Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (295. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: _Dexter_
1 Kayıtlı Üye ve 7 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
17.651
Cevap
367
Favori
1.942.128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 293294295296297
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bipekkan

@bunyas288,
    "Şarj etmedi" demek son derece izafi bir anlatım.
    1. Kırmızı ışık yandı ama hiç yeşile dönmedi mi?
    2. Kırmızı ışık yandı 2-3 saat sonra yeşile döndüğü halde piller boş mu idi?
    3. kırmızı ışık yandıktan çok kısa bir süre sonra (1 dk-1 saat arası gibi) yeşile döndü ve piller boşmu idi
    4. Veya her ne şekilde olursa olsun, şarj ışığı yeşile döndükten sonra kullandığınız cihaz nedir bilmiyorum ama sonuçta çok kısa sürede piller boşaldı mı?
    5. Piller şarj cihazına koydunuz ve kırmızı ışık hiç yanmadı mı?
    6. AA tip pilleri şarj ediyor ama sıkıntı AAA tip pillerde mi?
    5. ve 6. maddelerin bile 3' er adet birbirinden farklı cevabı varken, ben veteriner ya da falcı değilim ki bu kadar kapalı bir soruya cevap verebileyim.
    Üstelik, "hama hızlı şarz makinasına takınca şarz ediyor" demek bile izafi, belki %20 veya %90* aralığında şarj ediyor. Nasıl emin olabilirsiniz?

@bipekkan
    hocam dünden beri size cevap yazmaya çalışıyorum ama donanım haber yazdırmıyor hata veriyor.
    Şarz cihazım ataba 508
    şarz etmek için taktığım piller digimax 1300 telsiz telefonun pilleri
    digimaxları şarza taktım sadece kırmızı yandı 5-6 saat beklememe rağmen pillerde ısınma falan olmadı sonra pilleri diğer şarz cihazına taktım 2-3 saat sonra onda yeşile döndü pilleri telsiz telefona taktım çalıştı durum bu

Bu arada bugün gold ta panosonic infium buldum. Paket üzerindeki N harfi sizin dediğiniz gibi üzerinde 08-01 yazıyor diye almadım sizce almalımıyım?Fiyatı 4lü 32 lira

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bunyas288 -- 16 Ocak 2011; 17:52:38 >
  • bir şey soracaktım fotoğraf makinelerinde menüde pilleri deşarj etme özelliği fotoğraf makinesine zarar veriyor mu acaba?
  • Wii de en dandik 600 lük Ni-Cd pillerim bile sorunsuz çalıştı ama ben makineyle değil remote tan çıkarıp pil şarj cihazımla şarj ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ckm

bir şey soracaktım fotoğraf makinelerinde menüde pilleri deşarj etme özelliği fotoğraf makinesine zarar veriyor mu acaba?

makineye böyle bir özellik koymuşlarsa neden zararlı olsun ki!
  • @step-team,
    Varta 1900 ULTRA serisi neredeyse 2005 yılının pilleri. 2 yıl kadar önce şarj cihazı yanında (Universal) 2 ve 4 adet olarak hediye olarak vermişlerdi. Piller büyük ihtimalle bayattır benim de 2 farklı model Universal şarj cihazları yanında verilen 2 adet ve 4 adetten 2 adedi hiç şarj tutmadı, atmak mecburiyetinde kalmıştım. Satılan bir tip olmadığı için konu etmemiştim. Oyun konsolu için , yine Varta Pr. seri 2700 mA alın. Yeni nesil pillerde kullanabilirsiniz ancak sık sık şarj edileceği için 2700 mA daha uzun süre dayanır. Alkalin özellikli yeni nesil pillerden 500 mA daha fazla kapasitesi vardır (Gerçek kapasite olarak) eski şarj cihazınıda kullanabilirsiniz ancak şarj süresi 13-15 saat arasında olacaktır.
    quote:

Orijinalden alıntı: step-team

Merhaba bipekkan

Wii Oyun konsolu kumandası için şarj edilebilir AA pil almak istiyorum,hangi marka ve mAh tavsiye edersiniz,elimde mevcut (Pilleri bozuldu fakat şarj aleti sağlam duruyor ) VARTA COMPACT CHAERGER şarj cihazı var,arkasında AA pil için -2x (2,8V -----(düz ve kesik çizgi) 230mA 0,644 VA) yazıyor,2x2 4 adet AA şarj ediyor.Acaba bu şarj cihazı yüksek mAh değerde pilde işe yarar mı ?

Daha önceki şarjlı (VARTA ACCU ULTRA 1900 mAh ) AA pillerim çabuk bozuldu acaba nerede hata yapmış olabilirim,şarj bittiğinde kendi şarj makinesine takıp dolduruyordum.

Teşekkürler

• @z740, ckm,
    Evet, Wi olsun fotograf mak. olsun veya benzerlerinde cihaz üstünde bulunan şarj cihazlarını kullanmayı bende tercih etmiyorum. Kısaca elbette bir sakıncası yok ama ben bu cihazlara 220 VAC' yi sokarken açıkçası tedirgin oluyorum. Çünkü hangi teknik prensibe göre çalıştıklarını biliyorum. Cihazın içinde voltajı düşüren bir kondenzatör, çoğu ışıldakta olduğu gibi ! Ama li-Ion bataryalı cihazlarda kaçınılmaz bir durum. Enerji kaynağı AA veya AAA tip olduğu sürece daima dışarıda şarj etme en iyi çözümdür.
    quote:

Orijinalden alıntı: z740

Wii de en dandik 600 lük Ni-Cd pillerim bile sorunsuz çalıştı ama ben makineyle değil remote tan çıkarıp pil şarj cihazımla şarj ediyorum.
  • quote:

@step-team,
    Varta 1900 ULTRA serisi neredeyse 2005 yılının pilleri. 2 yıl kadar önce şarj cihazı yanında (Universal) 2 ve 4 adet olarak hediye olarak vermişlerdi. Piller büyük ihtimalle bayattır benim de 2 farklı model Universal şarj cihazları yanında verilen 2 adet ve 4 adetten 2 adedi hiç şarj tutmadı, atmak mecburiyetinde kalmıştım. Satılan bir tip olmadığı için konu etmemiştim. Oyun konsolu için , yine Varta Pr. seri 2700 mA alın. Yeni nesil pillerde kullanabilirsiniz ancak sık sık şarj edileceği için 2700 mA daha uzun süre dayanır. Alkalin özellikli yeni nesil pillerden 500 mA daha fazla kapasitesi vardır (Gerçek kapasite olarak) eski şarj cihazınıda kullanabilirsiniz ancak şarj süresi 13-15 saat arasında olacaktır.
    quote:

Merhaba bipekkan

Wii Oyun konsolu kumandası için şarj edilebilir AA pil almak istiyorum,hangi marka ve mAh tavsiye edersiniz,elimde mevcut (Pilleri bozuldu fakat şarj aleti sağlam duruyor ) VARTA COMPACT CHAERGER şarj cihazı var,arkasında AA pil için -2x (2,8V -----(düz ve kesik çizgi) 230mA 0,644 VA) yazıyor,2x2 4 adet AA şarj ediyor.Acaba bu şarj cihazı yüksek mAh değerde pilde işe yarar mı ?

Daha önceki şarjlı (VARTA ACCU ULTRA 1900 mAh ) AA pillerim çabuk bozuldu acaba nerede hata yapmış olabilirim,şarj bittiğinde kendi şarj makinesine takıp dolduruyordum.

Teşekkürler

Öncelikle ilginize teşekkür ederim bipekkan,

Önerdiğiniz pillerden alacağım fakat ürünün tam model açılımı nedir yazarsanız sok sevinirim malum çok çeşit ürünler oluyor mağazalarda (Kiminde eski ürünler bile olabiliyor ),mevcut şarj cihazımla (13-15 Saat ) pillerin uzun sürede şarj olmasınının pilin ömrüne zararı varmıdır veya hızl şarj pil için daha mı iyidir ve sizin önereceğiniz daha başarılı şarj cihazı varsa model numarasıyla söylerseniz sevinirim.

Son olarak bu tür şarjlı pilleri uzun ömürlü olarak kullanabilmek için nasıl kullanmalıyım,mesela sonuna kadar bitirmelimiyim,uzun süre kullanmassam boşmu dolumu saklamalıyım ve deşarj yapmalımıyım ,tabi nasıl deşarj ederim onuda bilmiyorum :)

Birde bazı Varta Pillerde 1,2 Volt Bazılarında 1,5 Volt yazıyor burdaki 0,3 Voltluk eksi değerin bir zararı olur mu ? Sebebi nedir.

Tekarar teşekkürler
    Edit : İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi step-team -- 17 Ocak 2011; 10:50:40 >
  • hocam attığım msj önceki sayfada kalmış gözden kaçmış o yüzden özür dileyerek tekrar yazıyorum .

microsoft kablosuz blue track bir mausum var duracel pil ile max 2 ay anca kullanabiliyorum. (alkaline AA MN1500 yazıyor pil üzerinde)

http://www.hizlial.com/elektronik/sarjli-piller-ve-sarj-cihazlari/gp-crar0206-gpar02gs210b-2x2100_05.010.1703.0120.htm

bu linkteki aleti almayı düşünüyorum hem mausum tek pil kullandığı için tek pil şarj etmesi benim için iyi olacak. hemde çok para yatırmakta istemiyorum. bu piller duracele göre daha uzun dayanırmı ? Önceki sayfalarda maus için soranlara 2100 mah lık yeni nesil pil önermişsiniz ama benimki biraz pil canavarı ne yapmalıyım sizce?
  • @thsn_can,
    GP ReCyko+ 2100-2050 mA yeni nesil pillerin dışında GP pilleriyle ilgili hiçbir soruya cevap vermek istemiyorum. Tavsiye edilebiliecek bir pil olmaması nedeniyle......
    Mause' u Alkalin pillerle 2 ay kadar kullanıyorsanız, Alkalin pil özellikli pillerl en az 8 ay kadar kullanabilmeniz gerekir. Alkalin pillerin en iyisinin bile max kapasitesi 500 mA kadar olup kullandıkça voltajıda düştüğü için son dönemede verimli de kullanamazsınız. Şarjlı pillerde ise teorik olarak voltaj sabit kaldığı için bitene kadar tam verimle kullanabilirsiniz.
    Diğer taraftan Normal Ni-Mhd pillerin en iyisi bile boşta beklemede voltajını 2-4 ay arası muhafaza edebildiğinden ki bu sürede en az %50 verim kaybı olur. Kesinlikle mause vb az akım çeken cihazlarda kullanılmasını tavsiye etmem.

quote:

Orijinalden alıntı: thsn_can

hocam attığım msj önceki sayfada kalmış gözden kaçmış o yüzden özür dileyerek tekrar yazıyorum .

microsoft kablosuz blue track bir mausum var duracel pil ile max 2 ay anca kullanabiliyorum. (alkaline AA MN1500 yazıyor pil üzerinde)

http://www.hizlial.com/elektronik/sarjli-piller-ve-sarj-cihazlari/gp-crar0206-gpar02gs210b-2x2100_05.010.1703.0120.htm

bu linkteki aleti almayı düşünüyorum hem mausum tek pil kullandığı için tek pil şarj etmesi benim için iyi olacak. hemde çok para yatırmakta istemiyorum. bu piller duracele göre daha uzun dayanırmı ? Önceki sayfalarda maus için soranlara 2100 mah lık yeni nesil pil önermişsiniz ama benimki biraz pil canavarı ne yapmalıyım sizce?
  • öncelikle cevabınız için teşekkür ederim

benim verdiğim linkteki üründe

GP AR02 Recyko Şarj Cihazı + 2x2100 mAH AA Recyko Kalem Pil 21 lira şimdi bu piller kapasitelerini kaybetmediğinden benim için uygunlar yanlış anlamamışım değilmi bilgisizliğimi mazur görün.

Edit: Bu Recyko'lar kesin yeni nesil değil midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thsn_can -- 17 Ocak 2011; 13:36:05 >
  • @step-team,
    Tam Açılımı "Varta Professional" serisi 2700 mA. dir. Şarjlı pillerin normal standart şarj akımları Anma akımının (2700 mA) 1/10 dur. Yani kabaca gerçek verimini de düşünürsenz (Test sonuçlarına göre 2450 mA) sizin 230 mA lik şarj cihazı bu işe yaklaşık uygun olup bu tip piller için bu şarj cihazı ile şarj sürsi makul sayılır, uzun değildir. Tabiki 1 saatte 3 saatte şarj eden (!) cihazlara göre 4-5 misli uzun bir süredir. 2700 mA bir pilin 7-16 saat arasında şarj edilmesi son derece mantıklı ve tabii ömrü için en ideal saat aralığıdır. Ancak pilin tembelleşmemesi içinde 2700 mA kapasiteli bir pilin şarj akımınında 200-210 mA altına düşmmesine de dikkat etmek gerekir. Defalarca yazdım, Şarjlı pili elle hissedilir bir ılınmanın dışında aşırı ısınması ısınmanın derecesine göre pilin ömrünü kısaltan hatta pili kullanılmayacak duruma getiren, hatta patlama riskini arttıran en önemli nedendir.
    "Son olarak bu tür şarjlı pilleri uzun ömürlü olarak kullanabilmek için nasıl kullanmalıyım,mesela sonuna kadar bitirmelimiyim,uzun süre kullanmassam boşmu dolumu saklamalıyım ve deşarj yapmalımıyım ,tabi nasıl deşarj ederim onuda bilmiyorum :)"
    Çok yazıldı, çizildi bu konu. Hatta başıma gelen ve 10 adet pili sonuna kadar deşarj etmek yüzünden çöpe attım diye de yazdım.
    Kullandığınız oyun konsollarında pil kullanım durumu (Deşarj eğrisi-karakteristiği) nedir ?, bilmiyorum. Örneğin Fotograf makinası vb. gibi cihazlarda pil voltajı hücre başına 07.-0.9 V aralığında enerji kullanımı keser ve makinayı kapatır. Bu makinaya zarar vermesini önlemek amaçlı olduğu kadar pillerin elden çıkmasını önlemek amaçlıdır. Bir pil, sıfır volt olana kadar kullanılır ve kullanıldığı cihazda açık kalırsa 2-3 saat ve daha fazlası sürede pil form şarjını kaybeder ve bir daha hiç şarj edilmeyecek hale gelebilir. Bu nedenle bu Ni-MHd tipi pilleri radyo -saat vb. cihazlarda kullanırken dikkatli olmak gerekir. Saat hareket edemez ama titrer durumda ya da ses bozulduğunda pilleri tekrar şarja bağlamak gerekir. Eski Ni-Cd piller için bu drum geçerli değildir. Hafıza olayının yaratılmaması için pilin tam boşalması tercih edilir. Sizde de eğer oyun konsolunda söz konusu sınırlama yoksa, konsol sapıtmaya başladığında pilleri tekrar şarja bağlamanızı tavsiye ederim. Belkide 1900 mA ' lik şarjlı pillerinizin bozulma nedeni bu durumda olabilir.
    ATABA AT-508 ve AT-908 tipi ve benzer özellikli şarj cihazlarında bulunan deşarj özelliği bu şekilde çalışır ve pil başı voltaj deşarj sırasında 0,7-0.9 Volt aralığına düştüğünde deşarjı keserek tekrar şarja geçer.
    "Birde bazı Varta Pillerde 1,2 Volt Bazılarında 1,5 Volt yazıyor burdaki 0,3 Voltluk eksi değerin bir zararı olur mu ? Sebebi nedir."
    Bu konuda 3-4 sayfa önce 2-3 defa yazıldı. Tekrarlayalım.
    Li-Ion Pillerin hücre Voltajı 3.6 Volt, Yüksüz tam şarjda 3.8 V
    Ni-Mhd ve Ni-Cd şarjlı pillerin hücre voltajı 1.2 Volt, Yüksüz tam şarjda 1.32-1.38 Volt
    Alkalin ve Çinko/ karbon pillerin yani kullan at pillerin ise 1.5 Volttur.Yüksüz, Taze Pillerde 1.60-1.65 Volttur.
    Bu değerlere ANMA DEĞERİ (AKIM-VOLT-GÜÇ Vb) denir. Ve hiç bir cihaz sabit bir değerde çalışacak şekilde imal edilmez. Evinizdeki Buzdolabının vb elektrikle çalışan diğer tüm cihazların emniyetle şalışabileceği bir voltaj aralığı vardır. Ufak tefek farklılıklarla bu değer TR için 180-240 VAC. (Çok Gelişmişlikten !)Avrupa için ise. 210-230VAC dir. Cihazın arkasındaki Al. foil etikette yazar. Kullandığınız ve vb. diğer DC akımla çalışan cihazlarda da böyledir. Örneğin 4 Ad AA tip pille çalışan bir fotograf makinesinde en düşük müsaade edilebilen pil başına voltajı ortalama 0.8 V dersek, bu cihaz 4 ad pille 3.2 volt ile, verdiğim en yüksek pil başına voltaj 1.65 V olduğuna göre 6.6 Volt aralığında, hatta bunun da üst sınır için %10-20 aralığında ekstra bir töleransı vardır, Bu değeri % 10 kabul esek, 7.26 Volt (3.2 V - 7.26 V) aralığında hem de emniyetle çalışma bölgesi var demektir.
    Bu nedenle kafanız takılmasın. Oluşacak bir arıza dışında bu tip şeyler cihazınız, verdiğim sınırları aşmamak kaydıyla bir problem yaratmaz.

quote:

Öncelikle ilginize teşekkür ederim bipekkan,

Önerdiğiniz pillerden alacağım fakat ürünün tam model açılımı nedir yazarsanız sok sevinirim malum çok çeşit ürünler oluyor mağazalarda (Kiminde eski ürünler bile olabiliyor ),mevcut şarj cihazımla (13-15 Saat ) pillerin uzun sürede şarj olmasınının pilin ömrüne zararı varmıdır veya hızl şarj pil için daha mı iyidir ve sizin önereceğiniz daha başarılı şarj cihazı varsa model numarasıyla söylerseniz sevinirim.

Son olarak bu tür şarjlı pilleri uzun ömürlü olarak kullanabilmek için nasıl kullanmalıyım,mesela sonuna kadar bitirmelimiyim,uzun süre kullanmassam boşmu dolumu saklamalıyım ve deşarj yapmalımıyım ,tabi nasıl deşarj ederim onuda bilmiyorum :)

Birde bazı Varta Pillerde 1,2 Volt Bazılarında 1,5 Volt yazıyor burdaki 0,3 Voltluk eksi değerin bir zararı olur mu ? Sebebi nedir.

Tekarar teşekkürler
    Edit : İmla

• Evet, Bu pilleri alıp kullanabilirsiniz. Alternatifleride diğer markalarda var.
    quote:

Orijinalden alıntı: thsn_can

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim

benim verdiğim linkteki üründe

GP AR02 Recyko Şarj Cihazı + 2x2100 mAH AA Recyko Kalem Pil 21 lira şimdi bu piller kapasitelerini kaybetmediğinden benim için uygunlar yanlış anlamamışım değilmi bilgisizliğimi mazur görün.

Edit: Bu Recyko'lar kesin yeni nesil değil midir?
  • @bunyas288,
    Sizi son mesajıma bıraktım, Konu teknik ve iyice emin olabilmek için şarj voltajı düşük ve yüksek 2 ayrı cihazla denemek mecburiyetinde kaldım.
    AT-508 pil başına şarj voltajı 1.58 V ile orta seviyede yüksek bir şarj cihazıdır. HAMA üzerinde hızlı yazdığına bakmayın Bu terimler son derece izafi ve milleti SÖMÜRMEYE yönelik ticari aldatmacalardır. Kullandığınız pil Digimax 1300 mA son derece uyduruk bir pil. Google ile araştırım sadece Türkiye ile ilgili bilgi bulursunuz. Yurt dışında satışı bu marka adı altında YOKTUR. Zaten malın ne menem şey olduğu salladıkları 1300 mA kapasiteden bellidir. Defalarca yazdım AAA tipi pillerde son kapasite 900 mA dir. 1000 mA piller ise üreticinin yaptığı testte kazara 910 mA bulduğu seriyi, 1000 mA olarak işaretlemesinden başka bir şey değildir.
    Gerçekten digimax bende de var 4 adet ve bunlardan 2 adedi ne yaparsanız yapın hem az şarj akımı çekiyor ve bir türlü şarj voltajı 1.58 V' a erişemiyor ve sürekli AT-908' de kırmızıda kalırken Varta Universal şarj cihazında 4 saatte şarj oluyor. Diğer 2 adet ise bir garip, AT-908 de 20 dk. dolarken ki şarj olamıyor aslında hemen boşalıyor, Varta' da ise bu defa saatlerce şarjda kalıyor. Bu ise pilin tamamen toplama ve farklı iç yapıda olduğunun bir göstergesidir.
    Eğer HAMA' da şarj edince bir verim alabiliyorsanız Hama' da şarj edip kullanın. Ancak Telsiz- Telefonların zaten cihazın kendisinde şarj özelliği var. Neden dışarıda şarj etmeye kalkıyorsunuz ? anlayabilmiş değilim. Eğer telsiz-telefonda şarj edemiyorsanız digimax' larınızı , atın o pilleri adam gibi bir markadan pil alın, kullanın.....
    quote:

Orijinalden alıntı: bunyas288

quote:

@bunyas288,
    "Şarj etmedi" demek son derece izafi bir anlatım.
    1. Kırmızı ışık yandı ama hiç yeşile dönmedi mi?
    2. Kırmızı ışık yandı 2-3 saat sonra yeşile döndüğü halde piller boş mu idi?
    3. kırmızı ışık yandıktan çok kısa bir süre sonra (1 dk-1 saat arası gibi) yeşile döndü ve piller boşmu idi
    4. Veya her ne şekilde olursa olsun, şarj ışığı yeşile döndükten sonra kullandığınız cihaz nedir bilmiyorum ama sonuçta çok kısa sürede piller boşaldı mı?
    5. Piller şarj cihazına koydunuz ve kırmızı ışık hiç yanmadı mı?
    6. AA tip pilleri şarj ediyor ama sıkıntı AAA tip pillerde mi?
    5. ve 6. maddelerin bile 3' er adet birbirinden farklı cevabı varken, ben veteriner ya da falcı değilim ki bu kadar kapalı bir soruya cevap verebileyim.
    Üstelik, "hama hızlı şarz makinasına takınca şarz ediyor" demek bile izafi, belki %20 veya %90* aralığında şarj ediyor. Nasıl emin olabilirsiniz?

@bipekkan
    hocam dünden beri size cevap yazmaya çalışıyorum ama donanım haber yazdırmıyor hata veriyor.
    Şarz cihazım ataba 508
    şarz etmek için taktığım piller digimax 1300 telsiz telefonun pilleri
    digimaxları şarza taktım sadece kırmızı yandı 5-6 saat beklememe rağmen pillerde ısınma falan olmadı sonra pilleri diğer şarz cihazına taktım 2-3 saat sonra onda yeşile döndü pilleri telsiz telefona taktım çalıştı durum bu

Bu arada bugün gold ta panosonic infium buldum. Paket üzerindeki N harfi sizin dediğiniz gibi üzerinde 08-01 yazıyor diye almadım sizce almalımıyım?Fiyatı 4lü 32 lira
  • Sn.bipekkan

Tekrar teşekkür ediyorum,
    Peki bahsettiğim elimdeki mevcut Varta'nın şarj aletinde Ni-Mhd ve Ni-Cd tür pillerde farketmeden şarj yapabilir mi ? (Şarjlı pillerin hangi kimyasal türünde olduğunu bilmiyorum )
    Pillerin bu tür kimyasallarından hiç anlamadığım için acaba Varta haricinde diğer marka (Duracell gibi ) pilleri de sağlıklı bir şekilde şarj edebilirmi ? Bunu öğrenmek için soruyorum.

GP ReCyko+ pilin muadili olarak Varta ve yine Varta kalitesinde başka markaların pilleri (Model kodları ) varsa söyleyebilirmisiniz. Galiba üretici firmalar uzun süre kullanılmasa da yine de içindeki akımı cüzi miktarda kaybeden ve çalışır vaziyette kalan bu tür pilleri tavsiye ediyorlar.Artı benim şarj cihazım bu tür pilleri şarj eder mi ?

Biliyorum ,sorularım biraz uzadı fakat sayenizde konuyu öğrendikçe insanın kafasında yeni sorular oluşuyor. Ve yine sayenizde bilgisiz satıcıların eline alet olmaktan kurtuluyoruz.

Saygılar,
  • @bipekkan

hocam cevaplarınız için teşekkür ederim.Benim duraceller ve digimaxı çöpe gönderiyorum.
    Birde arkadaşımın Panasonic infinum larını aldım benim canon 570 is i çalıştırdı pilleri boşaltıp tekrar şarz etmek için Ataba 508 şarz cihazıma taktım. Kırmızı lamba yandı hazır lambasıda yandı söndü. Ama deşarz için sarı tuşa basıyorum deşarz moduna girmiyor.Basılı tuttum yine girmedi. Pirizde iken dinliyorum şarz cihazının içinden çok hafif bir ses geliyor çıt çıt çıt diye devamlı olarak yardımınızı bekliyorum.
  • @step-team,
    Şarj cihazınızın arkasında yazılı ve 57xxx olan kodu verirseniz kesin bir şey söyleyebilirim.
    Bunun dışındaki sorularınızın tüm cevabı 117-118. sayfalarda belki benim 20, arkadaşlarında 10-12 mesajında var. Şarj cihazları markaya bağlı şarj cihazları değildir. Ancak GP' nin normal tip Ni-MHd pilleri ile Ataba AT-998 ve 908 bazen uyumsuzluk gösterebiliyor.
    quote:

Sn.bipekkan

Peki bahsettiğim elimdeki mevcut Varta'nın şarj aletinde Ni-Mhd ve Ni-Cd tür pillerde farketmeden şarj yapabilir mi ? (Şarjlı pillerin hangi kimyasal türünde olduğunu bilmiyorum )
    Pillerin bu tür kimyasallarından hiç anlamadığım için acaba Varta haricinde diğer marka (Duracell gibi ) pilleri de sağlıklı bir şekilde şarj edebilirmi ? Bunu öğrenmek için soruyorum.

GP ReCyko+ pilin muadili olarak Varta ve yine Varta kalitesinde başka markaların pilleri (Model kodları ) varsa söyleyebilirmisiniz. Galiba üretici firmalar uzun süre kullanılmasa da yine de içindeki akımı cüzi miktarda kaybeden ve çalışır vaziyette kalan bu tür pilleri tavsiye ediyorlar.Artı benim şarj cihazım bu tür pilleri şarj eder mi ?

Biliyorum ,sorularım biraz uzadı fakat sayenizde konuyu öğrendikçe insanın kafasında yeni sorular oluşuyor. Ve yine sayenizde bilgisiz satıcıların eline alet olmaktan kurtuluyoruz.

Saygılar,
  • @bunyas288,
    Normaldir. ,Eğer pillerde voltaj iyice düşmüş ve 0.7-0.9 Volt aralığında ise DEŞARJ moduna GİRMEZ. Elinizdeki cihaz AA pillerde normal şarj ediyorsa büyük ihtimalle SORUNSUZ' dur. Ancak yeni aldı iseniz ve içiniz rahat değilse veya tereddütte kalıyorsanız en iyisi aldığınız yerden değiştirin.
    quote:

@bipekkan

hocam cevaplarınız için teşekkür ederim.Benim duraceller ve digimaxı çöpe gönderiyorum.
    Birde arkadaşımın Panasonic infinum larını aldım benim canon 570 is i çalıştırdı pilleri boşaltıp tekrar şarz etmek için Ataba 508 şarz cihazıma taktım. Kırmızı lamba yandı hazır lambasıda yandı söndü. Ama deşarz için sarı tuşa basıyorum deşarz moduna girmiyor.Basılı tuttum yine girmedi. Pirizde iken dinliyorum şarz cihazının içinden çok hafif bir ses geliyor çıt çıt çıt diye devamlı olarak yardımınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 17 Ocak 2011; 19:44:41 >
  • quote:

@bunyas288,
    Normaldir. ,Eğer pillerde voltaj iyice düşmüş ve 0.7-0.9 Volt aralığında ise DEŞARJ moduna GİRMEZ. Elinizdeki cihaz AA pillerde normal şarj ediyorsa büyük ihtimalle SORUNSUZ' dur. Ancak yeni aldı iseniz ve içiniz rahat değilse veya tereddütte kalıyorsanız en iyisi aldığınız yerden değiştirin.
    quote:

@bipekkan

@bipekkan
    İlginiz için teşekkürler Cihazı yorumları okuyarak 2006 da almıştım Bakalım şimdi panasonic inınıumları tekrar şarza taktım. Dolmasını bekleyeceğim doldurursa sorun yok. Eğer doldurmassa yenisini alacağız.
  • quote:

@step-team,
    Şarj cihazınızın arkasında yazılı ve 57xxx olan kodu verirseniz kesin bir şey söyleyebilirim.
    Bunun dışındaki sorularınızın tüm cevabı 117-118. sayfalarda belki benim 20, arkadaşlarında 10-12 mesajında var. Şarj cihazları markaya bağlı şarj cihazları değildir. Ancak GP' nin normal tip Ni-MHd pilleri ile Ataba AT-998 ve 908 bazen uyumsuzluk gösterebiliyor.
    quote:

Sn.bipekkan

Saygılar,

Sn.bipekkan

Bahsettiğiniz numara ve detayları buldum,
    Varta Type 57039
    AC/DC Lader/Charger
    Ni-MH Accu

Şayet bu sarj cihazım işime yarayacaksa birşey daha öğrenmek istiyorum.Yukarıda yazdığım gibi AA pillerde 230mA güç veriyor,fakat bu güçte 2 adet AA pil mi randımanlı şarj olur yoksa 4 adet AA pil mi randımanlı şarj olur ? Sizin tavsiyenize göre 2 veya 4 adet AA pili şarj edip kullanacağım.

Tahmin ediyorum bu kod ile şarj cihazımı tanıyacaksınız, bu cihaz sizin önerdiğiniz Varta Pro. 2700 mAh pile ve konsol tedarikçi firmanın önerdiği tip (Bu tür piller daima dolu olarak bekleyen pillermiş ? ) PANASONIC INFINIUM 2100mAh ,VARTA READY2USE 2100 mAh, GP RECYKO 2050 mAh tip pillere yeterli gelir mi ?

Sizin önerdiğiniz yüksek kapasiteli Varta Pro. 2700 mAh pil ile yukarda saydığım pillerin arasında performans veya tercih edilebilirlik açısından büyük farklılıklar varmıdır? Yada sorumu daha da açarsam gücü 2100 mAh olan bir pilin sizin önerdiğiniz 2700 mAh pilden üstünlüğü varmıdır ?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplarla inanın pil konusunda bilgimiz artıyor,Yukarda yönlendirdiğiniz sayfaları şimdi okuyacağım .
    Bu mesajıma vereceğiniz yanıta göre yarın pillerimi alacağım.

Saygılarımla,
  • pilleri kullacağınız alana göre seçin. eğer yüksek güç gerektirecek fotoğraf makinası, flash, fener, motorlu oyuncak vs ise gidin 2700 mah lık pilleri alın. eğer düşük güç isteyen ama uzun süreli kullanım gerektirecek yerler için istiyorsanız; klavye, mouse, saat vs o zaman yeni nesil PANASONIC INFINIUM 2100mAh ,VARTA READY2USE 2100 mAh, GP RECYKO 2050 mAh bunlardan alın. piyasada hangisini bulabiliyorsanız alın zaten bilenen markaların çoğu aynı gücü sağlıyor hemen hemen...
  • 
Sayfa: önceki 293294295296297
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.