Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (299. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.686
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 297298299300301
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ni-Cd ile Ni-MHd piller arasındaki farkları yazsak bir topik sayfası tutar. İlki eski ama hala kullanılan bir teknoloji , Diğeri ise daha yeni ve aynı ebatlarda 2.5 misli kapasite imkanı var diyelim. Normal tip Ni-Mhd pil alacaksanız arayıp bulacaksınız, Varta Professional seri 2700 mA pil alacaksınız. Aslında mause olsun, duvar saati vb. az akım çeken tüm cihazlar ile aralıklı kullandığınız fotograf makinası için en ideal seçim, yeni nesil Alkalin pil özellikli, şarjlı Ni-Mhd pillerdir. Video ağırlıklı çalışacaksanız yedek pil kullanmanızdan başka şansınız yok.
    AT-908' de 508' e ilaveten Ni-Cd pillerde oluşan HAFIZA ETKİSİNİ (Memory Effect) gidermek için REFRESH fonksiyonu vardır ve şarj akımı biraz daha yüksektir Tabi ilaveten Araç çakmak adaptörü vardır. Ayrı Transformatörlüdür. AT-508' de ise transformatör daha küçük ve cihazın içinde olup doğrudan prize bağlanır. Tüm bunlar aslında 77. sayfada teferruatı ile var. 120 sayfaya zaten göz atmanıza da gerek yok. Son 10 sayfada tekrar tekrar yazdığım tüm bilgiler var zaten.....
    Orijinalden alıntı: seytancekici

Orijinalden alıntı: Orada Olmayan Adam

................................
    1-Sanyo eneloop 2000 mAh
    2-Panasonic infinium 2100 mAh
    3-Gp Reycko 2100 mAh
    4-Varta prof serisi 2700 mAh
    5-Varta ready2use 2100 mAh

En çok tavsiye edilen ve deşarj özelliği de olan 2 şarj aleti:
    ATABA AT-508
    ATABA AT-908(arabada 5 evde 15 özelliği var)

Hocam daha önce yazılıp çizildiğini bende biliyorum ancak konu içi arama fonksiyonu çalışmadığı için bulamadım. Takdir edersiniz ki 100 sayfayı geçmiş bir konudada aradığım bilgiyi bulmak neredeyse imkansız. Bu arada 77. sayfadaki bipekkan hocamın verdiği bilgileri inceledim. Kafamdaki bir çok soru yanıtlanmış oldu birkaç soru kaldı sadece aklımda.

Şimdi şarj cihazı olarak ataba 508 veya 908 almaya karar verdim. Bunların arasında 908'in araçta kullanılabilme özelliği dışında öne çıkan başka ne özelliği var? Eğer 908 bulamazsam yada aradaki fiyat farkına değmeyecekse 508 alayım diyorum.

Birde Ni-Cd ile Ni-Mhd piller arasındaki farkı anlayamadım. Ben pilleri belirttiğim gibi Canon a590 fotograf makinemde ve kablosuz mousemda kullanacağım. 2 pil fotoğraf makinem için 2 tane de normal olarak alayım dursun diyorum. Tekini mouse'a takarım teki boşta kalır. Fotoğraf makinasını 2-3 ayda bir kullanıyoruz desem yeridir ama şu aralar yoğun olarak kullanmayı düşünüyorum kısa film falan çekeceğim.

Şimdi benim ihtiyaçlarıma göre hangi ürünleri almam daha doğru olur?

• bipekkan hocam şuan kafamdaki sorunların hemen hemen tamamı çözüldü teşekkür ederim. Şarj cihazı olarak 508 yada 908 benim için fark etmeyecek çünkü Ni-Mh pil kullanacağım ve araçta kullanımı benim pek ihtiyacım olan bir özellik değil.

Şuan sadece pil konusu kaldı. Varta Professional 2700 baktım teknosada 2 adetinin 25,5 fiyatı var ben 4 tane alacağım için bu biraz pahalı oluyor. Eğer 4 tanesini 30 liraya bulabilirsem ilk seçeneğim bu olur. onun dışında arkadaşın yaptığı 5li listedeki pillerde benim benim durumuma uygun mudur? Şöyle birşey düşündüm 4 pil alıp 2si makinaya 2si yedek olarak kullanacağım. Makinayı sık kullanmadığım için pillerden birini mouse'a takarım, makinayı kullanacağım zaman çıkarır mouse'u herhangi bir kalem pille idare eder çıkardığım pilede deşarj ardındanda şarj işlemi uygulayıp diğer pillerimin yanına eklerim bu şekilde bir kullanım tarzı sıkıntı çıkarır mı? Birde 508-908'de tek pili şarj etme imkanım var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seytancekici -- 28 Ocak 2011; 23:21:35 >
  • bence dünyanın hiç bir yerinde DH deki bu piller hakkında herşey kadar detaylı bilgi içeren forum yoktur.

@bipekkan hocamıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.. yani resmen doktorasını yapmış profosör olmuş. bizde sayesinde asistan olduk..

yarın sabahtan konya sokağa gidip at-508 ile gp recyko lardan 8-10 tane alayım diyorum.. burada deneyimli arkadaşlar var. bahsettiğim cihaz ve pillere kaç tl vermeliyim ?

birde @bipekkan hocamızdan li-ion piller ile ni-mh pilleri karşılaştırmasını rica edecem. tabi önceki baktığım sayfalarda gözüme çarpmadı.. saygılar...
  • @seytancekici,
    Malesef, Pillerinizi şarj cihazı üzerindeki switch anahtarı 2 veya 4 konumuna alarak 2 veya 4 pili aynı anda şarj edebilirsiniz. Pil konusunda bence Cimri davranmayın 4 yerine 6 adet alın eğer o listeki pil markalarından birini tercih edecekseniz. Piller nasıl olsa boşta bekleyebiliyor bir yıl kadar.
    Diğer taraftan Tekno-SA gibi yerler hatta Media_Markt' tın dışında benzer yerlerden alışveriş etmek kadar yanlış bir şey olamaz Türkiye' de. Milleti Voyvoda Kazığına anında geçiriverirler. Buyrun Ankara Konya sk. Fiyatı
    http://www.tunelsan.com/bilgi.asp?ID=663
    Şarj cihazı işe yaramaz ama Varta Power 2500 mA pilleri 4 adet 27 TL' ye gelir. Şarj cihazı 2100 mA yeni nesil pilleri şarj eder ama birlikte sattıkları 2500 mA pilleri çokkkk uzun sürede şarj eder yani edemez! Sırf pilleri için alınır.
    http://www.tunelsan.com/bilgi.asp?ID=649
    Telefon edip siparişte verebilirsiniz bildiğim kadarıyla
    quote:

bipekkan hocam şuan kafamdaki sorunların hemen hemen tamamı çözüldü teşekkür ederim. Şarj cihazı olarak 508 yada 908 benim için fark etmeyecek çünkü Ni-Mh pil kullanacağım ve araçta kullanımı benim pek ihtiyacım olan bir özellik değil.

Şuan sadece pil konusu kaldı. Varta Professional 2700 baktım teknosada 2 adetinin 25,5 fiyatı var ben 4 tane alacağım için bu biraz pahalı oluyor. Eğer 4 tanesini 30 liraya bulabilirsem ilk seçeneğim bu olur. onun dışında arkadaşın yaptığı 5li listedeki pillerde benim benim durumuma uygun mudur? Şöyle birşey düşündüm 4 pil alıp 2si makinaya 2si yedek olarak kullanacağım. Makinayı sık kullanmadığım için pillerden birini mouse'a takarım, makinayı kullanacağım zaman çıkarır mouse'u herhangi bir kalem pille idare eder çıkardığım pilede deşarj ardındanda şarj işlemi uygulayıp diğer pillerimin yanına eklerim bu şekilde bir kullanım tarzı sıkıntı çıkarır mı? Birde 508-908'de tek pili şarj etme imkanım var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 29 Ocak 2011; 9:23:01 >
  • Teşekkürler. ama o kadar da abartmaya da gerek yok @ozas,
    Ataba 508 15 TL civarında 908 de 18-20 TL arası. Tunelsan Getiriyor Eylülde bol miktarda vardı. Yine aynı yerde ReCyko+' lar 18 TL+KDV civarındaydı artmış olabilir. Ulusta Seyran Bağları Dolmuşlarının kalktığı sokağa PTT garajı tarafından girin hemen solda Adnan Tüfekçi var ve sırf bu işle uğraşır. Burada 4 ad. Panasonic INFINIUM' ları 4 adedini 18 TL' ye aldım Kasım ayında. Zannederim fiyat hala aynı. Atbalar orada da vardı 14 TL AT-508.
    quote:

Orijinalden alıntı: ozas

bence dünyanın hiç bir yerinde DH deki bu piller hakkında herşey kadar detaylı bilgi içeren forum yoktur.

@bipekkan hocamıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.. yani resmen doktorasını yapmış profosör olmuş. bizde sayesinde asistan olduk..

yarın sabahtan konya sokağa gidip at-508 ile gp recyko lardan 8-10 tane alayım diyorum.. burada deneyimli arkadaşlar var. bahsettiğim cihaz ve pillere kaç tl vermeliyim ?

birde @bipekkan hocamızdan li-ion piller ile ni-mh pilleri karşılaştırmasını rica edecem. tabi önceki baktığım sayfalarda gözüme çarpmadı.. saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

Teşekkürler. ama o kadar da abartmaya da gerek yok @ozas,
    Ataba 508 15 TL civarında 908 de 18-20 TL arası. Tunelsan Getiriyor Eylülde bol miktarda vardı. Yine aynı yerde ReCyko+' lar 18 TL+KDV civarındaydı artmış olabilir. Ulusta Seyran Bağları Dolmuşlarının kalktığı sokağa PTT garajı tarafından girin hemen solda Adnan Tüfekçi var ve sırf bu işle uğraşır. Burada 4 ad. Panasonic INFINIUM' ları 4 adedini 18 TL' ye aldım Kasım ayında. Zannederim fiyat hala aynı. Atbalar orada da vardı 14 TL AT-508.
    quote:

bence dünyanın hiç bir yerinde DH deki bu piller hakkında herşey kadar detaylı bilgi içeren forum yoktur.

@bipekkan hocam sabah yazdığınız cevabı okumadan gittim konya sokağa.. doğruca tünelsana gittim..

1 adet at-508 şarj cihazı
    6 adet gp reycko 2100 AA
    2 adet varta ready 2100 use2 AA
    2 adet varta ready use2 800 ma AAA

nakit 50 tl ye aldım. nakit olduğu için indirimli oldu. verdiğiniz cevabı okusaydım panasonic alırdım neyse hayırlısı olsun. verdiğim fiyat nasıl hocam iyimi ?
  • @ozas bence iyi fiyata almışsınız.
    ataba at-508 15 lira
    6 adet reycko 25 lira
    2 adet varta 2100 10 lira
    2 adet varta 800 10 lira
    Toplam 60 lira
  • Merhaba;

Arkadaşlar "canon sx 130 is" fotograf makinası almaya karar verdim.
    Pil konusunda da yazdıklarınızı tavsiye ettikleriniz okudum. bende konya sokağa gidip tavsiye ettiğiniz pilden almayı düşünüyorum. birde elimde aşağıda özelliklerini belirttiğim şarj cihazım var. sizce bu dolum bitince şarjı kesiyomu? yoksa bu işe yaramaz diyorsanız bende ataba alıyım gitmişken.

GP PowerBank Quick

model :GPKB34PGS
    input/pri :AC 230V - 50Hz 6W
    Output /Sec:DC 2 X (3V =250mA) 1.5VA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali.ulvi -- 29 Ocak 2011; 19:12:30 >
  • @ozas,
    Oldukça iyi bir fiyata almışsınız Hayırlı olsun, İyi dünlerde kullanın.
    quote:

@bipekkan hocam sabah yazdığınız cevabı okumadan gittim konya sokağa.. doğruca tünelsana gittim..

1 adet at-508 şarj cihazı
    6 adet gp reycko 2100 AA
    2 adet varta ready 2100 use2 AA
    2 adet varta ready use2 800 ma AAA

nakit 50 tl ye aldım. nakit olduğu için indirimli oldu. verdiğiniz cevabı okusaydım panasonic alırdım neyse hayırlısı olsun. verdiğim fiyat nasıl hocam iyimi ?
  • @aliulvi®,
    Yeni bir şarj cihazına gerek yok. Yeni nesil piller için 250 mA şarj akımı yeterli. Kullanım klavuzuna göre de şarjı kesiyor. Aslında şarj kesme olayı çok farklı bir konu. Özetle, eğer piliniz max. şarj gerilimine erişemiyorsa, Cihaz içindeki comparator (Kıyaslayıcı) dediğimiz bir devre tetiklenemez ve alet, şarj devam eder. Bu durum ise pilinizin bir şekilde kanat çırptığının bir nevi fotografıdır.
    quote:

Orijinalden alıntı: aliulvi®

Merhaba;

Arkadaşlar "canon sx 130 is" fotograf makinası almaya karar verdim.
    Pil konusunda da yazdıklarınızı tavsiye ettikleriniz okudum. bende konya sokağa gidip tavsiye ettiğiniz pilden almayı düşünüyorum. birde elimde aşağıda özelliklerini belirttiğim şarj cihazım var. sizce bu dolum bitince şarjı kesiyomu? yoksa bu işe yaramaz diyorsanız bende ataba alıyım gitmişken.

GP PowerBank Quick

model :GPKB34PGS
    input/pri :AC 230V - 50Hz 6W
    Output /Sec:DC 2 X (3V =250mA) 1.5VA

• verdiğin bilgiler için teşekkürler " bipekkan "
  • Hocam bu cihazları pilleri vs. İstanbul avrupa yakasında uygun fiyata nerelerde alabiliriz acaba?
  • 2004' den beri İstanbul' a ayak basmadım, bazı yerler değişmiş olabilir. Başta TAHTAKALE-Doğubank ve benzeri yerler- Sireciden Bab-ı Aliye çıkan yol üzerinde fotograf mlz satanlar-Karaköyden bankalar cd. istkametine girmeden solda Selanik Pasajı-Necatibey cd. sağda 2 elektronik malzeme satanların olduğu elektronikçiler pasajları. Bankalar Cd. bulunan elektrik malzemeleri satan bir yığın dükkan. Selanik pasajının arka çıkşındaki sokak. Karaköy İskelesi alt geçide girmeden bir yığın ufak dükkan-Liman cd civarı.
    Bunlar benim bildiklerim. Kadıköy olsa doğru Yazıoğlu İş Hanına ve civarı ile Kilise Meydanı ve civarına gidin derdim.
    Ayrıca Tahtakale' de:
    Mert İthalat ihracat
    Adres: Tahtakale Cad. No:45
    Eminönü / İSTANBUL
    Tel: 212 520 77 90, 212 520 77 91, 212 520 77 92, 212 520 77 93
    Çetinkaya Elektronik:
    Adresi : Tahtakale Cad. Tahtakale Tic. Mrk. No: 34/301 Eminönü / İSTANBUL
    Tel :(212) 513 60 60 - Fax: (212) 528 87 24
    quote:

Hocam bu cihazları pilleri vs. İstanbul avrupa yakasında uygun fiyata nerelerde alabiliriz acaba?
  • @bipekkan hocam k.biraderim fuji s2500 fotoğraf makinesi aldı.Kendisine sanyo eneloop almıştım 4 adet.İlk denemede %80'i flaşlı 550 fotoğraf çekmiş ve şok olmuş.2000'lik pil nasıl bu kadar çeker flaşlı üstelik dedi.Normal gp 2700'lüklerle 200-250 çekiyordum dedi.Az önce beni aradı teşekkür etti.Şimdi sorumuz şu:Makinede deşarj özelliği var ve pilleri onda deşarj etmesinin pilin ömrü açısından bir sakıncası olur mu acaba?Saygılar...
  • @Orada Olmayan Adam,
    Üstelik bu makina zoom Motorlu makina !
    Ben prensip olarak, eğer makina AA pil kullanıyorsa dışarda şarj edip, gerekirse yine dışarıda deşarj edip kullanıyorum.
    Diyeceksiniz ki, Adamlar yapmış, bir mahsuru olsa yapmazlardı. Doğrusunuz ve haklısınız da. Ama kişisel olarak bu benim tercihim ve bununda haklı bir teknik açıklaması ya da gerekçesi yok. Hatta fotograf makinasinı doğrudan PC' ye bağlayıp fotograf' ta aktarmam, ya Card Reader' dan veya yazıcımın kart yuvalarını kullanırım. Kıllık Değil mi?
    Makinadan deşarj özelliği hk. bir bilgim yok. Eğer 0.7-0.9 V kuralına uygun bir deşarj özelliği ise pilin ömrüne -/+ bir etkisi yoktur.
    quote:

Orijinalden alıntı: Orada Olmayan Adam

@bipekkan hocam k.biraderim fuji s2500 fotoğraf makinesi aldı.Kendisine sanyo eneloop almıştım 4 adet.İlk denemede %80'i flaşlı 550 fotoğraf çekmiş ve şok olmuş.2000'lik pil nasıl bu kadar çeker flaşlı üstelik dedi.Normal gp 2700'lüklerle 200-250 çekiyordum dedi.Az önce beni aradı teşekkür etti.Şimdi sorumuz şu:Makinede deşarj özelliği var ve pilleri onda deşarj etmesinin pilin ömrü açısından bir sakıncası olur mu acaba?Saygılar...
  • Teşekkürler hocam zahmet oldu.
    Bu arada makinenin incelemesinde aynen şu yazıyor:300 adete varan çekim sağlayan pil ömrü
  • 15-16 senelik panasonic 650 ma lik pillerim vardı. o zaman aldım 5 kere filan şarj ettim. ogünden beri hiç kullanmamıştım. bugün at-1188 içinde buldum.. at-508 ile desarj ettim 3-5 kez tekrar şarj ettim ama 10 dk da yeşil yandı.. sanırım ölmüşler.. dikkatimi çeken birşeyde at-1188 in pil şarj mekanizması yaylı hareketli ve at-508 e göre daha malzeme kaliteli. Ancak gel görki şarj akımı düşük ve sadece ni-cadmium piller için uyumlu..

demin mediamarkt te dolaşırken şarjlı pillere baktım. abi sakın sakın uzak durun gidin konya sokaktan üçte bir fiyatına alın.. ya kazık olurda kardeşim bir noktadan sonra enayi yerine konuyoruz.. aklınızda olsun.....
  • @ozas,
    650 mA piller için bana normal gibi geldi. Bendeki 900 mA Ni-Cd' ler 25 dk da şarj oluyor AT-908' de.
    Siz elinizdeki AT-1188 ile şarj edin. 5-7 saat arasında şarj sürerse pilleriniz sağlam demektir. Ni-Cd piller özellikle sıfıra yakın voltajda yıllarca bozulmadan kalabiliyorlar. Bende tam 22 yıllık Aselsan-Varta lisanslı 500 mA Ni-Cd' ler ve 2 adeti hariç 18 adedi taş gibi. Ama AT-908 ile şarj süresi 10 dk. bile değil. En son Media_Markt' ta 2009 sonunda uğramış aradığım bazı özel malzemeleri bulduğumda özellikle pil ve şarj cihazı fiyatları makuldü. Desenize onlarda keşfetti bizi...... !!!!!
    quote:

15-16 senelik panasonic 650 ma lik pillerim vardı. o zaman aldım 5 kere filan şarj ettim. ogünden beri hiç kullanmamıştım. bugün at-1188 içinde buldum.. at-508 ile desarj ettim 3-5 kez tekrar şarj ettim ama 10 dk da yeşil yandı.. sanırım ölmüşler.. dikkatimi çeken birşeyde at-1188 in pil şarj mekanizması yaylı hareketli ve at-508 e göre daha malzeme kaliteli. Ancak gel görki şarj akımı düşük ve sadece ni-cadmium piller için uyumlu..

demin mediamarkt te dolaşırken şarjlı pillere baktım. abi sakın sakın uzak durun gidin konya sokaktan üçte bir fiyatına alın.. ya kazık olurda kardeşim bir noktadan sonra enayi yerine konuyoruz.. aklınızda olsun.....
  • ist. meydan merterde mediamakt ta panasonıc ınfınıum 4 lü 29.90 4 haftadır. 1 alt katta real de 25 tl.
  • Şimdi kesin bazı arkadaşlar beni yanlış anlayacak ama,

fiyatı en fazla 5-6 lira olan bir ürün için bu kadar performans hassasiyeti göstermeye ve inceleme yapmaya gerek var mı? Tabi profesyonel arkadaşları tenzih ediyorum da, normal bir kullanıcı fazla strese girmeden bir model seçip kullanmalı bence; gerekirse 3-4 ay sonra değiştirilir bile tekrar. Bir pilin ölmesinden bilgisayarın ölmesi gibi bahsediliyor :)

Dediğim gibi saygısızlık yapmak istemiyorum ama normal kullanıcıların bu konuya bu kadar takılmasına gerek yok bence.

Saygılar.
  • 
Sayfa: önceki 297298299300301
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.