Şimdi Ara

Akülü vidalama pil değişimi - SS eklendi. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
138
Cevap
13
Favori
48.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: albati

Puanı yüksek satıcılarda pek sorun çıkmaz.
    Adamın 300 bini geçmiş satışı var, bunlar fake işlerle kolay kolay uğraşmazlar.

Ustam, is yerindeki makita şarjli matkaplardan bir tanesinin freni bozuldu. Yani tetiği birakinca dönmeye devam ediyor, normal matkap gibi oldu. Vidalama yaparken tetiğin devirinde problem yok. Bunun nesi arizalanmis olabilir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kef14 kullanıcısına yanıt
    Valla dostum anlarım desem yalan olur.
    Garanti dolmadıysa servise verin, dolduysa içini açıp tetik mekanizmasına bir göz atabilirsiniz.
  • Hocam, bende de şarjlı Maestro 4.8V şarjlı tornavida var, işimi görüyor, ama birkaç aydır şarj tutmaz oldu. Fişi ve belgeleri elimde, garantiye mi vereyim yoksa kendim mi halledeyim? Garanti olayını beceremezler gibime geldi.

Ama değişim verirlerse bir Li-Ion bataryalı modeli var bendeki Ni-Mh sanırım, ama bendekinde 100'den fazla parça ve aliminyum kutusu var. Hangisini tercih etmeliyim sizce?
  • Slmn alkm Arkadaşlar...

En son iletinin tarihinden baya geçmiş,lakin yardımınıza ihtiyacım var..

Bende Bosch psr 9.6 ve-2 şarjlı matkap var.Şu sıralar şarjı çok çabuk bitiyor.Yani tabiri caiz ise piller rahmetli.Pillerini Lithium piller ile değiştirmek istiyorum.Bataryanın üzerinde 9.6 volt, 1.5 Ah yazıyor.Şarj cihazını üstünde ise 7.2 volt-14.4 volt ve 1.9 A yazıyor.Anladığım kadarı ile 14.4 volt ve 1.9 A geçilmeyecek.Yani bu değerler aşılırsa matkap zarar mı görür?Yoksa bu değerler şarj cihazının mı üst limitleri?

Birde bu bataryanın içindeki pillerin ebatın'da ve matkaba zarar vermeyecek değerlerde lithium pil tavsiye edermisiniz?Farklı fikirleri olan arkadaşlarda yardımcı olursa sevinirim..
  • Şu aşağıdaki linkteki pilden 3 adet alsam ve birbirine seri bağlasam olur mu? Toplamda 11.1 volt ve 3.9 A ediyor.

http://www.bataryapil.com/CR123A-37v-1200mAH-Lityum-ion-Pil,PR-918.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbt. -- 14 Şubat 2015; 2:08:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbt.

Şu aşağıdaki linkteki pilden 3 adet alsam ve birbirine seri bağlasam olur mu? Toplamda 11.1 volt ve 3.9 A ediyor.

http://www.bataryapil.com/CR123A-37v-1200mAH-Lityum-ion-Pil,PR-918.html

Bildiğim kadarıyla 18650 piller bu işler için daha uygun ama alet kalıbı küçükse sığmayabilir.
    Bu tarz şarj sorularını elektronik bölümüne sormak daha mantıklı, benim de aklıma takılan şeyler var.

• 18650 lithium piller boyut olarak sığmaz büyük ihtimalle,bataryanın kasası küçük.Birde aklımdaki soruyu sorayım...Neden 8-10 adet pil kullanıyor firmalarda 2 veyahut 3 pille işi bitirmiyorlar.Çok pil daha mı uzun dayanıyor?
  • quote:

18650 lithium piller boyut olarak sığmaz büyük ihtimalle,bataryanın kasası küçük.Birde aklımdaki soruyu sorayım...Neden 8-10 adet pil kullanıyor firmalarda 2 veyahut 3 pille işi bitirmiyorlar.Çok pil daha mı uzun dayanıyor?

2-3 pil dedikleriniz lityum ion piller, onların maliyeti tabi ki daha yüksek.
  • quote:

quote:

18650 lithium piller boyut olarak sığmaz büyük ihtimalle,bataryanın kasası küçük.Birde aklımdaki soruyu sorayım...Neden 8-10 adet pil kullanıyor firmalarda 2 veyahut 3 pille işi bitirmiyorlar.Çok pil daha mı uzun dayanıyor?

2-3 pil dedikleriniz lityum ion piller, onların maliyeti tabi ki daha yüksek.

Maliyetten dolayı diyorsunuz.Peki benim ilk iletimde linkteki pillerden 3 tane alsam iş görür mü?Ayrıca orjinal pilleri kadar dayanır mı sarj süresi?
  • Şu Çin malı matkaplar 50-60 liraya satılıyor. Ama bu matkapların pilleri nedense hemence ölüveriyor. İçini açtığımda Nikel Kadmiyum pil kullanmış olduğunu tesbit ettim. Bir kaç ay içinde neden öldüklerini anlamadım. Zaten eski eşya satan hurdacılara bakarsanız, bir sürü pili bitmiş matkap görürsünüz.
    -----
    Ben de ayrıca Bosh marka bir vidalama matkapı var. 12 volt ile çalışıyor ve o da Ni- Kadmiyum şarjlı pil kullanıyor. Bosh marka matkap akülerinde hepsinde tarih yazar bilirsiniz. Benim Bosh aküsünün tarihi 2005 yazıyor. Tam 10 yıllık piller canavar gibi çalışıyor. Hala çok güçlü ve harika vidalama yapabiliyor.
    -----
    Burdan şu sonuca vardım. Kalite her şey demektir. Çin malı ile Alman malı arasındaki fark.
    Boshun aküsünü Çin malı matkapa taktığımda o da çok güçlü çalıştı. yani sorun, pilin kalitesi.
    --------------
    Nikel-Kadmiyum pillerde tavsiye edilen marka ise Huanyu imiş.
    -------
    Lityum ion pilleri seri bağlayıp, matkapı çalıştırsak diye soran arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmem.
    Lityum piller çok özel pillerdir. Digital şarj üniteleri ile beraber kullanılır. Gelişigüzel kullanılmaz. Şarjda unutursanız bomba gibi patlayabilir. Yangın çıkarabilir.
    You tube'da lityum pillerin patlama videoları var, bir kaçını seyrederseniz. Korkacağınıza eminim. sonra voltaj 3.3 volttan aşağı düşerse pil ölür. El ile sürekli voltaj kontrolü imkansız ve zahmetli bir şeydir. En iyisi Ni- Kadmiyum. Başka olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahsen2 -- 1 Mart 2015; 16:59:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

quote:

Ustam, is yerindeki makita şarjli matkaplardan bir tanesinin freni bozuldu. Yani tetiği birakinca dönmeye devam ediyor, normal matkap gibi oldu. Vidalama yaparken tetiğin devirinde problem yok. Bunun nesi arizalanmis olabilir?

Dostum mandren e çok yakın bir noktada 3 adet silindirik bilye oluyor. Motor gücü kesince mandren dönmek istiyor fakat bu bilyeler arada sıkışarak zınk diye durdurarak görevini yapıyor. Katılaşan kuruyan gres onları kenara yapıştırmıştır diye düşünüyorum. Tinerle vs temizlenip güzelce yağlanırsa sıkıntının gideceğini umuyorum. Garantisi sürüyorsa bilemem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

quote:

Dostum mandren e çok yakın bir noktada 3 adet silindirik bilye oluyor. Motor gücü kesince mandren dönmek istiyor fakat bu bilyeler arada sıkışarak zınk diye durdurarak görevini yapıyor. Katılaşan kuruyan gres onları kenara yapıştırmıştır diye düşünüyorum. Tinerle vs temizlenip güzelce yağlanırsa sıkıntının gideceğini umuyorum. Garantisi sürüyorsa bilemem.

Kendi kendine düzeldi, ama ara sıra (10 günde bir) yine oluyor, sonra yine düzeliyor, cihazın içini açıp resimlerini atayım, tam neresi olduğunu anlamadım....

Düzeltme, resimleri ekledim.

Akülü vidalama pil değişimi - SS eklendi.

Akülü vidalama pil değişimi - SS eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kef14 -- 3 Mart 2015; 9:31:51 >

• Hocam motor v şanzıman kısmı nı komple söküp dışarı alıyorsun. Sonra motoru sanzımandan ayırırken dikkatli olmanız gerekiyor. Planet dişli grubuna dikkat ederek tek tek sökün. En dipte bahsettiğim silinidirik fren bilyalarını göreceksin. Onları sökmeden Benzin tiner ile temizleyin ve yeni temizce yağlayın. Sorunun düzelecektir. Büyük ihtimalle. Ayrıca fısır fısır sessiz çalışmaya başlayacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende çin mali şarjlı tornavida vardı, içinden 3 adet ni-cd 1.2v çıktı, bunların yerine 2 adet li-ion 3,7v (1000mA) paralel bağlanmış pil taktım, bu işlemi yapalı 6 ay oldu arada bir kullanıyorum halen şarjı bitmedi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seckinty -- 4 Mart 2015; 14:55:58 >
  • Elimdeki bosch psr 9.6 v2 şarjlı matkabın içindeki ni cadmium 8 adet pili atıp yerine laptop bataryasından cıkardığım sağlam 18650 li ion pilleri taktım.üçünü seri bağladım ve eskisinden çok daha güçlü oldu.şu ana 12 v 6000 ma olarak kullanıyorum.
  • Lehimlemeyin gerek yok sabit durması gereken bişey değil , zaten yer vardır sizin piller daha küçük orjinallerden
  • Selamlar, ayrı konu açmak istemedim aynı konu varken.
    Einhell marka şarjlı vidalama matkabım var. 4. yılında ve artık şarj tutmuyor yada az gidiyor.
    Az önce bataryasını söktüm içinde 15 tane 1300 mAh sc 1.2v pil var.
    Ben bunların yerine 1.2v 2200mAh pil taksam tabi 15 tane değil de diğerlerinin toplam mAh değerini yakalamak için 9 tane yeterli oluyor.
    Birde normal şarjlı pil kullansak nasıl olur ?
    Fotograf makinası yada diğer cihazlarda kullanılan şarjlı piller sorun çıkartır mı ?

2200 mAh lik pil

normal pil

• torossw1992 T kullanıcısına yanıt
    onemli olan amperi yakalamak degil voltaji yakalamak..amper yuksek olursa sarj suresi arttigi gibi dayanma gucude artar ..kendi pilleri ile 2 saat kullanim sunarken sizin takacaginiz 2200 mah lik pillerin toplam gucu ile 3 4 saat dayanir..normal sarjli pillerle ugrasma ..elektronikcilerde yada elektronik merkezlerinde ornegin istanbul perpa gibi yerlerde sarjli batarya tipi pil bulabilirsin..maliyetiyete gore degerlendirmede yapabilirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: torossw1992

Selamlar, ayrı konu açmak istemedim aynı konu varken.
    Einhell marka şarjlı vidalama matkabım var. 4. yılında ve artık şarj tutmuyor yada az gidiyor.
    Az önce bataryasını söktüm içinde 15 tane 1300 mAh sc 1.2v pil var.
    Ben bunların yerine 1.2v 2200mAh pil taksam tabi 15 tane değil de diğerlerinin toplam mAh değerini yakalamak için 9 tane yeterli oluyor.
    Birde normal şarjlı pil kullansak nasıl olur ?
    Fotograf makinası yada diğer cihazlarda kullanılan şarjlı piller sorun çıkartır mı ?

2200 mAh lik pil

normal pil

Galiba aynısından bende de var. 15*1,2 = 18V olması lazım. Etiketinde de 18V yazar.

• Selamlar
    Einhel marka RT-SD 3.6 li akülü vidalama artık şarş tutmaz oldu, içini açtım iki adet kalem pil var pillerin üzerlerinde hiçbir şey yazmıyor. Şarş adaptörünün üzerindeki belirtilenler input:230V 50HZ 5W output:6V d.c. 300mA
    Pillerini degiştirmek istiyorum hangi degerlerde pil alırsam şarş adaptörü ile kullanabilirim, nasıl pil almalıyım. Teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.