarjını reddetiği anlaşılıyor.
    Bu nedenle bu şarj cihazı ile şarj ettiğiniz pillerin Normal oda sıcaklığı 25 oC altında veya civarında olmasına dikkat edin.Buna rağmen flaş yapıyorsa pilleriniz gerçekten sorunlu demektir.
  • Xbox One kumandası için şarjlı pil ve şarj aleti bakıyorum şarj cihazı olarak nitecore d2 düşünüyorum pil olarak varta 2700 düşünüyordum taki mesajınızı okuyana kadar siz ne önerirsiniz hocam ?
  • 
Sayfa: önceki 758759760761762
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.